Jaka maksymalna pierwsza wpłata i dlaczego?

Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Odpowiedz


To pytanie jest elementem zabezpieczającym przed automatycznym zamieszczaniem postów.
Emotikony
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone

Przegląd tematu
   

Rozwiń widok Przegląd tematu: Jaka maksymalna pierwsza wpłata i dlaczego?

Re: Jaka maksymalna pierwsza wpłata i dlaczego?

autor: Michał Krupiński » 23 paź 2012, o 12:13

Wpłata powyzej 45% jest traktowana jako sprzedaz na raty i moze byc pozniej przyczyna problemow z US.
oczywiscie moge sie mylic, czekam na uwagi
No z tego co pamiętam to właśnie tak jest... tzn. to przyświecało wprowadzeniu regulacji zdaje się w 1998 roku, które trochę normowały leasing.
Chodziło o to, żeby leasing nie był pozorowany tylko po to, żeby uzyskać możliwość odliczenia podatku, a w rzeczywistości była to sprzedaż lub sprzedaż na raty.

Przypomnę, że do tego momentu umowę leasingu operacyjnego można było zawierać na zaledwie kilka miesięcy i wszystkie opłaty stawały się kosztem.
Doszło do takiego absurdu jak leasing norweski - BTW: kilka lat temu Leszek Czarnecki przyznał się, że wymyślili ten manewr na wyjeździe do Norwegii i tak postanowili go nazwać... :lol:
Polegało to mniej więcej na tym, że można było wpłacić np. 90% czynszu inicjalnego, zapłacić ze trzy raty i wykupić przedmiot.
W efekcie korzystający miał od ręki astronomiczne koszty, których nie mógłby zaliczyć tak szybko w przypadku zwykłego zakupu.

Przyznam się, że sam teraz też nie wiem gdzie są te regulacje uwzględnione. Tak jak napisał Tomek, w PIT i CIT tego nie widać. Z ciekawości zadzwoniłem nawet do KIP i dwie osoby niezależnie powiedziały mi, że w ustawach podatkowych nie ma ograniczeń co do wysokości wpłaty, ale nie wiedzą gdzie są. :roll:

Jak ktoś wie gdzie dokładnie są, to niech da znać. :)

Re: Jaka maksymalna pierwsza wpłata i dlaczego?

autor: kunickm » 19 paź 2012, o 11:33

Z tego co pamietam, max udział własny klienta to 45% ( te dodatkowe 5% moze byc potraktowane jako koszty oplaty manipulacyjnej). Wpłata powyzej 45% jest traktowana jako sprzedaz na raty i moze byc pozniej przyczyna problemow z US.
oczywiscie moge sie mylic, czekam na uwagi

Re: Jaka maksymalna pierwsza wpłata i dlaczego?

autor: Tomasz Piotrowski » 18 paź 2012, o 17:58

E tam.
Można i 50% - parę firm to stosuje.

A w tej drugiej firmie podali Ci wykładnię dlaczego to ryzykowne? Czy tylko coś im dzwoni, ale nie wiedzą w którym kościele? :)

Z przepisów o leasingu nie ma ograniczeń co do wysokości wpłaty, może w odrębnych jest jakieś ryzyko, ale to niech podadzą w których. :roll:

Jaka maksymalna pierwsza wpłata i dlaczego?

autor: bary77 » 18 paź 2012, o 15:24

Witam,

Jeden z leasingodawców kusi mnie leasingiem z pierwszą wpłatą 50% ale w innej firmie leasingowej powiedzieli że to nie zgodne z prawem i niebezpieczne w przypadku kontroli z US. Zależy mi na maksymalnie dużej wpłacie bo chce ją wrzucić jednorazowo w koszty (leasing samochodu osobowego).
Czy to rzeczywiście niebezpieczne? Nie mogę znaleźć w przepisach nigdzie takich ograniczeń co do wysokości pierwszej wpłaty. Bardzo proszę osoby zorientowane w temacie o wskazanie podstawy prawnej lub sposobów wyliczania maksymalnej pierwszej wpłaty.

Pozdrawiam,
bartek

Na górę