Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Trudny leasing

W powszechnej opinii leasing jest stosunkowo łatwo dostępnym źródłem finansowania. Rzekomo dużo łatwiej jest dostać leasing niż kredyt, zwłaszcza jeśli ktoś krótko prowadzi działalność, albo nie ma szczególnie imponującej zdolności finansowej. I rzeczywiście jest to prawda, ale tylko częściowa…

KRÓTKO: Czego dowiesz się z tego artykułu?

Czasem otrzymanie leasingu może być nie tylko dużo trudniejsze, ale nawet niemożliwe. Sprawdź, w jakich przypadkach możesz otrzymać odmowę finansowania.

Spis treści

  1. Leasing łatwo dostać, ale...
  2. Przedmioty, które niezwykle trudno sfinansować leasingiem
  3. Kiedy jeszcze można nie dostać leasingu?
  4. Czasem może się jednak udać uzyskać leasing

Leasing łatwo dostać, ale...

Najczęściej wymienianym argumentem za większą dostępnością leasingu jest fakt, że to finansujący pozostaje właścicielem przedmiotu przez cały okres trwania umowy. Mając większą kontrolę i wpływ na losy sfinansowanego środka trwałego, firmy leasingowe mogą chętniej finansować przedsiębiorców niż robią to choćby banki.

Tan kij ma jednak dwa końce... Przez to, że leasingodawca w każdej chwili może zostać z przedmiotem leasingu (np.: w skutek windykacji bądź dobrowolnego zwrotu przez korzystającego), dlatego chce on finansować tylko takie przedmioty, na które jest duży popyt na rynku wtórnym.

Dlatego w praktyce firmy leasingowe najchętniej finansują:

Chcąc sfinansować tego rodzaju środki trwałe rzeczywiście uzyskanie leasingu będzie stosunkowo łatwe. W przypadku samochodów osobowych czy dostawczych dostępne są nawet procedury uproszczone, gdzie nie badana jest zdolność kredytowa i nie trzeba legitymować się żadnymi dokumentami finansowymi.

Poniżej wymieniamy przypadki, w których otrzymanie finansowania leasingiem będzie nie tylko dużo trudniejsze, ale często nawet niemożliwe. Wymieniamy także inne sytuacje, w których leasingodawcy bardzo niechętnie podejmą się finansowania.

Przedmioty, które niezwykle trudno sfinansować leasingiem

Przedmioty nietypowe

Wszelkie maszyny i urządzenia, ale także niektóre samochody specjalistyczne, na które jest marginalne zapotrzebowanie na rynku wtórnym. Dotyczy to także, choćby linii produkcyjnych itp., przygotowywanych „pod zamówienie klienta”, które po demontażu są albo nienadające się do powtórnego wykorzystania, albo, których nikt inny nie będzie w stanie zaadaptować do swoich potrzeb.

To samo dotyczy wszelkich urządzeń wytworzonych lub zmodyfikowanych metodą nieseryjną bądź chałupniczą – choćby wykonanie było bardzo profesjonalne.

Przedmioty importowane z „egzotycznych” krajów

Wiele maszyn, w bardzo atrakcyjnych cenach, można importować choćby z Chin czy innych rynków azjatyckich. Niestety sfinansowanie takiego zakupu poprzez leasing może okazać się utrudnione. Leasingodawcy obawiają się marnej jakości wykonania takich urządzeń oraz braku serwisu i ewentualnych trudności w przypadku napraw gwarancyjnych.

Generalna zasada jest taka, że jeżeli producent przedmiotu nie ma sieci dealerskiej i serwisowej w Polsce lub choćby na terenie UE, to leasing praktycznie odpada.

Nieruchomości zbyt mało "komercyjne”

Finansowanie nieruchomości w Polsce to temat na odrębną dyskusję – jest to niestety usługa marginalna. Leasingodawcy jeżeli w ogóle podejmują się finansowania, to robią to wyłącznie w przypadku atrakcyjnych obiektów o wybitnie komercyjnym charakterze. Można zatem sfinansować biurowiec, hotel, czasem centrum logistyczne, itp. Jednak przedsiębiorcy chcący uwolnić środki poprzez leasing zwrotny starych hal, magazynów, itp. będą odprawieni z kwitkiem.

Nie ma także szans sfinansowania nieruchomości o niewielkiej wartości. Jaka to jest niewielka wartość? To zależy od firmy leasingowej, ale w zasadzie żadna firma nie podejmuje się transakcji poniżej 1,5 - 2 mln złotych, a często ta granica minimalna jest nawet dużo wyższa. Nie mogą zatem liczyć na leasing osoby szukające finansowania na nabycie niewielkich lokali handlowych i usługowych, pensjonatów, itp.

Przedmioty o niewielkiej wartości

Kwoty minimalne nie dotyczą tylko nieruchomości. Tylko nieliczni leasingodawcy podejmują się finansowania przedmiotów o wartości mniejszej niż 15-20 tysięcy złotych. Wielu finansujących ma minimalne limity ustawione nawet na jeszcze wyższym poziomie, np. 30, 40 czy nawet 50 tysięcy złotych.

Finansowanie laptopa, pojedynczego komputera, oprogramowania bądź urządzenia o symbolicznej wartości możliwe jest tylko w bardzo nielicznych i wyspecjalizowanych towarzystwach.

Przedmioty stare

Generalna zasada jest taka, że leasingodawcy najchętniej finansują przedmioty nowe, na gwarancji. Im przedmiot starszy, tym trudniej o leasing. Przykładem mogą być samochody osobowe, gdzie większość leasingodawców nie podejmie się finansowania jeżeli są one starsze niż 4-5 lat, a wiek pojazdu i okres leasingu łącznie nie mogą przekroczyć 8-10 lat.

Odstępstwa mogą być robione w przypadku pojazdów specjalistycznych czy maszyn i urządzeń, które mają długi okres „przydatności do użycia”. Muszą to być jednak środki trwałe pożądane na rynku wtórnym.

Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Leasing starszych samochodów, pojazdów oraz maszyn - oferta specjalna

Kiedy jeszcze można nie dostać leasingu?

Krótki okres działalności

Jeżeli przedsiębiorca dopiero rozpoczął swoją działalność albo prowadzi ją poniżej 0,5 - 1 roku, to sfinansować może w zasadzie nabycie tylko samochodów osobowych i dostawczych o DMC do 3,5T.

Leasing innych środków będzie w praktyce dla niego niedostępny, chyba, że mówimy o lekarzu bądź dentyście chcącym sfinansować swoje miejsce pracy. Mniej uprzywilejowane zawody nie mają co liczyć na leasing dawany na „piękne oczy” i „dobre chęci”.

Młody wiek przedsiębiorcy

„Dobre chęci” nie pomogą także młodym wiekiem przedsiębiorcom. Jeżeli młody człowiek ma jakiś majątek albo stabilną już działalność bądź dobry zawód, a przedmiot, który chce sfinansować będzie racjonalny, to oczywiście nie powinien mieć problemów z uzyskaniem leasingu.
Gorzej mają młodzi kawalerowie, którzy za pierwsze zarobione pieniądze chcą posiąść prestiżowy samochód lub - o zgrozo - motocykl.

Niewystarczająca zdolność kredytowa

Nawet długo prowadzona działalność i stabilna sytuacja finansowa może nie wystarczyć jeżeli przedsiębiorca będzie chciał wyleasingować przedmiot znacznej wartości.
Jaka to jest znaczna wartość? Zależy to od danego leasingodawcy - większość z nich patrzy na przychód firmy. Musi być on odpowiednio wysoki, najlepiej dużo wyższy (roczny) niż wartość przedmiotu, który ma być sfinansowany. Będzie raczej odprawiony z kwitkiem ktoś świadczący działalność usługową, kto ma obroty na poziomie kilkudziesięciu tysięcy rocznie, chcący wziąć w leasing urządzenie o wartości przekraczającej sto i więcej tysięcy złotych.

Oczywiście nie dotyczy to procedur uproszczonych, dlatego drobny usługodawca bez trudu nabędzie w leasingu dobrej klasy samochód osobowy, ale na tym w zasadzie koniec.

Błędy przeszłości, czyli długi

Przedsiębiorcy z długami, wpisani do baz informacji gospodarczej, np.: KRD, BIG, a także posiadający negatywną historię kredytową w BIK czy BRKN będą mieli bardzo ciężko otrzymać leasing na normalnych, przystępnych warunkach. Istnieją co prawda nieliczni leasingodawcy, którzy mają ofertę dla firm „z przeszłością”, ale, jak można się łatwo domyślić, trzeba za to słono przepłacić zapłacić.

Tutaj również zła informacja dla przedsiębiorców, którzy próbują uciec od przeszłości poprzez zakładanie spółek kapitałowych. Pomimo, że oficjalnie weryfikować w bazach powinno się samą spółkę oraz zarząd, to jednak nieoficjalnie, niektóre firmy starają się zasięgnąć informacji o udziałowcach, a także współmałżonkach członków zarządu, itd.. Nie jest to regułą, ale zdarza się…

Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Leasing bez BIK, KRD oraz z zaległościami US i ZUS - oferta specjalna

Czasem może się jednak udać uzyskać leasing

Oczywiście w powyżej wymienionych sytuacjach także może udać się uzyskanie leasingu na rozsądnych warunkach. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji - wystarczy dostatecznie uwiarygodnić się przed analitykami ryzyka oceniającymi wniosek z ramienia danej firmy leasingowej.

Często może pomóc zaproponowanie:

  • odpowiednio wyższej wpłaty własnej
  • zabezpieczenia na posiadanym majątku
  • poręczenia firmy trzeciej
  • przedstawienia gwarancji odkupu od wiarygodnego dostawcy

Jeżeli jednak przedsiębiorca ma niewiele do zaproponowania w kwestii minimalizacji ryzyka z punktu widzenia finansującego, to niestety leasing nie będzie dla niego tak łatwo dostępny jak może się pozornie wydawać.

5 1 1 1 1 1 5.00 (1)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Chcesz dowiedzieć się więcej?


ZegarIle trwa i jak wygląda procedura zawarcia umowy leasingu?

Podajemy przybliżony czas trwania wszystkich formalności (od złożenia wniosku do wydania przedmiotu) oraz jak one wyglądają w praktyce u większości polskich leasingodawców.


Tablica z napisem ABC i książkiPierwszy leasing - poradnik dla początkujących

Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?


Nowy samochód osobowy w fabryceAuto Leasing

Warunki leasingu samochodów osobowych i dostawczych u polskich leasingodawców - ten rodzaj finansowania oferuje 22 z nich. Informacja o wariantach, procedurach, okresach finansowania, wysokości wymaganego udziału własnego itp.


Wystawa na targach samochodowych20 najczęściej leasingowanych samochodów osobowych

Nie wiesz jakie auto wziąć w leasing? Sprawdź ranking 20 najchętniej wybieranych przez polskie firmy nowych samochodów osobowych, porównaj ich ceny minimalne i przeciętne oraz oblicz koszt leasingu - to może być inspiracja.


Dwa modele Renault Master na parkingu10 najczęściej leasingowanych aut dostawczych

Sprawdź ranking 10 najczęściej kupowanych i branych w leasing nowych samochodów dostawczych. Poznaj kryteria, jakimi warto się kierować przy wyborze „dostawczaka” i 3 Kroki do uzyskania dobrego i taniego leasingu


Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Tego firmy leasingowe nie chcą finansować - zestawienie trudnych przypadków >

Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl