Warunki i możliwość użytkowania przedmiotu leasingu przez osobę (także firmę) trzecią regulują zazwyczaj Ogólne Warunki Umowy Leasingu (OWUL), które najczęściej są załącznikiem do umowy leasingu. Dobrze jest jeszcze na etapie wyboru oferty i leasingodawcy ustalić warunki wykorzystywania przedmiotu, np.: samochodu przez członków rodziny, domowników i pracowników.
Krótko: Użytkowanie przedmiotu leasingu przez osoby trzecie
1. Zasady użytkowania przedmiotu leasingu przez osoby trzecie reguluje OWUL.
2. Rodzina, domownicy, bliscy oraz pracownicy leasingobiorcy mogą najczęściej bez przeszkód korzystać z przedmiotu leasingu, o ile nie narusza to warunków ubezpieczenia.
3. Wypożyczenie lub podnajęcie przedmiotu leasingu innej firmie lub osobie wymaga poinformowania leasingodawcy i jego zgody (opłata manipulacyjna za wydanie zgody ok. 200-300 zł.
Spis treści
Wydanie zgody na podnajem lub używanie jest płatne
Użytkowanie przedmiotu leasingu przez osobę trzecią najczęściej wymaga wydania zgody przez leasingodawcę. Zgoda taka, wydawana w formie pisemnej, jest płatna, a jej koszt wymieniony jest w Tabeli Opłat i Prowizji firmy leasingowej. Z reguły otrzymanie takiej zgody związane jest z kosztem rzędu 200 - 300 PLN.
Żona, rodzina, pracownicy mogą użytkować...
W praktyce nie ma jednak większych przeciwwskazań, żeby np. leasingowanym samochodem poruszała się najbliższa rodzina przedsiębiorcy, domownicy, pracownicy, a także osoby, które otrzymały na to jego zgodę. Niektórzy leasingodawcy jasno regulują to w OWUL, ale nie wszyscy. Dobre firmy leasingowe starają się trzymać zasady, że „niezarobkowe” udostępnienie przedmiotu, np.: rodzinie nie wymaga uzyskania dodatkowej zgody. Podobnie jest w przypadku pracowników itp. Zgody wymaga natomiast zarobkowe udostępnienie przedmiotu, np.: podnajem, wypożyczenie.
Warto wspomnieć, że w praktyce firma leasingowa tego nie kontroluje, tym bardziej, że nie ma takich możliwości technicznych i organizacyjnych. Należy jednak zadawać sobie sprawę, że w sytuacjach konfliktowych, np. w przypadku windykacji na skutek braku płatności lub w przypadku choćby szkody całkowitej, sporów z ubezpieczycielem itp., to leasingobiorcę może dodatkowo obciążyć fakt przekazania osobie trzeciej przedmiotu leasingu bez stosownej zgody leasingodawcy.
Orzecznictwo Sądu Najwyższego
Warto tu jednak dodać, że w orzecznictwie Sądu Najwyższego żona i dzieci przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą nie są traktowani jako osoby trzecie. Co prawda orzecznictwo to nie dotyczy umów leasingowych, ale spraw ubezpieczeniowych lub też korzystania/przenoszenia majątku. Można jednak przyjąć, że analogiczne reguły można zastosować w przypadku leasingu.
Podsumowanie – nie dajmy się zwariować, czyli zdrowy rozsądek górą
Podsumowując, nie należy „dać się zwariować” i obawiać się, np. „pożyczenia” leasingowanego samochodu koledze, żeby podjechał odebrać nasze dzieci ze szkoły. Tak drobne sprawy można ewentualnie regulować wystawiając samemu odpowiednią zgodę na piśmie – jeśli już zajdzie taka potrzeba.
Z drugiej strony poważniejsze sprawy typu podnajem przedmiotów leasingu innej firmie lub firmom, która np. czerpie z tego korzyści finansowe, bez informowania o tym leasingodawcy może mieć już poważniejsze skutki. Z wypowiedzeniem umowy leasingu z winy leasingobiorcy włącznie.
Przypominamy jednak, że tego typu sprawy zawsze dokładnie reguluje OWUL i jeśli jest to dla kogoś istotna sprawa, to jeszcze na etapie wyboru leasingodawcy powinno się sprawdzić i ustalić warunki i możliwości wykorzystywania przedmiotu przez osoby trzecie, rodzinę, domowników, pracowników itd., które narzuca leasingodawca.
Więcej o leasingu samochodów?
Tu dowiesz się wszystkiego o finansowaniu samochodów osobowych i dostawczych - znajdziesz oferty oraz skorzystasz z przewodnika: Auto Leasing - oferty i przewodnik
Wyszukiwarka ofert leasingowych
Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Pierwszy leasing - poradnik dla początkujących
Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?
4 poważne błędy popełniane przy leasingu samochodu
Cztery najczęściej spotykane błędy to: niestaranny wybór oferty leasingowej, złe oszacowanie okresu finansowania, przecenienie lub niedocenienie swoich możliwości finansowych, nienegocjowanie kosztów ubezpieczenia w kolejnych latach.
Jak nie przepłacić za kontynuację ubezpieczenia w leasingu?
Leasingodawcy preferują, żeby leasingobiorcy korzystali z ich oferty ubezpieczenia. Jednak warto sprawdzić i porównać warunki z konkurencyjnymi propozycjami, żeby nie przepłacić za polisę.
Jak korzystnie wykupić samochód z leasingu?
Prowadzący działalność i wspólnicy spółek cywilnych mogą zastosować wykup prywatny, który w połączeniu z darowizną na osobę z bliskiej rodziny umożliwia dalszą odsprzedaż przedmiotu po pół roku z pominięciem opodatkowania.
Jaki samochód wybrać do wynajmu długoterminowego?
Chcesz wziąć samochód w formie wynajmu długoterminowego i nie przepłacić za ratę miesięczną? W takim razie musisz wybrać odpowiednią markę i model, który nie traci szybko na wartości.
Autor: Michał Krupiński
Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.
Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński