Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Szkoda ubezpieczeniowa przedmiotu leasingu

Zgłaszanie szkody ubezpieczeniowej w przypadku leasingu przebiega w zasadzie w ten sam sposób jak w przypadku samochodu (lub innego środka trwałego) posiadanego na własność. Jedyna różnica polega na tym, że o zdarzeniu trzeba dodatkowo powiadomić firmę leasingową, która musi - jako właściciel przedmiotu leasingu - wyrazić zgodę na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela na konto warsztatu bądź leasingobiorcy.

KRÓTKO: Czego dowiesz się z tego artykułu?

Procedura dotycząca zgłaszania i likwidacji szkody, wszelkie terminy itp. zawarte są w Ogólnych Warunkach Umowy Leasingu. W niniejszym artykule przedstawiamy, jaki to ma przebieg w praktyce.

Spis treści

1. Zgłoszenie szkody

W przypadku stwierdzenia szkody leasingobiorca powinien zgłosić ten fakt do zakładu ubezpieczeniowego. Jeśli jest to konieczne, np. szkoda powstała na skutek przestępstwa lub towarzyszyły jej ofiary w ludziach, należy wezwać wcześniej policję lub inne organy dochodzeniowe. Nie ma potrzeby wzywania policji, np.: do zwykłych kolizji drogowych, gdzie okoliczności zdarzenia daje się ustalić na podstawie zgodnego oświadczenia stron.

2. Powiadomienie finansującego

Po zgłoszeniu szkody do ubezpieczyciela należy powiadomić finansującego. Firmy leasingowe dysponują gotowymi formularzami, które po wypełnieniu wystarczy przesłać faksem lub skan e-mailem. Formularze te najczęściej można pobrać ze strony internetowej leasingodawcy. Coraz więcej firm leasingowych umożliwia też wypełnienie formularza on-line na stronie www, a nawet udostępnia aplikacje mobilne, które prowadzą korzystającego przez procedurę likwidacyjną.

3. Wypłata odszkodowania

Zgoda na wypłatę odszkodowania na konto warsztatu lub leasingobiorcy następuje po przekazaniu szczegółów dotyczących zdarzenia i przebiegu samej naprawy.

Finansujący może odmówić takiej zgody, jeśli umowa leasingu jest zadłużona, np. w przypadku opóźnień w spłacie rat. Wówczas wydanie zgody może być uzależnione od zapłaty zaległości przez leasingobiorcę. W przypadku zadłużonej umowy, leasingodawca może też wskazać ubezpieczycielowi swoje własne konto w celu rozliczenia odszkodowania. Nie zwalnia to leasingobiorcy z obowiązku naprawy uszkodzonego przedmiotu leasingu.

Warto też pamiętać o tym, iż OWUL dołączony do umowy zawiera wytyczne dotyczące formy i warunków naprawy. Z reguły leasingodawcy wymagają, aby przedmiot leasingu był naprawiony w autoryzowanej sieci. Wynika to z obawy o utratę wartości przedmiotu leasingu na skutek niefachowej naprawy. Z tych samych powodów finansujący rzadko zgadzają się na kosztorysowy tryb likwidacji szkody ubezpieczeniowej przedmiotu leasingu.

Opłata za likwidację szkody częściowej w przedmiocie leasingu. Sprawdź jej wysokość jeszcze zanim wybierzesz finansującego

Część, a może nawet większość, leasingobiorców w ogóle nie ma świadomości, że takowa opłata istnieje, dopóki nie spotka ich przykra konieczność likwidowania częściowej szkody komunikacyjnej lub majątkowej w przedmiocie leasingu. Wyjaśniamy, skąd bierze się ta opłata i jaki najczęściej jest jej koszt. Więcej: Opłata za likwidację szkody częściowej w przedmiocie leasingu. Sprawdź jej wysokość jeszcze zanim wybierzesz finansującego

Odszkodowanie z OC sprawcy bez VAT. Co musi wiedzieć leasingobiorca?

Jeżeli nie jesteś tzw. vatowcem i korzystasz z leasingu lub leasingujesz samochód osobowy, od którego odliczasz tylko 50% VAT, to w przypadku powstania szkody nie z twojej winy, która będzie likwidowana z OC sprawcy może spotkać cię przykra niespodzianka. Ubezpieczyciele wpadli na pomysł, jak zaoszczędzić na wypłacanych odszkodowaniach, co w praktyce może uderzyć po kieszeni poszkodowanych leasingobiorców, którzy odliczają tylko połowę vatu, a jeszcze bardziej tych, którzy nie są podatnikami VAT. Można temu zaradzić, o ile działa się z odpowiednim wyprzedzeniem. Więcej: Odszkodowanie z OC sprawcy bez VAT. Co musi wiedzieć leasingobiorca?

Szkoda w leasingu a prywatna historia szkód komunikacyjnych w UFG

Niektórzy zastanawiają się, czy szkoda spowodowana przez korzystającego samochodem będącym w leasingu zostanie odnotowana w jego prywatnej historii szkód komunikacyjnych w UFG (Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny), co może mieć potem wpływ na ewentualną utratę zniżek przy kontynuacji ubezpieczenia lub przy wykupowaniu polisy na inne auto. Nie ma na to reguły. Z naszych informacji wynika, że zależy to od konkretnej firmy ubezpieczeniowej – niektóre raportują do UFG, „leasingowe” szkody, a inne nie. Więcej na ten temat na naszym forum: Szkoda w leasingu a historia szkód komunikacyjnych w UFG

Więcej o leasingu samochodów?

Tu dowiesz się wszystkiego o finansowaniu samochodów osobowych i dostawczych - znajdziesz oferty oraz skorzystasz z przewodnika: Auto Leasing - oferty i przewodnik

4.6 1 1 1 1 1 4.60 (20)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Ubezpieczenia i szkody >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Kalkulator i arkuszJak nie przepłacić za kontynuację ubezpieczenia w leasingu?

Leasingodawcy preferują, żeby leasingobiorcy korzystali z ich oferty ubezpieczenia. Jednak warto sprawdzić i porównać warunki z konkurencyjnymi propozycjami, żeby nie przepłacić za polisę.


Drewniany samochód zabawkaJak zacząć jeździć samochodem o połowę droższym w ciągu 3 lat?

Weź samochód w leasing, wykup go i sprzedaj. Kolejny będziesz mógł wziąć nawet o połowę droższy nie płacąc więcej za ratę. Sprawdź jak…


Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej