Wynajem długoterminowy samochodów

Wynajem długoterminowy jest coraz popularniejszym sposobem finansowania pojazdów firmowych, jednak nadal nie jest on dla każdego… Przedstawiamy przypadki, w których skorzystanie z wynajmu długoterminowego (full service leasingu, leasingu z serwisem, itp.) będzie bardzo trudne, bądź niemożliwe.

Tylko samochody osobowe

Nie przez przypadek w Polsce zwrot „wynajem długoterminowy” utożsamiany jest z usługami finansowania i zarządzania flotami samochodowymi (Car Fleet Management).

Dzieje się tak ponieważ w naszym kraju usługa wynajmu długoterminowego rozwinęła się w zasadzie tylko w odniesieniu do samochodów osobowych, ewentualnie (ale już rzadziej) do lekkich samochodów dostawczych.

Wyjątkowo samochody ciężarowe

W zasadzie tylko jedna firma flotowa świadczy usługę wynajmu samochodów ciężarowych i tzw. ciężkiego transportu, jednak robi to głównie dla dużych firm.

Wyjątkowo IT

W sporadycznych przypadkach przedmiotem wynajmu długoterminowego może być sprzęt komputerowy i biurowy. Najczęściej jednak jest to usługa skierowana do korporacji i dużych instytucji (np.: banki).

Maszyny i urządzenia - niestety nie

Nie uda się pozyskać do firmy w formie wynajmu długoterminowego maszyn budowlanych, sprzętu rolniczego, czy jakichkolwiek innych urządzeń. Usługi tego typu na naszym rynku w zasadzie nie istnieją. Co prawda są pojedyncze firmy, które reklamują możliwość skorzystania z wynajmu długoterminowego, np.: koparki, jednak w praktyce usługa taka ma niewiele wspólnego z leasingiem operacyjnym na gruncie ustawy o księgowości. Częściej jest to jakiegoś rodzaju wynajem średnioterminowy, czyli bardziej forma wypożyczenia, ewentualnie hybryda w postaci „klasycznego” leasingu z wysokim wykupem.

Finansowanie używanych niemożliwe

Warto wspomnieć, że przedmiotem wynajmu długoterminowego mogą być tylko przedmioty nowe. Dotyczy to także samochodów osobowych.

Nowe samochody osobowe też nie dla każdego

Nawet chcąc sfinansować preferowany przedmiot jakim jest nowy samochód osobowy, nie dla każdego przedsiębiorcy będzie to łatwe. Firmy flotowe (CFM) preferują finansowanie dużych flot pojazdów, czyli w praktyce wolą mieć za klientów duże firmy.

Dlatego jeżeli:

  • prowadzisz firmę jako osoba fizyczna, a nie jako spółka kapitałowa (np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna, itp.),
  • dopiero rozpocząłeś działalność (nowa firma)
  • masz niewielką zdolność kredytową
  • chcesz sfinansować jednorazowo mniej niż kilka lub kilkanaście samochodów, ewentualnie posiadasz już w firmie mniej niż kilka lub kilkanaście pojazdów,

to nie każda firma CFM będzie zainteresowana przedstawieniem swojej oferty. Tylko nieliczne firmy flotowe udzielają finansowania pojedynczych samochodów drobnym przedsiębiorcom. Dlatego ich oferta, w przypadku chęci wynajęcia pojedynczego pojazdu, może nie być zbyt korzystna finansowo.

Lepszy zwykły leasing

W takich przypadkach lepiej jest skorzystać z oferty „zwykłego” leasingu, choćby z podwyższonym wykupem.

Dowiedz się więcej: Jak otrzymać dobre oferty leasingu?

Wyszukiwarka ofert Wynajmu i Auto-abonamentu

Wynajem długoterminowy samochodów osobowych oraz Auto-abonament
oferowany jest przez 21 firm leasingowych i flotowych (CFM)


Oferty wynajmu długoterminowego i auto-abonamentu

Wynajem długoterminowy pojazdów oraz auto-abonament dotyczy finansowania nowych samochodów osobowych. Umowa najmu zawierana jest z reguły na okres od 2 do 4 lat, a abonamentowa od 1 roku do 4 lat. Najczęściej wybieranym przez klientów jest okres 3 lat (36 miesięcy). W ramach miesięcznej raty możliwe jest także skorzystanie z szerokiego wachlarza usług dodatkowych. Po zakończeniu umowy (kontraktu) możliwy jest wykup za wartość rynkową lub zwrot samochodu do finansującego.

Joomla SEF URLs by Artio

Portal FmLeasing.pl