Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Procedury leasingowe

Dość często otrzymujemy pytania od osób, które wahają się czy złożyć przez internet zapytanie o ofertę leasingu – czy to na stronach internetowych firm leasingowych, czy też poprzez Wyszukiwarkę Leasingu w naszym portalu – z obawy przed odnotowaniem tego faktu w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).

Krótko: Zapytanie o leasing a historia w BIK

Złożenie zapytania o leasing poprzez strony internetowe umożliwia „tylko” otrzymanie oferty. Nie jest to wniosek o przyznanie leasingu i żadna firma leasingowa na tym etapie nie wysyła zapytania do BIK o historię kredytową klienta.

Skąd te obawy?

Biuro Informacji Kredytowej poza „przechowywaniem” historii kredytowej klienta odnotowuje także tzw. zapytania do bazy. Wyobraźmy sobie sytuację, w której ktoś składa jednocześnie wniosek o przyznanie kredytu, np.: hipotecznego w trzech bankach (dla przykładu niech będzie to Alior, BZ WBK i Millennium). Oczywiście chodzi o to, żeby w przypadku odmowy, w którymś z nich, mieć alternatywę – robi tak wielu klientów.

Powiedzmy, że w naszej hipotetycznej sytuacji klient dostaje pozytywną decyzję kredytową w banku Alior i BZ WBK, a Millennium odmawia udzielenia finansowania. Nasz przykładowy klient decyduje się skorzystać z oferty banku BZ WBK.

Jak będzie to odnotowane w BIK? Znajdzie się tam informacja, że klient skorzystał z kredytu w banku BZ WBK (będzie podana m.in. wysokość tego kredytu), ale będzie także adnotacja, że składał on wniosek w dwóch pozostałych bankach. Tymczasem istnieje powszechne - trochę przesadzone - przekonanie, że już samo składanie wniosków o kredyt, kartę kredytową, itp. obniża scoring w BIK, czyli w praktyce może utrudnić uzyskanie kredytu w przyszłości.

Firmy leasingowe korzystają z BIK biernie

Czy podobnie jest w przypadku leasingu? Trzeba zaznaczyć, że firmy leasingowe korzystają z BIK w sposób bardzo ograniczony. Przede wszystkim nie raportują do BIK informacji o leasingobiorcach, o wysokości ich zobowiązań, terminowości spłaty rat, itd. Leasingodawcy korzystają z BIK „biernie” sprawdzając jedynie – z chwilą złożenia wniosku o leasing – czy wnioskujący nie ma negatywnej historii kredytowej.

To jest zapytanie o ofertę, a nie wniosek o przyznanie finansowania

I to właśnie dopiero złożenie wniosku o przyznanie finansowania upoważnia leasingodawcę do wystąpienia z zapytaniem o historię kredytową przyszłego klienta do BIK. Tymczasem wysłanie formularza poprzez stronę internetową firmy leasingowej czy poprzez naszą Wyszukiwarkę Leasingu jest jedynie złożeniem zapytania o przygotowanie oferty leasingu! Żadna firma leasingowa na tym etapie nie będzie wysyłała zapytania do BIK. Nikt nie miałby na to czasu, środków, a przede wszystkim zgody klienta!

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl