Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Zmartwiona kobieta przed komputerem i notatkami

Choć zawsze podkreślamy, że przy wyborze oferty leasingu nie należy kierować się tylko jej ceną, ale także wiarygodnością finansującego i jakością proponowanych przez niego warunków umowy, to oczywiście koszt leasingu ma również kluczowe znaczenie. Niestety nadal sporo klientów firm leasingowych uważa, że rata droższa o „kilka” złotych to nic takiego. Tymczasem jest powód, dla którego te “kilka” złotych może zrobić sporą różnicę.

KRÓTKO: Czego dowiesz się z tego artykułu?

Tańsza oferta to niższa marża leasingodawcy. Rozliczając przedwcześnie zakończoną umowę leasingu (np.: z powodu szkody całkowitej, zwrotu przedmiotu lub windykacji) większość finansujących nie rezygnuje ze swojej marży. Oznacza to, że im tańsza oferta, tym nie tylko niższa rata, ale także korzystniejsze rozliczenie wcześniej zakończonej umowy leasingu.

Spis treści

  1. Trochę droższa rata? Jaki to problem?
  2. Łatwy cel dla pośredników i handlowców
  3. Tego nie brałeś pod uwagę – jest jeszcze jeden powód, żeby walczyć o tani leasing
  4. Droższy leasing = większa marża = więcej do spłaty przy rozliczeniu
  5. Tańszy leasing = atrakcyjniejsze warunki cesji
  6. Rynek jest duży, zawsze warto porównywać i negocjować

Trochę droższa rata? Jaki to problem?

Dla tych z Was, którzy przed wyborem oferty leasingu zawsze porównujecie i twardo negocjujecie, może wydawać się dziwne, że są tacy, dla których koszt leasingu nie ma istotnego znaczenia. Są to zazwyczaj osoby i firmy, które mają obawy czy w ogóle otrzymają finansowanie, bo np.:

  • krótko prowadzą działalność
  • mają niewielkie przychody/dochody, a co za tym idzie niską zdolność kredytową
  • chcą sfinansować „trudny” środek trwały itd.

Są wreszcie osoby, którym zwyczajnie nie chce się rozejrzeć za lepszą i tańszą ofertą, tylko biorą to, co podsuną im u dealera lub w komisie byle było szybko, łatwo i przyjemnie.

Łatwy cel dla pośredników i handlowców

Tymczasem praktyka pokazuje, że nie zawsze musi być szybko i przyjemnie, za to może być bardzo drogo. Jeżeli handlowiec lub pośrednik zorientuje się, że ma do czynienia z wyżej opisanymi typami klienta, to chętnie skorzysta, żeby sprzedać droższą ofertę, z wyższą prowizją dla siebie.

Tego nie brałeś pod uwagę – jest jeszcze jeden powód, żeby walczyć o tani leasing

Tymczasem warto zabiegać o tanią ofertę leasingu, nie tylko dlatego, żeby płacić niższą ratę. Droższy leasing odczujemy bowiem boleśnie z chwilą rozliczenia przedwcześnie zakończonej umowy. Czyli w przypadku szkody całkowitej, umowy wypowiedzianej z powodu zaległości, czy choćby zakończonej przed czasem na życzenie leasingobiorcy. W takich sytuacjach umowa zostanie rozliczona – leasingodawcy będzie przysługiwało odszkodowanie, czyli pozostałe do końca umowy zdyskontowane raty pomniejszone o wartość zwróconego przedmiotu leasingu.

W tym miejscu zwracamy uwagę na zwrot „zdyskontowane raty”. Oznacza to, że leasingobiorca będzie musiał zapłacić pozostałe raty pomniejszone o oprocentowanie, ponieważ niejako wcześniej spłaca zaciągnięty leasing. Problem w tym, w jaki sposób to dyskonto jest obliczane. Z nielicznymi wyjątkami, zdecydowana większość leasingodawców pomniejsza swoją należność tylko o Wibor 1M lub 3M, nie pomniejszając go o swoją marżę. Więcej na ten temat: Sprawdź jak rozliczą ci przedwcześnie zakończoną umowę, zanim ją podpiszesz

Droższy leasing = większa marża = więcej do spłaty przy rozliczeniu

Oznacza to, że im droższą ofertę leasingu wybraliśmy (z wyższą marżą finansującego), tym więcej będziemy musieli zapłacić w momencie wcześniejszego zakończenia umowy. O ile na kimś może nie robić wrażenia miesięczna rata wyższa o choćby kilkanaście, czy kilkadziesiąt złotych, o tyle konieczność zapłaty tej „nadwyżki” jednorazowo, za wiele miesięcy z góry może już być bardzo odczuwalnym dla kieszeni, przykrym obowiązkiem.

Ikona komentarza na forumNiech za ostrzeżenie posłuży historia naszego czytelnika, który „skasował” samochód. Okazało się, że z powodu drogiego leasingu (oraz kilku innych błędów), czytelnik musiał dopłacić ponad 10 tys. zł do rozliczenia leasingu i to pomimo tego, że spłacał go przez prawie półtora roku oraz miał nie tylko Autocasco, ale także ubezpieczenie GAP.

Więcej: Odszkodowanie AC+GAP nie pokryło leasingu, bo jednoroczna polisa była doliczona do rat >

Tańszy leasing = atrakcyjniejsze warunki cesji

Cesja jest stosunkowo najłatwiejszym sposobem „wyjścia” z niechcianego już leasingu, co dokładnie opisujemy w poradniku: Cesja leasingu - wszystko o przejęciu umowy. Obecnie stosunkowo łatwo jest znaleźć kogoś zainteresowanego przejęciem leasingu, bo rynek ten jest już całkiem spory i nieustannie rośnie.

Jednak znacznie trudniej będzie przekonać kogoś do przejęcia umowy, która została zawarta z wysoką marżą, bo dla zainteresowanego może się to okazać zwyczajnie nieopłacalne. Wtedy chcąc kogoś przekonać będzie trzeba, np.: zrezygnować z odstępnego – czyli ponieść wymierną stratę finansową.

Rynek jest duży, zawsze warto porównywać i negocjować

Jak widać, warto zabiegać o możliwie najtańsze warunki leasingu. Nie tylko dla niższej raty, ale także dla lepszych warunków rozliczenia przedwcześnie zakończonej umowy lub łatwiejszego przyciągnięcia zainteresowanych cesją – mało kto zwraca uwagę na te dodatkowe aspeky.

Rynek leasingowy jest na tyle duży i konkurencyjny, że prawie zawsze jest miejsce na negocjacje i uzyskanie tańszej oferty. Nawet niewielkie oszczędności z czasem sumują się na spore kwoty – dedykujemy tę puentę osobom, którym wydaje się, że „kilka” złotych nie robi różnicy...

5 1 1 1 1 1 5.00 (3)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Koszt leasingu ma znaczenie nie tylko ze względu na wysokość miesięcznej raty >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Nowy samochód osobowy w fabryceAuto Leasing

Warunki leasingu samochodów osobowych i dostawczych u polskich leasingodawców - ten rodzaj finansowania oferuje 22 z nich. Informacja o wariantach, procedurach, okresach finansowania, wysokości wymaganego udziału własnego itp.


Tablica z napisem ABC i książkiPierwszy leasing - poradnik dla początkujących

Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?


Mężczyzna analizujący dokumenty przed komputeremMegaporadnik: Umiejętny wybór oferty leasingu

Wszystkie niezbędne rady dla zamierzających zawrzeć umowę leasingu w jednym miejscu. Zapoznanie i zastosowanie się do nich umożliwi wybór korzystnej i dobrze dobranej oferty i firmy leasingowej, a także pozwoli uniknąć kosztownych błędów.


Tablica z napisem 4 błędy4 poważne błędy popełniane przy leasingu samochodu

Cztery najczęściej spotykane błędy to: niestaranny wybór oferty leasingowej, złe oszacowanie okresu finansowania, przecenienie lub niedocenienie swoich możliwości finansowych, nienegocjowanie kosztów ubezpieczenia w kolejnych latach.


Nożyce przecinające wstęgęZakończenie umowy leasingu przed czasem

Zdarzają się sytuacje kiedy leasingobiorca nie chce kontynuować umowy. Mogą to być problemy finansowe lub chęć zamiany środka trwałego na inny, np. nowszy lub lepszy. Informujemy, jakie są opcje.


Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl