Odliczanie VAT: Przeróbka używanego - osobowy na ciężarowy

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
delegat

Re: Odliczanie VAT: Przeróbka używanego - osobowy na ciężarowy

Post autor: delegat »

chyba Michael jesteś trochę w błędzie, ponieważ:
"W świetle wyroku Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich z dnia 22 grudnia 2008r. w sprawie C-414/07 Magoora sp. z o.o. podatnicy polscy zachowali po 30 kwietnia 2004 r., niezależnie od przepisów obowiązujących później, prawo do odliczenia VAT od samochodów innych niż samochody osobowe, o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg.", dlatego obecnie można korzystać z odliczenia na podstawie:

-aktualnego przepisu art.86 ust.3 ustawy z dnia 11 kwietnia 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dopuszczalna masa całkowita pow. 3,5 t. + wyjątki (tzw. wzór Lisaka), albo
-art. 25 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) - dopuszczalna ładowność pow. 500 kg (tzw. samochody z kratką).
o przyjeciu podstawy prawnej decyduje podatnik.

czyli wybierając pierwszy wariant mamy obowiązek zastosowania się do art.86 ust.5 i 5a ustawy z dnia 11 kwietnia 2004 r
a wybierając drugi wariant ma jedynie zastosowanie art. 25 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r i w tym przypadku dla rozstrzygnięcia czy dany pojazd jest samochodem ciężarowym czy osobowym decyduje właściwy organ administracji w sprawie rejestracji pojazdu, którego potwierdzeniem jest wydany dowód rejestracyjny czyli gdy powyższy dokument klasyfikuje pojazd jako samochód ciężarowy, a dopuszczalna ładowność przekracza 500 kg, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od samochodu oraz o paliw do tego samochodu.

Najważniejsze jest to czy w momencie nabycia przez podatnika samochód ten był osobowy czy ciężarowy.

Co prawda Ministerstwo Finansów w lutym 2009 roku wydało wyjaśnienie w którym informuję, że:

"............Prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdów samochodowych przysługuje, co do zasady, w przypadku gdy:

1.przepisy ustawy o podatku od towarów i usług obowiązujące od dnia 1 maja 2004r. umożliwiają (-ły) odliczenie podatku,

2.przepisy ustawy o podatku od towarów i usług obowiązujące od dnia 1 maja 2004r. uniemożliwiają (-ły) odliczenie podatku, ale przepisy o podatku od towarów i usług obowiązujące na dzień 30 kwietnia 2004r. umożliwiały odliczenie podatku, tj. w przypadku paliwa do używanych przez podatnika pojazdów samochodowych, w odniesieniu do których na podstawie homologacji producenta lub importera dla danego typu pojazdu samochodowego bezspornie wynika, że nie jest to samochód osobowy i dopuszczalna ładowność tego pojazdu wynosi powyżej 500 kg.........."

Jest to jedynie pismo wyjaśniające a ni uinterpretacja przepisów a w przepisach zarówno tych z 1993 jak i tych z 2004 roku nigdzie nie jest zapisana ani wymagalna homologacja producenta lub importera po to ażeby stwierdzić że przedmiotowy samochód nie jest samochodem osobowym i jego dopuszczalna ładowność wynosi powyżej 500 kg.
Biroąc powyższe pod uwagę potwierdzeniem ciężarówki jest dowód rejestracyjny wydany przez właściwy organ Państwowy.
Również w wyroku Trybunału Sprawiedliwości Wspólnot Europejskich z dnia 22 grudnia 2008r nie ma zawartej informacji uzależniającej odliczenie podatku VAT od homologacji producenta lub importera.


Uzyskaj najlepsze możliwe warunki Leasingu i Ubezpieczenia GAP

 Wyszukiwarka Leasingu  - Otrzymasz oferty od bankowych leasingodawców. Porównasz warunki i unikniesz kosztownych błędów.

 Kalkulator Ubezpieczenia GAP  - Kupisz dobry GAP fakturowy taniej na włąsną rękę.



Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2038
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Odliczanie VAT: Przeróbka używanego - osobowy na ciężarowy

Post autor: Michał Krupiński »

chyba Michael jesteś trochę w błędzie, ponieważ:

Witaj Delegat!
Masz rację. Ja ten temat stworzyłem bazując na licznych rozmowach telefonicznych z różnymi urzędami (w tym kilkoma US, a nawet KIPem).
Jak się okazuje poziom "gdybactwa" w tych instytucjach jest przerażający - zresztą to żadne zaskoczenie, że za każdym razem można dowiedzieć się czegoś innego... Czasem ZUPEŁNIE czego innego. :?

Sprawa przeróbek wyjaśniła się w innym wątku przy okazji dyskusji o homologacji zagranicznej:
http://www.fmleasing.pl/forum/viewtopic.php?f=7&t=740

Tam też zaczęło się od czegoś innego, a na czymś zupełnie innym skończyło. :)

Pozdro
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

ODPOWIEDZ