Leasingodawca zmusza mnie do swojego ubezpieczenia - może?

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
tenorex
Posty: 1
Rejestracja: 13 gru 2011, o 19:51

Leasingodawca zmusza mnie do swojego ubezpieczenia - może?

Post autor: tenorex »

Witam
Mam pytanie dotyczące ubezpieczenia w leasingu. właśnie kupiłem nowe auto przez jedną z firm leasingowych i wszystko było by dobrze gdyby nie temat ubezpieczenia. Od wielu lat posiadam stałego brokera który ubezpiecza wszystkie moje auta i tym razem też tak chciałem zrobić. Niestety firma leasingowa próbuje zmusić mnie do zawarcia umowy ubezpieczeniowej z brokerem wyznaczonym przez nich. Moje pytanie brzmi czy mają do tego prawo ? czy mogą zmusić mnie do wykupienia polisy u wybranego przez nich agenta? Chciałem nadmienić, że ubezpieczenie chciałem wykupić dokładnie w tej samej firmie co proponuje mi ich agent. Jeśli ich działania są niezgodne z prawem to co mogę zrobić żeby się przedtym obronić i ewentualnie gdzie mogę złożyć skargę na działania tej firmy i ich agenta. Nadmienię, że byłem straszony możliwością nie wydania mi auta jeśli nie zgodzę się na ich warunki. żeby choć oferta tego agenta była choć troszkę lepsza od tej którą zaproponował mi mój agent to bym nić nie mówił, ale on wyłudził kopie umowy od mojego agenta i przedstawił mi dokładnie identyczną w tej samej firmie ubezpieczeniowej. Bardzo proszę o radę jak ewentualnie mogę postąpić żeby nie brać ubezpieczenia od człowieka.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
// NOTATKA MODERATORA //
Temat wydzielony z wątku:
Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!
Nie krępuj się zadawać pytań! Na tym forum żadne nie zostanie bez odpowiedzi!!!
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!

Post autor: Michał Krupiński »

tenorex pisze:Witam
Mam pytanie dotyczące ubezpieczenia w leasingu. właśnie kupiłem nowe auto przez jedną z firm leasingowych i wszystko było by dobrze gdyby nie temat ubezpieczenia. Od wielu lat posiadam stałego brokera który ubezpiecza wszystkie moje auta i tym razem też tak chciałem zrobić. Niestety firma leasingowa próbuje zmusić mnie do zawarcia umowy ubezpieczeniowej z brokerem wyznaczonym przez nich. Moje pytanie brzmi czy mają do tego prawo ? czy mogą zmusić mnie do wykupienia polisy u wybranego przez nich agenta? Chciałem nadmienić, że ubezpieczenie chciałem wykupić dokładnie w tej samej firmie co proponuje mi ich agent. Jeśli ich działania są niezgodne z prawem to co mogę zrobić żeby się przedtym obronić i ewentualnie gdzie mogę złożyć skargę na działania tej firmy i ich agenta. Nadmienię, że byłem straszony możliwością nie wydania mi auta jeśli nie zgodzę się na ich warunki. żeby choć oferta tego agenta była choć troszkę lepsza od tej którą zaproponował mi mój agent to bym nić nie mówił, ale on wyłudził kopie umowy od mojego agenta i przedstawił mi dokładnie identyczną w tej samej firmie ubezpieczeniowej. Bardzo proszę o radę jak ewentualnie mogę postąpić żeby nie brać ubezpieczenia od człowieka.
Witaj tenorex
Firmy leasingowe generalnie preferują i robią wszystko, żeby ubezpieczenia zawierać pośrednio przez nie...
Czemu tak jest? Początki tego były szlachetne - jeśli można to tak określić. Po prostu ubezpieczenia leasingodawców przeważnie miały dobrą i sprawdzoną ochronę oraz mniej problemową likwidację szkód niż jest to w przypadku indywidualnego użytkownika. Do tego były to ubezpieczenia tańsze...
Niestety z czasem leasingodawcy zorientowali się, że przy okazji jest to dla nich dobry zarobek - takie pośredniczenie w zawieraniu ubezpieczeń.
Dlatego już kilka lat temu firmy leasingowe wprowadziły różne bodźce w umowach mające zniechęcić leasingobiorców do skorzystania z zewnętrznego ubezpieczenia.
Jest to np. opłata manipulacyjna za takie zewnętrzne ubezpieczenie (z reguły 100-300 zł). Do tego dochodzi konieczność uzyskania zgody od leasingodawcy na takie ubezpieczenie.
Ten ostatni warunek jest podyktowany tym, żeby leasingobiorca nie zawarł jakiegoś śmieciowego ubezpieczenia, które w razie szkody nie pokryje wystarczająco szkód...

W Twoim jednak przypadku jeśli chodzi o takie samo ubezpieczenie (jeśli rzeczywiście o takie chodzi, bo często pakiet leasingodawcy chroni więcej niż taki "indywidualny" nawet w tej samej firmie ubezpieczeniowej), to chodzi prawdopodobnie o kasę... :)

Czy możesz coś z tym zrobić? Niestety nie bardzo. Zawierając umowę leasingu prawdopodobnie zgodziłeś się na takie działania leasingodawcy (tutaj muszę odesłać do lektury OWUL, bo w nim to powinno być zapisane).
Niestety, ale takie rzeczy powinno sprawdzać się przed zawarciem umowy leasingu i jeśli jest to takie ważne, to wybierać tą firmę leasingową, która jest w miarę "przyjaźnie" nastawiona do ubezpieczeń kupowanych przez leasingobiorców.

Podkreślam jednak, że większość firm stara się zrobić tak, żeby kupować ubezpieczenia jednak u nich.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

ODPOWIEDZ