Sposób na listopad 2010 - leasing obniża zaliczkę na podatek

Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Odpowiedz


To pytanie jest elementem zabezpieczającym przed automatycznym zamieszczaniem postów.
Emotikony
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone

Przegląd tematu
   

Rozwiń widok Przegląd tematu: Sposób na listopad 2010 - leasing obniża zaliczkę na podatek

Re: Sposób na listopad 2010 - leasing obniża zaliczkę na podatek

autor: Tomasz Piotrowski » 22 paź 2010, o 19:37

Myślę jednak, że to zjawisko jest już jednak bardzo rzadkie
No i większość firm leasingowych przygotowuje drafty umów tak żeby nie dawać urzędasom powodów do czepiania się, ;)

Re: Sposób na listopad 2010 - leasing obniża zaliczkę na podatek

autor: Michał Krupiński » 22 paź 2010, o 17:13

Odpowiadając na Twoje pytanie: Czy jest pewne, że nikt się nie przyczepi? Nie jest pewne z powodów, o których powyżej, ale jest to bardzo mało prawdopodobne i stawia urzędasa na przegranej pozycji.
Może i jest coraz mniej prawdopodobne, że jakiś burak się przyczepi, ale jeszcze się to podobno zdarza.
Nie pierwszy raz wychodzi, że są urzędnicy, którzy mają w d... praworządność. Dla nich celem jest zmasakrowanie podatnika.

Ja nie wiem jak jeszcze po kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu korzystnych dla leasingobiorców wyrokach WSA i dwóch NSA nadal mogą zdarzać się sytuacje, że jakiś urzędnik kwestionuje prawo do jednorazowego rozliczenia kosztu czynszu inicjalnego, ale podobno jeszcze się to zdarza. :evil: :evil:
Oczywiście problem dotyczy tylko firm na "księgach rachunkowych", bo jak ktoś jest na książce PiR, to nie ma w ogóle sprawy.

Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że jakby człowiek nie zrobił, to może okazać się źle - bo jak ktoś rozliczy proporcjonalnie to mu przyjdą i powiedzą, że powinien jednorazowo. :P :)
Dlatego generalnie nie ma się co przejmować i lepiej IMO zaliczać jednorazowo czynsz inicjalny.

Po prostu trzeba mieć na uwadze, że może jakiś niedouczony się przyczepić - w ostateczności najwyżej zostanie zmasakrować go w sądzie.

Myślę jednak, że to zjawisko jest już jednak bardzo rzadkie, ale ostrzec warto... :)

Re: Sposób na listopad 2010 - leasing obniża zaliczkę na podatek

autor: Tomasz Piotrowski » 22 paź 2010, o 12:25

Czy to już pewne, że nikt się nie przyczepi?
W Polsce każdy urzędnik ma autonomię i może nawet podejmować decyzje niezgodne z prawem i niewiele mu za to grozi.
Jednak po tych wszystkich wyrokach jak:
I SA/Bk 614/08
I SA/Gd 269/09
I SA/Go 214/09
I SA/Kr 1076/09
I SA/Wr 633/09
III SA/WA 1519/08
i
NSA II FSK 1733/08
i jeszcze kilka innych można mieć praktycznie pewność, że zaliczanie czynszu inicjalnego leasingu jednorazowo do kosztów uzyskania przychodu jest prawidłowe i zgodne z prawem.

Odpowiadając na Twoje pytanie: Czy jest pewne, że nikt się nie przyczepi? Nie jest pewne z powodów, o których powyżej, ale jest to bardzo mało prawdopodobne i stawia urzędasa na przegranej pozycji.

Re: Sposób na listopad 2010 - leasing obniża zaliczkę na podatek

autor: KOLEC » 22 paź 2010, o 11:16

Czy to już pewne, że nikt się nie przyczepi?

Sposób na listopad 2010 - leasing obniża zaliczkę na podatek

autor: FmLeasing.pl » 22 paź 2010, o 10:22


Materiał archiwalny. Bieżące informacje uzyskasz w temacie:
W 2010 roku podatnicy mieli po raz pierwszy zostać uwolnieni od przykrego obowiązku płacenia podwójnej zaliczki na podatek dochodowy w grudniu, na podstawie dochodu osiągniętego w listopadzie. Obowiązku, który - przypomnijmy - powodował masę patologii i de facto zmuszał podatników do „kombinowania” jak tu możliwie najbardziej obniżyć sobie dochód w listopadzie i uniknąć wysokiej zaliczki w grudniu.

Jak wspomnieliśmy w 2010 roku obowiązek płacenia podwójnej zaliczki wyliczanej na podstawie dochodu z listopada miał się zakończyć. Niestety rząd - tłumacząc swoją decyzję koniecznością ratowania budżetu - „odroczył” wprowadzenie tej „ulgi” do roku 2012.

Tym samym podatnicy nadal stoją przed koniecznością „kombinowania” jak tu najefektywniej obniżyć swój dochód w listopadzie.
Od wielu lat skutecznym narzędziem jest leasing operacyjny. Podpisanie umowy leasingu z datą listopadową może skutecznie obniżyć należną urzędowi skarbowemu zaliczkę, bowiem czynsz inicjalny (opłata wstępna) do umowy leasingu oraz wszystkie koszty związane z uruchomieniem umowy leasingu operacyjnego są dla przedsiębiorcy kosztem uzyskania przychodu i obniżają podstawę do opodatkowania podatkiem dochodowym.

Rok temu o tej porze (w listopadzie) przestrzegaliśmy co prawda jeszcze o ryzyku dla podatników (tylko tych prowadzących pełną księgowość), związanym z niekorzystnymi interpretacjami niektórych Urzędów Skarbowych, według których czynsz inicjalny nie powinien być traktowany jako koszt jednorazowy, a powinien być zaliczany do kosztów proporcjonalnie przez cały okres trwania umowy leasingu.
Jednak od tamtego momentu, tj. od roku 2009 zapadło szereg korzystnych dla podatników wyroków, zarówno przed WSA jak i NSA, które ostatecznie ugasiły zapał skarbówki do uprzykrzania życia podatników w ten właśnie sposób.

Można zatem śmiało stwierdzić, że w listopadzie 2010 roku leasing operacyjny może nadal być wykorzystywany do obniżenia dochodu, a co za tym idzie obniżenia wysokości podwójnej zaliczki w grudniu 2010 roku.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
// POLECAMY RÓWNIEŻ //
NSA: Czynsz inicjalny w leasingu kosztem jednorazowym
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Na górę