Pytanie dotyczące leasingu

Pytanie użytkownika elmar z forum: "Jak można zmienić leasingodawcę w trakcie trwania umowy leasingu?" oraz pytanie innego z użytkowników przesłane do nas mailowo: "Jest już leasing na samochód w firmie X. samochód był zarejestrowany w grudniu ubiegłego roku. Chodzi o zmianę leasingodawcy. Warunki początkowe: wpłata 5%, wykup 15%, łącznie 60 rat. rata brutto 5600. Szukam tańszej oferty".

Odpowiedź użytkownika Michael:
W trakcie trwania umowy leasingu? Nie ma takiej opcji. Leasing to nie kredyt, że można sobie bez jakiś szczególnych przeszkód przenosić zobowiązanie z banku do banku.

Albo jakieś kredyty konsolidacyjne czy coś. Leasingu konsolidacyjnego niestety nie ma, podobnie jak nie nie opcji przeniesienia umowy z firmy do firmy. Powód? Ograniczenia prawne i podatkowe.
Przy leasingu to leasingodawca jest właścicielem przedmiotu i to on musi się zgodzić, żeby przed czasem sprzedać ten przedmiot innej firmie.
Wcześniej taką umowę trzeba rozliczyć tak jak rozlicza się umowę zakończoną przed czasem, do tego trzeba doliczyć prowizje za wcześniejsze zakończenie umowy...

Jeżeli to się uda, to u nowego leasingodawcy to będzie zupełnie nowa umowa, z koniecznością poniesienia czynszu inicjalnego, opłaty rejestracyjnej (w przypadku samochodów), ewentualnej wyceny, itd.
Suma sumarum jest to operacja nieopłacalna, a często niemożliwa do przeprowadzenia z przyczyn podatkowych, o których nie chcę się już tu rozwodzić.

Odpowiedź użytkownika Tomek_p:
Przeprowadzenie takiej transakcji może odbyć się tylko za zgodą obecnego leasingodawcy. Poza tym musi on sprzedać przedmiot leasingu po cenie rynkowej nowemu leasingodawcy, który musiałby zawrzeć zupełnie nową umowę leasingu.

A konsekwencje tego są takie jak to powyżej napisał Michael. Nie ma to sensu.

Więcej wpisów w wątku na forum:
Jak można zmienić leasingodawcę w okresie umowy?

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Pierwszy raz na FmLeasing.pl?
Sprawdź dlaczego jesteśmy wyjątkowi i w czym możemy Ci pomóc.
Dowiedz się więcej...
 

Portal FmLeasing.pl