O leasingodawcach niebankowych oraz teraźniejszości i przyszłości branży leasingowej

Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Odpowiedz


To pytanie jest elementem zabezpieczającym przed automatycznym zamieszczaniem postów.
Emotikony
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone

Przegląd tematu
   

Rozwiń widok Przegląd tematu: O leasingodawcach niebankowych oraz teraźniejszości i przyszłości branży leasingowej

Re: O leasingodawcach niebankowych oraz teraźniejszości i przyszłości branży leasingowej

autor: Michał Krupiński » 21 maja 2013, o 12:37

leasing2013 pisze:Na polskim rynku usług finansowych zaczął się okres konsolidacji. Za parę lat na rynku zostanie niewiele firm - i to one podzielą pomiędzy siebie rynek. Co to oznacza dla klienta? Dzisiaj nic - no chyba, ze te niebankowe firmy straca plynnosc i beda chcialy ja podreperowac zawyzo. Jutro - będzie drożej i trudniej coś załatwić, produkty tylko standardowe - bo będzie mniejsza konkurencja. Podoba sytuacja jest na rynku uslug telekomunikacyjnych - wszyscy operatorzy maja te sama drogą (jak na EU) ofertę.
O konsolidacji słyszę od ponad 10 lat i owszem fuzji kilka było, ale firm leasingowych od tego czasu jest jeszcze więcej... :lol: 8-)

Poza tym dochodzisz do bardzo uproszczonego wniosku, że konsolidacja = mniej firm = gorsza oferta.
Uważam, że tak nie jest. ;)

Przede wszystkim polski rynek finansowy jest nadal ubogi w ofertę, a świadomość polskiego klienta jest jeszcze niska.
Jednak to się zmienia - oferta i świadomość systematycznie rośnie. To wszystko powoduje, że w takim leasingu chociażby przez ostatnich kilka lat bardzo poprawiły się standardy. Choć jest też grupa firm, która wyspecjalizowała się, żeby dobrze zarabiać na ich łamaniu - część z nich wymieniłeś z nazwy. ;)

Niemniej - choć nadal daleko do ideału, to - moim zdaniem - oferta będzie coraz lepsza - nawet jeżeli liczebnie konkurencja zmaleje.

Poza tym rynek też nie lubi próżni. Sukces w ostatnich latach Aliorów, Getinów, Polbanków, jest tylko tego potwierdzeniem.

Do czego zmierzam? Moim zdaniem upraszczasz sprawę. Na to jak leasing będzie wyglądał w Polsce wpływa znacznie więcej rzeczy niż tylko liczba firm. :ugeek:
lewak pisze:To błędny wniosek. Uważasz, że mamy takie możliwości jak rynek EU? Polska jest inna. Wiele produktów nie może się przyjąć. Choćby wynajem długoterminowy - czyli po prostu leasing (u nas leasing to głównie quasi kredyt).
Weź pod uwagę uwarunkowania historyczne. W Polsce leasing zaistniał wyłącznie jako sposób na optymalizację podatkową. Przez ten czas to się tak wryło w świadomość wszystkich, zarówno klientów jak i finansujących, że nikt nie ma potrzeby/odwagi za bardzo odejść od tego modelu, że leasing=kredyt.

Dlatego wiadomo, że wynajem długoterminowy (leasing operacyjny) szału nie zrobił z miejsca, ale jednak powoli, bo powoli będzie rósł.
Tak samo jak rosła będzie wspomniana już świadomość klientów oraz dążenie do wygody - w miarę jak będziemy się bogacić.

Jestem zdania, że takie sprawy (podobnie jak ze wzrostem bezpieczeństwa na drogach) to jest długotrwały proces. To się nie zmienia z dnia na dzień. :)

BTW: Ja też jestem (nadal) ciekaw skąd wniosek, że polski rynek leasingu nie ma takiej chłonności?
Chodzi Ci o popyt?

Re: O leasingodawcach niebankowych oraz teraźniejszości i przyszłości branży leasingowej

autor: lewak » 20 maja 2013, o 18:45

To błędny wniosek. Uważasz, że mamy takie możliwości jak rynek EU? Polska jest inna. Wiele produktów nie może się przyjąć. Choćby wynajem długoterminowy - czyli po prostu leasing (u nas leasing to głównie quasi kredyt). W całej EU duża liczba przedsiębiorców (i to w dużej mierze segment msp i mikro) bierze samochody do firmy w leasingu - 3 lata, serwis, nie więcej niż 20-30 tys. km rocznie. I po zakończeniu umowy wymienia samochód na nowy. To napędza wszystkie gałęzie - dealerów, leasing, serwis itp. U nas wciąż ten produkt nie chwyta. Polacy lubią być właścicielami samochodów nawet jeśli później od razu je sprzedają. Wszyscy biorą 10X % gdzie X najlepiej jeśli będzie ujemny :) I są firmy, które się dostosowały do tych oczekiwań idealnie. Np. grupa Getin - 100%+ich koszt refi. A swoją marżę dobijają do produktów dodatkowych obowiązkowych: GAP, srap, ubezp. od utraty pracy, nerki, pomoc prawnika, assistance w Afryce, samochód zastępczy w USA itp. Są też takie, które zawarły porozumienie z dostawcą i oferują - 100%+ich refi. A swoją marże doliczają do ceny samochodu. A polski klient uwielbia słyszeć: 101% i myśli, że płaci za leasing 1% :) Myślałem, że BMW to zmieni ale nie udaje się jakość. Rata 1000 zł za BMW 1 nie chwyta bo jak Polak słyszy, że po 3 latach będzie mógł wykupić ten samochód za 50% to czuje, że ktoś go robi w jajo. Reasumując - moje doświadczenia pokazują, że wiele popularnych rozwiązań w EU nie przyjmuje się w Polsce i dopóki nie będziemy bogatsi nie skorzystamy z nich.

Re: O leasingodawcach niebankowych oraz teraźniejszości i przyszłości branży leasingowej

autor: Spayker » 20 maja 2013, o 07:26

zbik pisze:TAK - to brzmi dziwnie - ale moim zdaniem rynek polski nie ma takiej chłonności.
Na podstawie jakich danych ten wniosek?

Z nasyceniem to jeszcze nam daleko do europejskich liderów. :roll:

Re: O leasingodawcach niebankowych oraz teraźniejszości i przyszłości branży leasingowej

autor: zbik » 17 maja 2013, o 18:59

Tutaj nie chodzi o osiągnięcia tych firm w Polsce w ciągu ostatnich lat. Tutaj chodzi o ich przyszłość na naszym rynku. Moim zdaniem jej nie mają. Ktoś napisał, że nie potrzebują polskich banków - to bzdura. Po pierwsze polskich prawie nie ma :) a poza tym bardzo często ubiegają się o finansowanie w bankach działających w Polsce. Dlatego też często koszt pozyskania przez nich środków jest wysoki. Nie otrzymują go na preferencyjnych warunkach od matki działającej w Polsce. Ale większośc banków zmienia strategię i ogranicza finansowanie dla "obcych" leasingów.
Szacuję, że najbliższe lata to okres wielkich zmian w branży usług leasingowych - one już się zaczęły. Najgorsze jest błędne koło sprzedaży - od lat czołówka wykazywała rosnące słupki sprzedaży doprowadzając wartości leasingowanych środków do absurdalnych. TAK - to brzmi dziwnie - ale moim zdaniem rynek polski nie ma takiej chłonności. Tak duża coroczna sprzedaż to kreatywność w sprzedaży - leasing, pożyczka, faktoring, wykup wierzytelności, czasami leasing tego samego środka x2 (tak tak dużym się zdarza czasami ) - niedługo będą udzielać kredytów :) leasing konsumencki - bo co roku musi być coraz większa sprzedaż. Błędne koło.

Re: [Ankieta] Opinie i komentarze o ORIX Polska

autor: Lui » 16 maja 2013, o 12:08

Może wydzielić te ostatnie wpisy do nowego tematu?

Re: [Ankieta] Opinie i komentarze o ORIX Polska

autor: Wolny » 16 maja 2013, o 09:01

Jest jeszcze Masterlease, IKB, Impuls..... jakoś też nie są "bankowe" w Polsce a sobie dobrze radzą. :roll:

Re: [Ankieta] Opinie i komentarze o ORIX Polska

autor: Michał Krupiński » 15 maja 2013, o 11:46

leasing2013 pisze:Jak chce wiedzieć jak wygląda sprzedaż tow. leasingowego
A ja chcę wiedzieć do czego zmierzasz rozwodząc się w tej chwili już zupełnie na inny temat. :roll:

Zdaje się, że okrzyknąłeś Orix "pośrednikiem finansowym", zapominając, że jest to część międzynarodowego koncernu.

Tomek_P podał Ci przykład VB Leasing, jako firmy, która sobie radzi bez banku w Polsce. Co ciekawe, Tomek wspomniał, że z pewnością VBL jest trudniej, ale to nie znaczy, że nie da się działać.
Nie jest prawdą, że VB Leasing spada sprzedaż. ;) Firma generalnie utrzymuje status quo - rośnie/spada tak jak rynek i niezmiennie utrzymuje się w pierwszej dziesiątce.

Re: [Ankieta] Opinie i komentarze o ORIX Polska

autor: leasing2013 » 15 maja 2013, o 08:57

Jak chce wiedzieć jak wygląda sprzedaż tow. leasingowego wchodzę na leasing.org.pl i przeglądam statystyki. Poza tym zbieram informacje o branży z różnych źródeł. Zarówno VBL, jak i ORIX wykazują coraz mniejszą sprzedaż. Oba tow. minimalizują koszty działalności poprzez zwolnienia/redukcje/mniejsze wynagrodzenia. Oba przez brak banków matek są traktowane jako dziwolągi. Tylko klienci (tych jeszcze trochę jest), którzy nie mają bladego pojęcia o rynku finansowym czasami tam trafiają ale to jest kwestia krótkiego czasu. O VBL od paru lat mówi się, że są na sprzedaż. ORIX najprawdopodobniej też stąd wyjdzie - on nie zmienil swojej strategii odkad dziala w Polsce. A jak ktos nie dostosowuje sie do zmian to umiera.
Na polskim rynku usług finansowych zaczął się okres konsolidacji. Za parę lat na rynku zostanie niewiele firm - i to one podzielą pomiędzy siebie rynek. Co to oznacza dla klienta? Dzisiaj nic - no chyba, ze te niebankowe firmy straca plynnosc i beda chcialy ja podreperowac zawyzo. Jutro - będzie drożej i trudniej coś załatwić, produkty tylko standardowe - bo będzie mniejsza konkurencja. Podoba sytuacja jest na rynku uslug telekomunikacyjnych - wszyscy operatorzy maja te sama drogą (jak na EU) ofertę.

Re: [Ankieta] Opinie i komentarze o ORIX Polska

autor: Tomasz Piotrowski » 15 maja 2013, o 07:59

spancz bob pisze:Kiedy VBL wyjdzie z Polski? Przecież od paru lat jest już na sprzedaż. Myślałem, że forum o leasingu czytają i postują ludzie z elementarną wiedza co się dzieje na tym rynku :)
Znowu odbita piłeczka , do tego bezsensownie i jeszcze wycieczka osobista.

Kolejny głupio-mundry "dyskutant", byle tylko jego było na wierzchu, a kontekst nieważny. Szkoda na takich czasu.

Re: [Ankieta] Opinie i komentarze o ORIX Polska

autor: spancz bob » 14 maja 2013, o 21:44

Kiedy VBL wyjdzie z Polski? Przecież od paru lat jest już na sprzedaż. Myślałem, że forum o leasingu czytają i postują ludzie z elementarną wiedza co się dzieje na tym rynku :)

Na górę