Użytek prywatny leasingowanego samochodu

Pytanie użytkownika z forum: "Posiadam jednoosobową DG, kupiłem auto w leasingu. Jak rozliczyć przebieg prywatny? Żeby się US nie doczepił. Przepraszam ale to jest moje pierwsze auto w leasing dlatego pytam czy trzeba taki przebieg jakoś księgować? Czy US podczas kontroli sprawdza stan licznika?"

Kiedy nie trzeba płacić podatku...

Odpowiedź użytkownika Michael:
Przede wszystkim nie wiem czy wiesz, ale jeżdżąc samochodem osobowym w leasingu i używając go w sposób mieszany (na potrzeby działalności oraz prywatnie) nie musisz prowadzić ewidencji przebiegu (tzw. kilometrówki). Zatem nie ma żadnego dokumentu świadczącego o tym ile pokonujesz kilometrów w celach służbowych. Co za tym idzie nie ma jak ustalić ile też pokonujesz kilometrów w celach prywatnych. Żeby to ustalić fiskus musiałby prowadzić daleko zakrojoną inwigilację Twojej osoby z technikami operacyjnymi jak śledzenie, podsłuchy włącznie...

Dlatego fiskus już dawno poszedł na skróty i dlatego od wielu lat przedsiębiorcy nie mogą odliczać całego VAT (obecnie ograniczenie do 50%) od zakupu lub rat leasingu samochodu osobowego. Podobnie jest zresztą z paliwem i innymi kosztami eksploatacyjnymi. To wszystko ma zrekompensować fiskusowi, że firmowe samochody osobowe mogą być wykorzystywane także w celach prywatnych.

Dlatego nie masz się czym przejmować. Możesz normalnie jeździć, pozostając w porządku wobec urzędu skarbowego.

... a kiedy trzeba

Odpowiedź użytkownika Tomek_P:
Problem naliczania kilometrów prywatnych powstaje dopiero jak się ma pracowników, którym samochody daje się także na cele prywatne.
Trzeba wtedy pracownikom doliczyć jakiś dochód, ale to także nie każdy robi i US biorą na celownik tylko raczej duże firmy z dużą flotą.

Oraz w przypadku gdy ma się samochód od którego odliczyło się cały VAT (np. samochód z kratką /homologacją N1/) - wtedy istnieje konieczność naliczania VAT od „nieodpłatnego użytku” (na cele prywatne). Jest to obowiązek, który istnieje od dłuższego już czasu, ale niewielu przedsiębiorców ma tego świadomość. W praktyce najczęściej wystarczy „odprowadzić” symboliczną kwotę VAT od „nieodpłatnego użytku”.

Więcej w wątku na forum: Jednoosobowa DG, auto w leasing i użytek prywatny?

Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z naszej Wyszukiwarki Leasingu otrzymują od nas bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

 

Foto: freedigitalphotos.net

Joomla SEF URLs by Artio

Wiadomości na żywo

20 paź
Tych reklam nie zobaczysz w polskiej TV. Samochód stanie się usługą
19 paź
Już dwie Tesle na polskich drogach są „od nas”
18 paź
Audi dla biznesu na FmLeasing.pl
18 paź
Najnowsze wydanie zestawienia ofert Auto-Abonamentowych
13 paź
Po co wymyślono auta w abonamencie?
To i więcej na żywo na
FmLeasing.pl/LIVE

Portal FmLeasing.pl