Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Wojcieszko
Posty: 11
Rejestracja: 21 sty 2014, o 22:30

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Wojcieszko »

Panowie, to ja mam jeszcze raz pytanie... W środę odbieram auto z homologacją N1. Zakup w leasing i mam zamiar odliczyć pełny VAT. Auto zapewne będzie używane do celów prywatnych, czy będę mógł odliczyć według nowych przepisów 50% VAT z paliwa?


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Tomasz Piotrowski »

Wojcieszko pisze:Panowie, to ja mam jeszcze raz pytanie... W środę odbieram auto z homologacją N1. Zakup w leasing i mam zamiar odliczyć pełny VAT. Auto zapewne będzie używane do celów prywatnych, czy będę mógł odliczyć według nowych przepisów 50% VAT z paliwa?
TAK! :)

Awatar użytkownika
Tomasz Piotrowski
PRO
Posty: 1162
Rejestracja: 2 kwie 2009, o 20:34

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Tomasz Piotrowski »

Jedziemy dalej z ustawą. Projekt przyjęty dziś przez rząd:

premier.gov.pl/wydarzenia/decyzje-rzadu/projekt-ustawy-o-zmianie-ustawy-o-podatku-od-towarow-i-uslug-oraz-1.html

Awatar użytkownika
Gość

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Gość »

Tomek_P pisze:
Wojcieszko pisze:W środę odbieram auto z homologacją N1. Zakup w leasing i mam zamiar odliczyć pełny VAT. Auto zapewne będzie używane do celów prywatnych, czy będę mógł odliczyć według nowych przepisów 50% VAT z paliwa?
TAK! :)
Czy na pewno? Odliczanie vat od paliwa będzie możliwe, ale być może od nowego roku. Jedynie od wydatków eksploatacyjnych 50%.

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Michał Krupiński »

Gość pisze:
Tomek_P pisze:
Wojcieszko pisze:W środę odbieram auto z homologacją N1. Zakup w leasing i mam zamiar odliczyć pełny VAT. Auto zapewne będzie używane do celów prywatnych, czy będę mógł odliczyć według nowych przepisów 50% VAT z paliwa?
TAK! :)
Czy na pewno? Odliczanie vat od paliwa będzie możliwe, ale być może od nowego roku. Jedynie od wydatków eksploatacyjnych 50%.

Spróbuję jeszcze raz: :roll:

Będzie można odliczać VAT 50% od paliwa samochodu z homologacją od wejścia w życie nowelizacji, bo:
a) tak przewiduje projekt nowelizacji Art. 11
b) jest to wyraźnie napisane w uzasadnieniu do projektu
c) nikt nie robi łaski w tym zakresie, bo uniemożliwienie odliczania 50% VAT od paliwa do samochodów z homologacją byłoby naruszeniem zgody derogacyjnej, a co za tym idzie procesy z fiskusem i wygrane przez podatników - jak nie przed polskimi sądami to przed TSUE.

Wyjaśnienie do podpunktu c:
Pełny zakaz odliczania VAT od paliwa może dotyczyć tylko samochodów osobowych, bo ich nie chroni zasada stand-still. Tzn. przed wejściem Polski do Unii od samochodów osobowych także nie można było odliczać VAT od paliwa. Więc polskie władze nie muszą się nawet pytać Komisji Europejskiej o zgodę, żeby dowolnie długo utrzymywać pełny zakaz odliczania VAT od paliwa do samochodów osobowych. (Tak na marginesie - właśnie dlatego mam obawy czy zakaz odliczania VAT od paliwa do osobowych zniknie z dniem 30.06.2015. Czy czasem nie zostanie w przyszłym roku przedłużony).
Samochody z homologacją są chronione przez zasadę stand-still, bo w momencie wejścia Polski do UE można było odliczać cały VAT od paliwa do nich.
Dlatego, żeby wprowadzić ograniczenia rząd musi pytać się KE, a ta zgodziła się jedynie na ograniczenie do 50% VAT, dlatego podpunkt a i b. ;)

Mam nadzieję, że to wyjaśnienie jest wystarczające.
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
jetlee

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: jetlee »

Panowie pomozcie jestem na kupnie auta z homologacja ciezarowa jest to Audi Q7 2006 rocznik. Sprzedajacy wyslal mi jakies tlumaczenie z czeskiego bo auto bylo sprowadzone z czech w 2006r i jest to homologacja typu pojazdu na co mam w niej zwrocic uwage by miec 100% pewnosc co do homologacji ? pisze w niej miedzy innymi tak : na tabliczce znamionowej znajduje sie homologacja typu UE E1/2001 pojazdu przed zmiana na kategorie N1 . potem pisze ze pojazd spelnia warunki wymagane ustawa 56/2001 Dz.U. w dowodzie rejestracyjnym jest ze ma 620kg ladownosci i ze jest na 5 osob ale nie ma kratki wewnatrz auta czy wszystko jest ok ?

Awatar użytkownika
FmLeasing.pl
FmLeasing.pl
Posty: 906
Rejestracja: 31 mar 2009, o 13:12

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: FmLeasing.pl »

Rada Ministrów przyjęła wczoraj (wtorek 28.01) projekt nowelizujący ustawę o VAT w zakresie samochodów osobowych i z homologacją. Jednak szansa na wejście w życie nowych ograniczeń z dniem 1 marca 2014 jest coraz mniejsza.
...
Czytaj dalej: Chcący nabyć samochód z homologacją mogą zyskać czas do kwietnia. Jest na to coraz większa szansa!
http://www.FmLeasing.pl | Kontakt: news(at)fmleasing.pl

Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Michał Krupiński »

jetlee pisze:Panowie pomozcie jestem na kupnie auta z homologacja ciezarowa jest to Audi Q7 2006 rocznik. Sprzedajacy wyslal mi jakies tlumaczenie z czeskiego bo auto bylo sprowadzone z czech w 2006r i jest to homologacja typu pojazdu na co mam w niej zwrocic uwage by miec 100% pewnosc co do homologacji ? pisze w niej miedzy innymi tak : na tabliczce znamionowej znajduje sie homologacja typu UE E1/2001 pojazdu przed zmiana na kategorie N1 . potem pisze ze pojazd spelnia warunki wymagane ustawa 56/2001 Dz.U. w dowodzie rejestracyjnym jest ze ma 620kg ladownosci i ze jest na 5 osob ale nie ma kratki wewnatrz auta czy wszystko jest ok ?
Jeżeli masz odpowiednią ładowność oraz homologację, to wiele wskazuje na to, że według przepisów o VAT obowiązujących od 1 stycznia 2014 roku (od wtedy nie jest wymagana już kratka) możesz odliczyć 100% VAT.

Jednak nie oczekuj, że ktoś tu na forum udzieli Ci odpowiedzi czy możesz spokojnie ten VAT odliczyć. Nie wiemy przecież czy wszystko jest w porządku z tymi dokumentami. Wreszcie nie wiemy jak ostatecznie będą obecne przepisy interpretowane przez urzędy skarbowe.

Niektórzy doradcy podatkowi są zdania, że tylko kratka daje 100% pewności, a z innymi "ciężarówkami" może być różnie.
Osobiście nie podzielam tego poglądu, ale pokazuje to tylko, że nikt nie da Ci tej pewności czy wszystko jest w porządku.

Twoje wątpliwości mógłby rozwiać w zasadzie tylko Urząd Skarbowy, gdybyś wystąpił o interpretację indywidualną, ale to niestety zajmuje zbyt wiele czasu, biorąc pod uwagę, że decyzje musisz podjąć szybko. :(

Może zadzwoń do Krajowej Informacji Podatkowej (Z tel. stac.: 801 055 055 Z tel. kom.: (22) 330 0330) i powiedz o co chodzi, że masz ładowność i dokumenty i czy to wystarczy. Z nimi różnie bywa, ale może coś powiedzą.

Jak coś, to daj znać. :)
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
jetlee

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: jetlee »

dzieki michal zadzwonie jutro do informacji podatkowej
okazuje sie ze auto ma homologacje ale czeska - kategoria pojazdu N1R ciezarowy ladownosc 630kg i w homologacji jest napisane ze ma kratke ale wlasciciel ja sciagnal ale mozna zalozyc spowrotem

Awatar użytkownika
jetlee

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: jetlee »

Czy wiek ktoś może czy każde auto z homologacja na ciezarowe musi miec kratke ? bo na stronie volkswagena jest taka informacja :

"Samochód posiada homologację ciężarową N1 na podstawie dyrektywy 2007/46/WE i jego dopuszczalna ładowność wynosi powyżej 500 kg. W takim razie w takim pojeździe nie ma konieczności instalowania przegrody (kratki). O szczegóły pytaj sprzedawcę."

W takim razie jak chce zakupić auto Audi Q7 które ma 620kg ładowność i homologacje N1 to też nie muszę miec kratki ?


Zablokowany