Sprzedaż firmowego samochodu

Od 1 kwietnia 2014 nie można już zastosować stawki zwolnionej przy sprzedaży używanego samochodu osobowego, użytkowanego w firmie. Zwolnienie zastąpił system korekt.

Likwidacja zwolnienia VAT

Nowelizacja ustawy o VAT od samochodów firmowych, która weszła w życie 1 kwietnia 2014 roku zlikwidowała jednocześnie możliwość zastosowania zwolnionej stawki VAT przy sprzedaży używanego samochodu osobowego, przy zakupie którego nie można było skorzystać z pełnego odliczenia VAT (obecnie 50%, wcześniej 60%, ale nie więcej niż 6 tys. zł).

Stawkę „zw.” może zastosować już tylko podatnik, który prowadzi działalność zwolnioną i przy zakupie pojazdu nie odliczył nawet części podatku od towaru i usług.

Sprzedaż ze stawką 23%

Od 1 kwietnia używany samochód firmowy należy sprzedawać z pełną stawką 23 proc. - nawet jeżeli przy jego zakupie odliczono tylko część VAT.

Możliwość korekty VAT nieodliczonego przy zakupie

W zamian za konieczność zastosowania pełnej stawki przy sprzedaży, ustawodawca przewidział możliwość korekty tej części VAT, która nie została odliczona przy zakupie samochodu osobowego.

Okres korekty wynosi 60 miesięcy (lub 12 miesięcy jeżeli samochód został kupiony za cenę mniejszą bądź równą 15 tys. zł) i jest on liczony od miesiąca, w którym nabyto pojazd.

Oznacza to, że im dłużej samochód będzie użytkowany w firmie tym mniej VAT przy jego odsprzedaży będzie można skorygować, a po 60 miesiącu (lub 12 miesiącu przy tańszych samochodach) nie będzie można skorygować już nic.

Przykład korekty VAT przy sprzedaży samochodu

W broszurze informacyjnej, Ministerstwo Finansów podaje jak zastosować korektę w praktyce.

Sytuacja dotyczy podatnika, który nabywa samochód osobowy w dniu 3 kwietnia 2014 roku i przeznacza go na cele mieszane (prywatne i firmowe) - odlicza zatem 50 proc. VAT od ceny nabycia, która wynosi 100 tys. zł netto. Po dziesięciu miesiącach od nabycia (10 lutego 2015 r.), podatnik sprzedaje pojazd, wobec czego w miesiącu lutym 2015 może zastosować korektę VAT według poniżej podanego sposobu jej wyliczenia.

Obliczanie korekty VAT przy sprzedaży samochodu osobowego

1 Cena samochodu netto 100.000 zł
2 VAT 23.000 zł
3 (2*50%) Odliczony przy nabyciu VAT (50%) 11.500 zł
4 (2-3) VAT, którego nie odliczono (50%) 11.500 zł
5 Okres korekty według ustawy (miesiące) 60
6 Okres użytkowania samochodu (miesiące od nabycia do sprzedaży) 10
7 (5-6) Okres do końca korekty (miesiące) 50
8 (4/5)*7 Kwota VAT do skorygowania w miesiącu sprzedaży samochodu (11.500/60*50) 9.583 zł

Podatnik w rozliczeniu za miesiąc luty 2015 (miesiąc sprzedaży) będzie mógł podwyższyć kwotę podatku naliczonego do odliczenia o 9.583 złote.

W przypadku leasingu korekta niewiele daje

System korekt, który zastąpił możliwość zastosowania zwolnionej stawki VAT jest wyjątkowo krzywdzący przy chęci sprzedaży samochodu osobowego wykupionego po zakończeniu leasingu operacyjnego.

Konieczność naliczenia 23 proc. VAT od wartości rynkowej sprzedawanego samochodu spowoduje konieczność naliczenia całkiem sporej kwoty VAT. Tymczasem skorygować będzie można „grosze”, bowiem najczęściej wykup opiewa na symboliczne wartości, np.: 1% początkowej wartości samochodu i to od tej kwoty (wykupu) będzie liczona korekta.

Przy leasingu samochodu wartego 100 tys. zł, wykup po 36 miesiącach następuje z reguły za 1 tys. zł (1%). Skorygować będzie można zatem jedynie 115 zł i to pod warunkiem, że odsprzedaż nastąpi w tym samym miesiącu, w którym pojazd został wykupiony z leasingu. Po upływie 12 miesięcy nie będzie można skorygować nawet „złotóweczki”, bo samochód wykupiono za cenę poniżej 15 tys. zł, czyli okres korekty wynosi tylko 12 miesięcy.

Rozwiązaniem może być wysoki wykup

Rozwiązaniem dla tego problemu może być zastosowanie wysokiego wykupu w umowie leasingu, najlepiej jak najbardziej zbliżonego do wartości rynkowej jaką samochód będzie miał w momencie zakończenia leasingu.

Trzeba jednak pamiętać, że leasingodawcy niezbyt chętnie oferują leasing z wykupem na poziomie oczekiwanej wartości rynkowej (rezydualnej), ponieważ taka transakcja wiąże się dla nich z większym ryzykiem. Jednak znalezienie dobrego leasingodawcy, który zaoferuje wykup na poziomie 15 - 25% wartości początkowej przy leasingu na okres 3 - 4 lat nie powinno  stanowić większego problemu.

Dzięki konstrukcji umowy z wyższym wykupem, trochę więcej VAT uda się uratować przy odprzedaży wykupionego z leasingu samochodu.

Osoby fizyczne prowadzące działalność w uprzywilejowanej sytuacji?

W uprzywilejowanej sytuacji mogą znaleźć się osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które (według niektórych interpretacji) mogą „nie wprowadzać” wykupionego przedmiotu do firmy, tylko „zostawić” go sobie na cele prywatne. Więcej o tym pisaliśmy w Jak korzystnie wykupić przedmiot leasingu.

Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Aktualizacja VAT-26 po wykupie samochodu z leasingu lub zwrocie do leasingodawcy

Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z naszej Wyszukiwarki Leasingu otrzymują od nas bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

 

Foto: freedigitalphotos.net

Joomla SEF URLs by Artio

Wiadomości na żywo

15 gru
Megafuzja w leasingu? Na razie to tylko teoria, ale…
11 gru
Jak nie przepłacić za kontynuację ubezpieczenia w leasingu?
07 gru
RPP: Leasing nadal rekordowo tani, już 33 miesiąc z rzędu
07 gru
Europa i Niemcy rosną najszybciej od 10 lat, a Polska nie...
29 lis
Yanosik - sposób na uniknięcie mandatów i nie tylko
To i więcej na żywo na
FmLeasing.pl/LIVE

Portal FmLeasing.pl