Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Tego się wystrzegaj w leasingu

Złodzieje, oszuści, lichwa – to tylko kilka z wielu epitetów, które można znaleźć we wpisach na forach internetowych, kierowanych pod adresem firm leasingowych. Większość z nich to opinie rozżalonych przedsiębiorców, nie mających w swoim nawyku terminowego regulowania zobowiązań, ale nie wszystkie. Niektóre firmy leasingowe faktycznie – jako to się kolokwialnie mówi - przeginają.

Krótko: Kiepski leasingodawca = brutalna windykacja

Niektóre firmy leasingowe celują w mniej wymagającego klienta. "Dzięki" temu mogą świadczyć usługi gorszej jakości, np.: stosują wiele niekorzystnych dla klienta rozwiązań w umowie. Zazwyczaj także "brutalnie" obchodzą się z klientami nieterminowo spłacającymi leasing.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Opłaty windykacyjne

Głównym przedmiotem żali są opłaty windykacyjne. Jeżeli korzystający nie zapłaci raty, to w kilkanaście dni po terminie płatności,  do korzystającego wysyłane jest wezwanie do zapłaty. Leasingodawca nalicza za taki monit opłatę manipulacyjną - z reguły od 50 do 100 złotych. Zakładając, że klient nie zapłaci raty w dodatkowo wyznaczonym w wezwaniu terminie, umowa może zostać mu wypowiedziana. Jeżeli będzie chciał ją wznowić, to nie tylko będzie musiał zapłacić całą zaległość, ale uregulować jeszcze opłatę za wznowienie umowy. Szczegóły opisaliśmy tu: Konsekwencje opóźnień w płatnościach rat leasingowych

Najbardziej oburzeni nierzetelni klienci

Najbardziej ostre, żeby nie powiedzieć wulgarne wpisy na temat leasingodawców umieszczają klienci, którzy najwyraźniej uważają, że opóźnienia w płatnościach to nie jest nic złego - a już na pewno żaden to powód do wstydu. Opłata za wezwanie to dla nich złodziejstwo, a konieczność spłaty zadłużenia, żeby móc wznowić umowę to oszustwo.

Opłaty mobilizujące

Niestety jest tak, że dla instytucji finansowych płacenie zobowiązań w terminie to świętość. Jeżeli ktoś nie reguluje terminowo kredytu wobec banku to informacja o opóźnieniach będzie widoczna w BIK, co będzie skutkowało problemami z uzyskaniem kolejnych pożyczek. Firmy leasingowe nie mają takiego bodźca mobilizującego, dlatego już wiele lat temu wprowadziły opłaty - choćby za wezwanie - aby dyscyplinować płatników rat leasingowych.

Opłaty stały się sposobem zarobku

Ze smutkiem trzeba jednak zauważyć, że opłaty, które kiedyś miały charakter mobilizujący, dla niektórych leasingodawców stały się niezłym źródłem zarobku.

Są firmy, które mają proces windykacyjny doprowadzony do skrajnej perfidii. Bardzo szybko wysyłają płatne monity, czasem nawet je ponawiają po kilku dniach (również za opłatą). W przypadku braku płatności umowa, w zasadzie, z automatu jest wypowiadana. Do leasingobiorcy, który w ciągu kilku dni nie zbierze pokaźnej kwoty na zapłatę wszystkich zaległości i raty bieżącej szybko wysyłany jest „zespół windykacyjny”. Za tą przyjemność kontaktu z windykatorami, a jakże, korzystający będzie musiał także słono zapłacić – nawet jeżeli będzie to tylko kontakt telefoniczny.

Dobre firmy tak nie postępują

Na szczęście nie każdy leasingodawca jest tak perfidny w swoim rzekomym dążeniu do odzyskania należności. Dobre firmy leasingowe także naliczają te wszystkie opłaty, ale są one na rozsądnym poziomie. Do tego z wieloma z nich można nawiązać dialog. Z pewnością nie mogą liczyć na pobłażliwość klienci wyjątkowo nierzetelni. Jednak ci, którym zdarzają się niewielkie potknięcia nie będą mieli poczucia, że finansujący tylko czyha na opóźnienie, żeby naliczyć wielotysięczne opłaty karne.

Jak poznać czarne owce?

Gdyby firmy, które zrobiły sobie z windykacji sposób na zarobek szargały tylko swoją reputację, to byłoby pół biedy. Niestety psują one jednocześnie opinię całej branży, ale to temat na oddzielną dyskusję..

Pytanie jak się ich wystrzegać, a jak poznać, które firmy stosują zasady fair play. Przede wszystkim, przed podpisaniem umowy należy zapoznać się z Tabelą Opłat i Prowizji. W niej zawarte są opłaty związane z windykacją – nie chodzi tylko o ich wysokość, ale także o ich mnogość. Im więcej pozycji dotyczących różnych działań związanych z windykacją, tym gorzej.
Dodatkowo, w Ogólnych Warunkach Umowy Leasingu (OWUL) warto sprawdzić w jakiej wysokości finansujący nalicza odsetki od każdego opóźnienia.

Należy też prześledzić opinie o firmach leasingowych zamieszczanych w internecie, między innymi na naszym forum. Odfiltrowując emocje i podchodząc z dystansem do wielu wpisów negatywnych, da się z nich wyciągnąć wskazówki.

Natomiast użytkownikom Wyszukiwarki Leasingu, którzy zdecydują się skorzystać z naszej (bezpłatnej) analizy ofert staramy się podpowiadać, które firmy postępują według zasad fair play, a które nie.

Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Leasingodawcy to oszuści i złodzieje? Jest w tym wiele przesady, ale... >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Mężczyzna pokazuje zawartość IphonaNajlepsza firma leasingowa

Która polska firma leasingowa jest najlepsza? My to wiemy... Problem w tym, że ona nie będzie najlepsza dla każdego… Z całą pewnością istnieje jednak grupa firm, które są warte polecenia oraz grupa takich, których lepiej unikać.


Mężczyzna analizujący dokumenty przed komputeremMegaporadnik: Umiejętny wybór oferty leasingu

Wszystkie niezbędne rady dla zamierzających zawrzeć umowę leasingu w jednym miejscu. Zapoznanie i zastosowanie się do nich umożliwi wybór korzystnej i dobrze dobranej oferty i firmy leasingowej, a także pozwoli uniknąć kosztownych błędów.


Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl