Zakończenie umowy leasingu

Jedno z częściej zadawanych pytań w sprawie leasingu dotyczy tego jak można zakończyć umowę przed czasem i zwrócić przedmiot leasingu finansującemu.
Zdarzają się bowiem sytuacje kiedy leasingobiorca nie chce kontynuować umowy. Mogą to być problemy finansowe czy też chęć zamiany środka trwałego na inny, np. nowszy, wydajniejszy, lepszy, itd.

Krótko: Zakończenie umowy leasingu

1. Istnieje możliwość oddania przedmiotu leasingu finansującemu.
2. Po zwrocie leasingodawca naliczy sobie pozostałe do końca umowy zdyskontowane raty. Należność ta zostanie pomniejszona o wartość zwróconego przedmiotu.
3. Lepszym rozwiązaniem od zwrócenia przedmiotu leasingodawcy może być cesja umowy lub podnajęcie przedmiotu leasingu.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Rozliczenie umowy

Istnieje możliwość „oddania” przedmiotu leasingu finansującemu, jednak nie zawsze jest to korzystne z finansowego punktu widzenia. Przede wszystkim leasingodawca będzie musiał rozliczyć całą umowę. Rozliczenie polega na tym, że leasingobiorcy naliczone zostaną wszystkie pozostałe raty leasingowe pomniejszone o dyskonto (zasady wyliczania dyskonta określa OWUL do umowy leasingu). Rozliczenie może być też powiększone o należne prowizje - są one wymienione w Tabeli Opłat i Prowizji finansującego.

Sprawdź: Jak rozliczą Ci wcześniej zakończoną umowę?

Wyliczona w ten sposób kwota pomniejszona zostanie o wartość uzyskaną przez leasingodawcę ze sprzedaży zwróconego środka trwałego (lub też zawarcia umowy leasingu z innym leasingobiorcą).

Po ostatecznym rozliczeniu może czasem okazać się, że leasingodawca będzie wymagał dopłaty. Jest to możliwe w sytuacjach kiedy przedmiot leasingu stracił wiele ze swojej początkowej wartości, jest zaniedbany, uszkodzony, itd.

Przed koniecznością dopłaty mogą znaleźć się też leasingobiorcy, którzy wybrali wariant umowy z niską opłatą wstępną i/lub długim okresem leasingu.
Warto przy tym wspomnieć, że nie zawsze działa to w drugą stronę. Część leasingodawców, zapisami w umowie i OWUL, zwalnia się z obowiązku ewentualnego zwrotu kwoty jeśli rozliczenie jest na korzyść leasingobiorcy - dlatego już na etapie wyboru finansującego należy sprawdzić jakie stosuje on praktyki związane z rozliczeniem wcześniej zakończonej umowy.

Lepiej wykupić lub scedować

Korzystniejszym rozwiązaniem od zwracania niechcianego przedmiotu leasingu finansującemu może być jego wcześniejsze wykupienie. Wówczas umowa rozliczana jest na podobnej zasadzie jak w przypadku zwrotu. Z tą jednak różnicą, że finalnie leasingobiorca staje się właścicielem przedmiotu leasingu i może nim dowolnie dysponować, a więc choćby sprzedać na wolnym rynku.

Jednak nie zawsze jest to możliwe. Przepisy podatkowe regulują, że umowa leasingu operacyjnego musi trwać minimum 40% okresu amortyzacji środka trwałego, którego dotyczy. Tym samym umowa leasingu samochodu osobowego czy dostawczego trwać musi minimum dwa lata. Natomiast ciągników siodłowych, naczep czy większości maszyn i urządzeń nawet trzy lata. Przed tym okresem nie można wykupić przedmiotu z leasingu za kwotę niższą od jego rzeczywistej wartości rynkowej.

W takich sytuacjach lepszym rozwiązaniem może być cesja. Za zgodą finansującego leasingobiorca może scedować prawo do swojej umowy leasingu innej firmie zainteresowanej pozyskaniem w ten sposób danego środka trwałego. Wówczas "stary" leasingobiorca może też uzyskać wynagrodzenie od "nowego" leasingobiorcy (tzw. odstępne). Jest to już kwestia negocjacji i ustaleń pomiędzy cedentem i cesjonariuszem. Więcej na ten temat: Cesja leasingu - wszystko o przejęciu umowy

Może podnająć?

Innym rozwiązaniem może być znalezienie firmy lub osoby, która zdecyduje się podnająć przedmiot leasingu od leasingobiorcy. Będzie ona dysponować przedmiotem leasingu, a czynsz dzierżawny pozwoli leasingobiorcy regulować swoje zobowiązania z tytułu rat leasingowych.

Jednak na taką „operację” zgodzić się musi leasingodawca.

Dobrze zaplanuj okres leasingu

Jak widać nie jest łatwo przerwać umowę leasingu przed czasem. Nie da się też zwrócić przedmiotu leasingu i zwyczajnie „rozejść do domów”. Taką decyzję trzeba podejmować po analizie własnego przypadku i możliwości. Najlepiej jednak zawierać umowę leasingu ze świadomością, że powinna ona być zrealizowana w założonym w umowie terminie, albo chociaż w okresie 40% normatywnej amortyzacji środka trwałego będącego przedmiotem umowy.

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

5 1 1 1 1 1 5.00 (10)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

1. Wypełnij tylko jeden formularz
2. Otrzymasz wiele ofert i naszą analizę
3. Sam wybierzesz najlepszą propozycję

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko! >

Chcesz dowiedzieć się więcej o wynajmie długoterminowym?


Nożyce przecinające wstęgęSkrócenie umowy leasingu. Jakie są koszty?

Niektórzy w pogoni za jak najniższą ratą decydują się na najdłuższy okres leasingu, planując za jakiś czas spłacenie wszystkich rat przed czasem. To niekoniecznie dobre rozwiązanie.


Kalkulator i arkuszJak korzystnie wykupić samochód z leasingu?

Osoby fizyczne prowadzące działalność lub wspólnicy w spółce cywilnej mogą wykupić przedmiot leasingu (najczęściej auto osobowe) prywatnie i dzięki temu uniknąć podatku przy jego dalszej odsprzedaży.


Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje już blisko 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Joomla SEF URLs by Artio
 

Portal FmLeasing.pl