Zmartwiona kobieta przy komputerze

Wynajem długoterminowy od lat zyskuje na popularności, zwłaszcza kosztem „tradycyjnego” leasingu z wykupem. Jednak przez dłuższy czas po tę formę finansowania sięgały przede wszystkim duże firmy użytkujące liczną flotą pojazdów. Natomiast mniej więcej 2-3 lata temu zaczął dokonywać się przełom i najmem na szerszą skalę zainteresowały się także małe i mikro firmy, które „wzięły” i „biorą” w ten sposób, np.: jeden samochód. Obecnie te kontrakty zaczynają się kończyć i sporo korzystających zaczyna mieć problem…

KRÓTKO: Skorzystałeś z najmu długoterminowego i masz dość?

1. Niektórzy decydują się na wynajem długoterminowy nowego samochodu, bo dali się skusić pozornie niższą ratą miesięczną.
2. Po czasie okazuje się, że mimo wszystko ta „niska” rata nadszarpnęła ich budżet, a pozostaje jeszcze wykupić samochód za bardzo dużą kwotę, albo go zwrócić i zostać z niczym.
3. Rozwiązaniem mogłoby być wydłużenie umowy i rozłożenie wykupu na raty, ale nie każdy leasingodawca daje taką możliwość, albo bardzo ją ogranicza.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

To właśnie rosnąca ilość kończących się obecnie tych „drobnych” umów najmu długoterminowego powoduje, że w praktyce widzimy, jak wielu klientów zaczyna mieć z tym niemały kłopot i zwraca się także do FmLeasing.pl z prośbą o radę i pomoc. Od razu zaznaczamy, że w tym przypadku nie chodzi o dopłaty za ponadnormatywne zużycie przy zwrocie pojazdu do finansującego. O co więc chodzi?

Wynajem długoterminowy nie jest dla każdego

Na FmLeasing.pl, czego wyraz dawaliśmy niejednokrotnie, nie jesteśmy entuzjastami najmu długoterminowego (np.: auto na abonament), a konkretniej nie w takiej formie, jak jest to często reklamowane i przedstawiane w mediach, że „jeździsz cały czas nowym samochodem za niewielką ratę”. W rezultacie po najem zaczęły sięgać także osoby i firmy, które nie mają jakiejś szczególnie imponującej sytuacji finansowej, które jednak skusiły się na ten „nowy samochód za niską ratę”.

Tymczasem, naszym zdaniem wynajem długoterminowy jest usługą przede wszystkim dla firm i osób, które mają dobrą płynność i względnie stabilne źródło utrzymania… Nie chcąc po raz kolejny przytaczać tej samej argumentacji odsyłamy do jednej z naszych ostatnich publikacji na ten temat: Dlaczego Kowalski wtopił na leasingu? Polemika z „poradnikiem” na kanale Zachar Off na youtube

Niektórzy przeszarżowali z obciążeniami finansowymi

Obecnie kontaktuje się z nami coraz więcej osób, którym kończy się kontrakt na samochód i nie wiedzą co mają dalej zrobić, bo nie uśmiecha się im oddawać często pachnącego jeszcze nowością samochodu, a niekoniecznie stać ich na jego wykupienie za wartość rynkową. Co więcej, te osoby nie myślą już nawet o zwrocie i wynajmie kolejnego, nowego auta! Dlaczego? Bo zdają sobie sprawę, że przez te 2-3 lata wydawały na samochód sporą część swojego budżetu, a obecnie przed oczami stoi im wizja tego, że zostaną dosłownie z niczym – nie chcą ponowić tego błędu.

W najgorszej sytuacji są osoby, które, np.: sprzedały swój stary samochód i wpłaciły na poczet umowy wynajmu czynsz inicjalny, np.: 10% czy 20%, żeby cieszyć się jeszcze niższą ratą. Obecnie, żeby wynająć kolejne auto o takim samym standardzie musiałyby ponownie wpłacić te 10%/20%, a nie zawsze mogą sobie na to pozwolić.

Finansujący nie pomoże…

No i zaczyna się szukanie rozwiązania. Jak tu „uratować” posiadany samochód i dalej nim jeździć? Niektórzy chcieliby wydłużyć kontrakt, albo „zamienić” umowę najmu i tak ułożyć raty, żeby za kolejnych kilka lat wykupić auto za symboliczny 1%, jak ma to miejsce przy „klasycznym” leasingu.

Niestety nie jest tak łatwo, bo leasingodawcy często stawiają warunek – albo wykupujesz auto, albo oddajesz – innej opcji nie ma. Niektórzy, trochę bardziej liberalni są w stanie wydłużyć umowę i nawet zmienić ją na leasing z wykupem, ale np.: na maksymalnie 2 lata, co dla wielu klientów jest nie do przejścia – gdyż powoduje to, że rata będzie zbyt wysoka, żeby była do udźwignięcia.

Nie ma idealnego rozwiązania

Właśnie wczoraj skontaktował się z nami kolejny czytelnik, któremu kończy się 3-letnia umowa najmu, a kwota wykupu opiewa na bagatela 160 tys. złotych. Leasingodawca może mu wydłużyć umowę, ale tylko o kolejne 2 lata, co dla klienta jest nie do zaakceptowania – oczywiście chce on także uniknąć zwrotu, bo uważa, że auto posłuży mu jeszcze długo, jest w super stanie itd.

Szuka więc sposobu jak wziąć to auto jeszcze raz w leasingu, tym razem z wykupem i na okres 4 - 5 lat. Chcąc to zrobić musi znaleźć innego leasingodawcę, który sfinansuje ten samochód, wykupując go od obecnego finansującego (co nie zawsze jest możliwe). Może także wykupić samemu pojazd i skorzystać z leasingu zwrotnego, ale to także nie zawsze jest możliwe, wiąże się z dodatkowymi kosztami, no i przede wszystkim trzeba mieć wolne środki, żeby je zamrozić na czas całej operacji…

Wybieraj rozsądnie

W podsumowaniu użyjemy cytatu z naszej poprzedniej – linkowanej już powyżej – publikacji na temat wynajmu:

„Dobra, nie ma co się oszukiwać – dla wielu osób lepem przyciągającym do abonamentu jednak jest ta niższa rata. Takie osoby machną nawet ręką, że wartość rezydualna będzie mniej korzystna itd. Patrzą na swój budżet przez pryzmat miesiąca, więc wolą płacić mniej tu i teraz i nie zastanawiać się co będzie za 2, 3 lata. Można to zrozumieć pod jednym jednak warunkiem. Wszystko jest okej jeśli taka osoba policzy, że stać ją mniej więcej na leasing Octavii, ale weźmie tę samą Octavię w wynajmie. Wtedy „nadwyżkę” może zaoszczędzić, przeznaczyć na inne cele, cokolwiek.
Jednak, jeśli ta sama osoba stwierdzi, że w takim razie przeznaczy całą tę kwotę z leasingu na wynajem dużo droższego samochodu, to jest to po prostu mało rozsądne.”

I właśnie obecnie ze smutkiem obserwujemy na konkretnych przypadkach, że to „rzucenie” się na droższe auto za tę samą ratę sprowadza na niektóre osoby – nie bójmy się tego słowa – kłopoty finansowe.

Dlatego tym razem już nie tylko radzimy, ale wręcz apelujemy o rozsądny wybór auta i sposobu jego finansowania.:

Czytelniku! Jeśli widzisz, że nie stać Cię na dany samochód poprzez „klasyczne” formy finansowania typu leasing z wykupem lub kredyt samochodowy, to sięganie po jego wynajem może po jakimś czasie okazać się złym wyborem, a przeinwestowanie wręcz kamieniem u szyi.

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

1. Wypełnij tylko jeden formularz
2. Otrzymasz wiele ofert i naszą analizę
3. Sam wybierzesz najlepszą propozycję

Indywidualna pomoc w wyborze leasingu

Użytkownicy Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatną analizę otrzymanych ofert i warunków umów, co bardzo ułatwia wybór leasingu i pozwala uniknąć poważnych błędów. Sprawdź jak >

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Krytycznym okiem o ofertach samochodów w abonamencie i wynajmie długoterminowym >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Drewniany samochód zabawkaJak zacząć jeździć samochodem o połowę droższym w ciągu 3 lat?

Weź samochód w leasing, wykup go i sprzedaj. Kolejny będziesz mógł wziąć nawet o połowę droższy nie płacąc więcej za ratę. Sprawdź jak…


Czerwony sportowy samochód widok przedniej maski, lampy i atrapyLeasing czy wynajem długoterminowy samochodu?

Wynajem długoterminowy samochodów jest alternatywą dla klasycznego leasingu z wykupem. Coraz więcej przedsiębiorców, chcących sfinansować nowy pojazd, zastanawia się - wybrać leasing czy wynajem długoterminowy? Która forma dla kogo jest korzystniejsza? Skorzystaj z kalkulatora porównującego koszty i wysokość raty.


Pierwszy raz na FmLeasing.pl?
Sprawdź dlaczego jesteśmy wyjątkowi i w czym możemy Ci pomóc.
Dowiedz się więcej...

Portal FmLeasing.pl