Odszkodowanie AC+GAP nie pokryło leasingu, bo jednoroczna polisa była doliczona do rat

Wszystko o ubezpieczeniach przedmiotów leasingu i likwidacji szkód
Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2004
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Odszkodowanie AC+GAP nie pokryło leasingu, bo jednoroczna polisa była doliczona do rat

Postautor: Michał Krupiński » 6 lip 2020, o 11:41

Kilka lat temu przestrzegałem przed zawieraniem umów leasingu samochodów, w których ubezpieczenie za pierwszy rok doliczone jest do całego okresu finansowania:
Wydaje się to być bezsensowne, bo to tak, jakbyśmy brali, np.: rachunek za telefon w danym miesiącu na raty, a w kolejnych miesiącach przecież i tak musimy płacić nie tylko raty od poprzedniego rachunku, ale i jeszcze bieżące rachunki...

Tutaj przeczytasz całość: Ubezpieczenie w ratach? Uważaj za jaki okres!

Tym razem ostrzegam przed kolejnymi negatywnymi konsekwencjami, takiego rozwiązania (niestety nadal jest ono proponowane klientom przez co najmniej jedną, dużą firmę leasingową).

Kilka dni temu zwrócił się do nas czytelnik, który „skasował” samochód – na marginesie dość drogi, bo kosztujący ponad 250 tys. zł. Z powodu szkody całkowitej umowa wygasła, więc leasingodawca przesłał jej rozliczenie.

Okazało się, że czytelnik musi dopłacić do leasingu ponad 10 tys. zł i to pomimo tego, że:
  • spłacał leasing przez prawie półtora roku
  • miał nie tylko Autocasco, ale także ubezpieczenie GAP
Zazwyczaj w takich sytuacjach ochrona AC+GAP powoduje, że odszkodowanie pokrywa nie tylko rozliczenie z leasingodawcą, ale dodatkowo jakaś jego część zostaje dla leasingobiorcy, który może ją przeznaczyć, np.: na kolejny leasing.

Co stało się tym razem, że odszkodowania zabrakło do rozliczenia leasingu? Okazało się, że czytelnik zawarł umowę ze stosunkowo niską wpłatą (5%), ale dodatkowo zgodził się na opcję rozłożenia ubezpieczenia OC/AC za pierwszy rok na cały 5-letni okres leasingu. Doliczenie ubezpieczenia do rat spowodowało, że łączna suma leasingu znacznie przekroczyła wartość początkową samochodu, więc pomimo uzyskania odszkodowania AC i GAP zabrakło go do pokrycia zobowiązań leasingowych.

Dlatego jeszcze raz przestrzegam przed leasingiem z jednorocznym ubezpieczeniem rozbitym na raty w całym okresie finansowania!
Więcej na ten temat w linkowanym już wcześniej poradniku: Ubezpieczenie w ratach? Uważaj za jaki okres!
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznejAwatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1109
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Odszkodowanie AC+GAP nie pokryło leasingu, bo jednoroczna polisa była doliczona do rat

Postautor: Tomasz Piotrowski » 6 lip 2020, o 13:02

Kiepska sprawa, ale niestety tak jest przy niskiej wpłacie i takich pseudo rozwiązaniach, które mają rozłożyć w czasie zobowiązania. Jak się nic nie dzieje to spoko, ale jak jest akcja to jest ból.Wróć do „Ubezpieczenia i szkody”