Procedury leasingowe

Dość często otrzymujemy pytania od osób, które wahają się czy złożyć przez internet zapytanie o ofertę leasingu – czy to na stronach internetowych firm leasingowych, czy też poprzez Wyszukiwarkę Leasingu w naszym portalu – z obawy przed odnotowaniem tego faktu w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).

Krótko: Zapytanie o leasing a historia w BIK

Złożenie zapytania o leasing poprzez strony internetowe umożliwia „tylko” otrzymanie oferty. Nie jest to wniosek o przyznanie leasingu i żadna firma leasingowa na tym etapie nie wysyła zapytania do BIK o historię kredytową klienta.

Skąd te obawy?

Biuro Informacji Kredytowej poza „przechowywaniem” historii kredytowej klienta odnotowuje także tzw. zapytania do bazy. Wyobraźmy sobie sytuację, w której ktoś składa wniosek o przyznanie kredytu, np.: hipotecznego w trzech bankach (A, B i C) jednocześnie. Oczywiście chodzi o to, żeby w przypadku odmowy, w którymś z nich, mieć alternatywę – robi tak wielu klientów.

Powiedzmy, że w naszej hipotetycznej sytuacji klient dostaje pozytywną decyzję kredytową w banku A i B, a bank C odmawia udzielenia finansowania. Nasz przykładowy klient decyduje się skorzystać z oferty banku B.

Jak będzie to odnotowane w BIK? Znajdzie się tam informacja, że klient skorzystał z kredytu w banku B (będzie podana m.in. wysokość tego kredytu), ale będzie także adnotacja, że składał on wniosek w dwóch pozostałych bankach, tj. A i C.

Tymczasem istnieje powszechne (trochę przesadzone) przekonanie, że już samo składanie wniosków o kredyt, kartę kredytową, itp. obniża scoring w BIK, czyli w praktyce może utrudnić uzyskanie kredytu w przyszłości.

Firmy leasingowe korzystają z BIK biernie

Czy podobnie jest w przypadku leasingu? Trzeba zaznaczyć, że firmy leasingowe korzystają z BIK w sposób bardzo ograniczony. Przede wszystkim nie raportują do BIK informacji o leasingobiorcach, o wysokości ich zobowiązań, terminowości spłaty rat, itd. Leasingodawcy korzystają z BIK „biernie” sprawdzając jedynie – z chwilą złożenia wniosku o leasing – czy wnioskujący nie ma negatywnej historii kredytowej.

To jest zapytanie o ofertę, a nie wniosek o przyznanie finansowania

I to właśnie dopiero złożenie wniosku o przyznanie finansowania upoważnia leasingodawcę do wystąpienia z zapytaniem o historię kredytową przyszłego klienta do BIK.

Tymczasem wysłanie formularza poprzez stronę internetową firmy leasingowej czy poprzez naszą Wyszukiwarkę Leasingu jest jedynie złożeniem zapytania o przygotowanie oferty leasingu!

Żadna firma leasingowa na tym etapie nie będzie wysyłała zapytania do BIK. Nikt nie miałby na to czasu, środków, a przede wszystkim zgody klienta!

Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Jak skutecznie znaleźć leasing w internecie?

Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z naszej Wyszukiwarki Leasingu otrzymują od nas bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

 

Foto: freedigitalphotos.net

Joomla SEF URLs by Artio

Wiadomości na żywo

20 paź
Tych reklam nie zobaczysz w polskiej TV. Samochód stanie się usługą
19 paź
Już dwie Tesle na polskich drogach są „od nas”
18 paź
Audi dla biznesu na FmLeasing.pl
18 paź
Najnowsze wydanie zestawienia ofert Auto-Abonamentowych
13 paź
Po co wymyślono auta w abonamencie?
To i więcej na żywo na
FmLeasing.pl/LIVE

Portal FmLeasing.pl