VAT od samochodów osobowych - nowe zasady od 2014 roku?

Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Odpowiedz


To pytanie jest elementem zabezpieczającym przed automatycznym zamieszczaniem postów.
Emotikony
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone

Przegląd tematu
   

Rozwiń widok Przegląd tematu: VAT od samochodów osobowych - nowe zasady od 2014 roku?

Re: Nowe zasady odliczania VAT od osobowych od 2014?

autor: GBoy » 21 lut 2013, o 15:22

Tomek_P pisze:Z_D, To chyba nie jest świeży news, bo pamiętam, że kilka tygodnie temu ZDS coś ogłaszał w tej sprawie :?: :?:
Zgadza się było! 8-)

Re: Nowe zasady odliczania VAT od osobowych od 2014?

autor: Tomasz Piotrowski » 21 lut 2013, o 12:12

Z_D, To chyba nie jest świeży news, bo pamiętam, że kilka tygodnie temu ZDS coś ogłaszał w tej sprawie :?: :?:

Re: Nowe zasady odliczania VAT od osobowych od 2014?

autor: Z_D » 21 lut 2013, o 09:55

Dealerzy samochodów poskarżyli się do KE:

ZDS przypomina, że planowane przez rząd zmiany zakładają, że przedsiębiorcom miałoby przysługiwać prawo do odliczenia do 50% kwoty podatku VAT (obecnie 60%) przy zakupie samochodów do działalności gospodarczej. Dodatkowo, we wniosku rząd pragnie uzyskać zgodę na wprowadzenie ograniczenia odliczenia do 50% kosztów eksploatacji pojazdów, w tym napraw i przeglądów serwisowych (obecnie 100% odliczenia).

27 listopada 2012 r., Kancelaria Prezesa Rady Ministrów Centrum Informacyjne Rządu opublikowało informację, że rząd RP zwrócił się do Komisji Europejskiej w trybie art. 395 dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej o wystąpienie z wnioskiem do Rady Europejskiej o upoważnienie Rzeczypospolitej Polskiej do wprowadzenia szczególnych środków stanowiących odstępstwo od przepisów dyrektywy w celu upraszczania poboru VAT lub zapobiegania niektórym formom uchylania się od opodatkowania lub unikania opodatkowania.

Zgodnie z wnioskiem, polski rząd chciałby wydłużyć okres obowiązywania ograniczeń w prawie do odliczenia VAT na zakup nowych pojazdów mechanicznych do celów działalności gospodarczej na lata 2014-2018. W tym okresie, podatnikom miałoby przysługiwać prawo do odliczenia tylko do 50% kwoty podatku naliczonego (teraz 60%) - nie więcej jednak niż 8 tys.zł (teraz 6 tys.zł). Dodatkowo we wniosku rząd pragnie uzyskać zgodę na wprowadzenie ograniczenia odliczenia VAT do 50% od kosztów eksploatacji pojazdów, w tym napraw i przeglądów serwisowych.

W związku z tym Związek Dealerów Samochodów skierował list do Komisji Europejskiej wzywający Komisję do odrzucenia złożonego przez polski rząd wniosku nie kierowanie go do dalszych prac w Radzie Europejskiej.

W swoim liście ZDS wskazał, że zgodnie z art. 395 dyrektywy, odstępstwo od europejskich uregulowań w VAT może zostać wprowadzone jedynie w celu upraszczania poboru VAT lub zapobiegania niektórym formom uchylania się bądź unikania opodatkowania. Natomiast proponowane rozwiązania nie doprowadzą do żadnego z tych celów, ani do uproszczenia poboru podatku VAT, ani do ograniczenia unikania opodatkowania. Naturalną bowiem konsekwencją wprowadzenia progów odliczania podatku w przypadku zakupu samochodów (kwotowego i procentowego) będzie tylko dalsze skomplikowanie systemu podatkowego. Najlepszym uproszczeniem systemu podatku VAT jest jego pełna neutralność dla przedsiębiorców, a zatem możliwość pełnego odliczenia.

Re: Nowe zasady odliczania VAT od osobowych od 2014?

autor: Tomasz Piotrowski » 3 gru 2012, o 14:21

Wniosek został już wysłany do Unii.
Minister Grabowski przyznaje, że procedura może potrwać około 8 miesięcy (w skrajnych przypadkach nawet 15), ale twierdzi, że nie wyobraża sobie, żeby nie było zgody innych państw członkowskich, bo podobne rozwiązania są także w innych krajach. 8-)

Re: Nowe zasady odliczania VAT od osobowych od 2014?

autor: Jarosław Król » 28 lis 2012, o 07:45

Rada Ministrów zaakceptowała projekt wniosku derogacyjnego, który trafi teraz do Rady Unii Europejskiej. Polski rząd musi uzyskać zgodę Unii jeżeli chce wprowadzić zmiany w odliczeniach VAT od samochodów osobowych od 2014 roku.
...
czytaj dalej >>

Re: Nowe zasady odliczania VAT od osobowych od 2014?

autor: Lui » 22 lis 2012, o 15:18

GBoy pisze:
Lui pisze:Wygląda na przesądzoną sprawę o ile Unia wyrazi zgodę.
Chyba ze ktoś sejm wysadzi! :mrgreen: :lol:
:D
Nie jest to już takie nieprawdopodobne. :)

Re: Nowe zasady odliczania VAT od osobowych od 2014?

autor: GBoy » 21 lis 2012, o 12:29

Lui pisze:Wygląda na przesądzoną sprawę o ile Unia wyrazi zgodę.
Chyba ze ktoś sejm wysadzi! :mrgreen: :lol:

Re: Nowe zasady odliczania VAT od osobowych od 2014?

autor: Lui » 20 lis 2012, o 15:31

Wygląda na przesądzoną sprawę o ile Unia wyrazi zgodę.

Re: Nowe zasady odliczania VAT od osobowych od 2014?

autor: Tomasz Piotrowski » 20 lis 2012, o 10:37

Rozmowa z Grabowskim w Samarze o projekcie VAT od samochodów osobowych:
http://www.samar.pl/__/3/3.a/70348/VAT- ... cale=pl_PL

Re: Nowe zasady odliczania VAT od osobowych od 2014?

autor: Michał Krupiński » 7 lis 2012, o 10:48

Nie dziwię się, że akurat dealerzy protestują. Sprzedaży nowych samochodów jakoś specjalnie to pewnie nie pobudzi, za to mniejsze odliczenie od faktury za przeglądy/serwis i naprawy raczej zmniejszą bodziec, żeby robić takie rzeczy na podstawie faktury.

Czyli pewnie jakiś odsetek klientów stwierdzi, że może zrobić coś taniej bez faktury u przysłowiowego chłopa w stodole.

A trzeba pamiętać, że branża samochodowa już od dawna zabiega o takie rozwiązania podatkowe, żeby samochody nowe były bardziej uprzywilejowane względem używanych (np. podatek ekologiczny), a tu dupa...

Na górę