Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Kobieta wypełnia zapytanie ofertowe

Internet bardzo ułatwia dotarcie do oferty leasingowej. Trzeba jednak pamiętać, że nie da się uzyskać w miarę wiążącej kalkulacji bez podania swoich danych kontaktowych i osobowych. Każda szanująca się instytucja finansowa wymaga ich udostępnienia, aby reprezentujący ją handlowiec mógł przedstawić konkretną propozycję leasingu. Warto zadbać, aby nie udostępniać tych danych byle komu.

Krótko: Jak odróżnić bezpieczne strony internetowe oferujące leasing, od tych potencjalnie wyłudzających dane?

  1. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania, odwiedzając stronę z ofertą leasingową. Masz jakiekolwiek wątpliwości? Zrezygnuj i nie podawaj swoich danych! Znajdź kolejną stronę, której będziesz mógł zaufać.
  2. Ostrożnie korzystaj z płatnych wyników wyszukiwania w Google i z reklam kontekstowych.
  3. Sprawdź, czy strona www, poprzez którą chcesz złożyć zapytanie ofertowe, ma certyfikat SSL.
  4. Nie korzystaj z kalkulatorów, które wymagają podania najpierw danych kontaktowych.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Ryzyko wyłudzenia danych

Nieuczciwe firmy, wyłudzające dane osobowe nie omijają także branży leasingowej. Zazwyczaj przyciągają one uwagę swojej przyszłej ofiary obietnicą uzyskania wyjątkowo taniej oferty, ewentualnie przekazania jakiś cennych informacji i wskazówek, np.: rankingu najlepszych firm leasingowych. Czasem obiecują też pomoc w uzyskaniu finansowania przez osoby ze złą historią kredytową.

W zamian należy „tylko” udostępnić swój numer telefonu oraz inne dane kontaktowe i osobowe, wypełniając odpowiedni formularz online. Na końcu okazuje się jednak, że nie pozyskujemy w ten sposób żadnej wartościowej informacji ani oferty. Reklamującej się w ten sposób „firmie” zależało jedynie na wyłudzeniu numeru telefonu i innych danych, które będą mogły posłużyć, np.: do przesyłania nachalnych reklam.

Kalkulatory leasingowe, które nie są kalkulatorami

Uwagę poszukujących leasingu przyciągają także internetowe „kalkulatory”, które okazują się nie być... kalkulatorami. Strony tego typu udają, że podadzą koszt finansowania, nie wiedzieć jednak czemu wymagają najpierw podania swoich danych osobowych. Po ich przesłaniu okazuje się, że zainteresowany nie otrzymuje żadnej informacji o koszcie leasingu w czasie rzeczywistym. Pół biedy, jeżeli za takim „kalkulatorem” kryje się pośrednik leasingowy, który w sprytny, ale nie do końca etyczny sposób pozyskał dane klienta. Ktoś taki prawdopodobnie przynajmniej skontaktuje się po czasie i przedstawi swoją ofertę. Gorzej, jeżeli za takim kalkulatorem stoi ktoś nieuczciwy, chcący tylko wyłudzić dane.

Jak zadbać o bezpieczeństwo swoich danych szukając leasingu w internecie?

Warto zdecydowanie podkreślić, że opisane powyżej sytuacje są na szczęście marginalne. Nie zmienia to faktu, że mogą spotkać każdego poszukującego oferty leasingowej w internecie, dlatego warto wykazać minimum ostrożności i zadbać o swoje bezpieczeństwo. Przede wszystkim należy przekazywać swoje dane instytucjom wiarygodnym, które wykorzystują je tylko w celu przygotowania konkretnej oferty handlowej.

Jak odróżnić strony internetowe wiarygodnych firm i instytucji od tych potencjalnie niebezpiecznych? Nie jest to szczególnie trudne.

1. Zasada ograniczonego zaufania: Masz wątpliwości? Zrezygnuj!

Jest to nadrzędna zasada bezpieczeństwa. Jeżeli masz wątpliwości, czy trafiłeś na stronę internetową wiarygodnej instytucji, to zwyczajnie zrezygnuj z jej przeglądania i nie wypełniaj żadnych formularzy. W branży leasingowej konkurencja jest tak duża, że bez trudu znajdziesz alternatywę. Zasada ograniczonego zaufania sprawdzi się tu najlepiej – nie ryzykuj, jeśli masz jakiekolwiek obawy.

2. Ostrożnie korzystaj z płatnych wyników wyszukiwania i reklam kontekstowych

Jeżeli szukasz informacji o leasingu, np.: w wyszukiwarce Google, zauważysz z pewnością, że wiele jej wyników oznaczonych jest jako reklama. Może ją wykupić każdy. Tymczasem nieuczciwym firmom ciężko jest przebić się w naturalnych, niekomercyjnych wynikach wyszukiwarek. Dlatego, jeżeli można już natknąć się na strony wyłudzające dane, to najczęściej właśnie w płatnych wynikach wyszukiwania oraz poprzez reklamy kontekstowe, zamieszczane na różnego rodzaju stronach, forach itp.

Płatne wyniki wyszukiwania w Google

Płatne wyniki wyszukiwania w Google są oznaczone jako reklama

3. Sprawdź, czy strona ma certyfikat SSL

Strony www posiadające certyfikat SSL są zdecydowanie bardziej wiarygodne od pozostałych. I chodzi tu zarówno o rzetelność samego właściciela strony, ale także o bezpieczeństwo przekazywanych za pośrednictwem tej strony danych, które są szyfrowane. Strony z certyfikatem SSL to te, których adres w oknie przeglądarki poprzedza skrót https (zamiast http) oraz symbol zamkniętej kłódki lub napis „Bezpieczna”.

Certyfikat SSL na FmLeasing.pl

Strony z certyfikatem SSL są odpowiednio oznaczone w pasku adresu przeglądarki

4. Nie korzystaj z kalkulatorów, które wymagają podania danych kontaktowych

Jeżeli chcesz tylko w przybliżeniu zorientować się w kosztach leasingu i zamierzasz skorzystać w tym celu z kalkulatorów rat leasingu, to unikaj tych, które wymagają najpierw podania danych kontaktowych. Powinno być odwrotnie - najpierw kalkulator generuje i pokazuje koszt leasingu, a dopiero potem pozwala ewentualnie skontaktować się zainteresowanemu poprzez formularz w celu poznania bliższych szczegółów oferty.

Podsumowanie

Zastosowanie się do czterech powyższych zasad, podczas poszukiwania oferty leasingowej w internecie, pozwoli uchronić się przed ewentualnymi przykrymi konsekwencjami udostępnienia swoich danych nieuczciwym lub nierzetelnym firmom i osobom.

Kalkulator leasingowy na FmLeasing.pl pokazuje przybliżony koszt finansowania bez konieczności podawania jakichkolwiek danych. A jeśli zdecydujesz się zapoznać z ofertą czołowych, wiarygodnych i bankowych firm leasingowych bez pośredników, to wystarczy skorzystać z Wyszukiwarki Leasingu podając swoje dane kontaktowe w bezpieczny sposób i mając możliwość zarządzania nimi zgodnie z regułami RODO/GDPR.

5 1 1 1 1 1 5.00 (2)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Tablica z napisem ABC i książkiPierwszy leasing - poradnik dla początkujących

Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?


Mężczyzna pokazuje zawartość IphonaNajlepsza firma leasingowa

Która polska firma leasingowa jest najlepsza? My to wiemy... Problem w tym, że ona nie będzie najlepsza dla każdego… Z całą pewnością istnieje jednak grupa firm, które są warte polecenia oraz grupa takich, których lepiej unikać.


Nowy samochód osobowy w fabryceAuto Leasing

Warunki leasingu samochodów osobowych i dostawczych u polskich leasingodawców - ten rodzaj finansowania oferuje 22 z nich. Informacja o wariantach, procedurach, okresach finansowania, wysokości wymaganego udziału własnego itp.


Tablica z napisem 4 błędy4 poważne błędy popełniane przy leasingu samochodu

Cztery najczęściej spotykane błędy to: niestaranny wybór oferty leasingowej, złe oszacowanie okresu finansowania, przecenienie lub niedocenienie swoich możliwości finansowych, nienegocjowanie kosztów ubezpieczenia w kolejnych latach.


Kalkulator i arkuszJak nie przepłacić za kontynuację ubezpieczenia w leasingu?

Leasingodawcy preferują, żeby leasingobiorcy korzystali z ich oferty ubezpieczenia. Jednak warto sprawdzić i porównać warunki z konkurencyjnymi propozycjami, żeby nie przepłacić za polisę.


Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl