5 spraw dotyczących leasingu

Zdarzają się sytuacje, kiedy zawarcie umowy leasingu wymaga ponadstandardowego pośpiechu. Nieważne czy to dostawca stwarza presję i oczekuje jak najszybszej zapłaty za przedmiot, czy najzwyczajniej w świecie chcemy sobie sprawić przyjemność odbierając możliwie szybko, np.: nowy samochód z salonu. Załatwienie formalności leasingowych w ekspresowym tempie jest oczywiście możliwe, warto jednak zrozumieć jak działa ten mechanizm i przede wszystkim jak uniknąć kosztownych błędów, bo jak wiadomo, pośpiech jest najczęściej złym doradcą.

Krótko: Szybki leasing

1. Wiele firm leasingowych oferuje leasing w uproszczonych procedurach, ale nie oznacza to jednocześnie, że są one szybkie.
2. Należy ostrożnie traktować obietnice handlowców i pośredników szybkiego załatwienia finansowania.
3. Przy okazji należy uważać na zbyt drogie warunki leasingu.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

1. Nie wszystkie firmy leasingowe oferują szybki leasing

Szybki leasing to taki, który umożliwia nie tylko szybkie rozpatrzenie wniosku (najlepiej w ciągu maksymalnie kilku godzin) oraz podpisanie umowy, ale także szybką realizację wszystkich pobocznych formalności, dokonanie płatności do dostawcy i wreszcie odbiór przedmiotu. Z natury rzeczy, zastosowanie takiej błyskawicznej ścieżki sprowadza się tylko do tych środków trwałych, które można sfinansować w ramach procedur uproszczonych.

Tutaj trzeba podkreślić, że nie każda firma leasingowa, która oferuje leasing uproszczony potrafi jednocześnie szybko go realizować. Nie każdy leasing uproszczony jest leasingiem szybkim, czy błyskawicznym. Jest to kwestia przyjętej strategii i kultury organizacyjnej poszczególnych firm leasingowych - niektóre nadal mają dość mocno sformalizowaną procedurę i nawet jeżeli potrafią szybko rozpatrzeć wniosek, to całą wieczność potrafi zająć reszta formalności.

Jednak co najmniej kilka firm leasingowych wyszło naprzeciw oczekiwaniom klientów i tak bardzo skondensowało procedury, że zarówno rozpatrzenie wniosku, jak i cała realizacja skrócona jest do niezbędnego minimum.

2. Nie daj się zwieść obietnicom bez pokrycia

Poszukując finansującego, który udzieli szybkiego leasingu należy wykazać się zasadą ograniczonego zaufania. Część handlowców firm leasingowych powie to, co klient będzie chciał usłyszeć. Jeżeli będzie chciał usłyszeć, że będzie szybko, to w większości przypadków właśnie to usłyszy, nawet jeżeli będą to obietnice bez pokrycia.

Jeszcze dalej idą niektórzy pośrednicy leasingowi, którzy przyciągają klientów sloganem „szybkiego leasingu”. W rzeczywistości jednak owa szybkość kończy się na wstępnym sprawdzeniu klienta w bazach BIK, KRD, itp., co faktycznie wielu leasingodawców jest w stanie zweryfikować nawet w kilkanaście minut. Później zaczyna być już dużo gorzej, bo - jak wspomnieliśmy w punkcie nr 1 – czym innym jest wstępna weryfikacja klienta, czy nawet rozpatrzenie wniosku, a czym innym jest przeprowadzenie całej procedury.

3. Prowadź negocjacje z co najmniej dwoma leasingodawcami jednocześnie

Zależy ci na szybkim podpisaniu umowy leasingu? W takim razie prowadź aktywne negocjacje, a może nawet złóż chociaż wstępny wniosek u co najmniej dwóch leasingodawców.

Nie ma gorszej sytuacji - a na taką dość często skarżą się klienci - jeżeli ktoś, komu zależy na ekspresowym tempie finalizacji leasingu, złoży wniosek, po czym jest z jakiegoś powodu zwodzony przez kolejne dni, a na koniec dowiaduje się, że wniosek został rozpatrzony odmownie.

Nie dość, że traci się wiele czasu, to dodatkowo trzeba zaczynać procedurę od nowa.

4. Uważaj, żeby nie przepłacić

Klienci, którzy zdradzą się, że kluczowe dla nich jest tempo zawarcia umowy, mogą być narażeni na podsunięcie im do podpisu drogich warunków finansowych leasingu. Pomysłowość handlowców jest dość duża i ci mniej uczciwi mogą wykorzystać presję czasu, żeby dodatkowo zarobić. Tutaj opisaliśmy jak sobie z tym radzić.

5. Na pewno musisz się spieszyć?

Z leasingodawcą wiążemy się zazwyczaj na kilka lat. Czasem lepiej jest poczekać dzień lub dwa dłużej i dać sobie czas na przemyślane wybranie oferty i wynegocjowanie optymalnych warunków leasingu. Pośpiech zazwyczaj nie jest dobrym doradcą.

Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Jak przyspieszyć procedurę leasingu? oraz Ile trwa i jak wygląda procedura zawarcia umowy leasingu?

Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Joomla SEF URLs by Artio

Portal FmLeasing.pl