Czy stopa dyskontowa leasingu (potrzebna do obliczania NPV) zawsze równa się stopie oprocentowania tego leasingu?

Pytania podatkowe, wiadomości z branży leasingowej, sprzęt poleasingowy, dyskusje ogólne
Regulamin forum
Forum leasingowe, na którym możesz zapytać o wszystko, co jest związane z leasingiem i wynajmem długoterminowym. Odpowiedzi udzielają eksperci i osoby z branży, ale panuje tu luźna atmosfera bez regulaminowego rygoru, więc nie krępuj się dyskutować. Zachęcamy także do wyrażania swoich opinii o leasingodawcach i dzielenia się swoimi doświadczeniami.
Awatar użytkownika
kubawk
Posty: 5
Rejestracja: 20 mar 2015, o 12:20

Czy stopa dyskontowa leasingu (potrzebna do obliczania NPV) zawsze równa się stopie oprocentowania tego leasingu?

Post autor: kubawk »

Cześć, orientuje sie może ktoś czy stopa dyskontowa leasingu (potrzebna do obliczania NPV) zawsze równa się stopie oprocentowania tego leasingu ? Jeśli tak to z czego to wynika ? Zauważyłem taką zależność przeglądając różne przykłady obliczania efektywności leasingu. Bede bardzo wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam


Jak otrzymać wiele dobrych ofert leasingu? Wyszukiwarka i Kalkulator

Wyszukiwarka Leasingu - najlepszy i najprostszy sposób, żeby otrzymać dobre i tanie oferty od wielu dobrze ocenianych leasingodawców.
Firmy leasingowe same złożą Ci oferty, bez pośredników.

Kalkulator leasingu - skorzystaj jeśli chcesz szybko poznać przybliżone koszty leasingu i wysokość raty miesięcznej




Awatar użytkownika
kubawk
Posty: 5
Rejestracja: 20 mar 2015, o 12:20

Re: Czy stopa dyskontowa leasingu (potrzebna do obliczania NPV) zawsze równa się stopie oprocentowania tego leasingu?

Post autor: kubawk »

Nie moge wrzucic scanów bo pliki są za duże, natomiast wrzuciłem to tutaj http://pokazywarka.pl/przyklady-2/ W pierwszym przykładzie nie ma na zdjęciu tej imformacji, ale stopa dyskonta przy NPV dla kredytu była równa 10 % a dla leasingu 12 %, czyli tak jak oprocentowanie ( nie mam juz tej ksiązki więc nie moge zrobić nowego zdjęcia). Na drugim przykładzie już widać że stopa dyskontowa=oprocentowanie. I teraz nie wiem czy to przypadek czy tak ma być. A może ktoś mógłby mi powiedzieć jak dla przykładu na drugim zdjęciu obliczyć stope dyskontową? ( wtedy mógłbym sprawdzić czy sie to zgadza). Jest na to jakiś wzór ?

Hmm teraz przeglądając jedną książkę trafiłem na stwierdzenie że czynnikiem aktualizującym przepływy w metodzie NPV jest wymagana przez inwestorów stopa dochodu. Więc może to o to chodzi, bo w leasingu stopą dochodu wymagana przez inwestorów jest oprocentowanie tak ? Wie ktoś coś ? ;)


ODPOWIEDZ