Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Kosztowne "pułapki" przy wynajmie długoterminowym

Wynajem długoterminowy pojazdów systematycznie zyskuje na popularności. Oferują go nie tylko powszechnie znane towarzystwa leasingowe i, specjalizujące się w usługach Car Fleet Management, firmy flotowe, ale także mniejsze, działające w niszach, firmy „niezależne”. Chcąc skorzystać z usług tych ostatnich, należy wnikliwie sprawdzić ich wiarygodność.

Dlaczego ważna jest wiarygodność?

Wiarygodność firmy finansującej wynajem długoterminowy pojazdów jest kluczowa. Przez cały okres wynajmu finansujący pozostaje formalnym właścicielem samochodu. Oznacza to, że powinien on pozostawać w dobrej kondycji finansowej, aby ewentualne kłopoty nie dotknęły jego klientów, z utratą przez nich aut włącznie.

Wreszcie ważne jest, aby rozliczenie zakończonego kontraktu, po którym następuje zwrot lub wykup samochodu odbywało się na przejrzystych zasadach. Renoma finansującego nie zagwarantuje może, że będzie on zawsze stosował dobre praktyki w zakresie rozliczenia kontraktu, ale można pokusić się o stwierdzenie, że im firma mniej znana i bardziej niszowa, tym większe ryzyko nadużyć w tym zakresie.

Wiarygodność znanych firm leasingowych i flotowych

Reputacja powszechnie znanych i kojarzonych towarzystw leasingowych oraz firm flotowych jest bezsprzeczna. Zazwyczaj są one członkami dużych, często międzynarodowych grup bankowych i finansowych. Jest to pewnego rodzaju elita finansowa. Zakładając nawet, że nie ma firm „zbyt dużych, by upaść”, to jednak szlachectwo zobowiązuje i nawet jeżeli niektóre międzynarodowe, czy polskie, bankowe firmy kiepsko sobie radziły na naszym rynku, to nigdy nie odczuwali tego ich klienci. Grupy takie wycofywały się z interesu, sprzedając portfel umów lub wręcz całą spółkę konkurencji.

Firmy dbające o reputację swojej marki starają się także partnersko traktować swoich klientów, stosując choćby przejrzyste zasady wyceny zwracanych samochodów. Trzeba jednak zaznaczyć w tym miejscu, że niestety nie jest to regułą. Są także finansujący, którzy z zasadami fair play są na bakier. Najczęściej dotyczy to finansujących tzw. fabrycznych - tu wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje.

Jak działają „niezależne” firmy oferujące wynajem długoterminowy pojazdów?

Pod pojęciem firm niezależnych mamy na myśli finansujących niezwiązanych z żadną z grup finansowych lub bankowych. Powstały one często z inicjatywy, np.: właścicieli salonów samochodowych lub osób indywidualnych, znających branżę CFM.

Firmy tego typu finansują się ze środków własnych bądź z zaciągniętych kredytów bankowych. Zdarzają się także sytuacje, które można nazwać ekstremum (o tym poniżej w Zagrożeniach), że małe firmy biorą najpierw samochody w leasing, a następnie oddają je swoim klientom w wynajem długoterminowy.

Zagrożenia

Największym zagrożeniem związanym z działalnością firm „niezależnych” jest ich mały potencjał finansowy. Niewielki kapitał powoduje, że są mocniej narażone na załamania koniunktury, a ewentualne błędy w zarządzaniu mogą szybko przełożyć się na utratę płynności finansowej. Dla mało rozpoznawalnych firm dbanie o reputację marki nie jest priorytetem. Więc w przypadku wystąpienia kłopotów finansowych nie będą miały większych skrupułów, żeby sięgnąć do kieszeni swoich klientów.

Pewnego rodzaju ekstremum ryzyka dla klienta są usługi firm wynajmujących samochody, które wcześniej te firmy wzięły w leasing. Zatem działają one na zasadzie pośrednika, bo formalnym właścicielem takich samochodów nie jest firma udzielająca wynajmu, tylko zewnętrzny leasingodawca.

Jeżeli taki pośrednik przestanie terminowo spłacać raty, to leasingodawca bez większych skrupułów odbierze pojazd jego klientowi. Nie są to rozważania tylko teoretyczne, bo o takich sytuacjach słyszeliśmy już kilkukrotnie. Między innymi z tego powodu niektóre firmy leasingowe zaczęły unikać finansowania przedsiębiorców, którzy prowadzą wypożyczalnie samochodów lub oferują wynajem średnio i długoterminowy.

W przypadku firm finansujących się kredytem bankowym także nie jest wiele lepiej, bo często auta wynajmowane klientom są jednocześnie zabezpieczeniem zaciągniętego w banku zobowiązania.

Jak zbadać wiarygodność firmy oferującej wynajem długoterminowy?

Jeżeli z jakiegoś powodu chcemy lub „musimy” skorzystać z usług oferowanych przez firmy „niezależne”, należy poświęcić trochę czasu na sprawdzenie ich wiarygodności. Z pomocą przychodzi w tym miejscu internet. Warto pobrać wpis do KRS takiej firmy i sprawdzić kto jest jej udziałowcem i kto jest w zarządzie, a także jaki jest jej kapitał zakładowy. Bardzo ważna jest informacja, czy firma składa regularnie roczne sprawozdania finansowe do KRS. Warto także poszukać w internecie opinii zarówno o samej firmie, jak i o zarządzających nią osobach.

Przed zawarciem kontraktu należy także upewnić się, w jaki sposób firma finansuje swoją działalność, tj. skąd czerpie środki na nabycie pojazdów oddawanych w wynajem klientom.

Niestety, nawet jeżeli dokonamy tych wszystkich czynności sprawdzających i nigdzie nie zapali się czerwona lampka, to i tak nie wyeliminujemy ryzyka w całości. Warto zdawać sobie z tego sprawę.

5 1 1 1 1 1 5.00 (4)
Drewniany samochód zabawka

Wyszukiwarka ofert wynajmu

1. Wypełnij tylko jeden formularz
2. Otrzymasz wiele ofert i naszą analizę
3. Sam wybierzesz najlepszą propozycję

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Forum: Pytania i odpowiedzi dotyczące wynajmu długoterminowego samochodów >

Chcesz dowiedzieć się więcej o wynajmie długoterminowym?


Mężczyzna pokazuje zawartość IphonaWybór firmy i usług Car Fleet Management - na co zwrócić uwagę

Decydując się na najem długoterminowy samochodu lub floty pojazdów stajemy przed wyborem firmy finansującej oraz szeregu usług dodatkowych, które różnią się od siebie nie tyko pod względem kosztów, ale także zakresu, opcji itd.


Drewniany samochód zabawkaJaki samochód wybrać do wynajmu długoterminowego?

Chcesz wziąć samochód w formie wynajmu długoterminowego i nie przepłacić za ratę miesięczną? W takim razie musisz wybrać odpowiednią markę i model, który nie traci szybko na wartości.


Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to największy portal poświęcony leasingowi istniejący od 2009 roku.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór finansowania i pomagamy ograniczać koszty związane z leasingiem.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl