Wynajem długoterminowy samochodów

Czym jest leasing i na czym polega wie już raczej każdy przedsiębiorca w naszym kraju. Czym natomiast jest wynajem długoterminowy (występujący pod pojęciami car fleet management, auta na abonament, zarządzanie flotą, full service leasing i jeszcze innymi)?

Przywykliśmy w Polsce do nazywania leasingiem transakcji, które co prawda pod względem podatkowym i prawnym są formą dzierżawy, natomiast w rzeczywistości jest to również forma nabycia środka trwałego (spłata kapitału).

Efekt faktyczny z reguły jest taki sam jak przy zaciągnięciu kredytu, gdzie po prostu spłacamy raty, które uwzględniają również wartość środka trwałego. Po zakończeniu umowy leasingu za symboliczną opłatę (bardzo często 1% wartości) stajemy się formalnym właścicielem przedmiotu leasingu.

Podstawowe różnice pomiędzy Leasingiem a Wynajmem Długoterminowym

Niższa rata

Zasadniczo umowy wynajmu długoterminowego również są leasingiem w sensie pojęcia prawnego i podatkowego. W praktyce jednak nie spłacamy kapitału, a płacimy jedynie za użytkowanie przedmiotu leasingu oraz pokrywamy jego utratę wartości.

Dlatego w przypadku wynajmu rata za samo finansowanie jest dużo niższa, niż w przypadku raty leasingu uwzględniającej spłatę kapitału.

Bez wykupu?

Konsekwencją powyższego jest wyższa wartość rezydualna (końcowa) pojazdu po zakończeniu kontraktu. W leasingu będzie ona z reguły najmniejsza możliwa (np.: 1 proc.), natomiast w wynajmie długoterminowym jest to wysokość odpowiadająca mniej więcej wartości rynkowej środka trwałego w dniu zakończenia umowy.

W praktyce sprowadza się to do tego, że pojazd po zakończeniu kontraktu najczęściej nie jest wykupowany tylko zwracany jest finansującemu. Nie musimy się zatem martwić o jego sprzedaż na wtórnym rynku, zamiast tego możemy zawrzeć nowy kontrakt na kolejny samochód.

Usługi dodatkowe

Kolejną różnicą są usługi dodatkowe. "Klasyczny" leasing, czyli taki, z jakim najczęściej spotykamy się w Polsce jest z reguły gołą usługą finansową. Tymczasem przy wynajmie długoterminowym standardem jest możliwość dokupienia usług dodatkowych, np. serwisowanie samochodu, assistance, sezonową wymianę opon, door to door, karty paliwowe, itd.

Co można sfinansować w formie Wynaju Długoterminowego?

  • samochody osobowe (najczęściej)
  • lekkie samochody dostawcze (rzadziej)
  • samochody ciężarowe (bardzo rzadko)

Nie rozwinęły się usługi wynajmu długoterminowego innych środków trwałych niż środków transportu.

Wyszukiwarka ofert Wynajmu i Auto-abonamentu

Wynajem długoterminowy samochodów osobowych oraz Auto-abonament
oferowany jest przez 21 firm leasingowych i flotowych (CFM)


Oferty wynajmu długoterminowego i auto-abonamentu

Wynajem długoterminowy pojazdów oraz auto-abonament dotyczy finansowania nowych samochodów osobowych. Umowa najmu zawierana jest z reguły na okres od 2 do 4 lat, a abonamentowa od 1 roku do 4 lat. Najczęściej wybieranym przez klientów jest okres 3 lat (36 miesięcy). W ramach miesięcznej raty możliwe jest także skorzystanie z szerokiego wachlarza usług dodatkowych. Po zakończeniu umowy (kontraktu) możliwy jest wykup za wartość rynkową lub zwrot samochodu do finansującego.

Joomla SEF URLs by Artio

Wiadomości na żywo

17 lis
Ważny artykuł dla nievatowców w sprawie rozliczania szkód
14 lis
Najlepsza firma leasingowa?
13 lis
EFL: Leasing maszyn wzrośnie do 22,3 mld w 2018
10 lis
Finansowanie maszyn przyśpiesza. PKO wiceliderem
10 lis
EFL uruchomił portal o autach elektrycznych
To i więcej na żywo na
FmLeasing.pl/LIVE

Portal FmLeasing.pl