Metoda sumy numerów dla potrzeb podziału raty leasingowej?

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
AgataW

Metoda sumy numerów dla potrzeb podziału raty leasingowej?

Post autor: AgataW »

Witam,

Czy ktoś z Państwa stosował może jedną z metod uproszczonych - tzw. metodę sumy numerów dla potrzeb podziału raty leasingowej na część kapitałową i odsetkową?
Jeżeli tak, prosiłabym o weryfikację sposobu interpretacji/obliczeń w przypadku rat płatnych z góry, bo mam problem z przeprowadzeniem tej kalkulacji.

W tym przypadku mianownik (tzw. sumę numerów) oblicza się zgodnie ze wzorem (przykładowe źródło KSR nr 5 http://www.mf.gov.pl/dokument.php?const=1&dzial=74&id=...)

Suma numerów = N(N-1)/2 gdzie N to liczba rat
Przy tak wyznaczonym mianowniku nie mam możliwości wyliczenia poprawnej wysokości odsetek. Dla rat płatnych z dołu jest ok.

Przykład 1 (raty płatne z dołu, ok)
5 rat, kwota odsetek=10 0000
Suma numerów= N (N+1)/2=15
Wyliczenie części odsetkowej rat:
1) 5/15*10000=
2) 4/15*10000
3) 3/15*10000
4) 2/15*10000
5) 1/15*10000

Przykład 2 (raty płatne z góry, nie sumuje się do 1)
5 rat, kwota odsetek=10 0000
Suma numerów= N (N-1)/2=10
Wyliczenie części odsetkowej rat
1) 5/10*10000=
2) 4/10*10000
3) 3/10*10000
4) 2/10*10000
5) 1/10*10000


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
// NOTATKA MODERATORA //
Temat wydzielony z wątku:
Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!
Nie krępuj się zadawać pytań! Na tym forum żadne nie zostanie bez odpowiedzi!!!
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: Lui »

AgataW, Coś jest nie tak z tym linkiem- prowadzi do pustej strony. Wrzuć jeszcze raz prawidłowo będzie wiadomo o czym mowa. :)
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
AgataW

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: AgataW »

Mam nadzieję że teraz powinno być już ok :) już z odnośnikiem do właściwego dokumentu

http://www.mf.gov.pl/_files_/rachunkowo ... erzawa.pdf

Chodzi o pkt. X.3, tylko w kontekście opłat z góry (szczegoły w poprzednim wątku)

pozdrawiam

Awatar użytkownika
AgataW

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: AgataW »

Wracając do rat płatnyzh z góry, wydaje mi się, że ostatnia rata powinna być wyłącznie kapitałowa, czyli licznik określam zaczynając od n-1 a nie od n (jak przy ratach płatnych z dołu).

Przykład (abstrakcyjny, chodzi o zasadę :)

5 rat, kwota odsetek=10 0000
Kapitał: 50 000
Rata: 12 000
Suma numerów= N (N-1)/2=10
Wyliczenie części odsetkowej rat

1) 4/10*10000=4 000 (K=8000)
2) 3/10*10000= 3 000 (K=9 000)
3) 2/10*10000= 2 000 (K=10 000)
4) 1/10*10000= 1 000 (K=11 000)
5) 0/10*10000 tj. 0 (K=12 000)

Tak mi wynikalo z kalkulacji ale prosilabym o potwierdzenie/zanegowanie mojego toku myślenia

pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: Michał Krupiński »

Rafael22, Dostałem od Ciebie kalkulator na maila, ale jeszcze nie zdążyłem się zaznajomić z tą najnowszą wersją, bo ostatnio trochę dużo zajęć...
Bardzo fajnie, że masz chęć go dopracowywać i brawo za stworzenie.

Myślę, że powinieneś w ogóle na forum założyć nowy temat o tym kalkulatorze, to wtedy wszyscy będą mogli sprawdzić jak on działa i zgłaszać swoje uwagi. Pomyśl o tym... :)

AgataW,
Obawiam się, że w tej tematyce niewielu z nas tutaj ma jakieś doświadczenie czy szczegółową wiedzę.
Sądzę, że prędzej znajdziesz pomoc na jakimś forum księgowym
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


ODPOWIEDZ