Podpisuję umowę leasingu - na czym oprzeć decyzję?

Porady i pomoc w uzyskaniu finansowania pojazdów i sprzętu. Także dyskusje o wynajmie długoterminowym. Sprawy związane z przebiegiem leasingu, użytkowaniem przedmiotu, cesje, wykup i zakończenie umowy
Awatar użytkownika
Hatul

Podpisuję umowę leasingu - na czym oprzeć decyzję?

Post autor: Hatul »

Witam! Jestem rzeczywiście zielony w tym temacie, a przymierzam się do pierwszej umowy (samochód osobowy). Na pewno trochę światła rzuciła lektura tego forum. Nawet skorzystałem z formularza i wysłałem zapytanie o ofertę - dostałem kilka propozycji, ale tu widzę pewien problem: oferty w zasadzie nie różnią się w sposób istotny jeśli chodzi o wysokość raty, oprocentowanie - różnice są "groszowe". Na czym więc oprzeć swoją decyzję? Zagłębiać się w każdą umowę i czytać warunki (dużo linijek drobnym druczkiem)? Po lekturze forum zwracam teraz uwagę na aspekt windykacji przy przedwczesnym zakończeniu umowy: czy są jeszcze firmy, które w rozliczeniu odszkodowania nie uznają za swoją korzyść zwróconego pojazdu? Optymalnie pewnie byłoby dostać na talerzu nazwę najlepszej firmy leasingowej, ale wiem, że takiej nie ma ;)
Kolejne pytanie: na ile agenci firm są podatni na negocjacje wysokości rat/prowizji? Czy warto w ogóle porywać się na takie targi?
Znajoma chwaliła się, że wynegocjowała szczególnie dobre warunki leasingu i darowano jej nawet 3 raty leasingowe - czy to spotykana praktyka i warto pytać o taką "promocję"? (to był chyba leasing związany z firmą Renault).
Kolejne: warto zainteresować się ubezpieczeniem GAP? Czy decyzję trzeba podjąć przy podpisywaniu umowy, czy można już w trakcie?
Z otrzymanych ofert dość przyjazna jest ta od Getin L. - zmiana oprocentowania opiera się na Wibor 3M - czy daje to jakąś korzyść w porównaniu z 1M (jak u większości)?
To na razie tyle, będę wdzięczny za każdą odpowiedź...


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
// NOTATKA MODERATORA //
Temat wydzielony z wątku:
Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!
Nie krępuj się zadawać pytań! Na tym forum żadne nie zostanie bez odpowiedzi!!!
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: Michał Krupiński »

Hatul, Sądząc po pytaniach, to wcale nie jesteś taki zielony jak sam o sobie twierdzisz. :)
Co do tego, które jeszcze firmy nie biorą pod uwagę wartości zwindykowanego przedmiotu leasingu, to jest już to zjawisko na wymarciu - a może nawet nieobecne.
Nie mamy niestety co do tego 100% pewności, bo to wychodzi dopiero w praniu, ale wygląda na to, że presja rynku (m.in. naszego forum), a także orzecznictwa sądów spowodowała, że firmy leasingowe w większości już borą wartość zwindykowanego przedmiotu leasingu w rozliczeniu.
Problem tu jest jednak inny - część firm leasingowych sprzedaje te przedmioty za bezcen w niejasnych okolicznościach.
Użytkownicy zgłaszają nam, że to dotyczy m.in. Getin Leasing (firmy o której wspominasz), choć to nie jest takie łatwe do zweryfikowania, więc nie mam co do tego pewności.

Jeśli chodzi o negocjacje, to ja zawsze zalecam rozsądek. :) Branża leasingowa jest dość mocno konkurencyjna - jeśli nie bierze się oferty leasingu od np. dealera, komisu, itd., gdzie wliczona jest jego prowizja, albo gdzieś tam bierze ofertę "z ulicy" tylko szuka w popularnych źródłach (np. przez net), to raczej nie ma już dużego marginesu negocjacji. Z reguły takie oferty są już dość tanie - co oczywiście nie zamyka drogi do negocjacji, ale nie da się już raczej urwać spektakularnych kwot. :)
Jeśli chodzi o "darowanie trzech rat", to niestety nie ma takich cudów. Jak wspomniałem, jest to branża dość konkurencyjna - "akcje" typu "trzy miesiące za darmo", itp. są okupione albo wyższym kosztem całkowitym, albo dłuższym okresem leasingu albo tak jak w przypadku leasingów fabrycznych (np. Toyota Leasing finansuje leasing samochodów marki Toyota) jest to finansowanie bez rabatu na cenę przedmiotu leasingu. Wtedy taka firma może pozwolić sobie na "luksus" darowania trzech rat, albo leasing "0%" czy "105%", itp., ale to jest tylko marketingowa ściema. ;)

Co do GAP, to różnie bywa - część firm leasingowych wymaga zawarcia tego ubezpieczenia od razu i nie daje możliwości jego zawarcia w późniejszym terminie.
Jednak jest coraz więcej ubezpieczycieli GAP i można je zawierać samemu, niezależnie - nawet w późniejszych terminach. ;)
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

ODPOWIEDZ