Raty zmienne czy lepiej stałe?

Oferta leasingu może być oparta o stałą bądź zmienną stopę procentową. Ta pierwsza gwarantuje niezmienność raty w całym okresie trwania umowy.

Krótko: Większość wybiera leasing ze zmiennym oprocentowaniem

Głównie z tego powodu, że polskie firmy leasingowe "domyślnie" oferują leasing ze zmiennym oprocentowaniem.
Ponadto nie każdy leasingodawca ma w ogóle w ofercie leasing ze stałym oprocentowaniem. Firm, które dają taki wybór jest zaledwie kilka.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Stałe, zmienne? O co chodzi?

Koszt leasingu firmy leasingowe ustalają z reguły w oparciu o Wibor 1M bądź 3M, który reaguje głównie na zmiany stóp procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej NBP.

Oferta ze stałym oprocentowaniem gwarantuje niezmienność raty w całym okresie trwania umowy leasingu, jednak początkowo jest droższa* niż oferta „zmienna”.

Z kolei przy umowie opartej o zmienną stopę, jest ona co prawda początkowo tańsza, ale przez cały okres trwania umowy pozostaje element niepewności. Jeżeli wzrosną wskaźniki Wibor, to wzrośnie także rata. Jednak jest też szansa, że rata zmaleje jeżeli zmaleją wspomniane wskaźniki.

Ważna uwaga! Decydując się na zmienne oprocentowanie należy wybrać leasingodawcę, który stosownymi zapisami w umowie gwarantuje, że rata ulegnie nie tylko podwyższeniu, ale także obniżeniu „z automatu”, jeżeli zmniejszy się Wibor. Wiele firm niestety stosuje zapisy w myśl, których obniżenie bądź podwyższenie raty zależy od ich decyzji, a te nie zawsze są zgodne z interesem klientów. Więcej o tym pisaliśmy w publikacji Na co zwracać szczególną uwagę w zapisach umów leasingu i OWUL? 

Należy pamiętać też o tym, że oprocentowanie zmienne jest rozwiązaniem „domyślnym” i stosuje je każdy finansujący, natomiast nie każda firma ma w ofercie leasing w oparciu o stałą stopę.

Kiedy wybierać zmienne, a kiedy stałe?

Prawidłowo zadane pytanie nie powinno brzmieć „które oprocentowanie wybrać?”, ale „kiedy wybrać oprocentowanie zmienne, a kiedy stałe?” Wszystko zależy bowiem od poziomu stóp procentowych w momencie zawierania umowy oraz umiejętności przewidzenia tego jak będą one kształtować się w przyszłości.

Generalna (jednak bardzo uproszczona) zasada mówi, że w momencie kiedy stopy są wysokie należy sięgać po leasing z oprocentowaniem zmiennym, gdyż jest szansa, że w perspektywie będą one malały. Natomiast kiedy stopy są niskie warto rozważyć skorzystanie z oferty o stałym oprocentowaniu.

Przykład z życia wzięty

Przez cały 2010 rok Wibor 1M oscylował w okolicach 3,60 proc. Jednak z początkiem 2011 roku zaczął się okres podwyżek stóp procentowych, który trwał aż do połowy 2012 roku. W sierpniu 2012 Wibor 1M osiągnął maksymalny w ostatnim okresie pułap 4,90 proc. Jeżeli ktoś zdecydował się zawrzeć umowę leasingu w 2010 ze zmiennym oprocentowaniem, to do połowy 2012 roku nieustannie rosły mu miesięczne raty.

Jednak w 2012 roku była już silna presja na obniżki stóp – w ten sposób wypowiadali się ekonomiści i analitycy rynków finansowych. Zawarcie wówczas umowy ze stałym oprocentowaniem byłoby nieroztropne. Pierwsza obniżka nastąpiła w październiku 2012, a kolejne miesiące przyniosły dalsze łagodzenie polityki monetarnej i, w rezultacie, obniżenie stóp procentowych do rekordowo niskiego w historii Polski poziomu. Od lipca 2013 roku Wibor 1M oscyluje w okolicach 2,60 proc.

Czy jest to dobry moment, żeby myśleć o zawarciu umowy ze stałym oprocentowaniem? Zdecydowanie warto to rozważyć pamiętając jednak o dwóch rzeczach....

Element loterii

Przewidywanie przyszłości wiąże się zawsze z ryzykiem, że prognozy okażą się nietrafione. Analitycy, którzy mają przecież duże doświadczenie, mylą się w swoich prognozach prawdopodobnie równie często, jak często uda im się coś przewidzieć (podobnie jak długoterminowe prognozy pogody).

W sytuacji kiedy stopy procentowe są już bardzo niskie, zawsze pojawiają się pierwsze głosy, że nadejdzie wkrótce okres podwyżek. Jednak czy tak będzie już niedługo, czy może jednak stopy jeszcze trochę zostaną obniżone, a może podwyżki nadeją, ale dopiero za wiele, wiele miesięcy? Tego nikt nie wie z całą pewnością i trzeba o tym pamiętać.

Oferta ze stałym oprocentowaniem musi być atrakcyjna

Jest to drugi i najważniejszy element, który należy brać pod uwagę. Oferta ze stałym oprocentowaniem jest droższa* od oferty zmiennej. Jeżeli jest to różnica stosunkowo niewielka, to warto pomyśleć o jej wyborze. Jednak jeżeli oferta stała jest dużo droższa od oferty zmiennej u tego samego leasingodawcy, to sens jej zawierania może być niewielki.

Jaka jest akceptowalna różnica? Ciężko podać konkretną liczbę, bo wiele zależy od momentu, w którym zawierana jest umowa, a konkretnie jakie w danym momencie są prognozy ekonomiczne. Jednak jeżeli oferta stała jest droższa o około 0,5 - 1 punkt procentowy rzeczywistego rocznego kosztu od oferty zmiennej, to jest ona warta rozważenia. Jeżeli różnica jest większa, a tym bardziej jeżeli jest znacznie większa, to sens skorzystania z takiej oferty stoi pod znakiem zapytania.

Dlatego zastanawiając się nad wyborem oferty ze stałym oprocentowaniem, należy porównać ją z ofertą ze stopą zmienną tego samego leasingodawcy. Rzeczywisty koszt takich ofert można obliczyć przy pomocy naszego kalkulatora do porównywania ofert leasingu.

* - nie zawsze oferta ze stałym oprocentowaniem jest droższa na starcie, wyjaśnia to użytkownik Michael w komentarzu na forum >

Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z naszej Wyszukiwarki Leasingu otrzymują od nas bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

 

Foto: freedigitalphotos.net

Joomla SEF URLs by Artio

Wiadomości na żywo

20 paź
Tych reklam nie zobaczysz w polskiej TV. Samochód stanie się usługą
19 paź
Już dwie Tesle na polskich drogach są „od nas”
18 paź
Audi dla biznesu na FmLeasing.pl
18 paź
Najnowsze wydanie zestawienia ofert Auto-Abonamentowych
13 paź
Po co wymyślono auta w abonamencie?
To i więcej na żywo na
FmLeasing.pl/LIVE

Portal FmLeasing.pl