Cesja leasingu została uregulowana - od 1 stycznia 2013 korzystne rozwiązania podatkowe

Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.

Odpowiedz


To pytanie jest elementem zabezpieczającym przed automatycznym zamieszczaniem postów.
Emotikony
:D :) ;) :( :o :shock: :? 8-) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek:

BBCode włączony
[Img] włączony
[Flash] wyłączony
[URL] włączony
Emotikony włączone

Przegląd tematu
   

Rozwiń widok Przegląd tematu: Cesja leasingu została uregulowana - od 1 stycznia 2013 korzystne rozwiązania podatkowe

Re: Cesja leasingu została uregulowana - od 1 stycznia 2013 korzystne rozwiązania podatkowe

autor: Jarosław Król » 9 kwie 2013, o 12:45

Zapraszam także do dyskusji:
Cesja leasingu jest możliwa, znaczy nie jest możliwa, znaczy jest, ale nie do końca...

Kolego Gość, Jeżeli możesz, to stwórz nowy wątek w sprawie, o której piszesz i wrzuć info jeszcze raz.

Re: Cesja leasingu została uregulowana - od 1 stycznia 2013 korzystne rozwiązania podatkowe

autor: Gość » 9 kwie 2013, o 10:30

Moim zdaniem jest to celowe
Podobnie jak zmiana w uldze na zle dlugi - zmiana warunku, w ktorym momencie dluznik nie mogl byc w updalosci - w momencie zafakturowania vs moment zlozenia deklaracji z ulga.

Wiele znakow na niebie wskazuje, ze ta ustawa powinna sie nazywac o uszczelnianiu dochodow budzetowych a nie redukcji obciazen.
Nie wspominajac o nowym ryzyku, ktore korekta kosztow w CIT otwarla dla LB korzystajacych z leasingu finansowego (kwestia wylaczania z KUP amortyzacji - Min Finansow oczywiscie idzie w jedna tylko strone...

Odp MinFin dla Gofina (jesli ten temat mamy rozwijac, to proponuej osobny watek) ;-)

"
Przepisy dotyczące korekty kosztów dotyczą również umów leasingu finansowego - wyjaśnienie Ministerstwa Finansów

Wprowadzone od 1 stycznia 2013 r. nowe przepisy (art. 15b ustawy o PDOP oraz art. 24d ustawy o PDOF) zobowiązujące podatników do korygowania kosztów, w związku z niezapłaconym zobowiązaniem, nieustannie budzą wątpliwości. W ostatnim czasie w publikacjach prasowych pojawiały się sprzeczne informacje na temat obowiązku stosowania nowych przepisów w odniesieniu do umów leasingu finansowego. Wśród naszych Czytelników pojawiła się również wątpliwość, czy mogą mieć one zastosowanie do "starych" umów leasingu, czyli takich, które zawarto przed 1 stycznia 2013 r.

Z pytaniem o wyjaśnienie tych kwestii zwróciliśmy się do Ministerstwa Finansów, które w dniu 20 lutego 2013 r. wyjaśniło:

"(…) Z dniem 1 stycznia 2013 r. wszedł w życie art. 24d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 15b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, na podstawie których podatnicy obowiązani są do dokonania korekty kosztów uzyskania przychodów w przypadku nieuregulowania kwoty wynikającej z faktury lub innego dokumentu w ciągu 30 dni od upływu terminu płatności ustalonego przez strony, a w przypadku, gdy termin płatności jest dłuższy niż 60 dni - nieuregulowania jej w ciągu 90 dni od dnia zaliczenia kwoty wynikającej z faktury lub innego dokumentu do kosztów uzyskania przychodów. Z zakresu tych przepisów nie zostały wyłączone koszty związane z zawarciem umów leasingu finansowego. Powołane przepisy mają zatem zastosowanie również do kosztów podatkowych wynikających z zawartej umowy leasingu finansowego (...) (podkreśl. red.)."

Odnośnie stosowania tych przepisów do umów zawartych przed 1 stycznia 2013 r., udzielono następujących wyjaśnień:

"(…) Przepisy art. 24d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 15b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mają zastosowanie do tych kwot wynikających z faktur (innych dokumentów), które są zaliczane do kosztów podatkowych od dnia 1 stycznia 2013 r. Tym samym mają zastosowanie do umów leasingu finansowego zawartych przed dniem 1 stycznia 2013 r., jeżeli związane z tą umową kwoty zostaną zaliczone do kosztów podatkowych po dniu 31 grudnia 2012 r. (…)"

Zatem podatnicy użytkujący środki trwałe na podstawie umów leasingu finansowego muszą liczyć się z koniecznością dokonywania stosownych korekt. W praktyce pierwsze korekty odpisów amortyzacyjnych - w odniesieniu do umów zawartych przed 1 stycznia 2013 r. - wystąpią zatem z upływem terminu 90 dni od daty zaliczenia styczniowego odpisu amortyzacyjnego do kosztów uzyskania przychodów."

Re: Cesja leasingu została uregulowana - od 1 stycznia 2013 korzystne rozwiązania podatkowe

autor: Michał Krupiński » 8 kwie 2013, o 18:31

Gość pisze:Moim zdaniem, przywolany zapis wprost wskazuje, ze odnosi sie tylko do umow zawartych po 1.1.2013
Gdyby przez umowe rozumiano cesje (czyli cesja mialaby byc zawiazaniem nowej umowy), to taki zapis nie bylby potrzebny - prawo nie dziala wstecz i bez tego zapisu byloby wiadomo, ze stosowac go mozna do cesji po 1.1.2013
Stanowisko KIP jest akurat takie jak piszesz. Chyba jutro zresztą na fmleasing będzie na ten temat dokładna informacja....

Co do tego czy zapis jest wprost czy nie wprost, to dla mnie jest to sprawa drugorzędna. Efekt jest jaki jest.
Widać, że fiskus interpretuje go w swoim własnym i tak pojętym przez siebie interesie. A interes fiskusa jest od zawsze taki sam - każdy przepis niekorzystny dla podatnika jest "korzystny" dla fiskusa. Taka już urzędnicza mentalność i nic tego nigdy nie zmieni... ;)

Jeżeli chodzi o sam zapis, to nie wiem czy to niedopatrzenie jeżeli chodzi o cesję (bo bo ten artykuł dotyczy kilku zmian w leasingu jednocześnie), czy też celowe działanie.

Z logicznego punktu widzenia nieobjęcie cesji umów zawartych przed 2013 roku nowymi przepisami jest KOMPLETNIE IDIOTYCZNE i logicznie nie da się wytłumaczyć dlaczego rzekomo cesja umowy zawartej 31 grudnia 2012 roku jest "niedobra", a ta zawartej 1go czy 2go stycznie 2013 ma być już dobra...

Osobiście myślę, że jest to jednak kwestia do interpretacji, którą będą niedługo rozstrzygały sądy... jak to już jest w zwyczaju...

Na razie jest tak jak piszesz. Na razie MF ustami KIP interpretuje przepisy na swoją rzekomą korzyść - czyli na niekorzyść podatników.

Re: Cesja leasingu została uregulowana - od 1 stycznia 2013 korzystne rozwiązania podatkowe

autor: Gość » 8 kwie 2013, o 16:38

Moim zdaniem, przywolany zapis wprost wskazuje, ze odnosi sie tylko do umow zawartych po 1.1.2013
Gdyby przez umowe rozumiano cesje (czyli cesja mialaby byc zawiazaniem nowej umowy), to taki zapis nie bylby potrzebny - prawo nie dziala wstecz i bez tego zapisu byloby wiadomo, ze stosowac go mozna do cesji po 1.1.2013

Umieszczenie zapisu doprecyzowujacego w przepisach przejsciowych ma wlasnie taki cel.

KIPem bym sie nie przejmowal, bo czesto ostatnio mowia b. dziwne rzeczy - widac tez oszczednosci zaczely sie na Swietokrzyskiej.

Warto pamietac tez, ze (cytat z uzasadanienia ustawy dostepnego na stronach Sejmu)
"Uregulowanie sytuacji zmiany stron umowy leasingu, w przypadku gdy nie są dokonywane inne zmiany tej umowy, np. dotyczące długości czasu trwania tej umowy czy wartości opłat leasingowych, i określenie, że taka zmiana podmiotu nie ma wpływu na dotychczasową umowę, ułatwi przedsiębiorcom prowadzenie działalności przez możliwość „rezygnacji” z kontynuowania umowy leasingu. Przy czym gdyby oprócz zmiany strony umowy nastąpiły jeszcze inne zmiany, wówczas umowa taka powinna być oceniana – dla celów podatkowych – jako nowa umowa".

Wiec robiac cesje umow nie mozna szalec, bo inne zmiany moga wykluczyc mozliwosc zastosowania preferencji.

Re: Od 1 stycznia 2013 cesja leasingu jest uregulowana podat

autor: Michał Krupiński » 29 sty 2013, o 10:21

redempt pisze:interpretacje wydaje się "niezwłocznie" czyli 3 okrągłe miesiące
nie wcześniej więc niż w kwietniu coś się może ukazać choć tu bym wątpił żeby już 2.01 ktoś o to pytał
a poza tym później też "niezwłocznie" się je umieszcza na SIPie MF, można i w ogóle nie...
przez telefon - jak się dodzwonisz - to ci wiele ekspert nie powie; ja mam tak, że mnie biorą na przeczekanie - 10 minut muzyki, coś tam powciskają i rozmowa się zrywa... to są eksperci...
Jak już pisałem - po moim telefonie - stwierdzili, że muszą zająć się tą sprawą.
W praktyce oznacza to, że ma ona być przedyskutowana podczas cyklicznych spotkań z urzędnikami Ministerstwa Finansów i doprecyzowana. Tzn. doprecyzowane powinno być stanowisko MF - czyli jak oni widzą te przepisy przejściowe w przypadku cesji.

Nie robię sobie złudzeń, że jak zadzwonię za jakiś czas to dostanę stuprocentowo pewną wykładnię, ale najważniejsze, że jest zgłoszony problem i z czasem będziemy wiedzieć coś więcej - niezależenie czy będą to informacje złe czy dobre.
A czy zajmie to tydzień, miesiąc czy pół roku, to już jest inna sprawa.

Lepsze to chyba niż siedzieć z założonymi rękami i bezmyślnie przyjmować, że jest art. 18 i rzekomo wszystko jest jasne (w sprawie cesji). :roll:

Re: Od 1 stycznia 2013 cesja leasingu jest uregulowana podat

autor: Tomasz Piotrowski » 28 sty 2013, o 09:01

redempt pisze:interpretacje wydaje się "niezwłocznie" czyli 3 okrągłe miesiące
Ciekawe co zmieni interpretacja jak dla Ciebie wyroki NSA są nieistotne.

Re: Od 1 stycznia 2013 cesja leasingu jest uregulowana podat

autor: palacz » 25 sty 2013, o 09:46

Trzymaj kciuki może będzie po twojemu. LOL

Re: Od 1 stycznia 2013 cesja leasingu jest uregulowana podat

autor: redempt » 25 sty 2013, o 00:13

Michael pisze:
redempt pisze:to może odwrócę pytanie: po cóż też umieszczono ten żałosny art 18 w ustawie deregulacyjnej?
Ustawa poza cesją zmienia też inne sprawy związane z leasingiem.
Może chodzi o to, żeby np. obecnie trwające umowy leasingu nieruchomości nie były skracane do nowego okresu minimalnego...

Cholera wie co ustawodawca miał konkretnie na myśli. Czy jego zamysłem było, żeby cesji "starych" umów też nie można było robić?
Myślę, że trzeba poczekać chwilę i zobaczyć co z tego będzie.

Ja zadzwonię za jakieś 2-3 tygodnie do KIP i zobaczymy czy powiedzą coś nowego. Możliwe, że niedługo pojawią się też jakieś interpretacje podatkowe dotyczące tej sprawy i będziemy wiedzieli więcej jakie jest stanowisko fiskusa.
interpretacje wydaje się "niezwłocznie" czyli 3 okrągłe miesiące
nie wcześniej więc niż w kwietniu coś się może ukazać choć tu bym wątpił żeby już 2.01 ktoś o to pytał
a poza tym później też "niezwłocznie" się je umieszcza na SIPie MF, można i w ogóle nie...
przez telefon - jak się dodzwonisz - to ci wiele ekspert nie powie; ja mam tak, że mnie biorą na przeczekanie - 10 minut muzyki, coś tam powciskają i rozmowa się zrywa... to są eksperci...

Re: Od 1 stycznia 2013 cesja leasingu jest uregulowana podat

autor: Michał Krupiński » 15 sty 2013, o 11:24

redempt pisze:to może odwrócę pytanie: po cóż też umieszczono ten żałosny art 18 w ustawie deregulacyjnej?
Ustawa poza cesją zmienia też inne sprawy związane z leasingiem.
Może chodzi o to, żeby np. obecnie trwające umowy leasingu nieruchomości nie były skracane do nowego okresu minimalnego...

Cholera wie co ustawodawca miał konkretnie na myśli. Czy jego zamysłem było, żeby cesji "starych" umów też nie można było robić?
Myślę, że trzeba poczekać chwilę i zobaczyć co z tego będzie.

Ja zadzwonię za jakieś 2-3 tygodnie do KIP i zobaczymy czy powiedzą coś nowego. Możliwe, że niedługo pojawią się też jakieś interpretacje podatkowe dotyczące tej sprawy i będziemy wiedzieli więcej jakie jest stanowisko fiskusa.

Re: Od 1 stycznia 2013 cesja leasingu jest uregulowana podat

autor: redempt » 14 sty 2013, o 22:30

to może odwrócę pytanie: po cóż też umieszczono ten żałosny art 18 w ustawie deregulacyjnej?

Na górę