Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Użytek prywatny leasingowanego samochodu

Pytanie użytkownika z forum: "Posiadam jednoosobową DG, kupiłem auto w leasingu. Jak rozliczyć przebieg prywatny? Żeby się US nie doczepił. Przepraszam ale to jest moje pierwsze auto w leasing dlatego pytam czy trzeba taki przebieg jakoś księgować? Czy US podczas kontroli sprawdza stan licznika?"

Kiedy nie trzeba płacić podatku...

Odpowiedź użytkownika Michael:
Przede wszystkim nie wiem czy wiesz, ale jeżdżąc samochodem osobowym w leasingu i używając go w sposób mieszany (na potrzeby działalności oraz prywatnie) nie musisz prowadzić ewidencji przebiegu (tzw. kilometrówki). Zatem nie ma żadnego dokumentu świadczącego o tym ile pokonujesz kilometrów w celach służbowych. Co za tym idzie nie ma jak ustalić ile też pokonujesz kilometrów w celach prywatnych. Żeby to ustalić fiskus musiałby prowadzić daleko zakrojoną inwigilację Twojej osoby z technikami operacyjnymi jak śledzenie, podsłuchy włącznie...

Dlatego fiskus już dawno poszedł na skróty i dlatego od wielu lat przedsiębiorcy nie mogą odliczać całego VAT (obecnie ograniczenie do 50%) od zakupu lub rat leasingu samochodu osobowego. Podobnie jest zresztą z paliwem i innymi kosztami eksploatacyjnymi. To wszystko ma zrekompensować fiskusowi, że firmowe samochody osobowe mogą być wykorzystywane także w celach prywatnych.

Dlatego nie masz się czym przejmować. Możesz normalnie jeździć, pozostając w porządku wobec urzędu skarbowego.

... a kiedy trzeba

Odpowiedź użytkownika Tomek_P:
Problem naliczania kilometrów prywatnych powstaje dopiero jak się ma pracowników, którym samochody daje się także na cele prywatne.
Trzeba wtedy pracownikom doliczyć jakiś dochód, ale to także nie każdy robi i US biorą na celownik tylko raczej duże firmy z dużą flotą.

Oraz w przypadku gdy ma się samochód od którego odliczyło się cały VAT (np. samochód z kratką /homologacją N1/) - wtedy istnieje konieczność naliczania VAT od „nieodpłatnego użytku” (na cele prywatne). Jest to obowiązek, który istnieje od dłuższego już czasu, ale niewielu przedsiębiorców ma tego świadomość. W praktyce najczęściej wystarczy „odprowadzić” symboliczną kwotę VAT od „nieodpłatnego użytku”.

Więcej w wątku na forum: Jednoosobowa DG, auto w leasing i użytek prywatny?

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl