Skrócenie umowy leasingowej

Jedno z praw Murphy’ego mówi, że każda rura po skróceniu okaże się za krótka. Leasing po skróceniu może nie okaże się za krótki, ale bardziej kosztowny na pewno.

Biorę leasing na długi okres, ale w pewnym momencie go skrócę

Temat kończenia/przerywania leasingu przed czasem poruszaliśmy wielokrotnie (np.: tu). Jednak wielu przedsiębiorców w „pogoni” za jak najniższą ratą wybiera możliwie najdłuższy okres leasingu. Jednocześnie liczą na to, że za jakiś czas ich sytuacja finansowa stanie się lepsza i będą mogli przeznaczyć większą kwotę pieniędzy na spłatę zobowiązania, a co za tym idzie będą chcieli skrócić umowę leasingu.

Skrócenie jest możliwe pod jednym warunkiem

Skrócenie umowy leasingu jest możliwe, jednak, żeby leasingobiorca mógł zachować prawo do preferencyjnego (niższego) wykupu, to musi ona trwać minimum 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji środka trwałego, który jest przedmiotem leasingu. Regulują to przepisy podatkowe.

Innymi słowy - w przypadku choćby samochodów osobowych umowa „musi” trwać minimum 2 lata.

Koszty skrócenia umowy leasingu

Nie jest w interesie firmy leasingowej skracanie umowy leasingu. Wobec tego leasingodawcy stosują „zniechęcacze” finansowe.

Najczęściej skrócenie umowy leasingowej wiąże się z naliczeniem opłaty manipulacyjnej. W zależności od finansującego, jej wysokość bywa bardzo różna - jednak średnia rynkowa wynosi około 500 złotych netto. Jeżeli skrócenie okresu leasingu miałoby być jednocześnie połączone z zakończeniem umowy i wykupem przedmiotu, to opłaty są jeszcze wyższe - średnio prawie 900 złotych.

Dodatkowo leasingodawcy najczęściej pomniejszają pozostałe do spłaty oprocentowanie leasingu jedynie o Wibor. Chociaż są nawet i tacy, którzy w ogóle nie pomniejszają odsetek – więcej o tym.

Innymi słowy - jeżeli ktoś zawarł umowę na 48 miesięcy i pewnym momencie chce skrócić okres leasingu do 36 miesięcy, to będzie musiał w tym krótszym okresie spłacić nie tylko kapitał i odsetki za okres 3 lat, ale także marżę leasingodawcy (odsetki pomniejszone o Wibor lub nawet nie) za okres tego 1 roku, o który umowa została skrócona.

Nasza rada

Skrócenie umowy leasingowej jest zatem możliwe, ale może być dość kosztowne. Dlatego zalecamy dobieranie okresu leasingu w sposób przemyślany.

Dodatkowo, jeszcze na etapie wyboru oferty leasingu należy sprawdzić jakie dany leasingodawca stawia warunki i nalicza opłaty przy skracaniu umowy.

Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z naszej Wyszukiwarki Leasingu otrzymują od nas bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

 

Foto: freedigitalphotos.net

Joomla SEF URLs by Artio

Portal FmLeasing.pl