Słownik Wyrazów Leasingowych, czyli alfabetycznie posortowane pojęcia i terminy związane z leasingiem. Definicje i wyjaśnienia słów oraz ich pisownia.
Abonament / Auto w abonamencie
Potoczne oraz marketingowe określenie odmiany leasingu operacyjnego samochodów z dużym wykupem. Leasingobiorca płaci za użytkowanie samochodu (nie spłaca jego wartości). Na koniec umowy ma możliwość wykupić samochód za wartość zbliżoną do rynkowej lub zwrócić pojazd do finansującego.
Artykuł na ten temat: Auto Abonament - zestawienie ofert leasingu z wysokim wykupem
Cesja
Cesja umowy leasingu umożliwia korzystającemu (cedent) odstępnie praw do umowy i przekazanie przedmiotu leasingu osobie (firmie) trzeciej (cesjonariusz). Cesjonariusz, po zaakceptowaniu przez finansującego, staje się nowym korzystającym i kontynuuje spłatę rat leasingowych. Cedent i Cesjonariusz mogą umówić się pomiędzy sobą na zapłatę wynagrodzenia (odstępne) za przekazanie praw do umowy.
Artykuł na ten temat: Cesja leasingu - wszystko o przejęciu umowy
Czynsz inicjalny
Udział własny korzystającego, innymi słowy jest to wpłata wstępna wnoszona w momencie zawierania umowy leasingu. Z reguły oznaczana jest w procentach w odniesieniu do wartości początkowej przedmiotu leasingu, w zakresie od 0% do 45% (najczęściej od 10% do 20%).
Artykuł na ten temat: Co to jest czynsz inicjalny? oraz Czynsz inicjalny: wpłacać mniej czy więcej?
Czynsz leasingowy / rata leasingowa
Jest to suma pieniędzy stanowiąca zapłatę za użytkowanie przedmiotu leasingu. Wysokość poszczególnych rat (czynszów) leasingowych reguluje harmonogram spłat będący, wraz z OWUL, załącznikiem do umowy leasingu. Najczęściej czynsze leasingowe płatne są co miesiąc w równej wysokości. Można jednak kształtować je również indywidualnie, np. degresywnie, sezonowo, z karencją, itd. Raty leasingowe mogą być ze zmiennym oraz stałym oprocentowaniem.
Artykuł na ten temat: Raty leasingowe – wszystko na ich temat oraz Stałe czy zmienne oprocentowanie leasingu? Które wybrać?
Dostawca / Zbywca
Jest to producent lub firma handlowa, od której leasingodawca kupuje środek trwały, będący przedmiotem leasingu. Z reguły to leasingobiorca wybiera dostawcę i środek trwały, choć leasingodawcy często ściśle współpracują z wybranymi sieciami handlowymi, oferując preferencyjne warunki zakupu. Wszelkie prawa z tytułu wad rzeczy, na mocy ustawy, przejmuje leasingobiorca i dochodzi ich bezpośrednio u dostawcy pomimo tego, że to leasingodawca jest właścicielem.
Artykuł na ten temat: Dostawca (zbywca) w leasingu oraz Leasingobiorca ponosi konsekwencje wyboru przedmiotu leasingu
Full Service Leasing
Full Service Leasing (FSL) jest leasingiem z pełną obsługą, oferowanym przy leasingu lub wynajmie długoterminowym samochodów. W racie leasingu zawarte jest nie tylko finansowanie, ale także koszt usług dodatkowych świadczonych przez leasingodawcę takich, jak ubezpieczenie, obsługa serwisowa, wymiana opon, itp.
Artykuł na ten temat: Full Service Leasing – co to jest?
GAP ubezpieczenie
GAP (z angielskiego Guaranteed Asset Protection bądź Guaranteed Auto Protection) jest ubezpieczeniem straty finansowej powstałej z chwilą powstania szkody całkowitej samochodu. W zależności od wariantu, GAP wraz z AC umożliwia, np.: uzyskanie odszkodowania w wysokości nawet 100% ceny samochodu z dnia jego zakupu. Dlatego ubezpieczenie GAP jest bardzo popularne przy leasingu i często oferowane przez leasingodawców.
Artykuł na ten temat: Ubezpieczenie GAP w leasingu
Harmonogram spłat
Harmonogram jest załączony do umowy leasingu i określa szczegółowo terminy oraz wysokość opłat ciążących na leasingobiorcy z tytułu zawartej umowy, takich jak czynsz inicjalny, raty leasingowe, wykup. Harmonogram może być zmieniany jednostronnie przez leasingodawcę lub na wniosek leasingobiorcy według z góry ustalonych reguł, zapisanych w umowie leasingu i/lub dołączonego do niej OWUL.
Kaucja / Depozyt
Stosowana sporadycznie jako dodatkowe zabezpieczenie należności wynikających z umowy leasingowej. Jest on zwracany leasingobiorcy w terminie i na warunkach zawartych w umowie (np.: po zakończeniu leasingu). Niektóre firmy leasingowe nazywają w ten sposób (kaucja) wpłatę leasingobiorcy na poczet czynszu inicjalnego lub wykupu, która następnie (po wystawieniu faktury przez finansującego) jest przeksięgowywana na poczet tych właśnie należności.
Artykuł na ten temat: Kaucja zabezpieczająca wykup po leasingu?
Leasing bezpośredni
Typ umowy leasingu, w której dystrybutor lub producent oddaje korzystającemu w leasing wyprodukowany przez siebie środek trwały zamiast go sprzedawać.
Artykuł na ten temat: Leasing bezpośredni i pośredni
Leasing fabryczny
Leasingiem fabrycznym określamy ofertę finansowania proponowaną przez firmy leasingowe powiązane z dostawcą (zbywcą) środka trwałego. Często finansujący i dostawca należą do tej samej grupy kapitałowej.
Artykuł na ten temat: Leasing fabryczny - dlaczego jest tyle skarg?
Leasing finansowy (kapitałowy)
Przedmiot umowy leasingu zaliczany jest do składników majątku leasingobiorcy. Może on dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Poza amortyzacją, podobnie jak przy kredycie, kosztem są również odsetki. Część "odsetkowa" czynszów leasingowych stanowi jednocześnie przychód leasingodawcy. Nie jest kosztem dla leasingobiorcy oraz przychodem dla leasingodawcy część kapitałowa raty leasingu finansowego.
Artykuł na ten temat: Leasing finansowy oraz Leasing operacyjny czy finansowy - który wybrać?
Leasing konsumencki
Zwany również prywatnym. Jest rozwiązaniem finansowym skierowanym do osób indywidualnych, nieprowadzących działalności gospodarczej. W swojej istocie nie różni się od leasingu skierowanego do przedsiębiorców. Leasing konsumencki, bardzo popularny w krajach rozwiniętych, w Polsce jest marginalny i oferowany jedynie przez kilka firm leasingowych.
Leasing pośredni
W odróżnieniu od leasingu bezpośredniego, jest to typ umowy, w której finansujący i dostawca to dwa odrębne podmioty. Jest to dominujący w Polsce rodzaj zwieranych umów leasingu.
Artykuł na ten temat: Leasing bezpośredni i pośredni
Leasing operacyjny (bieżący)
Przedmiot umowy leasingu jest składnikiem majątku leasingodawcy. Finansujący ma prawo dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Czynsze leasingowe wraz z czynszem początkowym są przychodem leasingodawcy, a jednocześnie kosztem leasingobiorcy. Umowa leasingu operacyjnego zawierana jest, z reguły, na okres krótszy niż okres zużycia leasingowanego środka trwałego.
Artykuł na ten temat: Leasing operacyjny oraz Leasing operacyjny czy finansowy - który wybrać?
Leasing walutowy / denominowany
Opłaty leasingowe regulowane są w walutach obcych (walutowy) lub w złotych po przeliczeniu z waluty umowy (denominowany).
Artykuł na ten temat: Leasing w walutach obcych czy w złotych?
Leasing z Serwisem
Leasing z Serwisem jest ograniczoną wersją Full Service Leasingu. Składa się na niego finansowanie przedmiotu z dwoma lub więcej usługami dodatkowymi, przy czym jedną z nich powinien być serwis mechaniczny.
Artykuł na ten temat: Leasing z Serwisem - co to jest?
Leasing zwrotny
Leasing zwrotny określa transakcje, w której leasingobiorca jest jednocześnie korzystającym i dostawcą. Leasingobiorca sprzedaje swój własny majątek leasingodawcy, a następnie korzysta z niego na podstawie umowy leasingu. Leasing zwrotny stosowany jest często w celu uwolnienia środków finansowych korzystającego (poprawa płynności), ewentualnie optymalizacji kosztów podatkowych.
Artykuł na ten temat: Leasing zwrotny – Kiedy się przydaje i jak uzyskać?
Leasingobiorca / Korzystający
Może nim być każdy podmiot gospodarczy, osoba indywidualna, nieprowadząca działalności, jednostki samorządu terytorialnego, fundacje, stowarzyszenia, itd. Leasingobiorca musi spełnić też wymagania stawiane przez finansującego, w tym te związane z minimalizacją ryzyka finansowego, itp.
Leasingodawca / Finansujący
Najczęściej spotykanymi leasingodawcami są wyspecjalizowane przedsiębiorstwa świadczące usługi finansowe. Często są to spółki prawa handlowego powołane przez bank lub grupę finansową. Forma prawna prowadzenia tego typu działalności nie jest prawnie narzucona, jednak z reguły są to spółki z ograniczoną działalnością i spółki akcyjne. Leasingodawca na mocy umowy oddaje leasingobiorcy środek trwały stanowiący przedmiot leasingu w użytkowanie oraz umożliwia mu pobieranie z niego pożytków.
OWUL
Ogólne Warunki Umowy Leasingu są załącznikiem do umowy leasingu, gdzie zapisane prawa i obowiązki korzystającego i finansującego, zasady użytkowania przedmiotu leasingu, sprawy ubezpieczeniowe i rozliczania szkód, warunki dostawy i zakończenia umowy.
Artykuł na ten temat: Na co zwracać szczególną uwagę w zapisach umów leasingu i OWUL?
Poręczyciel
Z reguły jest to podmiot gospodarczy, posiadający odpowiednią historię finansową i zdolność kredytową, który zabezpiecza (poręcza) prawidłowe wykonanie umowy przez leasingobiorcę. Poręczyciel jest konieczny w sytuacji, gdy leasingobiorca nie spełnia warunków zdolności kredytowej, stawianych mu przez leasingodawcę.
Procedura uproszczona
Procedura ubiegania się o leasing nie wymagając się od przedsiębiorcy udowadniania jego zdolności kredytowej (bez dokumentów finansowych). W procedurze uproszczonej finansowane są głównie samochody osobowe i dostawcze.
Artykuł na ten temat: Co można sfinansować w procedurze uproszczonej?
Przedmiot leasingu
Przedmiotem leasingu może być rzecz ruchoma lub nieruchoma zwana środkiem trwałym w rozumieniu przepisów o rachunkowości. Za środek trwały uważa się przedmiot podlegający amortyzacji, czyli w praktyce o wartości nie mniejszej niż 3500 zł. Przedmiotem leasingu może być sprzęt komputerowy i biurowy, w tym oprogramowanie, środki transportu: samochody ciężarowe, osobowe, dostawcze, samoloty, statki, inne, maszyny i urządzenia, linie technologiczne, nieruchomości, inne
Artykuł na ten temat: Co można sfinansować leasingiem?
TOIP
Tabela Opłat i Prowizji to (zazwyczaj) załącznik do umowy leasingowej zawierający stawki opłat manipulacyjnych za czynności dodatkowe świadczone przez finansującego.
Artykuł na ten temat: Opłaty dodatkowe w leasingu
Vendor leasing
Vendor to po angielsku sprzedawca, a leasingiem vendorowym określamy ofertę finansowania dostępną u dostawcy (zbywcy) środka trwałego. Leasing vendorowy może być proponowany klientom sprzedającego w formie leasingu fabrycznego lub w ramach współpracy sprzedającego, np.: dealera samochodowego lub dystrybutora danej marki maszyn i urządzeń z konkretną firmą leasingową.
Wykup / wartość końcowa / wartość rezydualna
Umowna suma, za jaką firma leasingowa zobowiązuje się odsprzedać leasingobiorcy przedmiot umowy leasingowej. Wartość ta jest zwykle niższa niż wynikałoby to z normatywnego zużycia przedmiotu leasingu i może znacząco odbiegać od wartości rynkowej przedmiotu. Wpływ na wysokość wykupu mają między innymi regulacje dotyczące amortyzacji, jednak często wysokość wykupu wynosi nie więcej niż 1%.
Artykuł na ten temat: Wykup przedmiotu leasingu – jak w praktyce wygląda zakończenie umowy?
Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy
Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >