Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
Michał Krupiński
PRO
Posty: 2032
Rejestracja: 31 mar 2009, o 19:26

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Michał Krupiński »

Michał pisze:Ulala. Proszę bardzo.Źródło wiarygodne

prawo.rp.pl/artykul/792747,1083861-Tajne-rozmowy-ministra-decyduja-o-ograniczeniach-w-VAT-od-aut.html
Przypomnę, że przede wszystkim nie znamy treści wniosku derogacyjnego. Nie wiemy co Minister Finansów w nim napisał, bo został on "utajniony".
Związek Dealerów Samochodów próbował zmusić MF do ujawnienia jego treści i wygrał nawet w sądzie.

Ale MF odwołał się od wyroku, co w praktyce oznacza, że >jeżeli< poznamy treść wniosku, to stanie się to za wiele miesięcy albo jeszcze dłużej.

aerofan, Co do Twoich uwag, to ogólnie uzasadnienie do projektu co najmniej w kilku jeszcze innych kwestiach wybiega dużo dalej niż wynika to z zapisów samego projektu.
Myślę, że uzasadnienie ma być przy okazji po prostu pewnego rodzaju wytyczną interpretacyjną dla organów podatkowych i ewentualnie sądów.

W praktyce jednak prawdopodobnie to będzie oznaczało kolejne batalie interpretacyjno-sądowe na zasadzie "co autor miał na myśli".
"Doradca finansowy to człowiek, który obraca twoimi pieniędzmi do momentu, w którym się skończą."

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej



Awatar użytkownika
ciastosz
Posty: 15
Rejestracja: 30 gru 2013, o 10:52

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: ciastosz »

Ale jak to w końcu będzie - czy mając auto z kratką będę musiał prowadzić ewidencję jeśli będę chciał odliczyć 100%?!

Awatar użytkownika
Lui
PRO
Posty: 1192
Rejestracja: 4 maja 2009, o 21:29

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Lui »

ciastosz pisze:Ale jak to w końcu będzie - czy mając auto z kratką będę musiał prowadzić ewidencję jeśli będę chciał odliczyć 100%?!
Jeżeli tylko od rat to nie.

Jeżeli dodatkowo od paliwa i innych wydatków byś chciał 100% to tak.

Oczywiście chodzi o auto z kratką wyleasingowane przed wejściem w życie nowych zasad.
Z kryzysem finansowym jest jak z piłką nożną - wszyscy się teraz na nim znają.

OFERTY LEASINGU NA FORUM:
Wyszukiwarka Leasingu | Najprostszy sposób pozyskania ofert leasingu od wielu firm (bez pośredników)

Awatar użytkownika
ciastosz
Posty: 15
Rejestracja: 30 gru 2013, o 10:52

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: ciastosz »

Ufff...tylko od rat i auto już kupione. Paliwo i eksploatacja mogą być 50% :)

Awatar użytkownika
aerofan

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: aerofan »

A ja zmieniłem zamówienie na bez homologacji. Pierdziu za tę parę tysięcy. Głównie dlatego, że za te 2-3 lata będzie gorzej takie auto sprzedać jak zwykłą osobówkę (raz, że nie da się przerejestrować na osobowy a dwa, że auto będzie 4 a nie 5 miejscowe). Wezmę leasing od początku kwietnia i nikt mi się nie przyczepi, że używam auta prywatnie również.

Awatar użytkownika
Michał

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Michał »

Wkleić Ci Twoje wypowiedzi z forum moto.pl ? ;) Masz charakterystyczny nick.

Oczywiście żartuję.W tym bajzlu nikt się nie odnajdzie.Pewnie za kilka tygodni dowiemy się o kolejnych rewelacjach.Myślę,że gra nie jest warta świeczki i dobrze kalkulujesz przy tej wartości auta

Awatar użytkownika
Aerofan

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Aerofan »

Czy Ty aby mnie z kimś nie mylisz ? Jedyne forum na jakim się udzielam, to forum SkodaClub.pl. Już kiedyś też pisałeś o tym moto.pl.

Awatar użytkownika
Michał

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Michał »

Mylisz się.Nigdy nie wspominałem na tym forum o moto.pl ;) Nie brałem również udziału w poniższej dyskusji,ale jakoś zapisała mi się w pamięci.Jeżeli to nie Twoje wypowiedzi to,ktoś po prostu używa takiego samego nicka na tamtym forum

mi44 2 miesiące temu
Dealer przy modelu z kratką nie będzie skłonny do udzielenia rabatu w takiej wysokości jak przy aucie "normalnym".Należy również doliczyć koszty wulgarnej kraty,która przy tej cenie auta będzie zapewne na poziomie 1,5-2 tyś.Nie sprzedasz ciężarówki z kratą do końca jej dni za tą samą kwotę jak osobówkę.Ten temat już był ćwiczony

aerofan 2 miesiące temu
@mi44
Nic się nie zgadza w tym, co piszesz. Dealerowi bez różnicy, czy sprzeda Ci z homologacją, czy bez. Mało tego, zamówiłem teraz auto i dostałem rabat sporo większy niż 5000 i mogłem sobie zdecydować, czy wezmę homologowane czy bez. Przy odsprzedaży - jaki kłopot ? Tym bardziej, że tym razem fizycznie kratek po prostu NIE BĘDZIE montowanych. Więc nie będzie jak to ująłeś "wulgarnej kraty" Będzie tylko wpis w dowodzie rejestracyjnym. Mało tego, jeśli sugerujesz, że na auto z "kratką" dostaniesz mniejszy rabat, to tym bardziej nie opłacałoby się kupować homologowanego.

aerofan 2 miesiące temu
PS. sprzedawałem 2 lata temu auto jeszcze wtedy z "kratką" osobie fizycznej, bez kłopotu za 500 zł ASO usunęło kratkę i auto było można zarejestrować jako osobówkę. Fajnie, że piszesz, że temat był ćwiczony, ale chyba tylko teoretycznie, bo w praktyce to wygląda tak, jak ja piszę..

kedaison49 2 miesiące temu
Ale policzcie sobie jak to wychodzi gdy kupimy samochód z kratką i będziemy nim jeździć 5 lat aż go w 100% zamortyzujemy . Po czym sprzedajemy go na fakturę VAT po cenie rynkowej 5 letnich samochodów używanych ? VAT pobrany od kupującego pomniejszymy o swój VAT naliczony a od ceny netto zapłacimy podatek 18% ale jeszcze po odliczeniu innych kosztów prowadzenia działalności gospodarczej.

mi44 2 miesiące temu
@aerofan
Wyglądało tak jak piszesz,ale już nie będzie.Praktycznie

aerofan 2 miesiące temu
@mi44
Czego nie będzie ?? Takie auto z kratą (tyle, że bez kraty) i tak będzie atrakcyjne na rynku wtórnym, bo będziesz musiał je sprzedać z 23% Vatem, a kupujący wtedy sobie odliczy 50% lub 100% z tegoż Vatu, zależnie od tego, jaką metodę rozliczenia sobie wybierze (według nowych przepisów).

liczbynieklamia 2 miesiące temu
Zapomniałeś o bardzo ważnej rzeczy - odliczeniu podatku VAT od paliwa. To drastycznie zmienia kalkulację, zwłaszcza przy dużych przebiegach.

aerofan 2 miesiące temu
@liczbynieklamia
Ale co Vat od paliwa ?? Od +- 1.01.13 wszyscy beda odliczali tak samo. Vat od paliwa to nie jest prawo nabyte.

Awatar użytkownika
Aerofan

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: Aerofan »

No to sa moje wypowiedzi pod jakimis artykulami na gazeta.pl. Ale stare, od razu widac, jak ustawodawca namieszał od tamtego czasu.

Myslałem, ze chodzi o jakies aktualne wpisy, ktore sa odmienne od tego, co pisalem tutaj.

Awatar użytkownika
ciastosz
Posty: 15
Rejestracja: 30 gru 2013, o 10:52

Re: Samochody z homologacją wracają od stycznia 2014, ale czy na długo? Dyskusja na temat odliczania VAT od samochodów osobowych i z homologacją ciężarową N1 w 2014

Post autor: ciastosz »

aerofan pisze:A ja zmieniłem zamówienie na bez homologacji. Pierdziu za tę parę tysięcy. Głównie dlatego, że za te 2-3 lata będzie gorzej takie auto sprzedać jak zwykłą osobówkę (raz, że nie da się przerejestrować na osobowy a dwa, że auto będzie 4 a nie 5 miejscowe). Wezmę leasing od początku kwietnia i nikt mi się nie przyczepi, że używam auta prywatnie również.
A czemu nie będzie go można przerejestrować na osobowe?! I chyba jako osobowe auto może wrócić do swojej pierwotnej liczby miejsc.


Zablokowany