Strona 1 z 1

Dlaczego wykup po 2 latach waha się w zależności od oferty od 16% do 20%? I pytanie o opóźnienie odbioru samochodu

: 1 cze 2017, o 21:04
autor: Suchoparex
Witam

Mam dwa pytania w temacie leasingu na które nie udało mi się znaleźć odpowiedzi:

1) Przy leasingu na 2 lata (samochód osobowy), końcowy wykup waha się pomiędzy 16-20%. W większości firm leasingowych jest to 19%, ale kilka firm ma 16%. Firmy które mają 19% zarzekają się że jest to najmniejszy możliwy % wykupu (przy dwóch latach) zgodny z przepisami. Gdzie w takim razie kryje się haczyk wśród ofert z 16% wykupem?

2) Mam planowany odbiór samochodu z salonu za trzy miesiące. Słyszałem, że jest możliwość już teraz podpisania umowy leasingu na ten samochód i otrzymania już teraz (w czerwcu) faktury na kwotę opłaty wstępnej (przykładowo 45%). Co za tym idzie, mógłbym od razu wrzucić sobie w koszta taką fakturę. Czy takie rozwiązanie niesie ze sobą jakieś dodatkowe ryzyko (zagrożenia)? Co w przypadku gdyby okazało się, że samochód będzie jednak później, lub okazało by się przy odbiorze, że jednak jest z samochodem coś nie tak?

Re: Dlaczego wykup po 2 latach waha się w zależności od oferty od 16% do 20%? I pytanie o opóźnienie odbioru samochodu

: 2 cze 2017, o 08:25
autor: Jarosław Król
Suchoparex pisze:1) Przy leasingu na 2 lata (samochód osobowy), końcowy wykup waha się pomiędzy 16-20%. W większości firm leasingowych jest to 19%, ale kilka firm ma 16%. Firmy które mają 19% zarzekają się że jest to najmniejszy możliwy % wykupu (przy dwóch latach) zgodny z przepisami. Gdzie w takim razie kryje się haczyk wśród ofert z 16% wykupem?
Nie ma haczyka. Faktycznie tak jest od wielu już lat, że niektóre firmy mają wykup 16%, a te które mają 19% upierają się, że tylko to jest zgodne z przepisami podatkowymi. Jest to kwestia ich interpretacji i tylko tyle. Nie ma się czego obawiać.
Suchoparex pisze:2) Mam planowany odbiór samochodu z salonu za trzy miesiące. Słyszałem, że jest możliwość już teraz podpisania umowy leasingu na ten samochód i otrzymania już teraz (w czerwcu) faktury na kwotę opłaty wstępnej (przykładowo 45%). Co za tym idzie, mógłbym od razu wrzucić sobie w koszta taką fakturę. Czy takie rozwiązanie niesie ze sobą jakieś dodatkowe ryzyko (zagrożenia)? Co w przypadku gdyby okazało się, że samochód będzie jednak później, lub okazało by się przy odbiorze, że jednak jest z samochodem coś nie tak?
Czego konkretnie się obawiasz?

Re: Dlaczego wykup po 2 latach waha się w zależności od oferty od 16% do 20%? I pytanie o opóźnienie odbioru samochodu

: 2 cze 2017, o 10:42
autor: Suchoparex
Jarosław Król pisze:Czego konkretnie się obawiasz?
Słyszałem, że taką umowę leasingu można podpisać na trzy miesiące przed odbiorem samochodu. Nie wiem czy jest to warunek jednej konkretnej firmy, czy wszystkich. Zastanawiałem się co w przypadku gdyby odbiór takie samochodu się przeciągnął (np. z winy salonu). Albo samochód posiadałby wady, które uniemożliwiały by jego odbiór (naprawa lub wymiana znowu by trwała). Zdaje sobie sprawę, że to pewnie marginalne przypadki... ale zawsze. Czy firma leasingowa mogłaby robić z tego jakieś problemy.

Ewentualnie inne ryzyka takiego rozwiązania, z których mogę nie zdawać sobie sprawy.

Re: Dlaczego wykup po 2 latach waha się w zależności od oferty od 16% do 20%? I pytanie o opóźnienie odbioru samochodu

: 3 cze 2017, o 11:39
autor: Jarosław Król
Suchoparex pisze:Słyszałem, że taką umowę leasingu można podpisać na trzy miesiące przed odbiorem samochodu. Nie wiem czy jest to warunek jednej konkretnej firmy, czy wszystkich. Zastanawiałem się co w przypadku gdyby odbiór takie samochodu się przeciągnął (np. z winy salonu).
To raczej zależy od konkretnej firmy. W umowie lub OWUL powinny być podane terminy dotyczące odbioru i zasady rozliczenia umowy jeżeli dostawca nie dostarczy przedmiotu w terminie. W praktyce jednak takie sprawy załatwia się indywidualnie w porozumieniu korzystający-finansujący-zbywca, więc ciężko wskazać jedną ścieżkę postępowania.
Suchoparex pisze:Albo samochód posiadałby wady, które uniemożliwiały by jego odbiór (naprawa lub wymiana znowu by trwała). Zdaje sobie sprawę, że to pewnie marginalne przypadki... ale zawsze. Czy firma leasingowa mogłaby robić z tego jakieś problemy.

Ewentualnie inne ryzyka takiego rozwiązania, z których mogę nie zdawać sobie sprawy.
Tutaj jest o wadach przedmiotu leasingu: https://www.fmleasing.pl/porady/leasing ... u-leasingu
Formalnie tak to właśnie wygląda, ale w praktyce to też się często załatwia indywidualnie - tu masz przykład jak można rozwiązać wszystko polubownie pomimo zgrzytów: https://www.fmleasing.pl/aktualnosci/kt ... ieslusznie