Raiff. nie chce wystawić faktury wykupu na os. prywatną

Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Odpowiedz


To pytanie jest elementem zabezpieczającym przed automatycznym zamieszczaniem postów.
Emotikony
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone

Przegląd tematu
   

Rozwiń widok Przegląd tematu: Raiff. nie chce wystawić faktury wykupu na os. prywatną

Re: Raiff. nie chce wystawić faktury wykupu na os. prywatną

autor: Dimitri » 26 sie 2010, o 13:25

W tej interpretacji jest sprawa jasno postawiona

------------------------------------------------------------------------
52POSTANOWIENIE
NACZELNIKA URZĘDU SKARBOWEGO
w MALBORKU
z dnia 12 września 2006 r.

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pani ... zam. w ... z dnia 27 czerwca 2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zaliczenia do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej kwoty uzyskanej ze sprzedaży samochodu osobowego nabytego przez Podatnika po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego.
stwierdzam, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

UZASADNIENIE
W dniu 29 czerwca 2006 r. Podatnik złożył w tutejszym Urzędzie Skarbowym wniosek o wydanie pisemnej informacji w zakresie i sposobie stosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym, w zakresie zaliczenia do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej kwoty uzyskanej ze sprzedaży samochodu osobowego nabytego przez Podatnika po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego.

Podatnik w swoim piśmie wskazał, że prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych i jako Podatnik VAT korzysta ze zwolnienia przedmiotowego.

W czasie prowadzenia działalności i na jej potrzeby Podatnik zawarł w dniu 17 września 2002 r. umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy marki Renault Laguna, z którego Podatnik korzystał przez okres trzech lat . Następnie dokonał jego wykupu i przeznaczył go na potrzeby własne. W miejsce tego samochodu został zakupiony inny pojazd o znacznie większym i bardziej funkcjonalnym bagażniku tj. bardziej przydatnym do celów prowadzonej działalności. W miesiącu lipcu 2006 r. Wnioskodawca zamierza sprzedać zakupiony, leasingowany wcześniej, samochód osobowy marki Renault Laguna.

Przedstawiając stan faktyczny u Podatnika powstała wątpliwość, „ ...Czy w świetle art. 14 ust. 2 pkt 1a cytowanej wyżej ustawy przychód z tytułu sprzedaży samochodu należy traktować jako przychód z działalności gospodarczej?...”

Strona zajmując własne stanowisko w sprawie podaje, „ ... Pomimo, że przez okres trzech lat samochód służył prowadzonej działalności (umowa leasingu operacyjnego), to jednak operacja zakupu samochodu jest transakcją niezależną (osobną) od tej pierwszej. W związku z tym, że samochód nie został po zakupie wprowadzony do ewidencji środków trwałych i począwszy od daty zakupu nie był faktycznie wykorzystywany na potrzeby działalności gospodarczej przychodu z jego sprzedaży nie można uznać za przychód z działalności gospodarczej.
Przychód ten moim zdaniem odnosi się w omówionym przypadku do przychodu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8. ...”

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Malborku po rozpatrzeniu przedmiotowego wniosku informuje jak niżej:

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont (...).

Ponadto w myśl art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a) środkami trwałymi,
b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
c) wartościami niematerialnymi i prawnymi
– ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Mając powyższe na uwadze sprzedaż samochodu osobowego, który nie stanowił środka trwałego firmy nie spowoduje powstania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej, o ile podatnik nie zaliczył wydatków na ich nabycie do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej. W takiej sytuacji będzie bowiem miała zastosowanie ogólna definicja przychodu, o której mowa w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 21 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przedmiotowej sprawie ma zatem zastosowanie regulacja zawarta w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Re: Raiff. nie chce wystawić faktury wykupu na os. prywatną

autor: Wolny » 25 sie 2010, o 18:42

Jakieś źródło masz? :)
Jednak wystarczy mam nadzieję bo nie mam czasu szukać więcej. ;)

Podkreślone na grubo:

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z art. 4 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1590) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Otwocku po rozpatrzeniu wniosku z dnia 17 maja 2007 r. (data wpływu do urzędu) uzupełnionego w dniu 10 sierpnia 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych nie potwierdza stanowiska strony, że wykup przedmiotu leasingu na cele prywatne nie powoduje obowiązku korekty kosztów uzyskania przychodu o kwotę wykupu przedmiotu leasingu.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w 2005 r. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zawarła Pani umowę leasingu samochodu osobowego marki Toyota Corolla Verso. Po zakończeniu przedmiotowej umowy leasingu zamierza Pani wykupić przedmiot leasingu za 1% jego wartości początkowej tj. ok. 1 500 zł. brutto. Po wykupieniu(w marcu 2008 r.) przedmiotu leasingu nie będzie Pani używała przedmiotu leasingu w prowadzonej działalności gospodarczej tj. nie stanie się on środkiem trwałym. Zamierza Pani niezwłocznie po wykupieniu samochodu przekazać go swojemu mężowi w formie darowizny. Wartość darowizny wyniesie kwotę wykazaną na fakturze wykupu.

W związku z powyższym zwraca się Pani z pytaniem, czy czynność ta spowoduje konieczność dokonania korekty w kosztach uzyskania przychodu o wartość wykupu tego samochodu.

Zdaniem Pani nie ma potrzeby korygowania kosztów o kwotę wykupu samochodu, ponieważ nie stanie sie on środkiem trwałym w prowadzonej działalności gospodarczej i właściwym będzie podatek od darowizny.

Rozpatrując sprawę Naczelnik Urzędu Skarbowego w Otwocku stwierdza co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zawarła Pani umowę leasingu operacyjnego. Zgodnie z art. 23b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującegoi odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

1) została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości ,oraz

2) suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i u g, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Z kolei z art. 23j ust. 1 ustawy wynika, że jeżeli w umowie leasingu została określona cena, po której korzystający ma prawo nabyć przedmiot umowy po zakończeniu podstawowego okresu tej umowy, cenę tę uwzględnia się w sumie opłat, o których mowa w art. 23b ust.1 pkt. 2 ustawyo podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z powołanych przepisów wynika, że jednym z warunków niezbędnych, by daną umowę można było zaliczyć do umowy leasingu operacyjnego jest to, aby suma opłat leasingowych, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiadała co najmniej wartości początkowej przedmiotu leasingu. Przepis art. 23j ust. 1 zezwala na włączenie ceny wykupu przedmiotu leasingu przez korzystającego do przedmiotowej sumy opłat na potrzeby porównania wartości początkowej przedmiotu leasingu i sumy opłat leasingowych, o ile tylko cena taka została określona w umowie leasingu.

Z przedstawionego we wniosku stanu fatycznego wynika, że przedmiotowy samochód osobowy używany w trakcie trwania umowy leasingu w prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej wykupi Pani prywatnie, ponieważ nie wprowadzi go Pani do ewidencji środków trwałych.

Generalną zasadę zaliczania wydatków podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych do kosztów uzyskania przychodów formułuje art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z treścią powołanego przepisu, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu ągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 w/w ustawy. Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy stanowić mogą koszt uzyskania przychodu o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami.

Użyty w tym przepisie zwrot „w celu" oznacza, że aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu bądź na funkcjonowanie czy zabezpieczenie źródła przychodu. W przypadku, gdy zakupiony przez Panią samochód nie będzie wykorzystywany w prowadzonej działalności - trudno dopatrzeć się związku o takim charakterze przyczynowo – skutkowym pomiędzy powstaniem lub zwiększeniem uzyskiwanego przez Panią przychodu, a poniesieniem wydatku związanego z zakupem samochodu.

Wobec powyższego, zdaniem tutejszego organu podatkowego zakup tego samochodu na cele prywatne (kwota wykupu) nie będzie stanowił kosztu uzyskania przychodu. W sytuacji, gdy kwotę wykupu przedmiotu leasingu – samochodu osobowego zaliczy Pani jednak do kosztów uzyskania przychodów wystąpi obowiązek korekty kosztów o kwotę tego wykupu. Stanowisko Pani jest więc nieprawidłowe.

W przedstawionym stanie faktycznym, po zakończeniu trwania leasingu nie ma natomiast obowiązku korekty kosztów podatkowych o odliczone raty leasingowe, o ile przedmiot leasingu wykorzystywany będzie na potrzeby działalności gospodarczej w trakcie trwania umowy leasingu.

Dodatkowo należy zauważyć, że stosunki majątkowe miedzy małżonkami reguluje ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.). Zgodnie z art. 31 § 1 z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Listę przedmiotów majątkowych stanowiących odrębny majątek każdego a małżonków zawiera art. 33 w/w ustawy. Zatem, jeśli samochód został nabyty w czasie trwania wspólności ustawowej i nie stanowi odrębnego majątku danego małżonka, stanowi on dorobek małżonków bez względu na to, czy został zakupiony dla celów prywatnych, czy też na potrzeby działalności gospodarczej prowadzonej przez jednego z małżonków.

W przypadku przekazania mężowi w formie darowizny Pani udziału we własności tego składnika majątku właściwym stanie się podatek od spadków i darowizn. Zgodnie bowiem z art. 2 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów tej ustawy nie stosuje sie do przychodów podlegających przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. Tym samym przedmiotowa darowizna nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Przedstawiając powyższe stanowisko uwzględniono stan faktyczny przedstawiony we wniosku i stan prawny obowiązujący w dniu wydania postanowienia.

Na postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Otwocku, w terminie 7 dni od dnia doręc enia niniejszego postanowienia.

Re: Raiff. nie chce wystawić faktury wykupu na os. prywatną

autor: Tomasz Piotrowski » 25 sie 2010, o 16:21

Słyszałeś, że komuś taki wykup zakwestionował US? Ja nie.
Nie słyszałem i pewnie masz rację, ale w Polsce każdy US ma prawo do indywidualnej interpretacji, o czym wiele razy dyskutowaliśmy na forum.
Dlatego, żeby mieć pewność to trzeba zwrócić się do własnego US i zapytać - a i to do końca pewności nie daje.

Zmierzam do tego, że na forum nikt takiej 100% pewności nie da, chociaż wiadomo, że tak się powszechnie robi - dlatego podałem linki do dyskusji w tej sprawie.
Nawet w interpretacjach Izb Skarbowych posługują się zwrotem "wykup prywatny".
Jakieś źródło masz? :)

Re: Raiff. nie chce wystawić faktury wykupu na os. prywatną

autor: Wolny » 25 sie 2010, o 14:32

Sprawa nie jest jasna i interpretacje przepisów bardzo różne:
Słyszałeś, że komuś taki wykup zakwestionował US? Ja nie. Nawet w interpretacjach Izb Skarbowych posługują się zwrotem "wykup prywatny".
Żaden przepis nie zobowiązuje przedsiębiorcy wykupującego samochód z leasingu do dalszego wykorzystywania go w działalności gospodarczej. Dlatego przedsiębiorca może zdecydować, że samochód będący pierwotnie przedmiotem leasingu po jego zakończeniu kupi na cele prywatne. Transakcja ta nie wpłynie na przychody oraz koszty w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. W takiej bowiem sytuacji samochód nie podlega wprowadzeniu na stan środków trwałych lub wyposażenia, a wydatki na jego nabycie nie podlegają rozliczeniu w kosztach firmowych. W efekcie, gdy dojdzie do jego sprzedaży, u przedsiębiorcy nie powstanie przychód z działalności gospodarczej.
Podstawa prawna: ustawa z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).
Autor: Agata Cieśla
Gazeta Podatkowa Nr 620 z dnia 2009-12-17
Stronami tej umowy są finansujący (firma leasingowa) oraz korzystający. Korzystającym może być, między innymi, osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą. W tym miejscu należy wyjaśnić, że przepisy prawa cywilnego nie przewidują w takim przypadku dwóch odrębnych osobowości prawnych dla tej samej osoby fizycznej. Inaczej mówiąc, podmiot prowadzący tego rodzaju działalność gospodarczą i człowiek, który ją firmuje, to pod kątem prawnym ta sama osoba. W konsekwencji nie ma przeszkód, aby osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą wykupiła samochód osobowy „prywatnie”, mimo że leasing był „na firmę”.
Tomasz Krywan, doradca podatkowy
Podatki dochodowe w praktyce

Re: Raiff. nie chce wystawić faktury wykupu na os. prywatną

autor: Tomasz Piotrowski » 25 sie 2010, o 14:05

Sprawa nie jest jasna i interpretacje przepisów bardzo różne:
Jak wykupić przedmiot leasingu?

Można dorzucić do tego jeszcze:
Wykup po leasingu na osobę trzecią?
Wykup przedmiotu leasingu - jak najkorzystniej wykupić?

Raiff. nie chce wystawić faktury wykupu na os. prywatną

autor: Fido__ » 25 sie 2010, o 13:05

Witam,

Raiffeisen nie chce mi wystawić faktury wykupu auta po leasingu na osobę prywatną. Prowadzę działalność jednoosobową i wszystko wskazuje na to, że niedługo ją zamknę albo zawieszę. Dlatego wolę dokonać wykupu auta na osobę prywatną, bym mógł po pół roku w razie czego sprzedać samochód bez skutków podatku dochodowego.

I teraz pytanie, co mogę z tym fantem zrobić. Czy fakturę wystawioną na "NazwaFirmy Jan Kowalski" zamiast "Jak Kowalski" mogę po prostu wsadzić w szufladę i nie wpisywać jej do księgi przychodów i rozchodów traktując auto jako wykupione na osobę prywatną?

pozdr.
Fido__

Na górę