Sposób dyskontowania rat jest kolejną, bardzo ważną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę wybierając finansującego. Dlaczego? Ponieważ konieczność rozliczenia wcześniej zakończonej umowy leasingu może spotkać każdego korzystającego. Nie tylko tego, któremu wypowiedziano umowę, np.: z powodu nieterminowych płatności, ale także tego, któremu skradziono przedmiot leasingu lub, który chce zwrócić go z własnej, nieprzymuszonej woli.
Krótko: Wcześniejsze rozwiązanie umowy leasingu
1. Leasing może skończyć się wcześniej z kilku powodów, np.: szkoda całkowita, wypowiedzenie przez leasingodawcę, czy z woli samego leasingobiorcy.
2. Wcześniej zakończona umowa zostaje rozliczona.
3. Leasingodawcy nalezą się pozostałe raty pomniejszone o dyskonto oraz opłata manipulacyjna.
4. Leasingodawcy stosują różne zasady obliczania dyskonta oraz opłaty manipulacyjne w różnej wysokości.
5. Należy to sprawdzić przed zawarciem umowy i w miarę możliwości wybrać leasingodawcę stosującego przejrzyste zasady rozliczenia.
Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.
Musisz wiedzieć jak cię rozliczą
W przypadku przedterminowego wygaśnięcia lub zakończenia umowy, leasingodawcy będzie należało się coś, co nazywa się brzydko odszkodowaniem. Brzmi groźnie, ale tak naprawdę chodzi o to, żeby finansujący co najmniej odzyskał to, co zainwestował w swojego klienta.
Odszkodowaniem tym, poza ewentualnym bieżącym zadłużeniem, są pozostałe do końca umowy zdyskontowane raty oraz ewentualne opłaty manipulacyjne.
Obliczanie dyskonta - czyli diabeł tkwi w szczegółach
Co to są raty zdyskontowane? Zdyskontowane, czyli pomniejszone o odsetki albo - częściej - tylko jakąś ich część.
Diabeł jednak tkwi w szczegółach - każda firma leasingowa ma swój własny sposób obliczania dyskonta. Nie trudno się domyślić, że są firmy, które stosują względnie korzystne dla klienta przeliczniki, jak i takie, które stosują zasady - delikatnie mówiąc - korzystne wyłącznie dla siebie.
Podobnie sprawa się ma z wysokością naliczanych, dodatkowych opłat manipulacyjnych za wcześniejsze zakończenie umowy.
Jak sprawdzić zanim będzie za późno?
Dlatego sposób rozliczania wygasłej bądź wypowiedzianej umowy należy ustalić zanim jeszcze dojdzie do wyboru finansującego i podpisania umowy.
Ustalenie opłaty manipulacyjnej powinno być dość łatwe - najczęściej wystarczy spojrzeć do Tabeli Opłat i Prowizji.
Trochę trudniej może być ustalić sposób obliczania dyskonta. Sformułowania w OWUL często są bardzo enigmatyczne, dlatego w takim przypadku należy dopytać przedstawiciela leasingodawcy o dokładne zasady rozliczania wcześniej zakończonej umowy oraz - najlepiej - wzór na dyskontowanie rat.
Różne zasady dyskonta dla tej samej umowy
Warto przy tym dodać, że niektórzy leasingodawcy stosują odmienne zasady naliczania opłat manipulacyjnych oraz obliczania dyskonta, w zależności od tego czy umowa została zakończona z winy korzystającego (np.: windykacja) czy też z jego własnej woli bądź na skutek szkody całkowitej. Wszystko to powinno być opisane w OWUL.
Wyszukiwarka ofert leasingowych
Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie
Komentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Dyskontowanie rat leasingu - różne metody, czasem opłakane w skutkach >
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Megaporadnik: Umiejętny wybór oferty leasingu
Wszystkie niezbędne rady dla zamierzających zawrzeć umowę leasingu w jednym miejscu. Zapoznanie i zastosowanie się do nich umożliwi wybór korzystnej i dobrze dobranej oferty i firmy leasingowej, a także pozwoli uniknąć kosztownych błędów.
Leasing samochodu osobowego - kompleksowy poradnik
Odpowiadamy na czym polega leasing samochodów. Ile kosztuje i gdzie wziąć? Kto może otrzymać, jakie warunki trzeba spełnić i jakie przedstawić dokumenty? Na co zwracać uwagę przy wyborze oferty i leasingodawcy? Ile można zaoszczędzić na podatkach?