Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Problemy finansowe przy leasingu

Leasing operacyjny wiąże się z wykupem… Leasingobiorca ma prawo (ale nie obowiązek) wykupić przedmiot po spłaceniu wszystkich rat. Wysokość wykupu ustalana jest w umowie i zazwyczaj jest symboliczna – najczęściej wynosi zaledwie 1% początkowej wartości przedmiotu. Zdarzają się jednak sytuacje, że wykup jest znacznie wyższy – zastanawiamy się czy czasami nie będzie korzystniej wliczyć go wtedy w raty leasingu.

Krótko: Wykup doliczony do rat – wady i zalety

1. Jeżeli wykup jest wysoki, to niektóre firmy leasingowe (nie wszystkie) umożliwiają rozbicie go i doliczenie do rat leasingowych.
2. Rozbicie wykupu i doliczenie go do rat leasingowych nie daje korzyści podatkowych i finansowych.
3. Jest to raczej ułatwienie dla przedsiębiorców, którzy mogą mieć problem z zapłatą dużej kwoty na zakończenie umowy leasingu.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Wysoki wykup czasem jest koniecznością…

Minimalna wysokość wykupu zależy od stawki amortyzacji środka trwałego oraz okresu na jaki zawierana jest umowa leasingu. Regulują to przepisy podatkowe i opisywaliśmy to dokładnie w artykule: Leasing operacyjny. W skrócie podajmy tylko, że samochody osobowe i ciężarowe (stawka amortyzacji 20%) możemy leasingować przez okres minimum 2 lat, a minimalny wykup wynosi wówczas ok. 19%.

W przypadku środków trwałych o amortyzacji 14% rocznie (ciągniki siodłowe, większość maszyn i urządzeń) minimalny okres leasingu wyniesie już 3 lata, a minimalny wykup po tym czasie 20%.

Jedynym sposobem, żeby wykup był mniejszy (np.: 1%) jest wydłużenie okresu umowy.

… a czasem świadomym wyborem leasingobiorcy

Czasem wysoki wykup jest świadomym wyborem leasingobiorcy. Dzieje się tak wtedy, gdy przedsiębiorca chce nadal użytkować środek trwały po wykupieniu go z leasingu i chciałby, żeby miał on odpowiednio wysoką wartość do celów amortyzacji.

Wysoki wykup sprawdzi się także w przypadku chęci sprzedaży samochodu osobowego, od którego odliczano 50% VAT, zaraz po wykupieniu go z leasingu. „Duża” faktura wykupowa pozwoli wówczas na korzystną korektę VAT po sprzedaniu pojazdu.

Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Sprzedaż używanego samochodu firmowego po likwidacji zwolnienia, z 23% VAT. Jak obliczyć korektę?

Wykup można doliczyć do rat leasingu

Wiemy już w jakich przypadkach mamy do czynienia z wysoką wartością wykupu po zakończeniu leasingu operacyjnego. Wizja zapłacenia kilku, kilkunastu, a czasem nawet kilkudziesięciu i więcej tysięcy złotych na zakończenie leasingu nie zawsze jest atrakcyjna z punktu widzenia korzystającego.

Dlatego wiele firm leasingowych (ale nie wszystkie) umożliwia zapłacenie wykupu w ratach. W praktyce wygląda to tak, że wykup jest „rozbijany” i doliczany do rat leasingowych. Tym samym już z pierwszą ratą leasingu korzystający zaczyna „przedpłacać” wykup, a z chwilą zapłaty ostatniej otrzyma od leasingodawcy fakturę wykupową bez konieczności zapłaty za nią.

Wysoki wykup – lepiej wliczać w raty leasingu czy płacić jednorazowo?

Trzeba mieć na uwadze, że „przedpłacanie” wykupu, który jest doliczony do raty nie daje leasingobiorcy istotnych korzyści finansowych. Kosztem podatkowym wykup stanie się dopiero z chwilą otrzymania za niego faktury, a ta wystawiana jest przez finansującego dopiero z końcem umowy.

Rzeczywiste oprocentowanie leasingu (nie mylić z kosztem całkowitym) też z reguły jest na tym samym poziomie, niezależnie od tego czy oferta leasingu jest z wykupem płatnym jednorazowo, czy rozbitym na raty.

Teoretycznie zatem sensowniejszym rozwiązaniem wydaje się być opcja z wykupem płatnym jednorazowo. Zamiast przedpłacać wykup w ratach, lepiej jest odkładać te środki na koncie oszczędnościowym, przeznaczyć na inwestycje, czy choćby trzymać w przysłowiowej skarpecie.

I tu jest pies pogrzebany – nie każdy przedsiębiorca ma wystarczającą samodyscyplinę lub możliwości, żeby odłożyć wystarczającą kwotę, która umożliwi jednorazową zapłatę wysokiej kwoty wykupu bez nadszarpywania swojej płynności finansowej. To właśnie tacy klienci firm leasingowych wolą rozłożyć sobie wykup, zwiększając nieco miesięczne opłaty leasingowe, ale unikając stresu związanego z zebraniem pokaźnej kwoty na jego zakończenie.

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl