Sprzedaż firmowego samochodu

Od 1 kwietnia 2014 nie można już zastosować stawki zwolnionej przy sprzedaży używanego samochodu osobowego użytkowanego w firmie. Zwolnienie zastąpił system korekt VAT - można skorygować nieodliczone przy zakupie 50% VAT, tym więcej im szybciej dojdzie do sprzedaży auta.

Likwidacja zwolnienia VAT

Nowelizacja ustawy o VAT od samochodów firmowych, która weszła w życie 1 kwietnia 2014 roku zlikwidowała jednocześnie możliwość zastosowania zwolnionej stawki VAT przy sprzedaży używanego samochodu osobowego, przy zakupie którego nie można było skorzystać z pełnego odliczenia VAT (obecnie 50%, wcześniej 60%, ale nie więcej niż 6 tys. zł).

Stawkę „zw.” może zastosować już tylko podatnik, który prowadzi działalność zwolnioną i przy zakupie pojazdu nie odliczył nawet części podatku od towaru i usług.

Sprzedaż ze stawką 23%

Od 1 kwietnia używany samochód firmowy należy sprzedawać z pełną stawką 23 proc. - nawet jeżeli przy jego zakupie odliczono tylko część VAT.

Możliwość korekty VAT nieodliczonego przy zakupie

W zamian za konieczność zastosowania pełnej stawki przy sprzedaży, ustawodawca przewidział możliwość korekty tej części VAT, która nie została odliczona przy zakupie samochodu osobowego. Dzieję się tak poprzez możliwość uznania, że w miesiącu sprzedaży pojazdu samochodowego dochodzi do zmiany przeznaczenia takiego pojazdu samochodowego wyłącznie do celów działalności gospodarczej (art. 90b ust. 2 ustawu o podatku od towarów i usług).

Okres korekty wynosi 60 miesięcy (lub 12 miesięcy jeżeli samochód został kupiony za cenę mniejszą bądź równą 15 tys. zł) i jest on liczony od miesiąca, w którym nabyto pojazd.

Oznacza to, że im dłużej samochód będzie użytkowany w firmie tym mniej VAT przy jego odsprzedaży będzie można skorygować, a po 60 miesiącu (lub 12 miesiącu przy tańszych samochodach) nie będzie można skorygować już nic.

Przykład korekty VAT przy sprzedaży samochodu

Przykładowa sytuacja dotyczy podatnika, który nabywa samochód osobowy w dniu 3 kwietnia 2017 roku i przeznacza go na cele mieszane (prywatne i firmowe) - odlicza zatem 50 proc. VAT od ceny nabycia, która wynosi 100 tys. zł netto. Po dziesięciu miesiącach od nabycia (10 lutego 2018 r.), podatnik sprzedaje pojazd, wobec czego w miesiącu lutym 2018 może zastosować korektę VAT według poniżej podanego sposobu jej wyliczenia.

Obliczanie korekty VAT przy sprzedaży samochodu osobowego

1 Cena samochodu netto 100000 zł
2 VAT 23000 zł
3 (2*50%) Odliczony przy nabyciu VAT (50%) 11500 zł
4 (2-3) VAT, którego nie odliczono (50%) 11500 zł
5 Okres korekty według ustawy (miesiące) 60
6 Okres użytkowania samochodu (miesiące od nabycia do sprzedaży) 10
7 (5-6) Okres do końca korekty (miesiące) 50
8 (4/5)*7 Kwota VAT do skorygowania w miesiącu sprzedaży samochodu (11500/60*50) 9583 zł

Podatnik w rozliczeniu za miesiąc luty 2018 (miesiąc sprzedaży) będzie mógł podwyższyć kwotę podatku naliczonego do odliczenia o 9583 złote.

W przypadku leasingu korekta niewiele daje

System korekt, który zastąpił możliwość zastosowania zwolnionej stawki VAT jest wyjątkowo krzywdzący przy chęci sprzedaży samochodu osobowego wykupionego po zakończeniu leasingu operacyjnego.

Konieczność naliczenia 23 proc. VAT od wartości rynkowej sprzedawanego samochodu spowoduje konieczność naliczenia całkiem sporej kwoty VAT. Tymczasem skorygować będzie można „grosze”, bowiem najczęściej wykup opiewa na symboliczne wartości, np.: 1% początkowej wartości samochodu i to od tej kwoty (wykupu) będzie liczona korekta.

Przy leasingu samochodu wartego 100 tys. zł, wykup po 36 miesiącach następuje z reguły za 1 tys. zł (1%). Skorygować będzie można zatem jedynie 115 zł i to pod warunkiem, że odsprzedaż nastąpi w tym samym miesiącu, w którym pojazd został wykupiony z leasingu. Po upływie 12 miesięcy nie będzie można skorygować nawet „złotóweczki”, bo samochód wykupiono za cenę poniżej 15 tys. zł, czyli okres korekty wynosi tylko 12 miesięcy.

Rozwiązaniem może być wysoki wykup

Rozwiązaniem dla tego problemu może być zastosowanie wysokiego wykupu w umowie leasingu, najlepiej jak najbardziej zbliżonego do wartości rynkowej jaką samochód będzie miał w momencie zakończenia leasingu.

Dzięki konstrukcji umowy z wyższym wykupem, znacznie więcej VAT uda się uratować przy odprzedaży wykupionego z leasingu samochodu, a jeśli do sprzedaży dojdzie w miesiącu wykupu, to tak naprawdę VAT stanie się zupełnie neutralny.

Osoby fizyczne prowadzące działalność w uprzywilejowanej sytuacji?

W uprzywilejowanej sytuacji znajdują się osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które mogą nie wprowadzać wykupionego przedmiotu do firmy, tylko zostawić go sobie na cele prywatne. Więcej o tym pisaliśmy w Jak korzystnie wykupić przedmiot leasingu.

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Joomla SEF URLs by Artio
 

Portal FmLeasing.pl