Na co zwracać szczególną uwagę w OWUL i umowie leasingu

Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Odpowiedz


To pytanie jest elementem zabezpieczającym przed automatycznym zamieszczaniem postów.
Emotikony
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone

Przegląd tematu
   

Rozwiń widok Przegląd tematu: Na co zwracać szczególną uwagę w OWUL i umowie leasingu

Re: Na co zwracać szczególną uwagę w OWUL i umowie leasingu

autor: :) » 10 gru 2009, o 22:07

Przydało się! Dzięki!!! :mrgreen:

Re: Na co zwracać szczególną uwagę w OWUL i umowie leasingu

autor: Lui » 10 gru 2009, o 13:42

To chyba kwalifikuje się do działu porad? :idea:

Na co zwracać szczególną uwagę w OWUL i umowie leasingu

autor: FmLeasing.pl - adm » 10 gru 2009, o 12:27

Mało kto jest w stanie przebrnąć przez lekturę całego OWUL (ogólne warunki umowy leasingu) i samej umowy leasingu. Jest to z reguły drobny druk na co najmniej kilku stronach A4.
A jak do tego przyjdzie jeszcze porównywanie kilku OWULi, to już w ogóle można paść... :)
Niektórzy z tego powodu machają na to ręką i nie czytają umów w ogóle wychodząc z mylnego założenia, że wszystkie są takie same, albo, że jakoś to będzie...

Dlatego umieszczamy chociaż te niezbędne minimum - najistotniejsze sprawy, które należy przeczytać w OWUL i umowie leasingu.
W punktach tych mogą być spore różnice pomiędzy różnymi firmami leasingowymi.

1. Wynagrodzenie - czyli sposób ustalania opłat (rat) leasingowych
Z zapisów dotyczących opłat dowiemy się w oparciu o jaki wskaźnik ustalane są raty leasingu i w jaki sposób mogą być zmieniane w kolejnych miesiącach.
Najczęściej jest to WIBOR 1M i WIBOR 3M (przy walutowych EURIBOR/LIBOR). Umowa/OWUL zawierają zapisy o tym w jaki sposób i jak często raty mogą być zmieniane (podnoszone i/lub obniżane).
UWAGA: Najlepiej wybrać leasingodawcę, który zobowiązuje się do zmian opłat nie tylko w górę, ale również w dół. Pozwoli to uniknąć sytuacji gdzie opłaty będą podnoszone gdy wskaźnik bazowy wzrośnie, ale finansujący nie pofatyguje się ich zmniejszyć gdy spadnie.

2. Szkoda całkowita przedmiotu leasingu
Zapisy te regulują sposób rozliczenia wygasłej, z powodu szkody całkowitej, umowy leasingu. Poza wymienieniem obowiązków leasingobiorcy w czasie procesu likwidacji szkody powinny być też jasne zapisy dotyczące zobowiązań leasingodawcy związanych z ze sposobem i terminami rozliczenia odszkodowania
Powinna być też jasno postawiona sprawa ewentualnego zagospodarowania wraku.

3. Możliwość i zasady wcześniejszego zakończenia i rozliczania umowy leasingu (również cesji)
Leasingobiorca chcąc zakończyć umowę leasingu przed terminem powinien mieć taką możliwość. OWUL reguluje zasady wcześniejszego zakończenia umowy leasingu. Także zasady naliczenia należnych leasingodawcy opłat, a także sposób pomniejszenia pozostałych opłat o odpowiednie oprocentowanie (o tak zwaną korzyść leasingodawcy).

4. Zaległości, wypowiedzenie i ewentualne rozliczenie wypowiedzianej umowy leasing
W OWUL leasingodawca zastrzega sobie procedurę postępowania w przypadku wystąpienia zaległości w płatnościach rat leasingu. Powinna być podana wysokość odsetek umownych oraz ewentualne opłaty za wezwanie, windykacyjne, itp. (z reguły są to pozycje w Tabeli Opłat i Prowizji).
Przypomnijmy, że prawne ramy dotyczące wypowiadania umów reguluje Kodeks Cywilny. Mówi on, że finansujący może wypowiedzieć umowę leasingu dopiero po pisemnym wezwaniu i wskazaniu dodatkowego terminu do uregulowania zaległości.
W OWUL są jednak zapisy o tym po jakim czasie od wystąpienia zaległości leasingodawca wystawi wezwanie (z reguły 2-4 tygodnie) i jaki wyznaczy dodatkowy termin płatności (z reguły 7-14 dni).
W przypadku wypowiedzenia umowy leasingu z winy korzystającego, OWUL reguluje zasady rozliczenia umowy (odszkodowania leasingodawcy).
OWUL reguluje również zasady uwzględniania w rozliczeniu wartości odebranego przedmiotu leasingu. Nie trzeba dodawać, że najważniejsze aby zapis taki w ogóle był i to pod możliwie jak najmniejszą ilością dodatkowych warunków.
Chodzi o to, żeby uniknąć konieczności zapłaty wszystkich pozostałych rat bez pomniejszenia ich o wartość odebranego przedmiotu leasingu.
Pozostałe zapisy umowy i OWUL są z grubsza bardzo do siebie zbliżone pomiędzy różnymi firmami leasingowymi. Większość spraw reguluje zresztą Kodeks Cywilny.

Mimo wszystko, warto nie poprzestawać jedynie na powyższych punktach i (przynajmniej pobieżnie) prześledzić cały OWUL i umowę leasingu.
Poza istotnymi regulacjami opisanymi powyżej są w nich zawarte między innymi również:

* regulacje dotyczące nabycia i odbioru przedmiotu leasingu od dostawcy
* zasady i obowiązki związane z używaniem przedmiotu leasingu
* relacje pomiędzy korzystającym i finansującym w trakcie trwania umowy leasingu
* informacja o zabezpieczeniach umowy leasingu
* obowiązki związane z ubezpieczeniem, zgłaszaniem szkód, itp.
* taryfy, prowizje, kary umowne (z reguły ujęte kwotowo w Tabeli Opłat i Prowizji)
* regulacje dotyczące przyczyn i skutków wygaśnięcia, a także wypowiedzenia umowy leasingu
* zasady rozliczenia zakończonej umowy, zwrotu, wykupu przedmiotu leasingu

Na górę