Podział oplaty w leasingu finansowym

Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Odpowiedz


To pytanie jest elementem zabezpieczającym przed automatycznym zamieszczaniem postów.
Emotikony
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone

Przegląd tematu
   

Rozwiń widok Przegląd tematu: Podział oplaty w leasingu finansowym

Re: Podział oplaty w leasingu finansowym

autor: Lui » 17 sty 2010, o 13:57

OK, czyli chodzi o stronę leasingobiorcy.

Jest coś takiego w KSR:
Warto zwrócić uwagę, że KSR przewiduje również uproszczone rozliczanie zmian opłat z tytułu leasingu finansowego opartych na kursie waluty obcej lub stopie procentowej. Skutki zmian kursów waluty oraz zmiany stopy procentowej wpływają na część odsetkową opłaty leasingowej (koszty finansowe) i na część kapitałową (zobowiązanie wobec finansującego).

Dopuszczone przez krajowy standard uproszczenie w tym zakresie polega na tym, że różnica między pierwotnie ustaloną opłatą leasingową (według stopy procentowej lub kursu waluty z dnia zawarcia umowy) a opłatą faktycznie poniesioną wpływa w ciągu roku w całości na wartość części odsetkowej opłaty przypadającej na dany okres. W ciągu okresu sprawozdawczego nie przelicza się wartości zobowiązania ustalonej na podstawie kursu waluty lub stopy procentowej z dnia zawarcia umowy. Zobowiązanie długoterminowe przelicza się dopiero na dzień bilansowy. W tym celu należy zastosować obowiązujący na dzień bilansowy kurs NBP danej waluty lub stopy procentowej. Różnicę między kwotą zobowiązania ustalonego pierwotnie i ustalonego na dzień bilansowy odnosi się odpowiednio do przychodów lub kosztów finansowych, jako ich korektę.

Re: Podział oplaty w leasingu finansowym

autor: Paula » 17 sty 2010, o 10:46

Załozyłam sobie że leasingodawca w umowie wyznaczył opłaty leasingowe oparte o WIBOR 6m, przez co wysokość opłat zmiena sie. Ponieważ na fakturach nie ma wyszczególnionej części kapitałowej i odsetkowej leasingobiorca dokonuje podziału opłat poslugujac sie IRR. Na początku umowy była inna kwota IRR ponieważ były inne przepływy pieniężne. W momencie zmiany wysokości oplat nie wiem czy powinnam ustalić nowy podział raty za pomoca IRR opierając sie tylko od zadłużenia bieżącego uwzględniając przy tym niezmienność kolejnych rat (niezapłaconych) przy WIBOR 6m z dnia podpisania umowy.

Re: Podział oplaty w leasingu finansowym

autor: Lui » 17 sty 2010, o 09:51

IRR ma być wskaźnikiem, na którym opiera się ustalanie rat w przypadku zmiany oprocentowania? Czy pełni tylko funkcję informacyjną?

Re: Podział oplaty w leasingu finansowym

autor: faranek22 » 16 sty 2010, o 21:39

Nie jetem pewny, ale chyba tak.

Podział oplaty w leasingu finansowym

autor: Paula » 16 sty 2010, o 21:37

Witam, czy umowę leasingu finansowego, którego opłata uzależniona jest od stawki WIBOR albo EUR,a podział na część kapitałowa i odsetkowa dokonuje za pomocą IRR, to gdy opłata ulega zwiększeniu oblicza sie jeszcze raz IRR od bieżącego zadłużenia, zakładając że w następnych ratach opłata pozostanie stała z okresu bazowego (tzn podpisania umowy)? Wiem, że problem bardziej ksiegowy ale może ktoś wie ;)

Na górę