Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Skrócenie umowy leasingowej

Wielu przedsiębiorców chcąc uzyskać jak najniższą ratę, wybiera możliwie najdłuższy okres leasingu. Jednocześnie liczą na to, że za jakiś czas ich sytuacja finansowa stanie się lepsza i będą mogli przeznaczyć większą kwotę pieniędzy na spłatę zobowiązania, a co za tym idzie będą chcieli skrócić umowę leasingu. Niestety, jedno z praw Murphy’ego mówi, że każda rura po skróceniu okaże się za krótka. Leasing po skróceniu może nie okaże się za krótki, ale może stać się bardziej kosztowny.

Krótko: Chcesz skrócić umowę leasingu?

Skrócenie umowy leasingowej jest możliwe, ale może być dość kosztowne. Dlatego zalecamy dobieranie okresu leasingu w sposób przemyślany. Jeśli jednak musisz skrócić leasing, to sprawdź najpierw u swojego leasingodawcy, jakie wiążą się z tym opłaty manipulacyjne i jakie są zasady rozliczenia.

Spis treści

  1. „Biorę leasing na długi okres, ale w pewnym momencie go skrócę”
  2. Skrócenie jest możliwe pod jednym warunkiem
  3. Koszty skrócenia umowy leasingu
  4. Pomimo skrócenia, odsetki do zapłaty za cały okres
  5. Nasza rada

„Biorę leasing na długi okres, ale w pewnym momencie go skrócę”

Temat kończenia/przerywania leasingu przed czasem opisujemy także w poradniku Zakończenie umowy leasingu przed czasem. Wielu przedsiębiorców chcąc uzyskać jak najniższą ratę, wybiera możliwie najdłuższy okres leasingu. Jednocześnie liczą na to, że za jakiś czas ich sytuacja finansowa stanie się lepsza i będą mogli przeznaczyć większą kwotę pieniędzy na spłatę zobowiązania, a co za tym idzie będą chcieli skrócić umowę leasingu.

Skrócenie jest możliwe pod jednym warunkiem

Skrócenie umowy leasingu jest możliwe, jednak, żeby leasingobiorca mógł zachować prawo do preferencyjnego (niższego) wykupu, to musi ona trwać minimum 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji środka trwałego, który jest przedmiotem leasingu. Regulują to przepisy podatkowe.

Innymi słowy - w przypadku choćby samochodów osobowych umowa „musi” trwać minimum 2 lata. W przeciwnym razie wykup nadal będzie możliwy, ale za aktualną wartość rynkową przedmotu, która zazwyczaj jest dużo wyższa od kwoty pozostałej do spłaty leasingu.

Koszty skrócenia umowy leasingu

Nie jest w interesie firmy leasingowej skracanie umowy leasingu. Wobec tego leasingodawcy stosują „zniechęcacze” finansowe. Najczęściej skrócenie umowy leasingowej wiąże się z naliczeniem opłaty manipulacyjnej. W zależności od finansującego, jej wysokość bywa bardzo różna - jednak średnia rynkowa wynosi około 500 złotych netto. Jeżeli skrócenie okresu leasingu miałoby być jednocześnie połączone z zakończeniem umowy i wykupem przedmiotu, to opłaty są jeszcze wyższe - średnio prawie 900 złotych.

Dodatkowo leasingodawcy najczęściej pomniejszają pozostałe do spłaty oprocentowanie leasingu jedynie o Wibor. Oznacza to, że jeśli ktoś zawarł umowę na 48 miesięcy i pewnym momencie chce skrócić okres leasingu do 36 miesięcy, to spłaci nie tylko kapitał i odsetki za okres 3 lat, ale także marżę leasingodawcy (czyli odsetki pomniejszone o Wibor) za okres tego jednego, ostatniego roku, o który umowa została skrócona.

Chociaż są nawet i tacy finansujący, którzy w ogóle nie pomniejszają odsetek, nawet o Wibor - o czym poniżej...

Pomimo skrócenia, odsetki do zapłaty za cały okres

Niektóre z firm leasingowych tak bardzo chcą wybić swoim klientom z głowy chęć skrócenia i przerwania umowy, że nie obniżają należnego sobie wynagrodzenia nawet o WIBOR. Oznacza to, że klient, który zawarł umowę leasingu na 5 lat i postanowi skrócić ją do okresu 2 lat, będzie musiał zapłacić całość odsetek za 5-letni okres + oczywiście opłata manipulacyjna za przedterminowe zakończenie umowy.

Nasza rada

Skrócenie umowy leasingowej jest zatem możliwe, ale może być dość kosztowne. Dlatego:

  • Zalecamy dobieranie okresu leasingu w sposób przemyślany
  • Jeszcze na etapie wyboru oferty leasingu należy sprawdzić, jakie dany leasingodawca stawia warunki i nalicza opłaty przy skracaniu umowy, aby uniknąć wyboru tego, który sotosuje najbardziej niekorzystne zasady rozliczania
4.4117647058824 1 1 1 1 1 4.41 (34)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Nożyce przecinające wstęgęZakończenie umowy leasingu przed czasem

Zdarzają się sytuacje kiedy leasingobiorca nie chce kontynuować umowy. Mogą to być problemy finansowe lub chęć zamiany środka trwałego na inny, np. nowszy lub lepszy. Informujemy, jakie są opcje.


Kalkulator i arkuszJak korzystnie wykupić samochód z leasingu?

Prowadzący działalność i wspólnicy spółek cywilnych mogą zastosować wykup prywatny, który w połączeniu z darowizną na osobę z bliskiej rodziny umożliwia dalszą odsprzedaż przedmiotu po pół roku z pominięciem opodatkowania.


Drewniany samochód zabawkaJak zacząć jeździć samochodem o połowę droższym w ciągu 3 lat?

Weź samochód w leasing, wykup go i sprzedaj. Kolejny będziesz mógł wziąć nawet o połowę droższy nie płacąc więcej za ratę. Sprawdź jak…


Kalkulator i arkuszLeasing i podatki

Zagadnienia podatkowe dotyczące leasingu (PIT, CIT, VAT). Koszty i odliczenia. Zestawienie wszystkich poradników na FmLeasing.pl poruszających bezpośrednio i pośrednio kwestie podatkowe.


Tabliczka wskazująca wyjścieZakończenie umowy leasingu i wykup - jak to wygląda?

Niektórzy przedsiębiorcy mają obawy, czy leasingodawcy nie będzie zależało, aby tak bardzo utrudnić procedurę wykupu, żeby w rezultacie odebrać praktycznie spłacony już przedmiot. Nic bardziej mylnego.


Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Umowę leasingową można skrócić, ale niestety nie jest to darmowe >

Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl