Leasing i podatki

PZWLP wspólnie z Deloitte przygotował broszurę informującą o ujęciu leasingu i wynajmu długoterminowego aut w kosztach podatkowych, rozliczeniach VAT i ujęciu leasingu w księgach rachunkowych w oparciu o standardy MSR. Jest to bardzo ciekawa i praktyczna pozycja, która w pigułce streszcza księgowo-podatkowe zagadnienia dotyczące leasingu i wynajmu długoterminowego według stanu prawnego na 15.01.2010.

Broszura przygotowana jest pod kątem przedsiębiorców korzystających z usług CFM i rozliczających się w ramach podatku od osób prawnych CIT. Jednak będzie ona równie pożyteczna dla osób fizycznych prowadzących działalność (PIT), korzystających z "klasycznego" leasingu i to nie tylko samochodów.

Wartość pozycji podnosi fakt, że poza zagadnieniami związanymi z ogólnym ujęciem leasingu i wynajmu w księgach rachunkowych, rozliczeniach VAT i podatku dochodowym, opisane są również sposoby rozliczeń w przypadku szkody całkowitej, cesji, wcześniejszego zakończenia umowy leasingu lub wynajmu, itd. Warto mieć ją pod ręką.

Broszura w formacie PDF jest do pobrania ze strony PZWLP, bądź naszego serwera: POBIERZ >>

Spis treści:
Kwestie dotyczące umów leasingu na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych
- Definicja leasingu
- Leasing Operacyjny
- Definicja samochodu osobowego
- Koszty uzyskania przychodu
- Koszty używania pojazdów obcych
- Koszty amortyzacji pojazdów osobowych
- Koszty ubezpieczenia pojazdów osobowych
- Koszty likwidacji szkód komunikacyjnych
- Koszty paliwa
- Nieodliczalny VAT
- Koszty ponoszone w przypadku kradzieży lub szkody całkowitej
- Opłata za wcześniejsze zakończenie umowy
- Cesja umów leasingu operacyjnego
- Releasing
- Skracanie umów leasingu

Kwestie dotyczące umów leasingu na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług (VAT)
- Definicja leasingu
- Odliczenie podatku VAT naliczonego
- Definicja samochodu osobowego
- Konsekwencje wyroku ETS w sprawie Magoora
- VAT od paliwa
- VAT od usług związanych z bieżącym utrzymaniem samochodów
- VAT od usług zarządzania flotą
- VAT od opłaty za wcześniejsze zakończenie umowy
- Ubezpieczenie
- Podatek od środków transportu
- VAT po zmianie umownych warunków leasingu
- VAT od leasingu w deklaracjach podatkowych
- Płatności z tytułu szkód kasacyjnych

Leasing aut MSR
- Zasady ogólne klasyfikacji umów leasingu w świetle MSR
- Przykładowe warunki zawarte w MSR
- Zasady wyrażone w MSR, a Ustawa o Rachunkowości

POBIERZ BROSZURĘ W PDF >>

Treść przedmowy od autorów:
Szanowni Państwo,
Oddajemy w Państwa ręce opracowanie dotyczące zagadnień podatkowych związanych z wykorzystywaniem pojazdów w prowadzonej działalności gospodarczej. Celem opracowania jest ujednolicenie i przybliżenie terminów podatkowych pojawiających się w procesie rozliczania dla celów podatkowych długoterminowego najmu pojazdów, w tym w szczególności leasingu. W opracowaniu odnosimy się do zagadnień na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o pdop), ustawy o podatku od towarów i usług (ustawa o VAT), Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR) oraz ustawy o rachunkowości. Podstawową zaletą niniejszego dokumentu jest to, że jego treść została uzgodniona przez członków Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów z doradcą podatkowym1, przez co nabiera on cech wspólnego stanowiska w odniesieniu do zagadnień podatkowych związanych z leasingiem. Ufając, że niniejsze opracowanie będzie dla Państwa pomocne w codziennej pracy, chcielibyśmy podkreślić, że przedstawiony Państwu dokument nie może być traktowany jako formalne stanowisko organów podatkowych oraz nie ma mocy wiążącej dla Państwa doradców lub audytora. Opracowanie ma charakter informacyjny, a korzystanie z niego nie powoduje powstania stosunku prawnego, ani faktycznego między Polskim Związkiem Wynajmu i Leasingu Pojazdów, doradcą podatkowym Związku a osobami korzystającymi z niniejszego dokumentu. Niniejsze opracowanie odnosi się do stanu prawnego na 15 stycznia 2010 r.

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z naszej Wyszukiwarki Leasingu otrzymują od nas bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

 

Foto: freedigitalphotos.net

Joomla SEF URLs by Artio

facebook-twitter

Portal FmLeasing.pl