Mężczyzna analizujący dokumenty

Warunki i możliwość użytkowania przedmiotu leasingu przez osobę (także firmę) trzecią regulują zazwyczaj Ogólne Warunki Umowy Leasingu (OWUL), które najczęściej są załącznikiem do umowy leasingu. Dobrze jest jeszcze na etapie wyboru oferty i leasingodawcy ustalić warunki wykorzystywania przedmiotu, np.: samochodu przez członków rodziny, domowników i pracowników.

Krótko: Użytkowanie przedmiotu leasingu przez osoby trzecie.

1. Zasady użytkowania przedmiotu leasingu przez osoby trzecie reguluje OWUL.
2. Rodzina, domownicy, bliscy oraz pracownicy leasingobiorcy mogą najczęściej bez przeszkód korzystać z przedmiotu leasingu, o ile nie narusza to warunków ubezpieczenia.
3. Wypożyczenie lub podnajęcie przedmiotu leasingu innej firmie lub osobie wymaga poinformowania leasingodawcy i jego zgody (opłata manipulacyjna za wydanie zgody ok. 200-300 zł.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Zgoda jest płatna

Użytkowanie przedmiotu leasingu przez osobę trzecią najczęściej wymaga wydania zgody przez leasingodawcę. Zgoda taka, w formie pisemnej, jest płatna, a jej koszt wymieniony jest w Tabeli Opłat i Prowizji firmy leasingowej. Z reguły otrzymanie takiej zgody związane jest z kosztem rzędu 200 - 300 PLN.

Żona i dzieci mogą użytkować

W praktyce nie ma jednak większych przeciwwskazań, żeby np. leasingowanym samochodem poruszała się najbliższa rodzina przedsiębiorcy, domownicy, pracownicy, a także osoby, które otrzymały na to jego zgodę. Niektórzy leasingodawcy jasno regulują to w OWUL, ale ne wszyscy. Jednak w praktyce firma leasingowa tego nie kontroluje, tym bardziej, że nie ma takich możliwości technicznych i organizacyjnych.

Należy jednak zadawać sobie sprawę, że w sytuacjach konfliktowych, np. w przypadku windykacji na skutek braku płatności lub w przypadku choćby szkody całkowitej, sporów z ubezpieczycielem, itp., to leasingobiorcę może dodatkowo obciążyć fakt przekazania osobie trzeciej przedmiotu leasingu bez stosownej zgody leasingodawcy.

Orzecznictwo Sądu Najwyższego

Warto tu jednak dodać, że w orzecznictwie Sądu Najwyższego żona i dzieci przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą nie są traktowani jako osoby trzecie. Co prawda orzecznictwo to nie dotyczy umów leasingowych, ale spraw ubezpieczeniowych lub też korzystania/przenoszenia majątku. Można jednak przyjąć, że analogiczne reguły można zastosować w przypadku leasingu.

Nie dajmy się zwariować, czyli zdrowy rozsądek górą

Podsumowując , nie należy „dać się zwariować” i obawiać się, np. „pożyczenia” leasingowanego samochodu koledze, żeby podjechał odebrać nasze dzieci ze szkoły. Tak drobne sprawy można ewentualnie regulować wystawiając samemu odpowiednią zgodę na piśmie – jeśli już zajdzie taka potrzeba.

Z drugiej strony poważniejsze sprawy typu podnajem przedmiotów leasingu innej firmie lub firmom, która np. czerpie z tego korzyści finansowe, bez informowania o tym leasingodawcy może mieć już poważniejsze skutki. Z wypowiedzeniem umowy leasingu z winy leasingobiorcy włącznie.

Przypominamy jednak, że tego typu sprawy zawsze dokładnie reguluje OWUL i jeśli jest to dla kogoś istotna sprawa, to jeszcze na etapie wyboru leasingodawcy powinno się sprawdzić i ustalić warunki i możliwości wykorzystywania przedmiotu przez osoby trzecie, rodzinę, domowników, pracowników itd., które narzuca leasingodawca.

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Joomla SEF URLs by Artio
 

Portal FmLeasing.pl