Wynajem długoterminowy samochodów

Czym jest leasing i na czym polega wie już raczej każdy przedsiębiorca w naszym kraju. Czym natomiast jest wynajem długoterminowy (występujący pod pojęciami car fleet management, auta na abonament, zarządzanie flotą, full service leasing i jeszcze innymi)?

Przywykliśmy w Polsce do nazywania leasingiem transakcji, które co prawda pod względem podatkowym i prawnym są formą dzierżawy, natomiast w rzeczywistości jest to również forma nabycia środka trwałego (spłata kapitału).

Efekt faktyczny z reguły jest taki sam jak przy zaciągnięciu kredytu, gdzie po prostu spłacamy raty, które uwzględniają również wartość środka trwałego. Po zakończeniu umowy leasingu za symboliczną opłatę (bardzo często 1% wartości) stajemy się formalnym właścicielem przedmiotu leasingu.

Podstawowe różnice pomiędzy Leasingiem a Wynajmem Długoterminowym

Niższa rata

Zasadniczo umowy wynajmu długoterminowego również są leasingiem w sensie pojęcia prawnego i podatkowego. W praktyce jednak nie spłacamy kapitału, a płacimy jedynie za użytkowanie przedmiotu leasingu oraz pokrywamy jego utratę wartości.

Dlatego w przypadku wynajmu rata za samo finansowanie jest dużo niższa, niż w przypadku raty leasingu uwzględniającej spłatę kapitału.

Bez wykupu?

Konsekwencją powyższego jest wyższa wartość rezydualna (końcowa) pojazdu po zakończeniu kontraktu. W leasingu będzie ona z reguły najmniejsza możliwa (np.: 1 proc.), natomiast w wynajmie długoterminowym jest to wysokość odpowiadająca mniej więcej wartości rynkowej środka trwałego w dniu zakończenia umowy.

W praktyce sprowadza się to do tego, że pojazd po zakończeniu kontraktu najczęściej nie jest wykupowany tylko zwracany jest finansującemu. Nie musimy się zatem martwić o jego sprzedaż na wtórnym rynku, zamiast tego możemy zawrzeć nowy kontrakt na kolejny samochód.

Usługi dodatkowe

Kolejną różnicą są usługi dodatkowe. "Klasyczny" leasing, czyli taki, z jakim najczęściej spotykamy się w Polsce jest z reguły gołą usługą finansową. Tymczasem przy wynajmie długoterminowym standardem jest możliwość dokupienia usług dodatkowych, np. serwisowanie samochodu, assistance, sezonową wymianę opon, door to door, karty paliwowe, itd.

Co można sfinansować w formie Wynaju Długoterminowego?

  • samochody osobowe (najczęściej)
  • lekkie samochody dostawcze (rzadziej)
  • samochody ciężarowe (bardzo rzadko)

Nie rozwinęły się usługi wynajmu długoterminowego innych środków trwałych niż środków transportu.

Wyszukiwarka ofert Wynajmu i Auto-abonamentu

Wynajem długoterminowy samochodów osobowych oraz Auto-abonament
oferowany jest przez 21 firm leasingowych i flotowych (CFM)


Oferty wynajmu długoterminowego i auto-abonamentu

Wynajem długoterminowy pojazdów oraz auto-abonament dotyczy finansowania nowych samochodów osobowych. Umowa najmu zawierana jest z reguły na okres od 2 do 4 lat, a abonamentowa od 1 roku do 4 lat. Najczęściej wybieranym przez klientów jest okres 3 lat (36 miesięcy). W ramach miesięcznej raty możliwe jest także skorzystanie z szerokiego wachlarza usług dodatkowych. Po zakończeniu umowy (kontraktu) możliwy jest wykup za wartość rynkową lub zwrot samochodu do finansującego.

Joomla SEF URLs by Artio

Portal FmLeasing.pl