Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Laptop używany do wyszukiwania

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące symbol samochodu osobowego

Ubezpieczenie GAP

Kup dobry i tańszy GAP fakturowy. U nas kupujesz ze zniżką – sprawdź cennik

Samochody w salonie

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Wypadek dwóch samochodów

Interesuje Cię ubezpieczenie GAP? Naprawienie nowoczesnego samochodu po nawet pozornie niewielkiej kolizji może być w dzisiejszych czasach bardzo kosztowne. Dlatego ubezpieczyciele dość często orzekają w takich przypadkach szkodę całkowitą, co zwłaszcza w przypadku osób spłacających leasing lub kredyt samochodowy potrafi dotkliwie uderzyć po kieszeni. Podobnie dzieje się w przypadku kradzieży… Przed stratami finansowymi może uchronić ubezpieczenie GAP oraz leasing i choć kupisz je także na FmLeasing.pl, to nie jest to artykuł reklamowy, tylko szczegółowy poradnik dotyczący tego ubezpieczenia w kontekście leasingu.

Fioletowy symbol procentówCzy wiesz, że na FmLeasing.pl kupisz pełny GAP fakturowy taniej niż u leasingodawców i bezpośrednio u ubezpieczyciela? Czytaj dalej...

KRÓTKO: Czego dowiesz się z tego artykułu?

 • W przypadku szkody całkowitej ubezpieczenie GAP wraz z AC umożliwia uzyskanie odszkodowania w wysokości nawet 100% ceny samochodu z dnia jego zakupu.
 • Ubezpieczenie to można wykupić u leasingodawcy, z którym zawierana jest umowa leasingu (wygodniejsza opcja) lub dokupić na własną rękę (tańsza opcja).
 • Niektórzy leasingodawcy proponują bardzo drogi GAP – należy unikać ich oferty.
 • Przed zawarciem polisy GAP należy sprawdzić warunki ochrony.

Spis treści

 1. W czym problem? W utracie wartości!
 2. Co to jest ubezpieczenie GAP?
 3. Trzy rodzaje: fakturowy, finansowy, indeksowy
 4. Ile kosztuje GAP u leasingodawców?
 5. Tańsze rozwiązania, czyli GAP na własną rękę
 6. Na FmLeasing.pl kupisz GAP jeszcze taniej
 7. Czy warto wykupić?
 8. GAP a inflacja – czy zakup polisy ma sens przy rosnących cenach samochodów?
 9. GAP a stała suma ubezpieczenia w Auto Casco
 10. Porównuj porównywalne, czyli na co zwracać uwagę?
 11. GAP od netto, brutto czy +50% VAT?
 12. GAP w kosztach podatkowych – limit 150 tys. zł
 13. Kalkulator GAP online na FmLeasing.pl – sprawdź cenę

Kup taniej GAP na FmLeasing.pl

Dobry GAP fakturowy w niższej cenie

W czym problem? W utracie wartości!

Samochód tracący na wartości w ciągu 3 lat użytkowania

Utrata wartości rynkowej pojazdu w ciągu 3 lat użytkowania.

Zastanawiasz się, czym jest ubezpieczenie GAP i czy warto się na nie zdecydować? Wielu z nas ma emocjonalny stosunek do posiadanego samochodu – dbamy o niego, myjemy, sprzątamy, regularnie serwisujemy i usuwamy najmniejszą choćby usterkę. W rezultacie mamy poczucie, że jest ono dużo więcej warte, niż mówią jakieś teoretyczne tabele deprecjacji wartości w czasie (co to w ogóle za określenie?). Niestety nasze wewnętrzne przekonanie, że posiadamy prawie nowe, nadal pachnące i błyszczące auto może zostać brutalnie zweryfikowane, kiedy zostanie nam skradzione, uszkodzone w wyniku gradu czy wichury albo gdy dojdzie do kolizji – choćby nie z naszej winy – po której zostanie orzeczona szkoda całkowita.

Wtedy ubezpieczyciel sięgnie po owe tabele deprecjacji i nagle okaże się, że nasz zaledwie dwu, czy trzyletni samochód stracił już spooooro ze swojej początkowej ceny. Oto przykład, jak wygląda taka tabelka ubezpieczyciela.

Tabela utraty wartości pojazdów w kolejnych miesiącach

Tabela utraty wartości pojazdów w kolejnych miesiącach.

Ubezpieczenie GAP a kradzież

Oczywiście nie od dziś wiadomo, że kradzież lub inny rodzaj szkody całkowitej samochodu osobowego rodzi zawsze negatywne skutki finansowe dla poszkodowanego niezależnie od tego, czy auto zostało kupione za gotówkę, na kredyt, czy wzięte w leasing. Wszystko przez to, że standardowe odszkodowanie z ubezpieczenia AC opiewa jedynie na wartość rynkową pojazdu w dniu powstania szkody.

Natomiast ubezpieczenie GAP w kosztach umożliwia uzyskanie dodatkowego odszkodowania, pokrywającego stratę finansową wynikającą z utraty wartości samochodu.

Co to jest ubezpieczenie GAP?

Zastanawiasz się, co ukrywa się pod hasłem GAP? Ubezpieczenie leasingu GAP (z angielskiego Guaranteed Asset Protection bądź Guaranteed Auto Protection) jest ubezpieczeniem straty finansowej powstałej z chwilą powstania szkody całkowitej samochodu.

Ubezpieczenie GAP – co to jest? W przypadku zaistnienia kradzieży lub szkody całkowitej GAP pokrywa stratę związaną z utratą wartości pojazdu w czasie. Ma to duże znaczenie w przypadku samochodów finansowanych leasingiem, ponieważ w niesprzyjających okolicznościach może okazać się, że wypłacone przez ubezpieczyciela odszkodowanie AC z trudem pokryje pozostałe do spłaty zobowiązania wobec firmy leasingowej.

W uproszczeniu: Odszkodowanie AC pokrywa wartość rynkową samochodu, a GAP wypłaca dodatkowe odszkodowanie pokrywające utratę wartości auta w czasie. Decydując się na konkretne oferty leasingu, warto pamiętać, że w każdym momencie leasingu możliwe jest uzyskanie odszkodowania w wysokości nawet 100% ceny pojazdu z dnia jego zakupu.

Ochrona i odszkodowanie Autocasco + GAP

Wykres sumy odszkodowania Autocasco i GAP

Trzy rodzaje: fakturowy, finansowy, indeksowy

Można wyróżnić trzy rodzaje ochrony GAP. Najczęściej spotykanym jest ubezpieczenie GAP fakturowy. Ubezpieczenie to pokrywa różnicę pomiędzy wartością rynkową pojazdu w dniu szkody (pokrywaną przez Autocasco) a wartością samochodu w dniu zakupu. Innymi słowy, mając wykupione Autocasco i GAP powinniśmy otrzymać kwotę odszkodowania równą cenie nowego samochodu.

Kolejnym jest GAP indeksowy (procentowy). Wówczas otrzymuje się procentowo określoną dopłatę liczoną od wypłaconej sumy odszkodowania z tytułu Autocasco. Może to być przykładowo dodatkowe 15 czy 20%. Jest to ciekawe rozwiązanie w przypadku leasingu, gdzie takie odszkodowanie może umożliwić wniesienie udziału własnego (czynszu inicjalnego) na kolejną umowę leasingu nowego samochodu.

Trzecim rodzajem jest GAP finansowy, wykorzystywany jako ochrona umów leasingu i kredytów bankowych. Ubezpieczenie w leasingu sprawdza się, gdy odszkodowanie AC nie pokryje pozostałego do spłaty kredytu bądź zobowiązania z tytułu umowy leasingu.

Ile kosztuje ubezpieczenie leasingu GAP u leasingodawców?

Wiesz już, co to jest GAP w leasingu, ale zastanawiasz się nad kosztami? Obecnie ubezpieczenie GAP oferuje praktycznie każda firma leasingowa jako nieobowiązkową usługę dodatkową. Podpisując umowę leasingu samochodu, można jednocześnie zawrzeć polisę GAP refinansowaną przez leasingodawcę. Oznacza to, że składka za ubezpieczenie jest rozłożona na raty i doliczona do każdej miesięcznej raty leasingowej. Chcesz wiedzieć więcej? Nasza porównywarka leasingowa pozwoli Ci znaleźć doskonałą ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb!

Koszt ubezpieczenia GAP nie jest duży, a przynajmniej nie powinien być. Bo trzeba tu koniecznie wspomnieć, że leasingodawcy zarabiają na oferowanych przez siebie ubezpieczeniach i niestety niektórzy z nich potrafią sobie doliczyć dużą marżę do tego ubezpieczenia. Dlatego porównując i negocjując warunki finansowania, koniecznie należy zwracać uwagę także na koszt oferowanego przez leasingodawcę GAP, gdyż mogą tu wystąpić bardzo duże różnice.

Na FmLeasing.pl monitorujemy ofertę firm leasingowych pod kątem kosztów proponowanego przez nich ubezpieczenia GAP dla samochodów osobowych. Obecnie przeciętna rynkowa cena GAP wynosi 0,07% wartości samochodu miesięcznie. Oznacza to, że w przypadku auta osobowego o wartości 100 tys. złotych, leasingodawcy doliczają do każdej miesięcznej raty leasingowej przeciętnie kwotę 70 złotych za GAP.

Koszt GAP w leasingu, który można uznać za atrakcyjny

Jednak dobre firmy leasingowe raczej nie przekraczają stawki na poziomie 0,05 - 0,06% miesięcznie. Dlatego rekomendujemy, żeby poszukując leasingu i negocjując warunki, ograniczać swój wybór do firm leasingowych, które nie przekraczają tego poziomu. Jak to się przekładka na konkretne koszty, widać w poniższej tabeli.

Koszt GAP, który można uznać za atrakcyjny dla samochodu kosztującego 100 tys. zł

Miesięczna rata GAP 0,06% 60 zł
Rocznie 0,72% 720 zł
Przez 2 lata leasingu 1,44% 1440 zł
Przez 3 lata leasingu 2,16% 2160 zł
Przez 4 lata leasingu 2,88% 2880 zł
Przez 5 lat leasingu 3,60% 3600 zł

Unikaj leasingu z drogim GAP

Jest też i druga strona medalu, czyli poruszony już powyżej problem oferowania zbyt drogiego GAP. Niektóre firmy leasingowe stosują stawki na poziomie 0,10% miesięcznie. Jeżeli komuś wydaje się, że to mało istotna różnica, to najlepiej będzie sprawdzić w poniższej, nie przez przypadek czerwonej tabeli, ile wyniesie sumarycznie składka GAP po kilku latach leasingu i wrócić do zielonej tabeli pokazującej, ile powinien kosztować dobry cenowo GAP. Jak można zauważyć, różnica przy droższych pojazdach może iść nawet w tysiące złotych. Więc jak najbardziej jest tu co sprawdzać i negocjować.

Tak drogi GAP proponują słabi leasingodawcy dla samochodu kosztującego 100 tys. zł

Miesięczna rata GAP 0,10% 100 zł
Rocznie 1,20% 1200 zł
Przez 2 lata leasingu 2,40% 2400 zł
Przez 3 lata leasingu 3,60% 3600 zł
Przez 4 lata leasingu 4,80% 4800 zł
Przez 5 lat leasingu 6,00% 6000 zł

Warto dodać, że stawka 0,10% miesięcznie nie jest najwyższą, z jaką można się spotkać. Rekordziści potrafią naliczyć nawet 0,12%, czyli tak naprawdę oferują GAP prawie dwa razy drożej, niż wynoszą przeciętne ceny rynkowe.

Tańsze rozwiązania, czyli GAP na własną rękę

Zawieranie ubezpieczenia GAP za pośrednictwem leasingodawcy ma jedną niezaprzeczalną zaletę – jest to po prostu bardzo wygodne, bo składka za ubezpieczenie zostanie doliczona do miesięcznej raty leasingowej.

Warto jednak zauważyć, że na rynku istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia GAP na własną rękę, co może być dużo tańszym rozwiązaniem. Tym bardziej że nie będzie do niego doliczony VAT, jak dzieje się to często w przypadku zawarcia kosztu GAP w ratach leasingu. Dla przykładu podajemy koszt GAP oferowanego przez jednego z czołowych ubezpieczycieli.

Składka GAP u jednego z ubezpieczycieli dla samochodu kosztującego 100 tys. zł

Płatność ratalna roczna 0,65% 650 zł
Składka za 2 lata 1,30% 1300 zł
Składka za 3 lata 1,65% 1650 zł
Składka za 4 lata 2,20% 2200 zł
Składka za 5 lat 2,60% 2600 zł

Na FmLeasing.pl kupisz GAP jeszcze taniej

Jednak to nie koniec, gdyż na FmLeasing.pl dajemy możliwość wykupienia GAP fakturowego jeszcze taniej niż w oficjalnych cennikach ubezpieczycieli. Poniżej w tabeli znajdziesz przykładową wysokość składki.

Składka GAP oferowana na FmLeasing.pl dla samochodu kosztującego do 100 tys. zł

Tabela ze stawkami ubezpieczenia GAP dla samochodów w zakresie cenowym od 0 do 100000 zł

Składkę dla innej ceny samochodu sprawdzisz w Kalkulatorze ubezpieczenia GAP online

Dlaczego tak tanio? Wyjaśniamy – nie ma kruczków i haczyków

Zastanawiasz się, dlaczego na FmLeasing.pl GAP jest dużo tańszy niż u leasingodawców lub agentów ubezpieczeniowych, a nawet bezpośrednio u ubezpieczycieli? Zapewniamy, że jest to pełnowartościowy GAP fakturowy bez żadnych haczyków czy ograniczeń. Ubezpieczenia są produktami wysokomarżowymi, a my zgodnie z naszą filozofią działania umożliwiamy naszym użytkownikom skorzystanie z taniego leasingu i podobne założenie przyjęliśmy oferując GAP. Krótko mówiąc – u nas składka jest niska, bo rezygnujemy z dużej części przysługującej nam marży.

Co zyskujesz kupując GAP na FmLeasing.pl?

 • Na FmLeasing.pl kupisz taniej niż u leasingodawców i bezpośrednio u ubezpieczyciela
 • Beneficjentem odszkodowania jesteś Ty (leasingobiorca), a nie leasingodawca
 • Możesz wykupić ochronę nawet na 5 lat niezależnie od tego, na jaki okres zawierasz umowę leasingu – nasz GAP będzie obowiązywać także po zakończeniu leasingu i wykupieniu auta
 • Otrzymasz zwrot składki za niewykorzystany okres (np.: przy cesji lub wcześniejszym zakończeniu leasingu)
 • Do wyboru masz trzy sposoby płatności: jednorazowo, ratalnie-rocznie lub ratalnie=miesięcznie (12 rat w ciągu pierwszego roku)
 • Dodatkowy opust dla stałych i nowych użytkowników Wyszukiwarki Leasingu

Kciuk w górę„Bardzo dziękuję za sprawne i szybkie wystawienie polisy. Wcześniej porównywałem OWU z konkurencją i także z OWU GAP z pakietu leasingodawcy i muszę przyznać, że warunki są porównywalne, żeby nie powiedzieć takie same, a cena sporo niższa. Będę do Was wracał!”

Kup taniej GAP na FmLeasing.pl

Dobry GAP fakturowy w niższej cenie

Czy warto wykupić?

Bardzo często pytacie nas, czy jest sens wykupywać GAP, czy to w ogóle się opłaca... Cóż, nie da się odpowiedzieć na tak zadane pytanie. Jeśli nie będziecie mieli szkody całkowitej, to oczywiście okaże się, że niepotrzebnie wydaliście pieniądze. GAP „opłaci się”, dopiero kiedy samochód zostanie np.: skradziony. Ogólnie rzecz biorąc, ubezpieczeń tego typu nie kupuje się, żeby z nich „korzystać”, tylko żeby spać spokojniej… A ile wart jest ten spokojny sen, to już każdy musi wycenić sobie sam.

Czerwony wykrzyknik - osrzeżenieCzy wiesz, że zdecydowanie najczęściej giną auta „świeże”? Blisko połowa samochodów w momencie kradzieży ma nie więcej niż 3 lata. Sprawdź: Najczęściej kradzione auta – wskaźnik ryzyka...

Inne, także częste pytanie pochodzi od osób, które decydują się na leasing z dużą wpłatą własną, np.: 30% - 40%. W ich przypadku nie ma raczej ryzyka, że odszkodowania z autocasco zabraknie na pokrycie pozostałych do spłaty rat leasingu, więc pytają, jaki jest sens płacić za GAP. Otóż GAP jest jakby dodatkowym ubezpieczeniem, które zostanie wypłacone niezależnie od AC. Więc jeśli leasingodawca zaspokoi się z AC, to pozostała kwota – w tym z odszkodowania GAP – trafi do leasingobiorcy. Czyli po prostu dostanie się więcej pieniędzy po rozliczeniu umowy.

GAP a inflacja – czy zakup polisy ma sens przy rosnących cenach samochodów?

Ubezpieczenie GAP chroni spodziewaną utratę wartości, która jest liczona od kwoty zapłaconej za pojazd. Ochrona ta nie jest w stanie zagwarantować zakupu takiego samego auta w przyszłości, a „jedynie” zwrócić poniesione wydatki – co wynika pośrednio z ogólnych przepisów (odszkodowanie nie może być wyższe niż realnie poniesiona strata).

Faktem jest, że przy rosnących cenach samochodów otrzymane odszkodowanie może nie wystarczyć do nabycia identycznego pojazdu w perspektywie kilku lat. Jednak nadal zwróci wydane już pieniądze lub umożliwi korzystne rozliczenie leasingu. Pamiętaj także, że szkody ubezpieczeniowe rozliczane są w oparciu o bazę cen Eurotax oraz Info-Ekspert, które niekoniecznie nadążają za sytuacją rynkową, co ma kluczowe znaczenie przy likwidacji szkody całkowitej.

Podsumowując, nawet w czasie wysokiej inflacji GAP nadal daje realną ochronę, tym bardziej że mówimy o okresie kilku lat. Więcej na ten temat znajdziesz w wątku na naszym forum: GAP a inflacja i rosnące ceny samochodu

GAP a stała suma ubezpieczenia w Auto Casco

Polisy Auto Casco często mają stałą sumę ubezpieczenia – oznacza to, że niezależnie czy szkoda całkowita nastąpi w pierwszym, czy w ostatnim dniu obowiązywania polisy, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie bez obniżenia go o utratę wartości pojazdu.

1. W takim razie, po co kupować GAP, jeśli to samo ma AC z SSU?

Niestety ubezpieczenie AC zawierane jest zazwyczaj na rok i tylko przez rok chroniona jest wartość początkowa. Przedłużając polisę Auto Casco na kolejny rok, ubezpieczyciel przyjmie bieżącą wartość rynkową z dnia jej przedłużenia, czyli zauważalnie mniejszą niż do polisy sprzed roku.

Ochrona wartości pojazdu przez 5 lat – AC vs AC+SSU vs AC+GAP

Wykres ilości ogłoszeń poleasingowych i cesji w 2020 r.

Powyższy wykres obrazuje, że polisa Auto Casco ze stałą sumą ubezpieczenia (zółta linia) częściowo chroni utratę wartości, czego nie robi zwykłe AC (zielona linia), ale dopiero AC w połączeniu z GAP (niebieska linia) daje 100% ochrony w perspektywie dłuższej niż rok.

2. Tu nasuwa się drugie pytanie, skoro AC z SSU chroni 100% wartości pojazdu w pierwszym roku, to może GAP leasing lepiej będzie wykupić dopiero od drugiego roku od nabycia pojazdu?

Oczywiście wykupienie GAP jest możliwe w każdym momencie, ale jeśli robimy to od drugiego roku, to do polisy zostanie przyjęta wartość rynkowa pojazdu w momencie jej zawierania, czyli nie będzie to już wartość początkowa z faktury.

W przypadku GAP oferowanego na FmLeasing.pl mamy maksymalnie 120 dni od dnia nabycia pojazdu, aby móc wystawić polisę na pełną wartość fakturową samochodu.

3. Jednak najważniejsza sprawa, na którą chcemy zwrócić uwagę…

… to fakt, że stała suma ubezpieczenia w AC nie stanowi ochrony w przypadku szkody całkowitej, która będzie likwidowana z OC sprawcy. Tutaj ubezpieczyciel OC wyceni szkodę według wartości rynkowej pojazdu z dnia szkody.

Podsumowując, Auto Casco ze stałą sumą ubezpieczenia jest rozwiązaniem dość mocno ograniczonym w porównaniu z ubezpieczeniem GAP. Przede wszystkim nie daje ochrony początkowej wartości pojazdu w perspektywie dłuższej niż rok oraz nie chroni w przypadku szkody likwidowanej z OC sprawcy.

Ubezpieczenie GAP w leasingu pojawiło się na polskim rynku zaledwie kilka lat temu. Szybko stało się tak bardzo popularne, że obecnie można je uznać niemal za integralną, choć nieobowiązkową składową oferty leasingu samochodów. Co za tym idzie, poszukując dobrego finansowania, należy nie tylko zwracać uwagę na koszt i warunki leasingu, ale warto także przyjrzeć się oferowanemu przez finansującego ubezpieczeniu GAP. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, ponieważ proponowane przez leasingodawców ubezpieczenia GAP potrafią się od siebie znacznie różnić pod względem warunków, a w niektórych przypadkach być nawet produktem „niepełnowartościowym”, czyli niezapewniającym ochrony adekwatnej do swojej ceny.

Koszt polisy

Jak pokazaliśmy we wcześniejszych tabelach, koszty ubezpieczenia GAP oferowanego przez leasingodawców mogą znacząco odbiegać od siebie. Dlatego należy zawsze go sprawdzić i porównać z propozycjami konkurentów lub ceną GAP oferowaną bezpośrednio przez ubezpieczycieli.

Ochrona od wartości netto/brutto

Warto ustalić, czy zaproponowana składka GAP została wyliczona od wartości netto, czy brutto samochodu. Ma to wpływ na wysokość składki, ale także na sposób rozliczenia ewentualnej szkody. W przypadku samochodów osobowych lub leasingobiorców niebędących vatowcami warto rozważyć opcję ubezpieczenia od wartości brutto.

Ubezpieczenie GAP w leasingu – rodzaje

Należy upewnić się jaki rodzaj GAP jest oferowany przez finansującego – fakturowy, finansowy czy indeksowy. Tutaj niestety zdarza się niektórym leasingodawcom niezbyt klarownie informować klientów w przypadkach, kiedy proponują GAP indeksowy. Jest on co prawda tańszy, ale także daje dużo mniejszą ochronę niż GAP fakturowy.

Okres ochrony

Kolejna istotna informacja, czyli na jaki okres zostanie zawarta polisa. Najlepiej, żeby obowiązywała co najmniej tak długo, jak sam leasing. Tutaj ponownie zdarzają się „nieprawidłowości”, w czym prym wiedzie jeden z dużych leasingodawców fabrycznychw przypadku leasingu, np.: 5-letniego potrafi zaproponować GAP na 3 lata, jednak składka doliczana jest do wszystkich 59 lub 60 rat. Tym samym przez ostatnie 2 lata leasingu płacimy za GAP, który już nie obowiązuje. Jest to bardzo nieelegancka sztuczka, o której oczywiście klienci nie są jasno informowani w chwili podpisywania umowy.

Suma ubezpieczenia

Należy sprawdzić w polisie lub warunkach sumę ubezpieczenia. Jest to maksymalna kwota, jaką wypłaci ubezpieczyciel, nawet jeżeli kwota szkody okaże się wyższa. Ubezpieczenia GAP mają swoje limity i od ich wysokości zależy nie tylko wysokość składki, ale także odszkodowania.

Odbiorca odszkodowania

Należałoby także sprawdzić, kto jest ubezpieczonym – leasingobiorca czy leasingodawca, bo to właśnie ubezpieczony będzie uprawniony do odbioru odszkodowania i będzie mógł nim dysponować, np.: w przypadku, kiedy odszkodowania AC i GAP spłacą zobowiązania z tytułu leasingu, a dodatkowo pozostanie jeszcze nadwyżka. Najlepiej z punktu widzenia leasingobiorcy jest, żeby to on sam był beneficjentem odszkodowania.

Porównuj porównywalne

Zwróć uwagę zwłaszcza na podkreślone powyżej na żółto fragmenty i kieruj się tymi wskazówkami przy porównywaniu oferty leasingu z ubezpieczeniem GAP. Będziesz miał pewność, że w każdym przypadku zaproponowano ci te same warunki GAP i unikniesz wyboru polisy, która po czasie okaże się „wybrakowana”.

GAP od netto, brutto czy +50% VAT?

Podobnie jak Auto Casco, także ubezpieczenie GAP przy leasingu można dowolnie wykupić w trzech wariantach, aby chroniło:

 • wartość netto pojazdu
 • wartość brutto (z VAT)
 • wartość netto i połowę VAT

Jeśli nie wiesz, który wariant Auto Casco powinieneś wybrać, to odsyłamy do poradnika, w którym to wyjaśniamy: Kiedy ubezpieczenie od netto, a kiedy od brutto lub netto + 50% VAT? Natomiast w przypadku GAP warto wybrać ten sam wariant, jaki masz w polisie Auto Casco.

Jeśli ubezpieczyłeś pojazd w AC od wartości netto, to nie ma sensu płacić za GAP w wersji brutto lub netto+50 VAT, gdyż ubezpieczyciel GAP także nie wypłaci VAT. Przy rozliczeniu szkody bierze on pod uwagę, w jakiej opcji obowiązywało ubezpieczenie AC i zastosuje taką samą jak ubezpieczyciel AC zasadę wypłaty odszkodowania. Nie tylko nie pokryje VAT, którego nie wypłaci ubezpieczyciel AC, ale także nie zapłaci VAT od części chronionej przez GAP.

Z kolei w drugą stronę, jeśli AC jest od ceny brutto, to warto wybrać taką samą wersję GAP, aby móc otrzymać odszkodowanie z VAT zarówno od ubezpieczyciela AC, jak i GAP.

GAP w kosztach podatkowych – limit 150 tys. zł

Jeżeli wartość ubezpieczanego samochodu osobowego na polisie GAP nie przekracza limitu 150 tys. zł, to całą składkę możemy zaliczyć w koszty podatkowe. Natomiast jeśli wartość ubezpieczanego auta przekracza 150 tys., to składkę zaliczamy w koszty proporcjonalnie do wysokości limitu. Czyli stosujemy tę samą zasadę jak w przypadku zaliczania w koszty ubezpieczenia Auto Casco.

Potwierdza to m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 lipca 2019 roku sygn. 0111-KDIB1-1.4010.212.2019.1.MF. Takie stanowisko fiskusa podtrzymał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w orzeczeniu z dnia 15 lipca 2020 roku, sygn. akt III SA/Wa 1885/19.

Przykład: KUP polisy GAP dla samochodu kosztującego powyżej 150 tys. zł

Jeśli ubezpieczymy samochód o wartości 250 tys. zł (limit 150 tys./cena 250 tys. = 60%) i jednorazowy koszt polisy 4-letniej GAP wyniesie 2800 zł, to w koszty podatkowe zaliczymy kwotę 1680 zł (czyli 60% z 2800 zł). Analogicznie będzie w przypadku opłacania składki GAP w ratach – wtedy w KUP zaliczamy 60% każdej raty.

Jednocześnie ubezpieczenia GAP nie traktujemy jako wydatku eksploatacyjnego, czyli nie odnosi się do niego ograniczenie zaliczania w KUP do 75% w przypadku aut osobowych użytkowanych służbowo i prywatnie. Zastanawiasz się, czy GAP jest obowiązkowy? Więcej o obowiązujących od 2019 roku zasadach: Koszty podatkowe leasingu samochodów osobowych (PIT i CIT)

GAP – netto czy brutto?

Ponieważ jesteśmy przy kwestiach podatkowych, to przy okazji odpowiemy na jedno z często adresowanych do nas pytań dotyczących VAT. Ubezpieczenie GAP w kosztach, podobnie jak każde inne ubezpieczenie w leasingu, jest zwolnione z VAT. Czyli składka netto równa się brutto. Dokumentem, który umożliwia zaksięgowanie składki, jest polisa. Mowa tu o GAP opłacanym jednorazowo, bo w przypadku ubezpieczenia doliczanego do leasingu może to wyglądać inaczej – wystawiana jest faktura, do której może być dodane 23% VAT.

Inne kwestie dotyczące ubezpieczenia GAP w leasingu

Odpowiedzi na pytania i kwestie poruszone przez użytkowników Portalu FmLeasing.pl

Nie wiem, czy to przypadek, że GAP najdrożej liczą firmy takie jak [usunięta nazwa firmy] lub [usunięta nazwa firmy] itp., czyli „elita” w najgorszym tego słowa znaczeniu.

Coś w tym jest. Rzeczywiście można zauważyć, że najdrożej GAP oferują najgorzej oceniane firmy leasingowe, oferujące mniej korzystne warunki umowne i na ogół traktujące klienta mniej partnersko. Z kolei firmy, które można uznać za godne polecenia, oferują zazwyczaj GAP w rozsądnych stawkach. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że koszt oferowanego GAP jest dobrą wskazówką przy ocenie i wyborze leasingodawcy!

Niby GAP jest nieobowiązkowy przy zawieraniu leasingu, ale jak napisałem do doradcy [usunięta nazwa firmy], że rezygnuję z GAP, to odpisał, że nie może mi tak tanio zaoferować leasingu i podniósł koszt.

Może się tak zdarzyć. Niektórzy leasingodawcy mogą sprzedać leasing z niższą marżą, jeżeli klient zdecyduje się wykupić jakieś dodatkowe ubezpieczenia lub usługi – bo leasingodawca na nich także zarabia. Nie ma nic złego w takiej sprzedaży łączonej, o ile te dodatkowe ubezpieczenia są w rozsądnych cenach. Gorzej, jeżeli leasing wygląda na tani, a np.: GAP jest bardzo drogi – wtedy wiadomo, że leasingodawca robi sztuczkę z przerzuceniem swojego zarobku z usługi leasingu do GAP… Opisywaliśmy ten mechanizm dokładniej jakiś czas temu: Oferta leasingu wyraźnie tańsza niż inne? Nie ma nic za darmo.

Kup taniej GAP na FmLeasing.pl

Dobry GAP fakturowy w niższej cenie

Więcej o leasingu samochodów?

Tu dowiesz się wszystkiego o finansowaniu samochodów osobowych i dostawczych - znajdziesz oferty oraz skorzystasz z przewodnika: Auto Leasing - oferty i przewodnik

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

4.9807692307692 1 1 1 1 1 4.98 (52)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

1. Wypełnij tylko jeden formularz
2. Otrzymasz wiele ofert i naszą analizę
3. Sam wybierzesz najlepszą propozycję

Indywidualna pomoc w wyborze leasingu

Użytkownicy Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatną analizę otrzymanych ofert i warunków umów, co bardzo ułatwia wybór leasingu i pozwala uniknąć poważnych błędów. Sprawdź jak >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Kalkulator i arkuszJak nie przepłacić za kontynuację ubezpieczenia w leasingu?

Leasingodawcy preferują, żeby leasingobiorcy korzystali z ich oferty ubezpieczenia. Jednak warto sprawdzić i porównać warunki z konkurencyjnymi propozycjami, żeby nie przepłacić za polisę.


Złodziej włamuje się do samochoduSzkoda całkowita w leasingu

Szkoda całkowita w leasingu to temat, który obrósł różnymi legendami. W internecie można natknąć się na niestworzone historie najczęściej powielane przez osoby, które prawdopodobnie nigdy nie miały nic wspólnego z leasingiem. Dlatego tym materiałem chcemy przekazać, jak temat szkody całkowitej w leasingu wygląda w rzeczywistości.


Tablica z napisem 4 błędy4 poważne błędy popełniane przy leasingu samochodu

Cztery najczęściej spotykane błędy to: niestaranny wybór oferty leasingowej, złe oszacowanie okresu finansowania, przecenienie lub niedocenienie swoich możliwości finansowych, nienegocjowanie kosztów ubezpieczenia w kolejnych latach.


Mężczyzna analizujący dokumenty przed komputeremMegaporadnik: Umiejętny wybór oferty leasingu

Wszystkie niezbędne rady dla zamierzających zawrzeć umowę leasingu w jednym miejscu. Zapoznanie i zastosowanie się do nich umożliwi wybór korzystnej i dobrze dobranej oferty i firmy leasingowej, a także pozwoli uniknąć kosztownych błędów.


Czerwony sportowy samochód widok przedniej maski, lampy i atrapyLeasing czy wynajem długoterminowy samochodu?

Wynajem długoterminowy samochodów jest alternatywą dla klasycznego leasingu z wykupem. Coraz więcej przedsiębiorców, chcących sfinansować nowy pojazd, zastanawia się - wybrać leasing czy wynajem długoterminowy? Która forma dla kogo jest korzystniejsza? Skorzystaj z kalkulatora porównującego koszty i wysokość raty.


Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Ubezpieczenie GAP w leasingu - pytań parę >

Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Joomla SEF URLs by Artio
Pierwszy raz na FmLeasing.pl?
Sprawdź dlaczego jesteśmy wyjątkowi i w czym możemy Ci pomóc.
Dowiedz się więcej...

Portal FmLeasing.pl