Otrzymaj oferty najmu długoterminowego bezpośrednio od wielu firm CFM

Wynajem długoterminowy samochodów

Decydując się na najem długoterminowy samochodu lub floty pojazdów stajemy przed wyborem firmy finansującej, czyli leasingowej lub flotowej z branży Car Fleet Management oraz szeregu usług dodatkowych, które różnią się od siebie nie tyko pod względem kosztów, ale także zakresu, opcji itd.

KRÓTKO: Czego dowiesz się z tego artykułu?

Informujemy na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy CFM i poszczególnych usług wynajmu długoterminowego i zarządzania flotą, aby uniknąć kosztownych błędów i móc skorzystać z atrakcyjnej oferty. Na końcu artykułu znajduje się szczegółowa lista rzeczy do sprawdzenia i ustalenia przed zawarciem umowy/kontraktu.

Spis treści

Wiarygodność firmy CFM

Nadal tylko nieliczne "klasyczne" fundusze leasingowe zajmują się świadczeniem usług car fleet management i oferują najem. Tym samym klienci "skazani" są głównie na firmy, które wyspecjalizowały się jedynie w usługach CFM. Firm tych jest już kilkadziesiąt, a ich nazwy, w powszechnym odbiorze (w odróżnieniu od bankowych firm leasingowych) niewiele mówią zdecydowanej większości potencjalnych klientów.

Musimy jednak pamiętać, że spora część z tych firm, to doświadczeni usługodawcy, których właścicielami są międzynarodowe firmy specjalizujące się w full service leasingu itp.

Mimo wszystko należy potwierdzić wiarygodność firmy. Powinniśmy bezwzględnie zasięgnąć informacji o akcjonariacie (udziałowcach), wysokości kapitału zakładowego, doświadczeniu i potencjale firmy. Część z firm należy do Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, z pewnością w jakiś sposób podnosi to ich wiarygodność. Zagadnienie to opisujemy szerzej w artykule: Zwracaj uwagę na wiarygodność firm oferujących wynajem długoterminowy

Finansowanie

Umowa najmu długoterminowego przypomina w wielu punktach umowy "klasycznego" leasingu. Tym samym, porównując oferty różnych firm pod względem finansowania można posiłkować się np.: naszym Megaporadnikiem: Umiejętny wybór oferty leasingu - oczywiście z pominięciem niektórych wskazówek typowych wyłącznie dla leasingu.

Warto pamiętać, że w odróżnieniu od leasingu, zawarcie umowy najmu nie musi wiązać się z koniecznością wniesienia udziału własnego (czynsz inicjalny/pierwsza wpłata). Dobrze jednak jest mieć taką ewentualność, gdybyśmy chcieli tym samym zmniejszyć sobie wysokość rat miesięcznych - różne firmy CFM stosują w tym względzie różną politykę.

Przy porównywaniu ofert leasingu należy poprosić o podanie w kalkulacji wszystkich, bez wyjątku kosztów, łącznie z przyjętą przez oferenta wartością rezydualną. W zależności od firmy CFM przyjęte wartości końcowe samochodów mogą różnić się od siebie o kilka procent - ma to istotne znaczenie, aby rzetelnie ustalić rzeczywisty koszt finansowania.

Przebieg auta (overmilage / undermilage)

Koszt opłat miesięcznych w wynajmie długoterminowym uzależniony jest od zadeklarowanego przez nas przebiegu. Jeśli samochód pokona większą od zadeklarowanej ilość kilometrów, będziemy zobowiązani do dopłaty. Koszt takiego dodatkowego kilometra powinien być podany w kalkulacji oraz zawarty w umowie.

Powinniśmy przy okazji upewnić się czy firma CFM oferuje zwrot kosztów w przypadku, gdy samochód przejedzie mniej kilometrów od zadeklarowanych - jest to co raz częściej stosowana praktyka, ale nie przez wszystkie firmy. Należy przy tym sprawdzić jakie są zasady i kwoty związane z rozliczeniem "w drugą" stronę.

Wybór i zakup samochodu

Mimo, że w większości przypadków możemy sami wskazać samochód lub samochody, który ma być objęty finansowaniem, to firmy CFM chwalą się, że kupując duże ilości pojazdów, korzystają z preferencyjnych cen. Nie łudźmy się jednak, że ktoś bez naszego udziału zaproponuje nam najkorzystniejszą możliwą cenę na daną markę i model. Zawsze należy to zweryfikować i porównać.

Powinniśmy porównać co mają nam do zaoferowania różne firmy CFM i sprawdzić ile wyniesie początkowa wartość samochodu. Tu też trzeba zwrócić uwagę na dokładną specyfikację samochodu. Zdarza się bowiem, że jedna firma zaproponuje nam teoretycznie niższą cenę, ale w uboższej specyfikacji, co możemy przeoczyć. Polecamy także nasz poradnik: Jaki samochód wybrać do wynajmu długoterminowego?

Ubezpieczenia

Ubezpieczenia oferowane przez firmy CFM często są trochę droższe od tych oferowanych na ogólnodostępnym rynku. Różnica polega jednak na tym, że ubezpieczenia te bardzo często mają znacznie lepszą ochronę. Dzięki temu w przypadku szkody nie będziemy zaskoczeni różnymi redukcjami, potrąceniami, wyłączeniami itp.

Niektóre firmy CFM oferują ubezpieczenia dedykowane tylko dla ich klientów, współpracując np. z firmami ubezpieczeniowymi nie świadczącymi powszechnych usług na polskim rynku. Wszystko po to, żeby obsługa szkodowości była jak najmniej uciążliwa i ryzykowna.

Niemniej należy dokładnie porównać koszty ubezpieczenia i przede wszystkim zapoznać się z tym, co one obejmują.

Asisstance i likwidacja szkód

Przed zawarciem umowy powinniśmy dowiedzieć się jaki będziemy mieli zakres ochrony assistance. W jakich sytuacjach przysługuje nam, np. samochód zastępczy itd.
Firmy CFM mogą też oferować usługę likwidacji szkód - od formalności "papierkowych" po faktyczną naprawę. Powinniśmy sprawdzić jakie mamy zagwarantowane terminy i poznać procedurę usunięcia szkody.

Przeglądy i naprawy

Decydując się na usługi zarządzania związane z obsługą serwisową i naprawami musimy sprawdzić jaki jest dokładanie ich zakres i co obejmują. Czy są to jedynie standardowe czynności i części eksploatacyjne, czy może są w jakiś sposób rozszerzone.

Powinniśmy sprawdzić co będzie w przypadku, gdy ponad normę eksploatujemy samochód. Np.: szybciej zużywamy klocki hamulcowe itp. To samo dotyczy ustalenia miejsca napraw i pochodzenia części zamiennych. Czy będą to tylko fabryczne części, czy naprawy mają odbywać się w sieci dealerskiej itd.

Warto dodać, że niektóre firmy CFM oferują usługę dostarczenia samochodu zastępczego na czas obsługi serwisowej (door-to-door) lub naprawczej i dokonują czynności we własnym zakresie.

Warto przy tym zwrócić uwagę na zapisy w umowie dotyczące odpowiedzialności w przypadku wystąpienia uszkodzeń lub awarii powstałych z winy osób i firm dokonujących przeglądów i napraw. Kto w takim przypadku ponosi odpowiedzialność, jakie są warunki usunięcia takich szkód itd.

Opony

Korzystając z wariantu wymiany opon powinniśmy upewnić się czy mamy prawo wyboru producenta i modelu opon. Dotyczy to zwłaszcza możliwości wyboru klasy opony. Należy również sprawdzić jak rozwiązana jest sezonowa wymiana opon lato/zima - zima/lato. Możliwości są różne - od "podstawienia" auta do wskazanego serwisu poprzez usługę door-to-door, nawet po wymianę opon bezpośrednio w siedzibie leasingobiorcy (większe floty).

Karty paliwowe

Należy szczegółowo ustalić zakres usług świadczonych w ramach programów kart paliwowych, również terminy rozliczenia, zasady raportowania i obszerność informacji w nich zawartych.

Wcześniejsze zakończenie umowy

Warto zapoznać się z kosztami oraz warunkami, w przypadku gdybyśmy chcieli wcześniej zakończyć umowę wynajmu i zwrócić wynajmowany pojazd.

Terminowe zakończenie umowy

W przeciwieństwie do "klasycznej" umowy leasingu, w przypadku najmu samochód po zakończeniu umowy z reguły jest zwracany do firmy CFM. Tym samym istotne są warunki przekazania i odbioru takiego samochodu. Musimy pamiętać, że leasingodawca będzie musiał ocenić stan samochodu i ustalić jego faktyczną wartość. Musimy zwrócić uwagę jak takie rozliczenie jest zapisane w umowie i co dzieje się w przypadku, gdy wartość ta odbiega od ustalonej w umowie, planowanej wartości rezydualnej.

Na jakiej podstawie i kto (np. niezależny rzeczoznawca) będzie odpowiedzialny za ustalenie wartości zwracanego pojazdu. Czy od takiej decyzji przewidziana jest ewentualnie procedura odwoławcza itd. Więcej o tym w poradniku: Zwrot auta, czyli jak nie dopłacić do wynajmu

Lista rzeczy do sprawdzenia i ustalenia

Jako uzupełnienie zamieszczemy specyfikację z poradnika PZWLP, który zwraca uwagę na poszczególne składowe oferty firm branży Car Fleet Management (CFM) i może być bardzo przydatny przy porównywaniu ofert wynajmu.

4.5555555555556 1 1 1 1 1 4.56 (9)
Drewniany samochód zabawka

Wyszukiwarka ofert wynajmu

1. Wypełnij tylko jeden formularz
2. Otrzymasz wiele ofert i naszą analizę
3. Sam wybierzesz najlepszą propozycję

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Forum: Pytania i odpowiedzi dotyczące wynajmu długoterminowego samochodów >

Chcesz dowiedzieć się więcej o wynajmie długoterminowym?


Drewniany samochód zabawkaJaki samochód wybrać do wynajmu długoterminowego?

Chcesz wziąć samochód w formie wynajmu długoterminowego i nie przepłacić za ratę miesięczną? W takim razie musisz wybrać odpowiednią markę i model, który nie traci szybko na wartości.


Czerwony sportowy samochód widok przedniej maski, lampy i atrapyLeasing czy wynajem długoterminowy samochodu?

Wynajem długoterminowy samochodów jest alternatywą dla klasycznego leasingu z wykupem. Coraz więcej przedsiębiorców, chcących sfinansować nowy pojazd, zastanawia się - wybrać leasing czy wynajem długoterminowy? Która forma dla kogo jest korzystniejsza? Skorzystaj z kalkulatora porównującego koszty i wysokość raty.


Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl