Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Znaczek informujący o wyjściu ewakuacyjnym

„Nie ma znaczenia, z kim się ożenisz – nazajutrz i tak stwierdzisz, że to ktoś zupełnie inny” – Wolter.

Źle wybrałeś leasingodawcę? Zdarza się... Chciałbyś go zmienić? Przeniesienie leasingu nie jest niemożliwe, choć mocno skomplikowane i kosztowne, zwłaszcza jeśli odebrałeś już przedmiot i go użytkujesz.

KRÓTKO: Czego dowiesz się z tego artykułu?

Zmiana może odbyć się tylko za zgodą obecnego leasingodawcy. Musi on sprzedać przedmiot leasingu po cenie rynkowej nowemu leasingodawcy, z którym trzeba zawrzeć zupełnie nową umowę leasingu.

Spis treści

  1. Czy jesteś pewien, że chcesz zmienić leasingodawcę?
  2. Nie da się przenieść leasingu tak jak przenosi się kredyt
  3. Jak przenieść leasing?
  4. Koszty zmiany leasingodawcy będą wysokie
  5. Podsumowanie
  6. Nie odebrałeś jeszcze przedmiotu? Wycofanie się z leasingu na tym etapie będzie łatwiejsze
  7. Rada na przyszłość: Jak wybrać dobrego leasingodawcę?

Czy jesteś pewien, że chcesz zmienić leasingodawcę?

Zdarza się, że firma leasingowa, której ofertę wybrałeś, szybko staje się rozczarowaniem. Może to być przeciągająca się procedura zawierania umowy, jakieś zaskakujące dodatkowe opłaty czy inne obowiązki, o których nie zostałeś należycie poinformowany na etapie negocjowania warunków. Niezależnie od powodów, zawsze warto zastanowić się, czy z sytuacji, która doprowadziła cię do frustracji, nie ma innego wyjścia. Czasem wystarczy złożyć reklamację lub zwrócić się do odpowiednich osób, aby znaleźć dobre rozwiązanie czy umorzyć naliczone niesłusznie opłaty.

Nie da się przenieść leasingu tak jak przenosi się kredyt

Uprzedzamy, że przeniesienie leasingu nie jest możliwe na takiej zasadzie, jak przenosi się kredyt z jednego banku do innego. Wszystko dlatego, że przedmiotem umowy nie jest zobowiązanie finansowe, tylko konkretny środek trwały – najczęściej samochód, którego leasingodawca pozostaje formalnym właścicielem. Oznacza to, że obecny leasingodawca musiałby sprzedać przedmiot innemu, żeby można było w ogóle mówić o jakiejś zamianie. Nie jest to niemożliwe, ale będzie dość skomplikowane i z całą pewnością kosztowne.

Jak przenieść leasing?

Niebieski nr 1Musisz znaleźć nową firmę leasingową, która będzie skłonna (a nie każda będzie) odkupić “twój” przedmiot od dotychczasowego leasingodawcy.

Niebieski nr 2Musisz poinformować obecnego leasingodawcę o swoim zamiarze. Wtedy przygotuje on rozliczenie umowy i poda kwotę, za którą zgodzi się sprzedać przedmiot umowy.

Tutaj ważna uwaga – kwota, której zażąda dotychczasowy leasingodawca, nie może być niższa niż wartość rynkowa przedmiotu w chwili zakończenia umowy. Wynika to z przepisów podatkowych, w myśl których nie można sprzedać przedmiotu leasingu osobie trzeciej za wartość mniejszą od rynkowej. Będzie to zatem spora niedogodność dla kogoś, kto spłacił już sporą część kapitału. Można co prawda porozumieć się z dotychczasowym leasingodawcą, żeby dostał zapłatę wartości rynkowej, a następnie zwrócił ci różnicę pomiędzy tą wartością a tym co realnie pozostało do spłaty do końca leasingu (będziesz musiał wystawić fakturę na tę kwotę), jednak jest to kolejne utrudnienie, ponieważ w praktyce rzadko która firma leasingowa zgadza się na takie “wielopiętrowe” transakcje.

Niebieski nr 3 Jeśli wszystkie strony porozumieją się w sprawie warunków finansowych, dochodzi do sprzedaży przedmiotu przez dotychczasowego leasingodawcę nowemu, z którym zawarłeś w międzyczasie umowę leasingu.

Tutaj ponowna uwaga - nowa umowa także musi być zawarta na wartość rynkową przedmiotu. Co z kolei może storpedować całą operację jeśli odwrotnie niż w sytuacji opisanej w punkcie 2, wartość rynkowa okaże się mniejsza od kwoty należnej “staremu” leasingodawcy.

Koszty zmiany leasingodawcy będą wysokie

Jak widzisz, jest sporo elementów układanki, które muszą do siebie pasować, żeby cała operacja zmiany leasingodawcy mogła się udać i miała jakikolwiek sens ekonomiczny. Jednak to nie koniec trudności, bo trzeba wziąć pod uwagę jeszcze koszty dodatkowe, np. takie:

  1. Stary leasingodawca zażąda opłaty manipulacyjnej za przedterminowe zakończenie umowy (zazwyczaj kilkuset do nawet ponad tysiąca złotych). Ponadto przy rozliczeniu umowy naliczy zapewne także część należnych mu odsetek, pomimo tego, że wcześniej otrzyma zapłatę. Więcej o tym: Dyskonto w leasingu – różne sposoby rozliczania
  2. Nowy leasingodawca będzie wymagał nie tylko uiszczenia czynszu inicjalnego, ale także pobierze opłatę za przerejestrowanie samochodu (przy założeniu, że przedmiotem leasingu jest rejestrowany pojazd) – ok. 300 - 400 zł.
  3. Ubezpieczenie – ponieważ przedmiot zmieni właściciela, konieczne będzie wykupienie nowej polisy. Co prawda w przypadku starej można wystąpić o zwrot składki za niewykorzystany okres, ale różnie z tym bywa…

Podsumowanie

Musiałbyś być mocno zdesperowany, żeby nadal chcieć przenieść swój leasing wiedząc już, z jakimi przeszkodami i kosztami to się wiąże. Powiedzmy sobie szczerze – taka operacja nie ma żadnego finansowego uzasadnienia.

Jeśli jesteś wyjątkowo poirytowany działaniami swojego dotychczasowego leasingodawcy, to niestety pozostaje zacisnąć zęby, dotrwać do końca leasingu i po prostu nie popełnić tego błędu przy kolejnym wyborze.

Nie odebrałeś jeszcze przedmiotu? Wycofanie się z leasingu na tym etapie będzie łatwiejsze

Dużo łatwiej będzie wycofać się z leasingu jeśli przedmiot nie został jeszcze odebrany, a leasingodawca nie poniósł jeszcze kosztów związanych z jego zakupieniem i rejestracją. Choć większość leasingodawców zastrzega sobie możliwość naliczenia opłaty manipulacyjnej w przypadku rezygnacji na tym etapie, to bardzo często udaje się ją “umorzyć”. Skontaktuj się z prowadzącym twoją sprawę doradcą lub jego przełożonym, aby ustalić szczegóły. Przy odpowiedniej argumentacji i rzeczowym przedstawieniu sprawy często możliwe jest “pożegnanie się” z leasingodawcą bez dodatkowych kosztów. Nawet jeśli dokonałeś już opłaty wstępnej, może ona zostać zwrócona na twoje konto w całości.

Rada na przyszłość: Jak wybrać dobrego leasingodawcę?

Najlepszym sposobem, żeby nie być zmuszonym do sięgania po tak radykalne kroki jak przenoszenie leasingu jest wybór dobrego finansującego. Jak to zrobić? Najlepiej wybierać świadomie, co z pewnością bardzo ułatwi ci nasz Megaporadnik: Umiejętny wybór oferty leasingu.

Możesz także skorzystać z naszej Wyszukiwarki Leasingu dzięki której otrzymasz kilka ofert bezpośrednio od najlepiej ocenianych bankowych firm leasingowych i sam dokonasz wyboru.

5 1 1 1 1 1 5.00 (1)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Mężczyzna pokazuje zawartość IphonaNajlepsza firma leasingowa

Która polska firma leasingowa jest najlepsza? My to wiemy... Problem w tym, że ona nie będzie najlepsza dla każdego… Z całą pewnością istnieje jednak grupa firm, które są warte polecenia oraz grupa takich, których lepiej unikać.


Tablica z napisem 4 błędy4 poważne błędy popełniane przy leasingu samochodu

Cztery najczęściej spotykane błędy to: niestaranny wybór oferty leasingowej, złe oszacowanie okresu finansowania, przecenienie lub niedocenienie swoich możliwości finansowych, nienegocjowanie kosztów ubezpieczenia w kolejnych latach.


Kalkulator i arkuszJak korzystnie wykupić samochód z leasingu?

Prowadzący działalność i wspólnicy spółek cywilnych mogą zastosować wykup prywatny, który w połączeniu z darowizną na osobę z bliskiej rodziny umożliwia dalszą odsprzedaż przedmiotu po pół roku z pominięciem opodatkowania.


Nożyce przecinające wstęgęZakończenie umowy leasingu przed czasem

Zdarzają się sytuacje kiedy leasingobiorca nie chce kontynuować umowy. Mogą to być problemy finansowe lub chęć zamiany środka trwałego na inny, np. nowszy lub lepszy. Informujemy, jakie są opcje.


Drewniany samochód zabawkaJak zacząć jeździć samochodem o połowę droższym w ciągu 3 lat?

Weź samochód w leasing, wykup go i sprzedaj. Kolejny będziesz mógł wziąć nawet o połowę droższy nie płacąc więcej za ratę. Sprawdź jak…


Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Jak można zmienić leasingodawcę w okresie umowy? >

Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl