Proszę o przykładową ofertę leasingu i pomoc w obliczeniu jej IRR

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
zielona

Proszę o przykładową ofertę leasingu i pomoc w obliczeniu jej IRR

Post autor: zielona »

Witam

Z racji tego, że jestem zielona w kwestiach leasingu, mam pytanie odnośnie obliczenia IRR leasingu operacyjnego, które są mi potrzebne do celów edukacyjnych ;) Moje fikcyjne przedsiębiorstwo chce skorzystać z oferty leasingu na samochód. Dane są przypadkowe, zaczerpnięte z jakiejś strony internetowej ;)

Cena netto: 100 000 PLN
Okres leasingu: 36 miesięcy
Czynsz inicjalny: 15% - 15 000 PLN
Wysokość raty 2,8% - 2796,52 PLN
Wykup 1% - 1000 PLN

Kombinowałam trochę z obliczeniami IRR w Excelu i wyszedł mi wynik równy 9,47%, którego nie jestem pewna. Prosiłabym o pomoc w obliczeniu IRR, a jeśli oferta okaże się mało atrakcyjna to o jakiś "lepszy przykład" wraz z obliczeniem IRR.

Nie ukrywam, że mam spory problem z tymi wyliczeniami, także będę bardzo wdzięczna za każdą pomoc :)


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
// NOTATKA MODERATORA //
Temat wydzielony z wątku:
Jesteś zielony w temacie leasingu? Pytaj śmiało- o wszystko!
Nie krępuj się zadawać pytań! Na tym forum żadne nie zostanie bez odpowiedzi!!!
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
rooster
PRO
Posty: 143
Rejestracja: 13 cze 2009, o 20:52

Re: Proszę o przykładową ofertę leasingu i pomoc w obliczeniu jej IRR

Post autor: rooster »

zielona pisze:Witam

Z racji tego, że jestem zielona w kwestiach leasingu, mam pytanie odnośnie obliczenia IRR leasingu operacyjnego, które są mi potrzebne do celów edukacyjnych ;) Moje fikcyjne przedsiębiorstwo chce skorzystać z oferty leasingu na samochód. Dane są przypadkowe, zaczerpnięte z jakiejś strony internetowej ;)

Cena netto: 100 000 PLN
Okres leasingu: 36 miesięcy
Czynsz inicjalny: 15% - 15 000 PLN
Wysokość raty 2,8% - 2796,52 PLN
Wykup 1% - 1000 PLN

Kombinowałam trochę z obliczeniami IRR w Excelu i wyszedł mi wynik równy 9,47%, którego nie jestem pewna. Prosiłabym o pomoc w obliczeniu IRR, a jeśli oferta okaże się mało atrakcyjna to o jakiś "lepszy przykład" wraz z obliczeniem IRR.

Nie ukrywam, że mam spory problem z tymi wyliczeniami, także będę bardzo wdzięczna za każdą pomoc :)
Zapoznalas sie z tym tematem http://www.fmleasing.pl/forum/viewtopic.php?f=7&t=2971 ?

Awatar użytkownika
zielona

Re: Proszę o przykładową ofertę leasingu i pomoc w obliczeniu jej IRR

Post autor: zielona »

Tak, ale zbytnio mi to nie pomogło, dlatego napisałam... chodzi mi głównie o to, czy wynik wyszedł mi dobry, bo pierwszy raz w życiu liczyłam IRR, także nie jestem obeznana w tym temacie. A skoro tutaj jest tylu znawców leasingu, to myślę, że sprawdzenie wyniku nie jest dla nich jakimś wielkim wyczynem ;)

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Proszę o przykładową ofertę leasingu i pomoc w obliczeniu jej IRR

Post autor: Michał Krupiński »

zielona, Moim zdaniem źle Ci wychodzi IRR dla tej oferty.

Zależy jeszcze jakie przyjęłaś założenia. Czy rat jest 35 czy 36? Czy wykup płacony jest wraz z ostatnią ratą?
Poza tym ta przykładowa oferta też nie przystaje do dzisiejszych czasów.

Bardziej dzisiejsza będzie oferta taka:
Cena netto 100.000
Okres leasingu: 36 miesięcy (35 rat)
Czynsz inicjalny: 15% - 15 000 PLN
Wysokość raty 2,6466% - 2 646,58 PLN
Wykup 1% (płatny razem z ostatnią ratą) - 1000 PLN

IRR przy tym powinien Ci wyjść 6,68%.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
zielona

Re: Proszę o przykładową ofertę leasingu i pomoc w obliczeniu jej IRR

Post autor: zielona »

Michael pisze:zielona, Moim zdaniem źle Ci wychodzi IRR dla tej oferty.

Zależy jeszcze jakie przyjęłaś założenia. Czy rat jest 35 czy 36? Czy wykup płacony jest wraz z ostatnią ratą?
Poza tym ta przykładowa oferta też nie przystaje do dzisiejszych czasów.

Bardziej dzisiejsza będzie oferta taka:
Cena netto 100.000
Okres leasingu: 36 miesięcy (35 rat)
Czynsz inicjalny: 15% - 15 000 PLN
Wysokość raty 2,6466% - 2 646,58 PLN
Wykup 1% (płatny razem z ostatnią ratą) - 1000 PLN

IRR przy tym powinien Ci wyjść 6,68%.
Dzięki Michael! ;)
Zakładałam, że rat jest 36, a wykup płacony jest wraz z ostatnią ratą, ale mogłam coś pomieszać.
Mam jeszcze pytanie odnośnie IRR... Wiem, że im wyższe IRR tym większy dochód przyniesie inwestycja. I tu nasuwa się moje pytanie: czy oferta leasingu przy IRR równym 6,68% jest ofertą dobrą? Czepiam się tak tego IRR, bo muszę ocenić projekt inwestycyjny i wybrać najlepsze źródło finansowania.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Proszę o przykładową ofertę leasingu i pomoc w obliczeniu jej IRR

Post autor: Michał Krupiński »

zielona pisze:Mam jeszcze pytanie odnośnie IRR... Wiem, że im wyższe IRR tym większy dochód przyniesie inwestycja. I tu nasuwa się moje pytanie: czy oferta leasingu przy IRR równym 6,68% jest ofertą dobrą? Czepiam się tak tego IRR, bo muszę ocenić projekt inwestycyjny i wybrać najlepsze źródło finansowania.
Gdybyś patrzyła od strony finansującego, to byłoby tak, że im wyższy IRR tym lepiej, bo tym więcej finansujący zarobi na danej umowie.

Ale Ty zdaje się patrzysz na temat od strony korzystającego, więc tu będzie odwrotnie. ;) Im IRR dla finansującego niższy tym oferta jest atrakcyjniejsza dla korzystającego.

Ta oferta przykładowa, którą podałem to jest oferta na której finansujący nie zarobi jakoś szczególnie dużo (ale nadal zarobi w miarę okej), a dla korzystającego jest to dobra i dość tania oferta.

Przy takim IRR jak podałaś na początku 9,47%, to zarobek finansującego byłby zauważalnie wyższy, ale dla klienta taka oferta nie byłaby już atrakcyjna. Byłaby znacznie za droga jak na dzisiejsze warunki rynkowe.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
zielona

Re: Proszę o przykładową ofertę leasingu i pomoc w obliczeniu jej IRR

Post autor: zielona »

Michael, dzięki stokrotne! Nie ukrywam, że bardzo mi pomogłeś, a moje wszelkie wątpliwości zostały rozwiane ;)


ODPOWIEDZ