Pytanie dotyczące leasingu

Zdarzają się sytuacje kiedy przedsiębiorca zmuszony jest zawiesić bądź zlikwidować swoją działalność, rozwiązać lub wyrejestrować spółkę - generalnie zaprzestać prowadzonej działalności gospodarczej w jakiej formie by nie była. Powstaje pytanie co powinien zrobić przedsiębiorca, który chce zamknąć firmę, a jednocześnie korzysta z leasingu.

Krótko: Skontaktuj się ze swoim leasingodawcą

Skontaktuj się ze swoim leasingodawcą zanim podejmiesz decyzję o zawieszeniu lub likwidacji działalności. Dzięki temu dowiesz się jakie masz możliwości najkorzystniejszego dla siebie przerwania, zakończenia lub kontynuowania umowy.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Zostawić czy wcześniej wykupić?

Jeżeli będzie chciał zwrócić przedmiot leasingu, to umowa zostanie rozliczona w taki sposób, że leasingobiorcy naliczone zostaną wszystkie pozostałe raty leasingowe pomniejszone o dyskonto (zasady wyliczania dyskonta określa OWUL do umowy leasingu). Rozliczenie może być też powiększone o należne prowizje - są one wymienione w Tabeli Opłat i Prowizji finansującego.

Wyliczona w ten sposób kwota pomniejszona zostanie o wartość uzyskaną przez leasingodawcę ze sprzedaży zwróconego środka trwałego (lub też zawarcia umowy leasingu z innym leasingobiorcą). Więcej o tym pisaliśmy w Zakończenie umowy leasingu przed czasem.

Inaczej sytuacja będzie wyglądała jeżeli leasingobiorca kończący działalność będzie chciał jednocześnie zachować przedmiot leasingu. Wówczas może zdecydować się na wcześniejszy wykup. Trzeba jednak pamiętać, że przy wykupie są ograniczenia dotyczące minimalnego czasu trwania umowy leasingu. Jeżeli umowa trwa krócej niż 40% okresu normatywnej amortyzacji, to wykup może nastąpić wyłącznie za wartość rynkową. Oznacza to, że np.: samochodów osobowych nie da się wykupić na preferencyjnych warunkach przed upływem 2 lat od zawarcia umowy.

Jednak nawet po tym okresie nie każdy przedsiębiorca może pozwolić sobie, na wcześniejszą spłatę leasingu.

Może nie informować?

Dlatego w takich sytuacjach niektórzy z nich decydują się nie informować leasingodawcy o fakcie zakończenia działalności, tylko regulują raty i wykupują przedmiot leasingu jak gdyby nigdy nic. Przestrzegamy jednak, że zatajenie takiej informacji przed finansującym daje mu prawdo do wypowiedzenia umowy i odebrania przedmiotu.

Co prawda leasingodawcy nie mają z reguły czasu i zasobów ludzkich i organizacyjnych, żeby pilnować, którzy leasingobiorcy zdecydowali się zrezygnować z prowadzenia działalności, to jednak nie informowanie o tym może być stąpaniem po cienkim lodzie. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach kiedy sprawdzenie tego typu informacji jest bardzo proste poprzez rejestry przedsiębiorców dostępne on-line.

Wniosek z tego taki, że chcąc zlikwidować bądź zawiesić działalność najlepiej będzie wcześniej wykupić bądź zakończyć i rozliczyć trwającą umowę leasingu. Czasem będzie to kosztowne, czasem mocno nieopłacalne, ale najczęściej i tak lepsze w sytuacji kiedy przemilczenie może doprowadzić do utraty przedmiotu leasingu.

Zamiana na leasing konsumencki

Niektórzy leasingodawcy umożliwiają także zamianę leasingu wziętego na firmę na leasing konsumencki bądź inną formę, która pozwala na kontynuowanie spłaty rat jako osoba prywatna. Więcej na ten temat: Czy możliwa jest zmiana leasingu firmowego na konsumencki i odwrotnie?

Polecamy także lekturę dyskusji na forum dotyczącej  tego zagadnienia i stosowanych praktyk: Leasing a likwidacja działalności

Czytaj także: Szansa na leasing po wznowieniu/odwieszeniu działalności?

Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z naszej Wyszukiwarki Leasingu otrzymują od nas bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

 

Foto: freedigitalphotos.net

Joomla SEF URLs by Artio

Portal FmLeasing.pl