Kobieta wypełnia zapytanie ofertowe

Internet bardzo ułatwia dotarcie do oferty leasingowej. Trzeba jednak pamiętać, że nie da się uzyskać w miarę wiążącej kalkulacji bez podania swoich danych kontaktowych i osobowych. Każda szanująca się instytucja finansowa wymaga ich udostępnienia, aby reprezentujący ją handlowiec mógł przedstawić konkretną propozycję leasingu. Warto zadbać, aby nie udostępniać tych danych byle komu.

Krótko: Jak odróżnić bezpieczne strony internetowe oferujące leasing, od tych potencjalnie wyłudzających dane?

1. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania odwiedzając stronę z ofertą leasingową. Masz jakiekolwiek wątpliwości? Zrezygnuj i nie podawaj swoich danych! Znajdź kolejną stronę, której będziesz mógł zaufać.
2. Ostrożnie korzystaj z płatnych wyników wyszukiwania w Google i z reklam kontekstowych.
3. Sprawdź, czy strona www, poprzez którą chcesz złożyć zapytanie ofertowe ma certyfikat SSL.
4. Nie korzystaj z kalkulatorów, które wymagają podania najpierw danych kontaktowych.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Ryzyko wyłudzenia danych

Nieuczciwe firmy, wyłudzające dane osobowe nie omijają także branży leasingowej. Zazwyczaj przyciągają one uwagę swojej przyszłej ofiary obietnicą uzyskania wyjątkowo taniej oferty, ewentualnie przekazania jakiś cennych informacji i wskazówek, np.: rankingu najlepszych firm leasingowych. Czasem obiecują też pomoc w uzyskaniu finansowania przez osoby ze złą historią kredytową.

W zamian należy „tylko” udostępnić swój numer telefonu oraz inne dane kontaktowe i osobowe, wypełniając odpowiedni formularz online. Na końcu okazuje się jednak, że nie pozyskujemy w ten sposób żadnej wartościowej informacji ani oferty. Reklamującej się w ten sposób „firmie” zależało jedynie na wyłudzeniu numeru telefonu i innych danych, które będą mogły posłużyć, np.: do przesyłania nachalnych reklam.

Kalkulatory leasingowe, które nie są kalkulatorami

Uwagę poszukujących leasingu przyciągają także internetowe „kalkulatory”, które okazują się nie być kalkulatorami. Strony tego typu udają, że podadzą koszt finansowania, nie wiedzieć jednak czemu wymagają najpierw podania swoich danych osobowych. Po ich przesłaniu okazuje się, że zainteresowany nie otrzymuje żadnej informacji o koszcie leasingu w czasie rzeczywistym. Pół biedy, jeżeli za takim „kalkulatorem” kryje się pośrednik leasingowy, który w sprytny, ale nie do końca etyczny sposób pozyskał dane klienta. Ktoś taki prawdopodobnie przynajmniej skontaktuje się po czasie i przedstawi swoją ofertę. Gorzej, jeżeli za takim kalkulatorem stoi ktoś nieuczciwy, chcący tylko wyłudzić dane.

Jak zadbać o bezpieczeństwo swoich danych szukając leasingu w internecie?

Warto zdecydowanie podkreślić, że opisane powyżej sytuacje są na szczęście marginalne. Nie zmienia to faktu, że mogą spotkać każdego poszukującego oferty leasingowej w internecie, dlatego warto wykazać minimum ostrożności i zadbać o swoje bezpieczeństwo. Przede wszystkim należy przekazywać swoje dane instytucjom wiarygodnym, które wykorzystują je tylko w celu przygotowania konkretnej oferty handlowej.

Jak odróżnić strony internetowe wiarygodnych firm i instytucji od tych potencjalnie niebezpiecznych? Nie jest to szczególnie trudne.

1. Zasada ograniczonego zaufania: Masz wątpliwości? Zrezygnuj!

Jest to nadrzędna zasada bezpieczeństwa. Jeżeli masz wątpliwości, czy trafiłeś na stronę internetową wiarygodnej instytucji, to zwyczajnie zrezygnuj z jej przeglądania i nie wypełniaj żadnych formularzy. W branży leasingowej konkurencja jest tak duża, że bez trudu znajdziesz alternatywę. Zasada ograniczonego zaufania sprawdzi się tu najlepiej - nie ryzykuj, jeśli masz jakiekolwiek obawy.

2. Ostrożnie korzystaj z płatnych wyników wyszukiwania i reklam kontekstowych

Jeżeli szukasz informacji o leasingu, np.: w wyszukiwarce Google, zauważysz z pewnością, że wiele jej wyników oznaczonych jest jako reklama. Może ją wykupić każdy. Tymczasem nieuczciwym firmom ciężko jest przebić się w naturalnych, niekomercyjnych wynikach wyszukiwarek. Dlatego, jeżeli można już natknąć się na strony wyłudzające dane, to najczęściej właśnie w płatnych wynikach wyszukiwania oraz poprzez reklamy kontekstowe, zamieszczane na różnego rodzaju stronach, forach itp.

Płatne wyniki wyszukiwania w Google

Płatne wyniki wyszukiwania w Google są oznaczone jako reklama

3. Sprawdź, czy strona ma certyfikat SSL

Strony www posiadające certyfikat SSL są zdecydowanie bardziej wiarygodne od pozostałych. I chodzi tu zarówno o rzetelność samego właściciela strony, ale także o bezpieczeństwo przekazywanych za pośrednictwem tej strony danych, które są szyfrowane. Strony z certyfikatem SSL to te, których adres w oknie przeglądarki poprzedza skrót https (zamiast http) oraz symbol zamkniętej kłódki lub napis „Bezpieczna”.

Certyfikat SSL na FmLeasing.pl

Strony z certyfikatem SSL są odpowiednio oznaczone w pasku adresu przeglądarki

4. Nie korzystaj z kalkulatorów, które wymagają podania danych kontaktowych

Jeżeli chcesz tylko w przybliżeniu zorientować się w kosztach leasingu i zamierzasz skorzystać w tym celu z kalkulatorów rat leasingu, to unikaj tych, które wymagają najpierw podania danych kontaktowych. Powinno być odwrotnie - najpierw kalkulator generuje i pokazuje koszt leasingu, a dopiero potem pozwala ewentualnie skontaktować się zainteresowanemu poprzez formularz w celu poznania bliższych szczegółów oferty.

Zastosowanie się do czterech powyższych zasad, podczas poszukiwania oferty leasingowej w internecie, pozwoli uchronić się przed ewentualnymi przykrymi konsekwencjami udostępnienia swoich danych nieuczciwym lub nierzetelnym firmom i osobom.

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Joomla SEF URLs by Artio
 

Portal FmLeasing.pl