Dobra firma leasingowa

Choć zawsze podkreślamy, że przy wyborze oferty leasingu nie należy kierować się tylko jej ceną, ale także wiarygodnością leasingodawcy i jakością proponowanych przez niego warunków umowy, to oczywistym jest, że koszt leasingu ma również kluczowe znaczenie. Tymczasem nadal wielu klientów firm leasingowych idzie na łatwiznę, bo uważa, że rata droższa o “kilka” złotych to nic takiego. Tymczasem jest powód, dla którego te “kilka” złotych może zrobić sporą różnicę.

Krótko: Drobne kwoty sumują się na duże oszczędności

Tańsza oferta to niższa marża leasingodawcy. Rozliczając przedwcześnie zakończoną umowę leasingu większość finansujących nie rezygnuje ze swojej marży. Oznacza to, że im tańsza oferta, tym nie tylko niższa rata, ale także korzystniejsze rozliczenie wcześniej zakończonej umowy leasingu.

Szczegóły i rozwinięcie w niniejszym artykule.

Trochę droższa rata? Jaki to problem?

Dla tych z czytających, którzy przed wyborem oferty leasingu zawsze porównują i twardo negocjują , może wydawać się dziwne, że są osoby dla których koszt leasingu nie ma istotnego znaczenia. Są to zazwyczaj osoby i firmy, które mają obawy czy w ogóle otrzymają finansowanie, bo, np.:

  • krótko prowadzą działalność
  • mają niewielkie przychody/dochody, a co za tym idzie niską zdolność kredytową
  • chcą sfinansować “trudny” środek trwały, itd.

Są wreszcie osoby, którym zwyczajnie nie chce się rozejrzeć za lepszą i tańszą ofertą, tylko biorą to co podsuną im u dealera lub w komisie, byle było szybko, łatwo i przyjemnie.

Łatwy cel dla pośredników i handlowców

Tymczasem praktyka pokazuje, że nie zawsze musi być szybko i przyjemnie, za to może być bardzo drogo. Jeżeli handlowiec lub pośrednik zorientuje się, że ma do czynienia z wyżej opisanymi typami klienta, to chętnie skorzysta, żeby sprzedać droższą ofertę, z wyższą prowizją dla siebie.

Tego nie brałeś pod uwagę - jest jeszcze jeden powód, żeby walczyć o tani leasing

Tymczasem warto zabiegać o tanią ofertę leasingu, nie tylko dlatego, żeby płacić niższą ratę. Droższy leasing odczujemy bowiem boleśnie z chwilą rozliczenia przedwcześnie zakończonej umowy. Czyli w przypadku szkody całkowitej, umowy wypowiedzianej z powodu zaległości, czy choćby zakończonej przed czasem na życzenie leasingobiorcy. W takich sytuacjach umowa zostanie rozliczona - leasingodawcy będzie przysługiwało odszkodowanie, czyli pozostałe do końca umowy zdyskontowane raty pomniejszone o wartość zwróconego przedmiotu leasingu.

W tym miejscu zwracamy uwagę na zwrot “zdyskontowane raty”. Oznacza to, że leasingobiorca będzie musiał zapłacić pozostałe raty pomniejszone o oprocentowanie, ponieważ niejako wcześniej spłaca zaciągnięty leasing. Problem w tym, w jaki sposób to dyskonto jest obliczane. Z nielicznymi wyjątkami, zdecydowana większość leasingodawców pomniejsza swoją należność tylko o Wibor 1M lub 3M, nie pomniejszając go o swoją marżę.

Chcesz wiedzieć więcej? To powinno Cię zainteresować: Sprawdź jak rozliczą ci przedwcześnie zakończoną umowę, zanim ją podpiszesz

Droższy leasing = większa marża = więcej do spłaty po rozliczeniu

Oznacza to, że im droższą ofertę leasingu wybraliśmy (z wyższą marżą finansującego) tym więcej będziemy musieli zapłacić w momencie wcześniejszego zakończenia umowy.

O ile na kimś może nie robić wrażenia miesięczna rata wyższa o choćby kilkanaście, czy kilkadziesiąt złotych, o tyle konieczność zapłaty tej “nadwyżki” jednorazowo, za wiele miesięcy z góry może już być bardzo odczuwalnym dla kieszeni, przykrym obowiązkiem.

Rynek jest duży, warto porównywać i negocjować

Jak widać warto zabiegać o możliwie najtańsze warunki leasingu. Nie tylko dla niższej raty, ale także dla lepszych warunków rozliczenia przedwcześnie zakończonej umowy - mało kto zwraca uwagę na ten aspekt.

Rynek leasingowy jest na tyle duży i konkurencyjny, że prawie zawsze jest miejsce na negocjacje i uzyskanie tańszej oferty. Nawet niewielkie oszczędności z czasem sumują się na spore kwoty - dedykujemy tę puentę osobom, którym wydaje się, że “kilka” złotych nie robi różnicy...

Byliśmy pomocni? Doceń i poleć nas

Indywidualna pomoc w wyborze oferty i leasingodawcy

Pamiętaj, że użytkownicy, którzy skorzystali z Wyszukiwarki Leasingu na FmLeasing.pl otrzymują bezpłatne wsparcie w postaci analizy otrzymanych ofert i warunków umów. Sprawdź, jak bardzo ułatwia to wybór leasingu i pozwala uchronić się przed poważnymi błędami. Dowiedz się więcej >

Joomla SEF URLs by Artio
 

Portal FmLeasing.pl