Analizowanie oferty leasingu

Koszt całkowity jest wartością, która ułatwia porównywanie ofert leasingu pod warunkiem jednak, że jest on rzetelnie podany przez leasingodawcę. Niektórzy – na szczęście nieliczni – finansujący stosują sztuczki, dzięki którym prezentowany przez nich na ofercie koszt całkowity jest niższy niż w rzeczywistości.

KRÓTKO: Koszt całkowity leasingu - to musisz wiedzieć

1. Całkowity koszt leasingu to suma wszystkich opłat związanych bezpośrednio z leasingiem.
2. Ważne, żeby była rzetelnie podana w ofercie przez leasingodawcę.
3. Niektórzy leasingodawcy stosują sztuczki pozornie obniżające całkowity koszt.
4. Warto sprawdzać dodatkowo rzeczywiste oprocentowanie roczne - pokazujemy jak...
5. Niższa suma opłat nie zawsze oznacza, że leasing jest tańszy, bo to zależy od okresu, wysokości wpłaty początkowej i wykupu.

Spis treści

Co to jest całkowity koszt leasingu?

Jest to, a raczej powinna być (o czym dalej) suma wszystkich opłat związanych bezpośrednio z leasingiem, którą większość firm leasingowych umieszcza na ofertach kierowanych do klientów. Zazwyczaj podawany jest jako wartość procentowa oraz dodatkowo kwotowa.

Suma opłat na ofercie leasingowej

Koszt całkowity na ofercie leasingowej

Dobrze przyjętą praktyką jest, żeby suma opłat zawierała:

  • czynsz inicjalny (pierwsza wpłata) oraz ewentualnie opłatę manipulacyjną
  • zsumowane wszystkie raty
  • wykup

Rzetelnie podany koszt całkowity powinien dawać jasną informację, ile zapłacimy za leasing. Dla przykładu, jeśli suma opłat wynosi 105% to oznacza, że przedmiot, którego cena wynosi 100 tys. zł, w leasingu będzie nas kosztował 105 tys. zł, np.: przez trzy lata.

Nieuwzględnienie wykupu w koszcie całkowitym

Jak już wspomnieliśmy, nie każdy leasingodawca podaje sumę opłat w sposób prawidłowy. Najstarszą w branży sztuczką pozwalającą leasingodawcom „obniżyć” koszt całkowity leasingu jest nieuwzględnienie w nim wykupu. O ile jeszcze wykup jest wysoki i wynosi przykładowo 20%, to nie da się nie zauważyć, że leasingodawca go nie doliczył. Jednak przy wykupie na poziomie 1% może to zostać niezauważone.

Suma opłat na ofercie leasingowej bez doliczonego wykupu

Suma opłat na ofercie leasingowej bez doliczonego wykupu

Nieuwzględnienie obowiązkowych usług dodanych do leasingu

To zagadnienie wymaga szerszego spojrzenia… Poruszaliśmy je w artykułach Oferta leasingu wyraźnie tańsza niż inne? Nie ma nic za darmo. W skrócie – niektórzy leasingodawcy doliczają czasami do rat leasingu jakieś zupełnie bezsensowne usługi dodatkowe, których koszt może być niewielki, rzędu kilkunastu czy kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Nie uwzględniają jednak ceny tych usług w koszcie całkowitym leasingu. Przez co oferta może wydawać się bardzo atrakcyjna, ale żeby móc z niej skorzystać trzeba będzie zapłacić za tą dodatkową usługę, czy tego chcemy, czy nie i czy z niej skorzystamy, czy nie.

Podanie błędnego kosztu całkowitego

Najmniej wysublimowanym sposobem „podkręcenia” kosztu całkowitego widocznego na ofercie jest jego… przekłamanie. W normalnej sytuacji, na koszt całkowity leasingu składa się czynsz inicjalny + suma rat + wykup.

Niestety jedna z firm leasingowych – zyskująca w ostatnim czasie na popularności, zwłaszcza, że jest często „polecana” w salonach samochodowych – stosuje jakąś osobliwą matematykę i zaniża koszt całkowity widoczny na ofercie.

Zazwyczaj nie są to duże wartości, rzędu 0,5-1 pkt. proc., jednak zdarzało nam się analizować oferty, w których różnice były większe – nawet ponad 2 pkt. proc. A jest różnica jeżeli klient widzi na ofercie koszt leasingu 105,50%, gdzie w rzeczywistości wynosi on 108%...

Sprawdzaj nie tylko całkowity koszt

Dlatego zachęcamy, żeby nieco uważniej przyjrzeć się każdej ofercie leasingu i poza kosztem całkowitym sprawdzić także dokładnie ilość rat, ich wysokość oraz ewentualnie występowanie dodatkowo płatnych ubezpieczeń i usług. Warto samemu zweryfikować czy podany koszt całkowity jest prawidłowy stosując następujący wzór:

(ilość rat x rata w zł + czynsz inicjalny w zł + wartość wykupu w zł) / (cena przedmiotu leasingu w zł) * 100

Uzyskany wynik będzie liczbą wyrażającą całkowity kosztu leasingu w procentach. Przykład dla przedmiotu kosztującego 70 tys. zł i 3-letniego leasingu z wpłatą 10% i wykupem 1%:

(35 rat x 1900 zł + 7000 zł + 700 zł) / 70000 zł * 100 = 106%

Rzeczywisty roczny koszt leasingu

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest obliczenie rzeczywistego rocznego oprocentowania leasingu. W tym celu można skorzystać z dostępnej na FmLeasing.pl porównywarki kosztów leasingu.

Natomiast użytkownicy naszej Wyszukiwarki Leasingu otrzymają od nas bezpłatną analizę ofert, gdzie to my obliczymy zarówno prawdziwy koszt całkowity oferty, jak i rzeczywiste oprocentowanie leasingu.

Na marginesie: Niższa suma opłat nie zawsze oznacza, że leasing jest tańszy

Dość często w naszej praktyce spotykamy się z sytuacjami, w których ktoś poszukujący taniej oferty leasingu jest zdziwiony, że "jak kiedyś brałem leasing to dali mi 108%, a teraz nie chcą zejść poniżej 110%". Ewentualnie czasem na forach dyskusyjnych można spotkać rozmowy w stylu "jaki dostałeś koszt całkowity, bo ja 111%?" i w odpowiedzi, np.: "a to mi zaoferowali taniej, bo tylko 107%".

Otóż takie porównywanie nie ma sensu, bo suma opłat nie zależy tylko od oprocentowania, ale także od:

  • okresu leasingu
  • wysokości wpłaty wstępnej
  • wysokości wykupu

Dopiero znając wszystkie te parametry można porównać i zweryfikować atrakcyjność (lub nie) kosztu całkowitego.

Przykłady

Sprawdźmy, jak zmienia się koszt całkowity w zależności od zmiany każdego z powyżej wymienionych parametrów umowy jednak przy zachowaniu tego samego oprocentowania (marży) dla wszystkich wariantów, w wysokości 3,5%.

Wpływ zmiany okresu umowy na sumę opłat

Warunki leasingu wpłata 10%, wykup 1%
Rzeczywiste roczne oprocentowanie 3,5%
Okres leasingu 36 miesięcy 60 miesięcy
Koszt całkowity 104,9% 108,2%

Wpływ zmiany wysokości wpłaty wstępnej na sumę opłat

Warunki leasingu okres 48 miesięcy, wykup 1%
Rzeczywiste roczne oprocentowanie 3,5%
Czynsz inicjalny 5% 45%
Koszt całkowity 106,9% 104,0%

Wpływ zmiany wysokości wykupu na sumę opłat

Warunki leasingu okres 48 miesięcy, wpłata 20%
Rzeczywiste roczne oprocentowanie 3,5%
Wykup 1% 30%
Koszt całkowity 105,8% 107,7%

Można zauważyć, że zmiana poszczególnych parametrów daje odczuwalny efekt, jeśli chodzi o sumę kosztów. Teraz wyobraźmy sobie połączenie tych skrajności, czyli:

  • leasing 3-letni z wpłatą 45% i wykupem 1% wygeneruje koszt całkowity: 103%
  • leasing 5-letni z wpłatą 5% i wykupem 30% wygeneruje koszt całkowity: 111%

… i to wszystko cały czas przy tym samym oprocentowaniu wynoszącym 3,5% rocznie. Dlatego nadmierne przywiązywanie się do sumy opłat nie zawsze ma sens.

Jak sprawdzić ile powinien wynosić koszt całkowity dobrej oferty?

Jeśli chciałbyś sprawdzić, ile obecnie powinien w przybliżeniu wynosić koszt całkowity dobrej oferty leasingu, to skorzystaj z kalkulatora leasingowego na FmLeasing.pl.

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

4.7647058823529 1 1 1 1 1 4.76 (17)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

1. Wypełnij tylko jeden formularz
2. Otrzymasz wiele ofert i naszą analizę
3. Sam wybierzesz najlepszą propozycję

Indywidualna pomoc w wyborze leasingu

Użytkownicy Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatną analizę otrzymanych ofert i warunków umów, co bardzo ułatwia wybór leasingu i pozwala uniknąć poważnych błędów. Sprawdź jak >

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Koszt całkowity leasingu nie zawsze jest taki, jakim go widzimy >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Mężczyzna analizujący dokumenty przed komputeremMegaporadnik: Umiejętny wybór oferty leasingu

Wszystkie niezbędne rady dla zamierzających zawrzeć umowę leasingu w jednym miejscu. Zapoznanie i zastosowanie się do nich umożliwi wybór korzystnej i dobrze dobranej oferty i firmy leasingowej, a także pozwoli uniknąć kosztownych błędów.


Tablica z napisem ABC i książkiPierwszy leasing - poradnik dla początkujących

Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?


Nowy samochód osobowy w fabryceAuto Leasing

Warunki leasingu samochodów osobowych i dostawczych u polskich leasingodawców - ten rodzaj finansowania oferuje 22 z nich. Informacja o wariantach, procedurach, okresach finansowania, wysokości wymaganego udziału własnego itp.


Wystawa na targach samochodowych20 najczęściej leasingowanych samochodów osobowych

Nie wiesz jakie auto wziąć w leasing? Sprawdź ranking 20 najchętniej wybieranych przez polskie firmy nowych samochodów osobowych, porównaj ich ceny minimalne i przeciętne oraz oblicz koszt leasingu - to może być inspiracja.


Drewniany samochód zabawkaJak zacząć jeździć samochodem o połowę droższym w ciągu 3 lat?

Weź samochód w leasing, wykup go i sprzedaj. Kolejny będziesz mógł wziąć nawet o połowę droższy nie płacąc więcej za ratę. Sprawdź jak…


Pierwszy raz na FmLeasing.pl?
Sprawdź dlaczego jesteśmy wyjątkowi i w czym możemy Ci pomóc.
Dowiedz się więcej...
 

Portal FmLeasing.pl