Otrzymaj oferty najmu długoterminowego bezpośrednio od wielu firm CFM

Wynajem długoterminowy samochodów

Czym jest leasing i na czym polega wie już raczej każdy przedsiębiorca w naszym kraju. A czym jest wynajem długoterminowy aut (występujący pod pojęciami car fleet management, auta na abonament, zarządzanie flotą, full service leasing i jeszcze innymi)? Z tego tekstu dowiesz się, jak działa wynajem długoterminowy samochodów, co to jest wynajem długoterminowy oraz jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać tego rodzaju finansowanie.

Podstawowe cechy wynajmu długoterminowego

Niższa rata

Zasadniczo umowy wynajmu długoterminowego są leasingiem operacyjnym w sensie pojęcia prawnego i podatkowego. W praktyce jednak nie spłacamy kapitału, a płacimy jedynie za użytkowanie przedmiotu leasingu oraz pokrywamy jego utratę wartości. Dlatego w przypadku wynajmu rata za samo finansowanie jest dużo niższa, niż w przypadku raty leasingu uwzględniającej spłatę kapitału.

Bez wykupu

Konsekwencją powyższego jest wyższa wartość rezydualna (końcowa) pojazdu po zakończeniu kontraktu. W leasingu będzie ona z reguły najmniejsza możliwa (np.: 1 proc.), natomiast w wynajmie długoterminowym jest to wysokość odpowiadająca mniej więcej wartości rynkowej środka trwałego w dniu zakończenia umowy. W praktyce sprowadza się to do tego, że pojazd po zakończeniu kontraktu najczęściej nie jest wykupowany tylko zwracany jest finansującemu. Nie musimy się zatem martwić o jego sprzedaż na wtórnym rynku, zamiast tego możemy zawrzeć nowy kontrakt na kolejny samochód.

Usługi dodatkowe

"Klasyczny" leasing, czyli taki, z jakim najczęściej spotykamy się w Polsce jest z reguły gołą usługą finansową. Tymczasem przy wynajmie długoterminowym aut standardem jest możliwość dokupienia usług dodatkowych, np. serwisowanie samochodu, assistance, sezonową wymianę opon, door to door, karty paliwowe itd.

Na czym polega wynajem długoterminowy – zasady

Definicja

Wynajem długoterminowy samochodów funkcjonuje w Polsce pod różnymi nazwami, takimi jak Car Fleet Management, Full Service Leasing, czy bardziej swojsko, jak np.: zarządzanie flotą.

Wynajem długoterminowy – co to znaczy?

Tymczasem w krajach zachodnich jest to po prostu leasing operacyjny. W Europie Zachodniej czy w USA poprzez leasing rozumie się właśnie formę dzierżawy, gdzie przedmiotu leasingu nie wykupuje się, ale po jakimś czasie (najczęściej 36-48 miesiącach) oddaje się użytkowany przedmiot i rozpoczyna nową umowę leasingu na nowy przedmiot.

W Polsce, dla odróżnienia od leasingu w wydaniu do jakiego przywykliśmy, stosowane jest inne nazewnictwo. Przy czym żadne z określeń nie oddaje do końca istoty rzeczy i nie opisuje rzeczywistości w całości.

Pod tym pojęciem kryją się umowy leasingu/dzierżawy/wynajmu, w której wartość końcowa przedmiotu leasingu odpowiada jego wartości rynkowej w dniu zakończenia umowy. Płacąc miesięczne raty, pokrywamy jedynie utratę wartości przedmiotu leasingu oraz zarobek firmy finansującej.

Najem długoterminowy – różne określenia

Car Fleet Management (CFM)

Mimo iż wolnym tłumaczeniu z angielskiego jest to jedynie zarządzanie flotą pojazdów – i tak często dosłownie jest używane również w Polsce – to jednak mianem tym określana jest cała branża firm flotowych i leasingowych świadczących usługi zarówno samego finansowania (wynajem długoterminowy aut, leasing), jak i Full Service Leasing (finansowanie + zarządzanie) oraz samego zarządzania.

Full Service Leasing (FSL)

Pojęcie to może odnosić się zarówno do powyżej zdefiniowanego Wynajmu Długoterminowego Aut, jak i klasycznego Leasingu. Full Service Leasing określa cały pakiet usług, gdzie oprócz finansowania podstawowego, firma leasingowa/CFM bierze na siebie również sprawy związane z obsługą serwisową, kosztami wymiany opon, ubezpieczeniem, assistance, kosztami pojazdów zastępczych, kartami paliwowymi itp.

Jest to więc usługa podstawowa (finansowanie) połączona z dodatkowymi (zarządzanie). Należy wspomnieć przy okazji, iż niektórzy utożsamiają z FSL właśnie wynajem długoterminowy aut, który powinien zawierać usługi finansowania i zarządzania. Natomiast dla odróżnienia stosują pojęcie Wynajem Niepełny, którym określana jest jedynie usługa finansowania w formie wynajmu.

Usługi składające się na wynajem długoterminowy samochodów – jakie są i od czego zależy ich koszt?

Finansowanie

Firmy CFM, podobnie jak ma to miejsce w leasingu, kupują pojazd, który ma spełnić nasze kryteria. Zakupu takiego może dokonać bezpośrednio finansujący według naszej specyfikacji, możemy też sami wskazać dostawcę i wybrany przez nas samochód.

Wysokość opłat miesięcznych uwzględnia utratę wartości samochodu oraz zarobek firmy finansującej. O ile zarobek (marża) jest sprawą indywidualną, i zależny jest od polityki finansującego jak i naszych zdolności negocjacyjnych, o tyle utratę wartości można dość łatwo wyliczyć i zweryfikować.

Firma CFM wylicza ile wart będzie samochód po zakończeniu okresu najmu, biorąc pod uwagę takie rzeczy jak markę, model, wyposażenie, również kolor nadwozia, no i przede wszystkim zadeklarowany przez nas przebieg pojazdu. Musimy przy okazji pamiętać, że przekroczenie limitu kilometrów, który podaliśmy spowoduje konieczność dopłaty. W ten właśnie sposób firma CFM obliczy opłatę rezydualną (wartość końcową), która zostanie ujęta w umowie.

W leasingu najczęściej wymagana jest opłata wstępna (z reguły 10-20%). Decydując się na wynajem długoterminowy samochodów nie ma takiej konieczności. Udział własny nie jest wymagany, aczkolwiek jest możliwy, jeśli z jakiegoś powodu uznamy, że jest to dla nas opłacalne (udział własny zmniejsza wysokość raty oraz jest kosztem podatkowym).

Usługę finansowania rozszerzyć można o szereg usług „zarządczych”. Możemy wybrać jedynie kilka spośród nich, jak i zdecydować się na pełną obsługę (full-service leasing). Dla niektórych firm CFM usługi zarządzania są obligatoryjne w ofercie i najczęściej jest to usługa ubezpieczenia.

Ubezpieczenie i likwidacja szkód

Podobnie jak w leasingu, ubezpieczenie AutoCasco jest ubezpieczeniem wymaganym przez finansującego, jeśli zdecydujesz się na wynajem długoterminowy aut. Firma CFM najczęściej ma podpisaną indywidualną umowę z ubezpieczycielem, dzięki czemu ubezpieczenie takie może mieć rozszerzony zakres ochrony w stosunku do standardowej oferty dla klientów indywidualnych. Koszt ubezpieczenia doliczony jest do rat. Może on uwzględniać również usługę rozliczania szkód – wówczas formalności na siebie biorą pracownicy finansującego.

Samochód zastępczy

Jest to również usługa, której koszt może być doliczony do rat. Z reguły jest on symboliczny i pokrywa gotowość firmy CFM do podstawienia samochodu zastępczego na czas likwidacji szkody ubezpieczeniowej, awarii itp.

Serwis (okresowe przeglądy)

W racie ujęty może być również zryczałtowany, płatny miesięcznie koszt przeglądów. Jego wysokość jest uzależniona od tego jakie przebiegi roczne zadeklarujemy przy podpisywaniu umowy. Przy czym pamiętać należy, że przeglądy takie muszą odbywać się w sieci, z którą współpracuje nasza firma CFM. Z reguły są to autoryzowani dealerzy danej marki i większe sieci świadczące usługi serwisowe.

Wymiana opon

Kolejna opcja zryczałtowana, zależna od zadeklarowanego przebiegu dotyczy kosztów wymiany opon. Firma CFM zapewnia nam tym samym dostarczenie nowych kompletów opon po zużyciu. Koszt zawierać może również koszty wymiany opon lato/zima, zima/lato i jest doliczany do miesięcznej raty.

Karty paliwowe

W ramach obsługi floty możemy otrzymać od firmy CFM karty paliwowe. Ich posiadacze mogą rozliczać się bezgotówkowo za zatankowane paliwo oraz bezgotówkowo korzystać z sług stacji pozostających w sieci obsługiwanej przez dany program. Są to ekstra koszty nieujęte w ratach miesięcznych, a ich wysokość ustalana jest indywidualnie.

Door-to-door

Door-to-door to odbiór, a następnie dostarczenie pojazdu w wyznaczone miejsce, w umówionym czasie. Opcja przydatna przy wykonywaniu przeglądów okresowych lub sezonowej wymianie opon.

Zarządzanie flotą

Jest to szereg usług związanych z obsługą floty. Raporty, optymalizacja i kontrola tras, sprawozdawczość itp.

Co można sfinansować w formie najmu długoterminowego?

Warunki wynajmu długoterminowego samochodu są ściśle określone. Wynajem długoterminowy aut obejmuje: 

  • samochody osobowe (najczęściej)
  • lekkie samochody dostawcze (rzadziej)
  • samochody ciężarowe (bardzo rzadko)

Nie rozwinęły się usługi wynajmu długoterminowego innych środków trwałych niż środków transportu.

Wynajem długoterminowy – jakie warunki trzeba spełniać?

Nie przez przypadek w Polsce zwrot „wynajem długoterminowy” utożsamiany jest z usługami finansowania i zarządzania flotami samochodowymi (Car Fleet Management).

Dzieje się tak, ponieważ w naszym kraju usługa wynajmu długoterminowego rozwinęła się w zasadzie tylko w odniesieniu do samochodów osobowych, ewentualnie (ale już rzadziej) do lekkich samochodów dostawczych.

Samochody ciężarowe z ograniczeniami

W zasadzie tylko jedna firma flotowa świadczy usługę wynajmu samochodów ciężarowych i tzw. ciężkiego transportu, jednak robi to głównie dla dużych firm.

IT z ograniczeniami

W sporadycznych przypadkach przedmiotem wynajmu długoterminowego może być sprzęt komputerowy i biurowy. Najczęściej jednak jest to usługa skierowana do korporacji i dużych instytucji (np.: banki).

Wynajem długoterminowy maszyn i urządzeń – czy jest możliwy?

Nie uda się pozyskać do firmy w formie wynajmu długoterminowego maszyn budowlanych, sprzętu rolniczego, czy jakichkolwiek innych urządzeń. Usługi tego typu na naszym rynku w zasadzie nie istnieją. Co prawda są pojedyncze firmy, które reklamują możliwość skorzystania z wynajmu długoterminowego, np.: koparki, jednak w praktyce usługa taka ma niewiele wspólnego z leasingiem operacyjnym na gruncie ustawy o księgowości. Częściej jest to jakiegoś rodzaju wynajem średnioterminowy, czyli bardziej forma wypożyczenia, ewentualnie hybryda w postaci „klasycznego” leasingu z wysokim wykupem.

Finansowanie aut używanych niemożliwe

Warto wspomnieć, że przedmiotem wynajmu długoterminowego mogą być praktycznie tylko przedmioty nowe. Możliwość długoterminowego wynajęcia używanych aut oferowana jest sporadycznie.

Podsumowanie

Wiesz już, czym jest wynajem długoterminowy samochodów, na czym polega wynajem długoterminowy, definicja oraz zasady tego rodzaju finansowania. FmLeasing to miejsce, w którym znajdziesz rozmaite oferty leasingu i skorzystasz z pomocnych narzędzi online, takich jak porównywarka leasingowa czy kalkulator leasingu. Z naszą pomocą dowiesz się, czym jest ubezpieczenie w leasingu, czy warto zdecydować się na wynajem długoterminowy dla osób fizycznych oraz poznasz oferty poleasingowe. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi poradnikami!

4.8 1 1 1 1 1 4.80 (5)

Drewniany samochód zabawka

Wyszukiwarka ofert wynajmu

1. Wypełnij tylko jeden formularz
2. Otrzymasz wiele ofert i naszą analizę
3. Sam wybierzesz najlepszą propozycję

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Forum: Pytania i odpowiedzi dotyczące wynajmu długoterminowego samochodów >

Chcesz dowiedzieć się więcej o wynajmie długoterminowym?


Czerwony sportowy samochód widok przedniej maski, lampy i atrapyLeasing czy wynajem długoterminowy samochodu?

Wynajem długoterminowy samochodów jest alternatywą dla klasycznego leasingu z wykupem. Coraz więcej przedsiębiorców, chcących sfinansować nowy pojazd, zastanawia się - wybrać leasing czy wynajem długoterminowy? Która forma dla kogo jest korzystniejsza? Skorzystaj z kalkulatora porównującego koszty i wysokość raty.


Drewniany samochód zabawkaJaki samochód wybrać do wynajmu długoterminowego?

Chcesz wziąć samochód w formie wynajmu długoterminowego i nie przepłacić za ratę miesięczną? W takim razie musisz wybrać odpowiednią markę i model, który nie traci szybko na wartości.


Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl