Otrzymaj oferty bezpośrednio od wielu firm leasingowych
Przód nowego samochodu osobowego stojącego w salonie samochodowym

Wyszukiwarka Leasingu

Otrzymaj tanie i dobre oferty leasingu bezpośrednio od najlepiej ocenianych leasingodawców

Dłonie chroniące zabawkowy fioletowy samochód osobowy

Kalkulator GAP

Lepsze i tańsze Ubezpieczenie GAP. U nas kupujesz GAP fakturowy ze zniżką – sprawdź cenę

Mężczyzna w latekswoych rękawiczkach opisujący stan techniczny używanego białego samochodu

Poleasingowe

Poleasingowe samochody i sprzęt. Aukcje i sprzedaż – wszystko w jednym miejscu

Wątpliwości związane z leasingiem

Zmieniając samochód co kilka lat, często zastanawiamy się czy wybrać nowy z salonu czy używany. A co jeśli do tego wszystkiego dochodzi jeszcze leasing? Nie ma co ukrywać, że leasing nowego auta jest łatwiejszy, szybszy i z reguły trochę tańszy. Przy leasingu samochodu używanego jest kilka dodatkowych ograniczeń, o których trzeba pamiętać.

Samochód nowy czy używany?

Podstawową zaletą nowego samochodu jest oczywiście to, że…. nie jest używany. Ma pewną historię (a raczej jej brak), zerowy przebieg i chroni go gwarancja.

Natomiast podstawową zaletą samochodu używanego jest jego cena. Trzyletni pojazd jest przeciętnie o połowę tańszy od jego nowego odpowiednika. I chociaż na tym kończą się w zasadzie zalety samochodu używanego w porównaniu z nowym, to właśnie kwestia dużej różnicy w cenie powoduje, że wiele osób wymieniając samochód staje przed dylematem - nowy czy używany.

Co z leasingiem?

A co jeśli pojazd ma być dodatkowo sfinansowany leasingiem? Nie ma co ukrywać, że leasing nowego auta jest łatwiejszy, szybszy i z reguły trochę tańszy (o ile nie damy się „ubrać” w pierwszą lepszą ofertę w salonie).

Przy leasingu samochodu używanego jest trochę dodatkowych ograniczeń, o których trzeba pamiętać. Przede wszystkim większość leasingodawców stosuje zasadę, że wiek pojazdu i okres leasingu nie może przekroczyć łącznie 8 lat (są od tego wyjątki). Odpada zatem możliwość skorzystania z długiego okresu leasingu przy starszych pojazdach. Najlepiej też, żeby sprzedającym był komis lub chociaż firma wystawiająca fakturę VAT, co mocno zawęża ofertę pojazdów na rynku wtórnym. Choć, np.: auta poleasingowe zawsze są sprzedawane z 23% VAT.

Oczywiście nie są to duże bariery, niemniej z leasingiem samochodów używanych jest troszkę trudniej - o wszystkich wymaganiach, ograniczeniach i procedurach pisaliśmy dokładnie w naszym poradniku: Leasing samochodów używanych - wszystko na ten temat

Porównanie wysokości raty - nowy vs używany

Jak wspominaliśmy wcześniej, samochód używany to przede wszystkim niższa cena, a co za tym idzie mniejsza rata miesięczna leasingu. Porównajmy wysokość raty za samochód nowy i trzyletni (50% utraty wartości) przy tych samych parametrach leasingu.

Samochód nowy - cena 80 tys. zł
Leasing samochodu nowego - okres 36 miesięcy
Samochód 3-letni - cena 40 tys. zł
Leasing samochodu używanego - okres 36 miesięcy

Chcąc uzyskać ratę leasingu za samochód nowy na tak niskim poziomie, jak ma to miejsce przy używanym, musielibyśmy dwukrotnie wydłużyć okres finansowania, do 6 lat.

Samochód nowy - cena 80 tys. zł
Leasing samochodu nowego - okres 72 miesiące

Kiedy lepiej nowy, a kiedy używany w leasingu?

Przedsiębiorcy, którzy zamierzają robić duże roczne przebiegi i/lub planują wykorzystywać samochód dłużej niż przez 4-5 lat, czasem także jeszcze po wykupieniu go z leasingu, powinni raczej zdecydować się na samochód nowy. W pozostałych przypadkach, zdecydowanie niższa cena pojazdu używanego może dać spore oszczędności, nawet biorąc pod uwagę, że wydamy trochę więcej na jego eksploatację.

O tym trzeba bezwzględnie pamiętać

Trzeba jednak pamiętać, że leasing jest instrumentem finansowym, z którego ciężko jest wycofać się, zrezygnować czy skrócić bez przykrych konsekwencji finansowych. Dlatego wybierając samochód używany należy bardzo dokładnie prześwietlić jego stan techniczny, historię usterek i szkód, żeby nie stał się on kulą u nogi, której nie sposób się pozbyć przed zakończeniem leasingu.

Samochód osobowy

Wyszukiwarka ofert leasingowych

Skontaktuj się z najlepiej ocenianymi leasingodawcami,
otrzymaj od nich oferty leasingu
i w prosty sposób wybierz tańsze finansowanie

Ikona komentarza na forumKomentuj i czytaj komentarze do tego artykułu na forum: Nowy na dłużej czy używany na krócej? >

Chcesz dowiedzieć się więcej?


Drewniany samochód zabawkaJak zacząć jeździć samochodem o połowę droższym w ciągu 3 lat?

Weź samochód w leasing, wykup go i sprzedaj. Kolejny będziesz mógł wziąć nawet o połowę droższy nie płacąc więcej za ratę. Sprawdź jak…


Nowy samochód osobowy w fabryceAuto Leasing

Warunki leasingu samochodów osobowych i dostawczych u polskich leasingodawców - ten rodzaj finansowania oferuje 22 z nich. Informacja o wariantach, procedurach, okresach finansowania, wysokości wymaganego udziału własnego itp.


Joomla SEF URLs by Artio

FmLeasing.pl

FmLeasing.pl to największy portal poświęcony leasingowi istniejący od 2009 roku. Ułatwiamy leasingobiorcom wybór finansowania oraz pomagamy ograniczać koszty związane z leasingiem
Dowiedz się więcej

Portal FmLeasing.pl