Leasing i podatki

Wykup przedmiotu po zakończeniu umowy leasingu jest kosztem. Jednak jego dalsza sprzedaż rodzi skutki w podatku dochodowym i VAT.

Krótko: Wykup przedmiotu leasingu

1. Wykupić przedmiot za wartość umowną (np.: 1%) może tylko leasingobiorca.
2. Osoba trzecia wykupić może tylko za wartość rynkową.
3. Wykup przedmiotu leasingu i wprowadzenie go do firmy jest kosztem uzyskania przychodu, pozwala także odliczyć VAT.
4. Sprzedaż przedmiotu wykupionego wcześniej "do firmy" powoduje przychód i konieczność naliczenia VAT.
5. Wielu przedsiębiorców chcąc uniknąć konieczności zapłaty podatku, w miesiącu sprzedaż wykupionego wcześniej środka trwałego zawiera kolejną umowę leasingu, na nowy przedmiot - czynsz inicjalny do nowej umowy leasingu pomniejsza podstawę opodatkowania i pozwala odliczyć VAT.
6. Osoby fizyczne prowadzące działalność często nie wprowadzają wykupionego przedmiotu do działalności (wykup prywatny), aby uniknąć opodatkowania przy jego odsprzedaży.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Co należy wiedzieć?

Przedmiot leasingu po umownej „preferencyjnej” cenie (np.:  1% wartości) wykupić może jedynie leasingobiorca. Osoba trzecia może także wykupić przedmiot od leasingodawcy, jednak tylko za cenę rynkową.

Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Wykup przedmiotu leasingu – jak w praktyce wygląda zakończenie umowy?

Sprzedaży wcześniej wykupionego środka trwałego z leasingu nie można dokonać po cenie niższej od jego wartości rynkowej. Najczęściej będzie ona znacznie większa niż wysokość wykupu, zatem przedsiębiorca wykaże dochód, a co za tym idzie zostanie z podatkiem do zapłacenia…

W uprzywilejowanej sytuacji są osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które (według niektórych interpretacji) mogą „nie wprowadzać” wykupionego przedmiotu do firmy, tylko „zostawić” go sobie na cele prywatne. Więcej o tym pisaliśmy w Jak korzystnie wykupić przedmiot leasingu.

Wykup i podatek dochodowy (PIT, CIT)

Wykup jest kosztem uzyskania przychodu. Jeżeli wartość wykupu nie przekracza 3,5 tysiąca złotych, to można:

  • zaliczyć przedmiot do środków trwałych i dokonywać odpisów amortyzacyjnych na zasadach ogólnych lub dokonać jednorazowego odpisu
  • nie zaliczać przedmiotu do środków trwałych, tylko zaliczyć wykup bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodu

W przypadku gdy cena wykupu przekracza 3,5 tysiąca złotych, to przedmiot należy przyjąć na stan środków trwałych i go amortyzować. Chyba, że jego przewidywany okres użytkowania nie przekroczy 12 miesięcy, to wówczas istnieje możliwość zaliczenia wykupu bezpośrednio w koszty podatkowe.

Co w przypadku sprzedaży? Cena uzyskana ze sprzedaży będzie oczywiście przychodem podatnika, a co za tym idzie powstanie obowiązek uiszczenia podatku dochodowego.

Wykup i VAT 100%

Jeżeli przedmiotem leasingu jest przedmiot, od którego przysługuje pełne odliczenie VAT (np.: samochody ciężarowe, maszyny i urządzenia, itp.), to oczywiście można odliczyć cały VAT z faktury „wykupowej”.

Co w przypadku sprzedaży? Odsprzedaż wykupionego przedmiotu leasingu, od którego zakupu przysługiwało 100% będzie również „ovatowana”. Powstanie konieczność zapłaty VAT należnego od ceny sprzedaży.

Wykup i VAT 50% - czyli samochody osobowe

Od kwoty wykupu samochodu osobowego z leasingu można odliczyć tylko 50% VAT.

Co w przypadku sprzedaży? Jednak przy jego odsprzedaży (od 1 kwietnia 2014) trzeba naliczać VAT w pełnej wysokości (pełna stawka 23%). Chyba, że podatnik używał pojazdu wyłącznie do czynności zwolnionych z VAT, wówczas może zastosować stawkę zwolnioną.

Konieczność naliczenia pełnego VAT przy odsprzedaży teoretycznie ma rekompensować system korekt. W skrócie działa on tak, że sprzedając samochód osobowy w ciągu 60 miesięcy od jego zakupu (lub w ciągu 12 miesięcy jeżeli kosztował nie więcej niż 15 tys. złotych) będzie można skorygować (czyli odzyskać) część nieodliczonego przy zakupie VAT. Tylko część, ponieważ im później nastąpi sprzedaż, tym (proporcjonalnie) mniej tego VAT będzie można odzyskać, a im szybciej, tym więcej. Po upływie 60 miesięcy (lub po upływie 12 miesięcy jeżeli samochód kosztował nie więcej niż 15 tys. złotych) nie będzie można odzyskać już choćby złotówki.

Jednak w przypadku leasingu ta „rekompensata” jest tylko teoretyczna, bo wykup z leasingu odbywa się z reguły za kwotę symboliczną (np. 1% początkowej wartości pojazdu), więc ewentualna kwota VAT do odzyskania jest z reguły groszowa.

Dowiedz się więcej: Sprzedaż używanego samochodu firmowego po likwidacji zwolnienia, z 23% VAT. Jak obliczyć korektę?

Nie jest łatwo uniknąć podatku

Jak widać, sprzedaż wykupionego z leasingu przedmiotu (zakładając, że kwota wykupu była niewielka) najczęściej wiąże się z koniecznością zapłaty podatku.

Przedsiębiorcy, aby uniknąć konieczności jego zapłaty, często, w miesiącu sprzedaży wykupionego przedmiotu zawierają kolejną umowę leasingu na nowy przedmiot, a środki uzyskane ze sprzedaży przeznaczają na czynsz inicjalny do nowej umowy. Taka operacja pozwala cieszyć się nowym samochodem, czy innym dobrem inwestycyjnym, a opłacony czynsz inicjalny, który można zaliczyć jednorazowo w koszty powoduje, że zmniejsza się podstawę do opodatkowania.

W lepszej sytuacji, o czym wspominaliśmy na początku, są osoby fizyczne prowadzące działalność, które mogą zastosować wykup „prywatny”, o czym pisaliśmy tu.

Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z naszej Wyszukiwarki Leasingu otrzymują od nas bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

 

Foto: freedigitalphotos.net

Joomla SEF URLs by Artio

Portal FmLeasing.pl