Koniec akcyzy od 1 września?

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Matti
PRO/Moderator
Posty: 163
Rejestracja: 29 maja 2009, o 12:45

Koniec akcyzy od 1 września?

Post autor: Matti »

http://finanse.wp.pl/kat,9231,title,Pre ... &_ticrsn=3

Ma ktos jakies lepsze info? Bedzie trzeba sie nad tym zglebic, bo nie chce mi sie wierzyc, ze bedzie az tak różowo z importem aut z silnikami powyzej 2ccm :roll:
"Nie znam się na tym, więc tym chętniej się wypowiem..." --> FAIL!


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Koniec akcyzy od 1 września

Post autor: Michał Krupiński »

Przyznam się, że nic mi na ten temat nie było wiadomo... :?
Tzn. wiedziałem, że ma być jakaś nowelizacja, bo dzień po tym jak była poprzednia okazało się, że nadal coś jest niezgodne z unijnymi dyrektywami...

Więc obecna nowelizacja jest wymuszona przez UE.

Ale moim zdaniem to nie oznacza zniesienia podatku akcyzowego od samochodów osobowych. Pomijam już to, że byłaby to rewolucja o której od dawna wszyscy by trąbili...
Jednak powiedzmy, ze nie jest to akurat argument merytoryczny, więc spojrzałem w ustawę i widzę:

Nowelizacja przewiduje wprowadzenie punktu:
w art. 101 po ust. 2 dodaje się ust. 2a w brzmieniu:
„2a. Obowiązek podatkowy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego albo sprzedaży, o której mowa w art. 100 ust. 1 pkt 3 lit. a, nie powstaje, jeżeli ten samochód osobowy został dostarczony wewnątrzwspólnotowo lub wyeksportowany w terminie 30 dni od dnia nabycia wewnątrzwspólnotowego albo sprzedaży, o której mowa w art. 100 ust. 1 pkt 3 lit. a. Fakt dostawy wewnątrzwspólnotowej lub eksportu jest potwierdzany przez dokumenty, o których mowa w art. 107 ust. 3.”;
Na mój chłopski rozum chodzi o to, że akcyzy nie zapłaci ktoś kto kupił samochód w Unii i w ciągu 30 dni go sprzedał do Unii lub poza Unię.
Zaznaczam, że mogę się mylić w moim rozumieniu tego punktu.

Jednak wydaje mi się, że gdyby ktoś chciał znieść akcyzę od samochodów osobowych to zapisałby to inaczej.
A tymczasem w ustawie nadal zostaje art 100 w brzmieniu:
Art. 100.
1. W przypadku samochodu osobowego przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:
1) import samochodu osobowego niezarejestrowanego wcześniej na terytorium
kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym;
2) nabycie wewnątrzwspólnotowe samochodu osobowego niezarejestrowanego
wcześniej na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym;
3) pierwsza sprzedaż na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego
na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym:
a) wyprodukowanego na terytorium kraju,
b) od którego nie została zapłacona akcyza z tytułu czynności, o których
mowa w pkt 1 albo 2.
Wydaje mi się, że żeby znieść akcyzę na samochody z unii, to wystarczyłoby generalnie wykreślić lub zmienić treść ust 1 pkt 2.

Ale podkreślam, że mogę się mylić.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Koniec akcyzy od 1 września?

Post autor: Michał Krupiński »

Swoją drogą jeśli się nie mylę, to niezłego newsa wysmarowali w PAP - chodzi mi o to zdanie:
Inne zmiany dotyczą zwolnienia z akcyzy samochodów osobowych kupowanych w ramach procedury "nabycia wewnątrzwspólnotowego".
Widzę, że wszystkie portale to powtórzyły... :roll:
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
docktor
Posty: 86
Rejestracja: 10 sie 2010, o 17:21

Re: Koniec akcyzy od 1 września?

Post autor: docktor »

Nie ma o tym mowy!
Rzad nie dlatego podnosi stawke vat, zeby oddac kilka miliardow z akcyzy na samochody lekka reka. :D
Na przyszły rok planowane są nawet większe wpływy z vat przez podwyzki na paliwie i papierosach. Zdanej utraty wplywow nie bedzie i tego nie ma nawet w zalozeniach do budzetu 2011.
To jest jakas bledna informacja :(

Awatar użytkownika
Hoover
PRO
Posty: 168
Rejestracja: 19 kwie 2009, o 16:42

Re: Koniec akcyzy od 1 września?

Post autor: Hoover »

Akcyza od samochodów teoretycznie ma być zniesiona i zastąpiona podatkiem ekologicznym, ale to pieśń przyszłości.
Podatek ekologiczny zresztą ma być sposobem na zwiększenie wpływów do budżetu, a nie ich obniżenie. :lol:

Do tego czasu nikt żadnej akcyzy nie zniesie. Teraz podatki się podwyższa a nie obniża jeśli ktoś jeszcze nie zauważył. ;)

Awatar użytkownika
KOLEC
Posty: 316
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 10:56

Re: Koniec akcyzy od 1 września?

Post autor: KOLEC »

Na mój chłopski rozum chodzi o to, że akcyzy nie zapłaci ktoś kto kupił samochód w Unii i w ciągu 30 dni go sprzedał do Unii lub poza Unię.
Polska jest przecież w Unii! :roll:

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Koniec akcyzy od 1 września?

Post autor: Michał Krupiński »

Polska jest przecież w Unii! :roll:
Ecchhhh... :)
No użyłem skrótu myślowego. ;)

Chodzi generalnie o nabycie i dostarczenie wewnątrzwspólnotowe, czyli inaczej import/eksport z krajów UE do Polski.

Podam przykład:
O ile dobrze rozumiem zapis nowelizacyjny - Z akcyzy będziesz zwolniony jeśli kupisz samochód np. w Niemczech (lub innym kraju UE z wyłączeniem Polski ;) ) i w ciągu 30 dni sprzedasz go do jakiegokolwiek innego kraju na świecie (z wyjątkiem Polski ;) ).

Mam nadzieję, że doprecyzowałem wystarczająco o co mi chodzi. :)
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


ODPOWIEDZ