Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Mężczyzna analizujący dokumenty

Warunki i możliwość użytkowania przedmiotu leasingu przez osobę (także firmę) trzecią regulują zazwyczaj Ogólne Warunki Umowy Leasingu (OWUL), które najczęściej są załącznikiem do umowy leasingu. Dobrze jest jeszcze na etapie wyboru oferty i leasingodawcy ustalić warunki wykorzystywania przedmiotu, np.: samochodu przez członków rodziny, domowników i pracowników.

Krótko: Użytkowanie przedmiotu leasingu przez osoby trzecie

1. Zasady użytkowania przedmiotu leasingu przez osoby trzecie reguluje OWUL.
2. Rodzina, domownicy, bliscy oraz pracownicy leasingobiorcy mogą najczęściej bez przeszkód korzystać z przedmiotu leasingu, o ile nie narusza to warunków ubezpieczenia.
3. Wypożyczenie lub podnajęcie przedmiotu leasingu innej firmie lub osobie wymaga poinformowania leasingodawcy i jego zgody (opłata manipulacyjna za wydanie zgody ok. 200-300 zł.

Spis treści

  1. Wydanie zgody na podnajem lub używanie jest płatne
  2. Żona, rodzina, pracownicy mogą użytkować...
  3. Orzecznictwo Sądu Najwyższego
  4. Podsumowanie – nie dajmy się zwariować, czyli zdrowy rozsądek górą

Wydanie zgody na podnajem lub używanie jest płatne

Użytkowanie przedmiotu leasingu przez osobę trzecią najczęściej wymaga wydania zgody przez leasingodawcę. Zgoda taka, wydawana w formie pisemnej, jest płatna, a jej koszt wymieniony jest w Tabeli Opłat i Prowizji firmy leasingowej. Z reguły otrzymanie takiej zgody związane jest z kosztem rzędu 200 - 300 PLN.

Żona, rodzina, pracownicy mogą użytkować...

W praktyce nie ma jednak większych przeciwwskazań, żeby np. leasingowanym samochodem poruszała się najbliższa rodzina przedsiębiorcy, domownicy, pracownicy, a także osoby, które otrzymały na to jego zgodę. Niektórzy leasingodawcy jasno regulują to w OWUL, ale nie wszyscy. Dobre firmy leasingowe starają się trzymać zasady, że „niezarobkowe” udostępnienie przedmiotu, np.: rodzinie nie wymaga uzyskania dodatkowej zgody. Podobnie jest w przypadku pracowników itp. Zgody wymaga natomiast zarobkowe udostępnienie przedmiotu, np.: podnajem, wypożyczenie.

Warto wspomnieć, że w praktyce firma leasingowa tego nie kontroluje, tym bardziej, że nie ma takich możliwości technicznych i organizacyjnych. Należy jednak zadawać sobie sprawę, że w sytuacjach konfliktowych, np. w przypadku windykacji na skutek braku płatności lub w przypadku choćby szkody całkowitej, sporów z ubezpieczycielem itp., to leasingobiorcę może dodatkowo obciążyć fakt przekazania osobie trzeciej przedmiotu leasingu bez stosownej zgody leasingodawcy.

Orzecznictwo Sądu Najwyższego

Warto tu jednak dodać, że w orzecznictwie Sądu Najwyższego żona i dzieci przedsiębiorcy prowadzącego działalność gospodarczą nie są traktowani jako osoby trzecie. Co prawda orzecznictwo to nie dotyczy umów leasingowych, ale spraw ubezpieczeniowych lub też korzystania/przenoszenia majątku. Można jednak przyjąć, że analogiczne reguły można zastosować w przypadku leasingu.

Podsumowanie – nie dajmy się zwariować, czyli zdrowy rozsądek górą

Podsumowując, nie należy „dać się zwariować” i obawiać się, np. „pożyczenia” leasingowanego samochodu koledze, żeby podjechał odebrać nasze dzieci ze szkoły. Tak drobne sprawy można ewentualnie regulować wystawiając samemu odpowiednią zgodę na piśmie – jeśli już zajdzie taka potrzeba.

Z drugiej strony poważniejsze sprawy typu podnajem przedmiotów leasingu innej firmie lub firmom, która np. czerpie z tego korzyści finansowe, bez informowania o tym leasingodawcy może mieć już poważniejsze skutki. Z wypowiedzeniem umowy leasingu z winy leasingobiorcy włącznie.

Przypominamy jednak, że tego typu sprawy zawsze dokładnie reguluje OWUL i jeśli jest to dla kogoś istotna sprawa, to jeszcze na etapie wyboru leasingodawcy powinno się sprawdzić i ustalić warunki i możliwości wykorzystywania przedmiotu przez osoby trzecie, rodzinę, domowników, pracowników itd., które narzuca leasingodawca.

Więcej o leasingu samochodów?

Tu dowiesz się wszystkiego o finansowaniu samochodów osobowych i dostawczych - znajdziesz oferty oraz skorzystasz z przewodnika: Auto Leasing - oferty i przewodnik

4.7619047619048 1 1 1 1 1 4.76 (21)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Tablica z napisem ABC i książkiPierwszy leasing - poradnik dla początkujących

Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?


Tablica z napisem 4 błędy4 poważne błędy popełniane przy leasingu samochodu

Cztery najczęściej spotykane błędy to: niestaranny wybór oferty leasingowej, złe oszacowanie okresu finansowania, przecenienie lub niedocenienie swoich możliwości finansowych, nienegocjowanie kosztów ubezpieczenia w kolejnych latach.


Kalkulator i arkuszJak nie przepłacić za kontynuację ubezpieczenia w leasingu?

Leasingodawcy preferują, żeby leasingobiorcy korzystali z ich oferty ubezpieczenia. Jednak warto sprawdzić i porównać warunki z konkurencyjnymi propozycjami, żeby nie przepłacić za polisę.


Kalkulator i arkuszJak korzystnie wykupić samochód z leasingu?

Prowadzący działalność i wspólnicy spółek cywilnych mogą zastosować wykup prywatny, który w połączeniu z darowizną na osobę z bliskiej rodziny umożliwia dalszą odsprzedaż przedmiotu po pół roku z pominięciem opodatkowania.


Drewniany samochód zabawkaJaki samochód wybrać do wynajmu długoterminowego?

Chcesz wziąć samochód w formie wynajmu długoterminowego i nie przepłacić za ratę miesięczną? W takim razie musisz wybrać odpowiednią markę i model, który nie traci szybko na wartości.


Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl