Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Zmartwiona kobieta przed komputerem i notatkami

Niniejszy artykuł powstał kilka lat temu, jednak zaktualizowaliśmy go, gdyż opisana w nim praktyka jest nadal stosowana przez jedną z dużych firm leasingowych, co potrafi wywołać wiele negatywnych konsekwencji dla leasingobiorców. Chodzi o „patent” doliczania ubezpieczenia do rat leasingu. Co w tym dziwnego – ktoś zapyta...

Polisa tylko na rok, a spłacasz przez cały leasing

„Dziwne” jest to, że nie chodzi o ubezpieczenie za cały okres leasingu, a o ubezpieczenie jedynie za pierwszy rok!!! Tym samym biorąc leasing np.: na 4 lata – w ratach przez te 4 lata spłaca się ubezpieczenie z pierwszego roku, a w kolejnych trzech latach i tak trzeba płacić oddzielnie za kolejne, roczne polisy.

Wydaje się to być bezsensowne, bo to tak, jakbyśmy brali, np.: rachunek za telefon w danym miesiącu na raty, a w kolejnych miesiącach przecież i tak musimy płacić nie tylko raty od poprzedniego rachunku, ale i jeszcze bieżące rachunki... Ale dobrze – umówmy się, że zdarzają się sytuacje, że ktoś chwilowo nie ma gotówki i decyduje się na takie egzotyczne rozwiązanie. Pod warunkiem jednak, że ten ktoś jest tego świadomy!

Mało czytelny (uczciwy) sposób sprzedaży leasingu

Tymczasem szybko okazało się, że niektórzy sprytni inaczej handlowcy oraz pośrednicy zaczęli przedstawiać taką ofertę klientom, mówiąc: „tu ma pan/pani leasing z ubezpieczeniem w ratach”. Co samo w sobie nie było przecież kłamstwem, ale jeśli klient nie doczytał, że chodzi o ubezpieczenie tylko w pierwszym roku, to nikt go szczególnie z błędu nie wyprowadzał.... Nie muszę wspominać, ile osób było zaskoczonych, kiedy po roku dostawali następną polisę z obowiązkiem zapłaty za nią.

Odszkodowanie może nie pokryć rozliczenia leasingu

Jednak nieświadome uwikłanie się w taki kontrowersyjny leasing, to nie jedyne zagrożenie dla leasingobiorcy. Kolejny problem powstanie przy rozliczeniu ewentualnej szkody całkowitej, gdyż polisa doliczona do umowy powoduje wzrost całej sumy finansowania, która staje się wyższa od wartości rynkowej pojazdu. W przypadku np.: kradzieży auta może okazać się, że odszkodowanie nie pokryje kwoty z rozliczenia leasingu i to nawet pomimo posiadania ubezpieczenia GAP.

Dokładnie taką sytuację opisuję na naszym forum:

Ikona komentarza na forumKilka dni temu zwrócił się do nas czytelnik, który „skasował” samochód – na marginesie dość drogi, bo kosztujący ponad 250 tys. zł. Z powodu szkody całkowitej umowa wygasła, więc leasingodawca przesłał jej rozliczenie. Okazało się, że czytelnik musi dopłacić do leasingu ponad 10 tys. zł i to pomimo tego, że spłacał leasing przez prawie półtora roku oraz miał nie tylko Autocasco, ale także ubezpieczenie GAP.

Więcej: Odszkodowanie AC+GAP nie pokryło leasingu, bo jednoroczna polisa była doliczona do rat >

Bądź świadomy konsekwencji

Opisane rozwiązanie wieloletniego leasingu z ujętym w ratach kosztem jednorocznego ubezpieczenia nie musi być złem wcielonym. Jednak pod warunkiem, że leasingobiorca jest świadomy, że:

  • będzie spłacał przez cały leasing wyższe raty
  • nie uchroni go to przed zapłatą za ubezpieczenie w kolejnym roku i latach
  • wpłynie na rozliczenie umowy w przypadku szkody całkowitej lub przedterminowego jej zakończenia z innego powodu (np.: zwrot, windykacja)
  • utrudni cesję leasingu

W zamian zyskuje się możliwość wzięcia leasingu z mniejszymi opłatami „na start”, ale to w zasadzie jedyna zaleta takiego rozwiązania. Minusów jest znacznie więcej.

5 1 1 1 1 1 5.00 (5)
Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Uwaga! Sztuczka z rocznym ubezpieczeniem rozłożonym na raty >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Tablica z napisem ABC i książkiPierwszy leasing - poradnik dla początkujących

Po raz pierwszy zainteresowałeś się leasingiem? Nie wiesz zbyt wiele na ten temat? Czy to dobre rozwiązanie, o co w nim chodzi, ile kosztuje, od czego zacząć itd.?


Prawy przód nowego zielonego samochodu Mini CopperLeasing samochodu osobowego - kompleksowy poradnik

Odpowiadamy na czym polega leasing samochodów. Ile kosztuje i gdzie wziąć? Kto może otrzymać, jakie warunki trzeba spełnić i jakie przedstawić dokumenty? Na co zwracać uwagę przy wyborze oferty i leasingodawcy? Ile można zaoszczędzić na podatkach?


Nowy samochód osobowy w fabryceAuto Leasing

Warunki leasingu samochodów osobowych i dostawczych u polskich leasingodawców - ten rodzaj finansowania oferuje 22 z nich. Informacja o wariantach, procedurach, okresach finansowania, wysokości wymaganego udziału własnego itp.


Czerwony sportowy samochód widok przedniej maski, lampy i atrapyLeasing czy wynajem długoterminowy samochodu?

Wynajem długoterminowy samochodów jest alternatywą dla klasycznego leasingu z wykupem. Coraz więcej przedsiębiorców, chcących sfinansować nowy pojazd, zastanawia się - wybrać leasing czy wynajem długoterminowy? Która forma dla kogo jest korzystniejsza? Skorzystaj z kalkulatora porównującego koszty i wysokość raty.


Kalkulator i arkuszJak nie przepłacić za kontynuację ubezpieczenia w leasingu?

Leasingodawcy preferują, żeby leasingobiorcy korzystali z ich oferty ubezpieczenia. Jednak warto sprawdzić i porównać warunki z konkurencyjnymi propozycjami, żeby nie przepłacić za polisę.


Michał Krupiński

Autor: Michał Krupiński

Jestem autorem tego artykułu. W branży leasingowej działam od 2000 roku, co – jak łatwo policzyć – daje ponad 20-letnie doświadczenie. Od 2009 jestem wydawcą i współzałożycielem serwisu FmLeasing.pl.

Chętnie odpowiem na pytania dotyczące niniejszej publikacji. Kontakt i więcej informacji o mnie na stronie: Michał Krupiński

Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to istniejący od 2009 roku największy portal poświęcony leasingowi.
Ułatwiamy leasingobiorcom wybór lepszego finansowania i pomagamy minimalizować koszty związane z leasingiem oraz ubezpieczeniami.

Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl