Procedury leasingowe

Dość często otrzymujemy pytania od osób, które wahają się czy złożyć przez internet zapytanie o ofertę leasingu – czy to na stronach internetowych firm leasingowych, czy też poprzez Wyszukiwarkę Leasingu w naszym portalu – z obawy przed odnotowaniem tego faktu w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).

Krótko: Zapytanie o leasing a historia w BIK

Złożenie zapytania o leasing poprzez strony internetowe umożliwia „tylko” otrzymanie oferty. Nie jest to wniosek o przyznanie leasingu i żadna firma leasingowa na tym etapie nie wysyła zapytania do BIK o historię kredytową klienta.

Skąd te obawy?

Biuro Informacji Kredytowej poza „przechowywaniem” historii kredytowej klienta odnotowuje także tzw. zapytania do bazy. Wyobraźmy sobie sytuację, w której ktoś składa wniosek o przyznanie kredytu, np.: hipotecznego w trzech bankach (A, B i C) jednocześnie. Oczywiście chodzi o to, żeby w przypadku odmowy, w którymś z nich, mieć alternatywę – robi tak wielu klientów.

Powiedzmy, że w naszej hipotetycznej sytuacji klient dostaje pozytywną decyzję kredytową w banku A i B, a bank C odmawia udzielenia finansowania. Nasz przykładowy klient decyduje się skorzystać z oferty banku B.

Jak będzie to odnotowane w BIK? Znajdzie się tam informacja, że klient skorzystał z kredytu w banku B (będzie podana m.in. wysokość tego kredytu), ale będzie także adnotacja, że składał on wniosek w dwóch pozostałych bankach, tj. A i C.

Tymczasem istnieje powszechne (trochę przesadzone) przekonanie, że już samo składanie wniosków o kredyt, kartę kredytową, itp. obniża scoring w BIK, czyli w praktyce może utrudnić uzyskanie kredytu w przyszłości.

Firmy leasingowe korzystają z BIK biernie

Czy podobnie jest w przypadku leasingu? Trzeba zaznaczyć, że firmy leasingowe korzystają z BIK w sposób bardzo ograniczony. Przede wszystkim nie raportują do BIK informacji o leasingobiorcach, o wysokości ich zobowiązań, terminowości spłaty rat, itd. Leasingodawcy korzystają z BIK „biernie” sprawdzając jedynie – z chwilą złożenia wniosku o leasing – czy wnioskujący nie ma negatywnej historii kredytowej.

To jest zapytanie o ofertę, a nie wniosek o przyznanie finansowania

I to właśnie dopiero złożenie wniosku o przyznanie finansowania upoważnia leasingodawcę do wystąpienia z zapytaniem o historię kredytową przyszłego klienta do BIK.

Tymczasem wysłanie formularza poprzez stronę internetową firmy leasingowej czy poprzez naszą Wyszukiwarkę Leasingu jest jedynie złożeniem zapytania o przygotowanie oferty leasingu!

Żadna firma leasingowa na tym etapie nie będzie wysyłała zapytania do BIK. Nikt nie miałby na to czasu, środków, a przede wszystkim zgody klienta!

Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Jak skutecznie znaleźć leasing w internecie?

Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z naszej Wyszukiwarki Leasingu otrzymują od nas bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

 

Foto: freedigitalphotos.net

Joomla SEF URLs by Artio

Wiadomości na żywo

07 gru
RPP: Leasing nadal rekordowo tani, już 33 miesiąc z rzędu
07 gru
Europa i Niemcy rosną najszybciej od 10 lat, a Polska nie...
29 lis
Yanosik - sposób na uniknięcie mandatów i nie tylko
22 lis
Rejestracje samochodów, a awaria CEPiK – wszystko powoli wraca do normy
21 lis
Barometr EFL: Nastroje osłabły, ale nadal lepsze niż przed rokiem
To i więcej na żywo na
FmLeasing.pl/LIVE

Portal FmLeasing.pl