Kartka z obliczeniami i kalkulator

 Aktualizacja   Ważne  To już pewne, że z początkiem 2022 roku przedsiębiorcy stracą możliwość korzystania z wykupu prywatnego, który pozwalał na sprzedaż, np.: samochodu osobowego bez żadnych podatków już po pół od wykupienia go z leasingu. Takie ograniczenie zostało przewidziane w Polskim Ładzie, czyli ustawie wprowadzającej między innymi szerokie zmiany podatkowe, która została już podpisana przez prezydenta.

Czym jest wykup prywatny?

Osoby fizyczne prowadzące działalność lub wspólnicy w spółce cywilnej mogą obecnie nie wprowadzać do działalności środka trwałego (najczęściej samochodu osobowego) wykupionego z leasingu. Mogą wykupić go tak, jakby robiły to prywatnie. To pozwala uniknąć opodatkowania przy odsprzedaży po upływie pół roku od wykupu. Nie ma znaczenia czy faktura wykupowa była wystawiona na dane firmowe, czy prywatne. Wszelkie informacje na ten temat znajdziesz w obszernym poradniku: Jak korzystnie wykupić samochód z leasingu?

Likwidacja możliwości wykupu do prywatnego majątku nie jest dużym zaskoczeniem

Obecny rząd do perfekcji opanował wynajdywanie wszelkich furtek dających przedsiębiorcom jakikolwiek podatkowy oddech. Zrównywanie warunków, uszczelnianie itp. to wszystko brzmi dobrze i co do zasady jest nawet dobrym kierunkiem pod warunkiem, że jednocześnie zmniejsza się obciążenia np.: poprzez obniżenie stawek podatkowych lub zusowskich. Niestety jest dokładnie odwrotnie – podatkowo-biurokratyczna pętla coraz bardziej zaciska się na szyjach przedsiębiorców, powodując, że podejmowanie i prowadzenie działalności staje się coraz mniej opłacalne i coraz bardziej ryzykowne.

Już jakiś czas temu na celownik wzięto m.in. leasing samochodów osobowych. W 2019 roku objęto go limitem podatkowym w kwocie 150 tys. zł, a ponieważ tego było mało, to z początkiem 2021 roku wydłużono minimalny okres amortyzacji samochodu osobowego wykupionego z leasingu.

Także wykup prywatny stał rządzącym kością w gardle… Od jakiegoś już czasu fiskus kwestionował prawidłowość wystawiania przez leasingodawców faktur wykupowych na prywatne dane przedsiębiorcy, zamiast na dane jego firmy. Dlatego zdecydowana większość finansujących odeszła od tej praktyki – obecnie tylko bardzo nieliczne firmy leasingowe nadal wystawiają faktury wykupowe na dane prywatne – cała reszta trzyma się zasady, że wykupu może dokonać przedsiębiorca, który był leasingobiorcą poprzez umieszczenie na fakturze końcowej jego numeru NIP oraz siedziby działalności.

To co prawda nadal nie powodowało konieczności ujęcia tak wykupionego przedmiotu w majątku przedsiębiorstwa, a w konsekwencji nadal pozwalało zaliczyć go do majątku prywatnego i jego sprzedaż bez podatku, ale wprowadzało już pewnego rodzaju konsternację… Zapewne chodziło o uzyskanie efektu mrożącego – mniej zorientowani leasingobiorcy mieli więcej obaw, czy mogą postąpić w ten sposób.

Zmiana w ramach Polskiego Ładu

Rządzący byli oczywiście świadomi, że leasingobiorcy pomimo tego, że nie otrzymywali już faktur na osobę prywatną, nadal nie mieli obowiązku wprowadzania wykupionego samochodu (czy innego przedmiotu) do firmy i nadal mogli sprzedać go po pół roku na zwykłą umowę kupna-sprzedaży bez podatku.

Dlatego na początku lipca 2021 roku Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że zaproponuje rozwiązanie zmierzające do zaliczenia przychodów ze sprzedaży poleasingowego auta, wykupionego do majątku osobistego, do przychodów działalności gospodarczej. Miało się to odbyć przy okazji szerszych zmian podatkowych, które zyskały miano Polskiego Ładu.

Tak likwiduje się wykup prywatny

Potwierdzenie tych zapowiedzi nastąpiło w dniu 26 lipca 2021 roku, kiedy rząd opublikował i przekazał do konsultacji “Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw”

Zakłada on likwidację wykupu prywatnego poprzez poszerzenie definicji składników, których sprzedaż jest kwalifikowana do przychodów z działalności.

„Przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia składników będących rzeczami ruchomymi, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą lub przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, na podstawie umowy (leasingu – przyp. FmLeasing.pl), o której mowa w art. 23b ust. 1.” – art. 1 pkt 10 b ustawy, regulacja ma znaleźć się w art. 14 ust. 2 pkt 19 ustawy o PIT

Okres przejściowy dla umów leasingu kończących się w 2021 r.

W pierwotnym kształcie ustawy brakowało jakichkolwiek przepisów przejściowych, co oznaczałoby, że każdy, kto wykupił już przedmiot z leasingu i zdecydowałby się na jego sprzedaż po 31 grudnia 2021 roku, musiałby wykazać przychód z działalności.

Jednak rząd uwzględnił część uwag zgłoszonych podczas konsultacji publicznych (m.in. przez Związek Polskiego Leasingu) i w projekcie skierowanym do sejmu dodał przepis „chroniący” tych, którzy wykupili już lub wykupią przedmiot do końca 2021 roku:

„Przepisy /.../ art. 14 ust. 2 pkt 19 ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, mają zastosowanie do składników nabytych po dniu 31 grudnia 2021 r.” – art. 51 ustawy

Niestety nie jest to rozwiązanie idealne, bo chociaż przedsiębiorcy, którzy już wykupili prywatnie przedmiot (lub zrobią to do końca roku) nie będą musieli wykazać przychodu z jego odsprzedaży w przyszłości, to jednak na lodzie pozostają aktualni leasingobiorcy, którzy zawierali umowę z myślą o skorzystaniu z wykupu prywatnego, a ich umowy skończą się dopiero w 2022 i kolejnych latach.

Niewątpliwie spowoduje to także pewnego rodzaju anomalię rynkową, gdyż część przedsiębiorców, którzy kończą leasing po dacie 31 grudnia 2021, zdecyduje się teraz je skrócić, aby wykupić przedmiot przed wejściem w życie ustawy i tym samym utrzymać prawo do jego sprzedaży z majątku prywatnego (bez podatku) za jakiś czas.

Żółty symbol żarówkiCzy wiesz, że umowa leasingu operacyjnego samochodu musi trwać minimum 2 lata? Dowiedz się więcej: Skrócenie umowy leasingu. Kiedy możliwe i jakie są koszty?

Sprzedaż po wykupie prywatnym a VAT

Pozostaje także kwestia VAT należnego od sprzedaży przedmiotu leasingu wykupionego prywatnie. Obecnie fiskus stoi na stanowisku, że nie trzeba go płacić sprzedając przedmiot z majątku prywatnego.

Nowelizacja ustawy dotyczy co prawda tylko podatku dochodowego, ale istnieje ryzyko, że organy skarbowe zmienią podejście także w kwestii VAT uznając, że skoro dochód ze sprzedaży powinien być ujęty w rozliczeniach PIT z działalności, to sprzedaż także będzie musiała zostać objęta podatkiem VAT (jeśli podatnik miał prawo od odliczenia VAT przy wykupie).

Jest to wątpliwość, która wymaga głębszej analizy – będziemy informować o naszych ustaleniach...

 Aktualizacja  Od kiedy wykup prywatny zostanie zlikwidowany?

To już pewne, że nowe regulacje wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku. Parlament zakończył prace nad ustawą z końcem października a prezydent podpisał ją w dniu 16 listopada 2021 roku.

Fioletowy symbol procentówCzy wiesz, że na FmLeasing.pl kupisz pełny GAP fakturowy taniej niż u leasingodawców i bezpośrednio u ubezpieczyciela? Kalkulator GAP online

Kalendarium – co się dzieje?

16 listopad 2021  Nowe  

Kancelaria Prezydenta RP poinformowała, że Andrzej Duda podpisał „Polski Ład”. Przepisy likwidujące wykup prywatny wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2022 roku.

29 październik 2021

Sejm odrzucił większość poprawek Senatu, co oznacza, że Polski Ład został przyjęty z terminem wejścia kluczowych rozwiązań (w tym dotyczących likwidacji wykupu prywatnego) od 1 stycznia 2022 roku.

28 październik 2021

Senat przegłosował ustawę wraz z własnymi poprawkami m.in. odraczającymi wejście w życie Polskiego Ładu do 2023 roku.

1 październik 2021

Sejm przyjął ustawę większością 235 głosów. Trafi ona teraz do prac w Senacie (najbliższe posiedzenie w dniach 7-8 października 2021 r.

17 wrzesień 2021

Odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy w Sejmie.
Nieoficjalnie: Głosowanie przewidziane jest na kolejnym posiedzeniu, które odbędzie się w dniach 29 września - 1 października 2021 r.

8 wrzesień 2021

Rząd przekazuje projekt ustawy (z dodanymi przepisami przejściowymi) do Sejmu.

26 lipca 2021

Ogłoszenie projketu ustawy i przekazanie do konsultacji.

6 lipca 2021

Wiceminister finansów Jan Sarnowski zapowiada w mediach likwidację wykupu prywatnego z leasingu.

Zachęcamy do śledzenia niniejszego artykułu, który będzie aktualizowany w miarę napływania nowych informacji i postępu prac legislacyjnych.

Szczegółowo o podatkach od samochodów osobowych piszemy w naszych poradnikach:

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

4.6265060240964 1 1 1 1 1 4.63 (83)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

1. Wypełnij tylko jeden formularz
2. Otrzymasz wiele ofert i naszą analizę
3. Sam wybierzesz najlepszą propozycję

Indywidualna pomoc w wyborze leasingu

Użytkownicy Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatną analizę otrzymanych ofert i warunków umów, co bardzo ułatwia wybór leasingu i pozwala uniknąć poważnych błędów. Sprawdź jak >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Nowy samochód osobowy w fabryceAuto Leasing

Warunki leasingu samochodów osobowych i dostawczych u polskich leasingodawców - ten rodzaj finansowania oferuje 22 z nich. Informacja o wariantach, procedurach, okresach finansowania, wysokości wymaganego udziału własnego itp.


Wypadek dwóch samochodówUbezpieczenie GAP w leasingu

Ile powinno kosztować ubezpieczenie GAP? Gdzie można je wykupić? Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy i czy w ogóle warto ubezpieczać samochód?


Drewniany samochód zabawkaJak zacząć jeździć samochodem o połowę droższym w ciągu 3 lat?

Weź samochód w leasing, wykup go i sprzedaj. Kolejny będziesz mógł wziąć nawet o połowę droższy nie płacąc więcej za ratę. Sprawdź jak…


Kalkulator i arkuszLeasing i podatki

Zagadnienia podatkowe dotyczące leasingu (PIT, CIT, VAT). Koszty i odliczenia. Zestawienie wszystkich poradników na FmLeasing.pl poruszających bezpośrednio i pośrednio kwestie podatkowe.


Tabliczka wskazująca wyjścieZakończenie umowy leasingu i wykup - jak to wygląda?

Niektórzy przedsiębiorcy mają obawy, czy leasingodawcy nie będzie zależało, aby tak bardzo utrudnić procedurę wykupu, żeby w rezultacie odebrać praktycznie spłacony już przedmiot. Nic bardziej mylnego.


Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Nie sprzedasz już samochodu po leasingu bez podatku… >

Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Pierwszy raz na FmLeasing.pl?
Sprawdź dlaczego jesteśmy wyjątkowi i w czym możemy Ci pomóc.
Dowiedz się więcej...

Portal FmLeasing.pl